Autor Zpráva
Acci
Profil
Viděl jsem Acciho, jak šel do školy.
Viděl jsem Acciho, jak šel do školy.

Co je podle typografických pravidel správně? Nebo co alespoň podle vás lépe vypadá?
DoubleThink
Profil *
Nevím, co je lepší, ale osobne nikdy nedávám jako odkaz půl slova.
Petr Tichý
Profil
Neřídil bych se příručkou ale citem. To první vypadá divně, ne?
Dero
Profil
Jednoznačně druhá možnost. Skloňování je pevnou součástí českého jazyka a pokud není Tvá přezdívka nesklonná, nevidím důvod, proč odkazem značit jen základ slova.
tiso
Profil
Táto varianta by neprešla?
Viděl jsem Acci-ho, jak šel do školy.
Miloš
Profil
Dero (OT)
Skloňování je pevnou součástí českého jazyka a pokud není Tvá přezdívka nesklonná, nevidím důvod, proč odkazem značit jen základ slova.
Což mi připomnělo známou otázku, zda přechylovat cizí ženská jména či nikoliv; k tomu snad jen ukázkovou větičku: Pozvěte jak pana Majera, tak paní Majer.
Timy
Profil
Miloš
Není to spíš: Pozvěte jak paní Majerovou, tak i pana Majerovou? :-)
Dero
Profil
Což mi připomnělo známou otázku, zda přechylovat cizí ženská jména či nikoliv; k tomu snad jen ukázkovou větičku: Pozvěte jak pana Majera, tak paní Majer.

Zdomácnělá příjmení jsou většinou sklonná (Majerová, Mayerová - znám nositelky obou příjmení, opravdu zdomácněla i verze s ypsilonem), záleží však na jejich nositelkách. Cizí ženská příjmení či příjmení tradičně nesklonná neskloňuji (proto vždy Hana Ujfaluši, Angelina Jolie, Lara Croft). Česká příjmení přijatá cizinkami (Charlotte Garrigue Masaryková) v českém textu skloňuji, v textu zahraničním, např. anglickém, nikoliv (Charlotte Garrigue Masaryk).

Takto se s (ne)přechylováním vypořádávám já. Řekl bych, že správně.
Marek Prokop
Profil
příjmení tradičně nesklonná (...) Angelina Jolie, Lara Croft

Ještěže má čeština tak hluboké tradice ;-)
Dero
Profil
Marek Prokop: Jsem ochoten se vzdát slova "tradičně", i přestože na první Tomb Raider vzpomínám s hlubokou nostalgií. :o)

Díky za upozornění, Marku.
Marek Prokop
Profil
No jo, Dero, ale když vypustíš "tradičně", tak ti pak bude chybět to rozlišovací kritérium. Proto ti hned navrhnu nové: Jména zahraničních dam, o kterých se často hovoří v televizi Nova, se zásadně nepřechylují a neskloňují, zatímco ta ostatní se přechylují a skloňují normálně. Možná bychom to mohli navrhnout i ÚJČ jako nové gramatické pravidlo.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0