Autor Zpráva
marfig
Profil
Zkusil jsem poslat na svuj web validator, a hruza, nejak moc pripominek. Tak jsem zacal uvazovat, co mam z toho, ze je kod validni, jede mi to na prohlizecich dobre, to jako ze to vypada stejne, nehazi chyby, tak k cemu, dobry pocit? Fajn, ale asi bych na tom nechal dost casu.

Napiste, co plyne z validniho kodu, vas nazor jestli je to nutnost, nebo dobry zvyk, ci co.
Diky
Hugo
Profil
marfig

Urcite je to dobry zvyk, a navic by ti validni kod mel zarucit spravne zobrazeni stranek ve vsech prohlizecich (i kdyz u MSIE nikdy nevis).
marfig
Profil
Chapu (nebo se o to snazim) zvyky, netestoval jste nekdo, kolik lidi chodi na vase stranky pres exoticke prohlizece, ja svoje testoval v IE, Opere a Mozile a vsude OK. Jen tak, kolik procent bude zbytek?

Take jsem tvrdil, ze MS Front Page je docela dobry (v dobe kdy jsem zacinal a o HTML vedel prd, ale stranky jsem chtel, verte, dalo mi to zabrat) a dneska, pise kod rucne, vim co jsem napsal a jak to funguje (pruser, kdyz to nefunguje). Takze mozna casem, take bude se zajimat o validitu.
Hugo
Profil
Co povazujes za exoticky prohlizec?? Pokud vsechno krome MSIE, tak je to zastoupeni IMHO kolem 10% (pokud si dobre pamatuju vysledky statistik).

Pokud budes psat nekdy v XML, tak to te donuti produkovat validni dokumenty. U HTML to neni nezbytne nutne, ale urcite to je velmi dobry zvyk.
izsak
Profil
Ak mi prehliadač zle zobrazuje stránku s validným kódom, presne viem, kde treba hľadať chybu. Pri nevalidnom kóde si nemôžem byť istý, ako daný zápis pochopil prehliadač a či to spôsobuje chybu.
marfig
Profil
Za bezne prohlizece povazuji MSIE, Mozzilu a Operu. Je jeste neco bezne uznavany standart? Sorry, co je to IMHO? Neznam vyznam teto zkratky.
Na tom hledani chyb asi neco bude, se asi kouknu na pojem validita kodu trochu blizeji, ale budu si muset najit cas:)
centi
Profil
marfig
IMHO = In My Humble Opinion
Pri vysvetlovani takychto skratiek sa zide google.
marfig
Profil
diky za vysvetleni
Irmi
Profil *
tak to bychom meli co se exotiky tyce.... pro Windows platform Operu, browsery s jadrem Gecko (Mozilla), a pro linuxe opet Mozilla, KDE browser... pro Mac platform to mame nejake Safari mozna zoologickou a botanickou zahradu a to je vam pri zastoupeni Macu, hlavne v USA malo? me prijde 10% opravdu malo... jak jsou stare tyto statistiky ktere citujete? Ja mam spise obavu ze v soucastne dobe se lide snazi prechazet kvuli porad nizke cetnosti cervu a snad vyssi bezpecnosti na Firefoxe, alespon co se byvalych uzivatelu MSIE tyce.
Anonymní
Profil *
v Cesku mel kolem noveho roku Firefox 15%, podle nejakeho velkeho auditu (snad navrcholu nebo iAudit), kdyz pripocitam ostatni budes mit tak 20% non MSIE uzivatelu.
A nezapomen, ze neslo jen o technicke weby, i kucharky a tak.
A nezapomen, ze Opera se identifikuje jako MSIE dokud si ji nepredelas...
krteczek
Profil
Shrneme to:
Validní kod podle definovaného doctype je důležitý protože prohlížečče s ním nemají problémy ho vypisovat, vykreslovat, je větší šance že pojede na všech prohlížečích bezchybně, prohlížeč validní kod rychleji zpracuje, takže uživatel ( zákazník ) vidí stránky dříve i na pomalém připojení. Z toho samého důvodu je třeba mít i validní css.

Ale nikdo tě nebude nutit psát validní stránky. Stránka je vizitka programátora, a jestli je kod validní nebo ne záleží na jeho osobním přístupu k věci.

Je to stejné jako když si necháš postavit auto na zakázku a zjistíš, že sice je pojízdné, ale tam to podivně skřípe, tamhle škube, rychlost taky nic moc, spotřeba jak tank... A výrobce by se vymlouval na to že to auto přece jede, že nevidí nikde problém...

Další věcí, kterou je třeba zvážit kromě validity kodu a css, je W4D. Jde o přístupnost webu, o to, jestli třeba osoba se špatným zrakem je schopná přečíst písmo na pozadi, jestli je stránka gumová ( přizpusobitelná uživatelem )...

pár odkazů:

http://usability.jakel.cz/
http://www.pixy.cz/dogma/dogmaw41/cs/

Ale jak říkám stránky jsou vizitkou kodéra...
krteczek
marfig
Profil
Presvedcili jste mne, ze je to jaksi lepsi, kdyz je kod validni, budu se tim zabyvat.
Honza Hučín
Profil
Souhlasím s krteczkem. Validátor je vhodný pro gramatickou kontrolu, asi jako když necháte jazykovému korektorovi přečíst svůj text, jestli je správně česky. Gramatická správnost sice nezaručuje automaticky plnou srozumitelnost, ale je to určitě lepší než nechat v textu hrubky.

IMHO pokud to člověk myslí s tvorbou stránek dobře, měl by je mít buď validní, anebo s dobrým důvodem pro nevaliditu (počitadla apod.).
Dodan
Profil *
Prosim Vasco je to validator? Validny kod?
ronnie
Profil
http://validator.w3c.org/
Dodan
Profil *
Toto mi moc nepomohlo.nerozumiem moc english.Neda sa to vysvetlit zopar vetami?teda aspon o co ide?
Spikee
Profil
validita=správnosť
Šlaha
Profil
Je dána nějaká norma, jak má (X)HTML vypadat. Je dáno, jaké tagy jsou povoleny, jaké zakázány a jaké nedoporučované. Pokud píšeš validně, píšeš podle této normy. U profíků dnes již nutnost u amatérů jak chtějí.
habendorf
Profil
validita=správnosť

To chce asi trochu upřesnit: Validita dokumentu znamená, že dokument odpovídá použitému DTD. Nic víc, nic míň.
Dodan
Profil *
DAKUJEM.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0