« 1 2 »
Autor Zpráva
Trejpa
Profil
Je užití alt u img vždy nutné?

Podle mě existují obrázky, u kterých je použití alt="popis" nadbytečný. Jde o obrázky, které již dostatečně popisuje okolní text:

<p><img src="mica.jpg"><br>Moje kočka Míca</p>


Potom se mi zdá zbytečné vypisovat stejnou informaci dvakrát. Jaké mám možnosti řešení?

1. ALT tam nedám vůbec.
2. ALT tam dám prázdný. alt=""
3. ALT tam dám vyplněný. alt="Moje kočka Míca"
4. ALT vyplním univerzálně. alt="[obrázek]"
5. Kombinace 3 a 4. alt="obrázek - Moje kočka Míca"

ad 1: Nemám-li obrázky, zobrazí se "Moje kočka Míca", ale nemusím pochopit, o co jde (že je to popis k obrázku).
ad 2: To samé co v [ad 1], nyní to sežere validátor - není to ale zbytečnost používat prázdný atribut jen kvůli validitě?
ad 3: Bez obrázků se zobrazí "Moje kočka Míca Moje kočka Míca", k výsledku [ad 2] se přidává duplicita obsahu.
ad 4: Zobrazí se "[obrázek] Moje kočka Míca", což mi přijde nejvíce použitelné a zřejmě i přístupné. Uživatel bez obrázků pozná, že tam obrázek patří a popis obrázku vidí všichni (jednou). Navíc mi to ušetří práci.
ad 5: Kombinace řešení 3 a 4, ale to nic nemění na duplicitě [ad 3], jen je vysvětleno, že jde o obrázek.

Vůbec mně tady nejde o SEO obrázků, jde mi o logiku věci a zaběhané postupy. Jde o to, co je smysluplnější. Myslí si někdo něco jiného než já (viz. ad 4)? Má někdo pochybnosti o tom, zda se mohou na stránce vyskytnout dva různé obrázky se stejným altem?
habendorf
Profil
No, pokusím se odpovědět. Obrázek vkládaný tagem img by měl nést informaci, měl by mít význam. "Levý horní kulatý roh" by měl být na backgroundu. Pokud tedy nese informaci, měla by být tato informace alespoň částečně dostupná i bez obrázků.

tedy dle mého:

1) v drtivé většině případů špatné
2) úplně špatné, nesmyslná úlitba validátoru
3) dobré
4) špatné
5) dobré

Asi by v altu mělo být něco, co bez obrázku není zřejmé. Takže bych se nebál při popisku "Moje kočka Míca" mít v altu třeba "Míca žere myš".

Na nějaké duplicity kašli. Dva různé obrázky se stejným altem bych neviděl jako problém.
habendorf
Profil
Ještě zkusím jeden příklad: řekněme že na obrázku je graf. Popisek je třeba "Graf vývoje ceny komodity XY". S obrázky ho vidíme a vše nám je jasné, ale bez obrázků nikoliv. Čili do altu bych klidně dal třeba "Z grafu je zřejmý propad ceny komodity XY v druhé polovině roku 2006".
J
Profil *
Trejpa:
Z hlediska návštěvníka: Je-li popsáno textem pod obrázkem, je mi alt šumafuk.
Dle pravidel přístupnosti: alt s obsahem, viz bod 1 v http://pristupnost.nawebu.cz/texty/pravidla-standardy.php?full
Trejpa
Profil
habendorf
S tím lze souhlasit. Také si myslím, že [2] je úplně špatné. Sám zatím obvykle používám [5] i když mi to oproti [4] přidává dost práce (vlastně dvakrát píšu to samé, do obrázku i pod něj). Žádný z offline generátorů alb mi neplodí kód k mé spokojenosti (mám dost velké nároky na nesouvislé číslování stránek alb, fotografií, na zanořování, linkování a stylování), takže to dělám ručně. Na nějaký vlastní generátor v PHP si zatím netroufnu. A když už se počet obrázků blíží tisíci, stává se taková údržba obtížnou.

Levý horní kulatý roh" by měl být na backgroundu.
Souhlasím. O to tu nešlo, ale je vhodné to připomenout.

Obrázek vkládaný tagem img by měl nést informaci, měl by mít význam.
Jistě, také souhlasím. Šlo mi o to, zda v tomto konkrétním případě, kdy onu popisnou informaci nese okolní text, je vhodné ji vložit ještě jednou do samotného obrázku.
Za tvůj názor děkuji.

Graf [...]
Ano, tady by to byla nutnost.

J
Nešlo mi o ojedinělou fotografii. Šlo mi o album (nyní bez náhledů). Pokud někdo vstupuje na stránku "Fotografie", potom u něj jako webmaster očekávám, že jeho prohlížeč obrázky zobrazuje, případně aspoň nabízí ke stažení. Popisem pod obrázkem mu chci zpříjemnit prohlížení o pochopení smyslu obrázku a klidně napíši i to, co je z obrázku patrné (k příkladu: Kočka Míca sedí na okně). Potom se mi zdá, že první pravidlo přístupnosti (1. Každý netextový prvek nesoucí významové sdělení má svou textovou alternativu.) splňuji, protože netextový prvek (IMG) dostal významové sdělení okolním textem. Jinak s tím, že běžnému návštěvníkovi je to většinou jedno, naprosto souhlasím.
HonzaH2
Profil
Pokud někdo vstupuje na stránku "Fotografie", potom u něj jako webmaster očekávám, že jeho prohlížeč obrázky zobrazuje,
S tímto souhlasím a domnívám se, že pokud se jedná o fotogalerii, tak jsou alternativní texty pro fotografie naprosto zbytečné. Když někdo poleze do fotogalerie, tak tam přece nepoleze s vypnutým zobrazováním obrázků a pokud ano, tak mu jsou alternativní texty stejně k ničemu. Smyl alternativních textů je spíše u obrázků než u fotografií, nejvíce však u obrázkových odkazů (které někam navigují a člověk který obrázky nevidí, ztrácí v navigaci přehled). Pokud však fotky odkazují pouze na své zvětšeniny nebo neodkazují nikam, je alternativní text zbytečnost a nedělal bych se s tím (vztahuji pouze k fotogalerii).

To co píše habendorf, s tím souhlasím a jistě to má logiku, ale nikoliv pro fotogalerie. Tedy jak píše že řešení dle tvého bodu 1) je v drtivé většině případů špatné, tak fotogalerie je právě ten případ kdy to podle mého názoru špatné není.
Railbot
Profil
Jistě, také souhlasím. Šlo mi o to, zda v tomto konkrétním případě, kdy onu popisnou informaci nese okolní text, je vhodné ji vložit ještě jednou do samotného obrázku.
Jak uživatel pozná, že ten obrázek, z kterého vidí jen malý červený křížek, má tu stejniou informaci jako okolní text?

Osobně bych alty doplňoval všude, není to zase tolik práce a nevychávat je jen kvůli tomu, že jde o fotografie (jde tam vepsat, co je na fotografii zachyceno, třeba se pak uživatel vrátí i jinak, aby si mohl fotografie prohlédnout), je podle mne lenost a zase jen lenost tvůrce stránek.
Railbot
Profil
Trejpa
"Fotografie", potom u něj jako webmaster očekávám, že jeho prohlížeč obrázky zobrazuje, případně aspoň nabízí ke stažení.
Jako "webmaster" bys neměl předpokládat vůbec nic. Protože to také nikdy dost dobře předpokládat nejde. Dělej stránky tak, aby vyhověli co největšímu množství uživatelů bez rozdílu jejich výstupního zařízení. Doplňuj do fotek alty, uživatel okolní text nemusí číst, může ho úplně ignorovat, tak jak mu pak bude jasné, co na fotkách je? Nijak. Jen pomocí altů.
Plaváček
Profil
Railbot

Tohle je velmi zajímavé téma plné mýtů a polopravd. Pokud vám to nebude vadit, požádal jsem o fundované vyjádření k tématu Radka Pavlíčka ( http://klient.plavacek.net/kocka-mica.html ), ten by nám jako jeden z mála mohl poskytnout informace i návod jak na to, podpořené praxí s prací s nevidomými či hendicapovanými uživateli internetu.

Osobně jsem totiž také rozpolcen, protože oba tábory mají svým způsobem pravdu (ti, co chtějí ALT vždy a ti co tvrdí, že popis fotografie postačí vedle ní, čili, že nemá cenu popis zdvojovat).

Počkáme a uvidíme, co na to řekne praktik.
Berny
Profil
habendorf
Ještě zkusím jeden příklad: řekněme že na obrázku je graf. Popisek je třeba "Graf vývoje ceny komodity XY". S obrázky ho vidíme a vše nám je jasné, ale bez obrázků nikoliv. Čili do altu bych klidně dal třeba "Z grafu je zřejmý propad ceny komodity XY v druhé polovině roku 2006".

Nemělo by to "Z grafu je zřejmý propad ceny komodity XY v druhé polovině roku 2006" být obsaženo spíš v title a do altu dát opravdu jen "Graf vývoje ceny komodity XY"?
Uživateli, který má zobrazování obrázků zapnuté se přeci po najetí myši zobrazí text první a celý obrázek mu shrne, aby byl případně líp pochopitelný. A naopak zase uživateli, který má obrázky vypnuté se zobrazí text druhý, který mu sdělí, že obrázek zobrazuje jistý graf a že by bylo vhodné, kdyby si ho zobrazil.
Nemělo by to být spíše takto chápáno?
habendorf
Profil
Berny: To co říkáš má také svoji logiku. Osobně to řeším tak nějak citem podle toho, co si myslím, že bude v konkrétní situaci nejlepší. Sám jsem zvědav, co k tomu řekne Radek (dobrý nápad Plaváčku).
Zdnk
Profil *
Pokud pod obrázkem není popisek je to jasné.
Pokud tam je popisek, tak je to sporné. Když není vyplněný alt ani title, zobrazí to či přečte v aurálním výstupu název souboru, což je asi na nic, i kdyby byl inofrmativní, nejsou, resp. nebývají, mezi slovy mezery atd. Takže je otázka, zda tam dát prázdný alt nebo popisek, což je v případě čteček asi věc vkusu a zvyku návštěvníka, zda chce, aby to přečetlo např.: "grrrafika Nejvyšší hora v Čechách Sněžka, Nejvyšší hora v Čechách Sněžka" nebo jen "grrrafika, Nejvyšší hora v Čechách Sněžka".
Další věcí je délka popisku v případě malých obrázků, pokud je alt dlouhý, tak (nevím teď, zda ve všech prohlížečích) roztáhne prostor pro obrázek, takže by měl být stručný alt a delší title.
Trejpa
Profil
Railbot
Jako "webmaster" bys neměl předpokládat vůbec nic.
Dovolím si nesouhlasit. Fotogalerii dělám hlavně pro ty, kdo si mohou snímky zobrazit nebo stáhnout. Nebo si myslíš, že bych měl nějak upravovat sbírku Flash her pro ty, kteří nemají Flash? Aby si také zahráli? Jde o "nadstandard", který si mohou dovolit ti, kteří jsou vybaveni příslušnou technologií, případně schopností. Není mým zájmem ostatní omezovat, ale pokud bych bral ohled na úplně všechny (nejen ty, co umí číst, poslouchat či chápat), nemohl bych dělat žádné stránky.
Ostatně chci připomenout, že hlavní myšlenkou, se kterou jsem první příspěvek napsal, byla přístupnost pro ty, kteří obrázky nechtějí nebo nemohou zobrazit.

Plaváček
požádal jsem o fundované vyjádření k tématu Radka Pavlíčka
Děkuji, to by sem mohlo vnést trochu světla.

Zdnk
pokud je alt dlouhý, tak (se) [...] roztáhne prostor pro obrázek
Tak jsem to schválně vyzkoušel.
Gecko se k nezobrazenému obrázku vždy chová jako k textu (jakoby ve <span>u) a respektuje okolní styly. Rozměry ignoruje.
IE a Opera se v případě nastavených rozměrů chovají jako bloky (respektují rozměr). IE alt vypíše docela malým písmem a v rámci bloku zalamuje. Opera velikost písma nemění od okolí a nezalamuje, tedy to, co přeteče, tak ořízne. Horší je to, když obrázek rozměry nemá. Potom IE a Opera na jednom řádku vypíší celý obsah altu bez zalamování, takže v případě dlouhého altu máte vážný problém (vodorovný posuvník).
Z toho plyne, že definovaný prostor pro obrázek se neroztahuje, roztáhne se právě ten nedefinovaný. O důvod víc, proč obrázkům nastavit rozměry. (Prosím o zdržení se komentářů, který že prohlížeč to dělá lépe. V této diskuzi na tom nezáleží.)

K tématu.
Uznávám, že mě zatím nenapadla situace, kdy by si někdo nechal vypsat ze stránky jen grafiku. Potom by opravdu stál obrázek samostatně bez kontextu jen se svým altem, tedy bez toho okolního popisu. Jde o to, kolik lidí něco podobného dělá a zda vůbec ví o tom, že to některé prohlížeče umožňují. To už mi přijde pravděpodobnější, že někdo bude číst stránku bez ohledu na obrázky a jejich alty. Tím mimo jiné myslím hlavně vyhledávací roboty.

Na užívání řešení [4] (viz. první příspěvek) mě dovedl textový prohlížeč. Zkusil jsem stránku se "správně" popsanými obrázky číst a právě ona duplicita obsahu mi připadla přinejmenším zvláštní.
Joker
Profil
U toho dotazu bych to udělal asi takhle:
alt: "obrázek kočky"
popisek: "Moje kočka Míca"

U fotogalerie, kde navíc může být náročné vymýšlet každému obrázku druhý popisek, bych asi se asi nebál toho:
Alt: "fotografie"
Popisek: "Moje kočka Míca"

Opravdu, člověk asi nepoleze do fotogalerie s vypnutými obrázky. A i když jo, tak když srovnám informaci: "Fotografie. Já s Pepou na pivu" versus: "Fotografie dvou lidí v hospodě. Já s Pepou na pivu", na to kolik ta druhá varianta stojí práce navíc je její přínos minimální.

Ale na druhou stranu může mít textový popis fotky význam pro vyhledávače. Například popisek "Moje kočka Míca" a alt "obrázek spící černé kočky" by vyhledávač mohl zobrazit na text "obrázek kočky", "černá kočka", "spící kočka" a podobně. Což může být podle situace žádoucí nebo nežádoucí.
Trejpa
Profil
Joker
může mít textový popis fotky význam pro vyhledávače
Jak už jsem psal v úvodu, nejde mi tady o SEO. Jde o soukromé fotoalbum, u kterého vyhledatelnost fotografií nehraje téměř žádnou roli. Samozřejmě, kdybych chtěl kočku Mícu nebo její koťata prodat, potom se vynasnažím, aby i její obrázek byl co nejvíce vyhledatelný. Alt je k tomu asi nejlepší a nejjednodušší řešení. Ale tohle tu prosím neřešme.

HonzaH2
[...] fotogalerie je právě ten případ kdy to (vynechání altu) podle mého názoru špatné není
To právě nemusí být tak jednoznačné. Díky altu mohu uživateli sdělit onu informaci, že jde o obrázek, takže pochopí, k čemu že ten popis patří. Pokud je pravda to, co píše Zdnk, že čtečky při vynechaném altu přečtou název souboru, potom bych použití jakéhokoli altu viděl jako nutnost. Z toho mi opět jako nejlepší možnost vyplývá vyplnění altu nějakým obecným textem (viz. řešení 4 v úvodu).
Joker
Profil
Jak už jsem psal v úvodu, nejde mi tady o SEO.
Chtěl jsem jen naznačit, že někdy je záhodno, aby fotku vyhledávač našel, zatímco jindy je to zase spíš nežádoucí.

Dobře, tak jak já bych odpověděl na hlavní otázku vesmíru, života a tak vůbec... chci říct hlavní otázku tohohle tématu :-)
Je užití alt u img vždy nutné?
Pro samotné fungování stránky to "nutné" není, zobrazí se i bez toho. Pro validátor to "nutné" je. Celkově je to řekl bych "vysoce žádoucí". Další informace viz můj předchozí příspěvek.
Railbot
Profil
Trejpa
Nebo si myslíš, že bych měl nějak upravovat sbírku Flash her pro ty, kteří nemají Flash? Aby si také zahráli?
Tady se bavíme o fotkách a altech, ne o flashi, to sem prosím nepleť. Jde o to, že vyplnit alt u obrázků je jednoduché a tak nějak samozřejmost. Lze tím ony obrázky alespoň z části nahradit právě tím alternativním popiskem. Flash apod. je úplně něco jiného.
Trejpa
Profil
Railbot
Jde o to, že vyplnit alt u obrázků je jednoduché a tak nějak samozřejmost.
A já se snažím zjistit, zda to není v odůvodnitelných případech zbytečnost a přidělávání práce. Pokud jde o jeden obrázek, tak mi na tom nezáleží a alt vyplním, ale pokud dělám statickou galerii o sto stránkách a tisíci popsaných fotografií, která má být nelineárně číslovaná a prolinkovaná podle speciálních požadavků nejen mezi sebou, ale i k textům, které jsou mimo a ke kterým se vztahuje, potom mám dost práce na jiných věcech, než na altech. Ostatně si rád počkám na názor Mgr. Radka Pavlíčka, který slíbil Plaváček.

Flash apod. je úplně něco jiného.
Z hlediska přístupnosti ne. Každá přídavná technologie na webu si zaslouží textovou alternativu. Nezáleží na tom, jak je stará či podporovaná. Jenom jsem chtěl flashovou hrou demonstrovat, jak lze přístupnost dotáhnout k absurditě. Diskutujeme o tom, zda záleží na podobě alternativy, takže zde zjištěné názory (výsledky) by měly být aplikovatelné i na jiné rozšiřující webové technologie. Ale dobře, flash a ostatní už sem tahat nebudu.
Chamurappi
Profil
Historická vsuvka:
Až do HTML 4 byl atribut alt nepovinný a dle specifikací vyjadřoval alternativu i popis zároveň.
HonzaH2
Profil
Trejpa
pokud se u fotogalerie, u které je pod každou fotkou text k fotce, nepoužije alt, tak se nic nestane neboť při nezobrazení obrázků bude vidět pod každým nezobrazeným obrázkem jeho textový popis - každý se tedy dovtípí. Zatímco pokud se alt použije, pak bude při nezobrazení obrázků ke každé fotce informace duplicitní (jednou od ALTu jednou od textového popisu pod obrázkem) což pak nemusí působit dobrým dojmem.

A co takhle místo ALT použít spíše TITLE, neboť ten se zobrazí pouze při najetí na obrázek. Tedy při nezobrazení obrázků by text nebyl duplicitní. Navíc Firefox ALT stejně nezobrazí, zatímco TITLE zobrazí jak IE, tak FF.
Trejpa
Profil
HonzaH2
[...] každý se tedy dovtípí
Tím si nejsem tak jistý.

Navíc Firefox ALT stejně nezobrazí, zatímco TITLE zobrazí jak IE, tak FF.
Ale o to tady vůbec nešlo. Nejde o to, že tu informaci nechci zobrazit, jen se snažím zjistit, zda je to nutné uvádět. Title mi v tom zřejmě nepomůže.
HonzaH2
Profil
Trejpa
tak pokud Tě zajímá jen odpověď na nutnost použití ALT, tak na to Ti odpověděl již Joker. Správně by se to používat mělo, pro funkčnost to však nutné není. A jak ses výše ptal na zaběhnuté postupy, tak ty bezesporu mluví pro používání ALT.
ork
Profil
Je užití alt u img vždy nutné?

tak vzhledem k tomu že je alt nepovinný, tak nutné to není, to je přece jané!
ork
Profil
a jinak cituji z http://www.jakpsatweb.cz/obrazky.html

Zásadní význam má alt pro lidi s vypnutými obrázky a pro alternativní média -- například textové prohlížeče, indexovací roboty, zrakově postižené, hlasové výstupy. Takovým klientům poskytují alty zástupnou informaci o obrázku.

Někdo zadávání altu ignoruje. V příručkách se tvrdí, že se to nesmí a že je to moc špatně, ale já si myslím, že když nenapíšete alt, tak je to sice škoda, ale svět se nezboří.

Efektu žluté bubliny lze lépe dosáhnout pomocí atributu title, ten také zobrazuje bublinu. Pak jde dělat bublinu i u textu. Title má přednost, takže když má obrázek alt i title, bude v bublině title.
Plaváček
Profil
ork

tak vzhledem k tomu že je alt nepovinný, tak nutné to není, to je přece jané!

ALT byl nepovinným do verze HTML 3.2. Od verze 4, jak praví správně Chamurappi, je tento atribut povinný. Více zde http://www.w3.org/TR/html401/struct/objects.html#edef-IMG
Plaváček
Profil
ork

A ještě trochu opravím Dušana, u ALTu nejde o zobrazování nějaké bubliny, od toho je atribut TITLE, ALT byl určen jako alternativa pro zařízení nebo uživatele, kterým se obrázky nezobrazí. Typickými uživateli jsou hlasové čtečky. O povinném atributu ALT se zmiňují i pravidla přístupnosti podle normy WCAG, viz zde http://www.w3.org/TR/WAI-WEBCONTENT/ , v české verzi pak zde: http://pristupnost.nawebu.cz/texty/pravidla-standardy.php?full#rule1 .

Spor se vede o to, kdy má skutečně PRAKTICKÝ smysl alternativní text uvádět a kdy jde o zbytečnou práci nebo duplicitu, vyjdeme-li z toho, že popis obrázku je uveden v kontextu, čili v okolním textu.
HonzaH2
Profil
Spor se vede o to, kdy má skutečně PRAKTICKÝ smysl alternativní text uvádět a kdy jde o zbytečnou práci nebo duplicitu, vyjdeme-li z toho, že popis obrázku je uveden v kontextu, čili v okolním textu.

s ohledem na toto se domnívám, že ALT ve fotogalerii smysl nemá neboť do fotogalerie se většinou vstupuje přes odkaz "fotogalerie", tedy již každý vstupující předem ví, že se bude jednat o soubor fotek - nikdo pak nebude vstupovat s cílem "jen si číst textové alternativy k fotkám" v případě, že má vypnuté zobrazování obrázků. Navíc ve zde uvedeném konkrétním příkladě budou u fotek okolní popisové texty, jak bylo uvedeno, takže bych se s ALTy rozhodně nedělal.
Davex
Profil
HonzaH2: Nemá vyplňování toho ALTu smysl například pro vyhledávače obrázků? Když budu hledat třeba "náhradní díly na tramvaje" a níkde nebude vyplněn ALT, tak nic nenajde. Domnívám se, že ALT má nahradit vizuální prožitek z obrázku, tedy něco navíc než popis obrázku v okolním textu.
HonzaH2
Profil
Davex
... já jsem k té fotogalerii přistupoval jako k nějakým soukromým fotkám (viz v prvním příspěvku "moje kočka míca" :o)). Ale to byl asi jen příklad a může se jednat o fotogalerii s čímkoliv jiným, takže z tohoto pohledu máš jistě pravdu.
Trejpa
Profil
HonzaH2
zaběhnuté postupy, tak ty bezesporu mluví pro používání ALT
To ano, ale čím ho tedy plnit? Duplicitou?

Davex
Nevím, jestli sis četl celou diskuzi. Bavíme se tu hlavně o soukromých fotoalbech. Jak už jsem poukazoval na začátku (i dále), nejde tady o vyhledání (SEO). Chtěl jsem zde diskutovat o tom, zda je v tomto konkrétním případě vhodné či nutné ALT vyplnit a případně i jakým způsobem.

HonzaH2
každý [...] ví, že se bude jednat o soubor fotek - nikdo pak nebude vstupovat s cílem "jen si číst textové alternativy k fotkám"
No dobře, s tím souhlasím, ale pokud má někdo obrázky vypnuty a přišel si stáhnout jen některé, potom je ALT nutností. Klikne na popisku pravým myšítkem a dá zobrazit/uložit (tedy jen na tom, co opravdu chce). Jak zajistím, aby se v prohlížečích, které nerespektují rozměry obrázků (např. FF, Links) a vypisují ALT, uživatel o existenci obrázku dozvěděl? Vždyť FF (a možná i další) se bez ALTu chová, jako kdyby obrázek vůbec neexistoval.

A opět mi přijde mé řešení [4] jako nejlepší, když se zobrazí: [obrázek] Moje kočka Míca
kde "[obrázek]" je zástupce (ALT) obrázku, který je potom stáhnutelný a "Moje kočka Míca" je jeho popiskem.

Výhody:
a) Je to jednoduché, text zapisuji jen jednou. ALT je stejný u všech obrázků, stačí zkopírovat.
b) Je to pochopitelné pro člověka s i bez obrázků. Není tam duplicita.
c) Obrázek je stáhnutelný za všech okolností.
d) Aurální výstup nečte jméno souboru (jak píše Zdnk).
e) Dodržuje to přístupnost - netextový prvek má za sebe textovou náhradu.
f) Je to validní. (Ale to teď nehraje roli.)

Nevýhody:
i) Samotný obrázek nenese informaci.
j) Podle i) potom není vyhledatelný (SEO) - O to vůbec nejde.
h) Někdo by mohl nesouhlasit s použitím shodného ALT u nestejných obrázků.

Zdá se vám na mém řešení něco špatně? habendorfovi se to nezdá.

<mimo téma> Začínám mít pocit, že už jde jen o filozofii. </mimo téma>
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0