Autor Zpráva
Martin__
Profil *
Ahoj, mám dotaz.
Mám text, který je ohraničený závorkou a rád bych ho zváraznil pomocí strong. Mám do tagu strong uzavřít i samotnou závorku? Nebo jen text, který je v ní? Dík
Miloš
Profil
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista_diskuse:Sebesta/Archiv_2#Kurz .C3.ADva.2C_z.C3.A1vorky_apod.
Miloš
Profil
Je to jediný zdroj, který jsem našel, ale už se mi (pokročilá hodina) v něm nechce hledat.
Marek Prokop
Profil
Jen na okraj -- závorkou se obvykle oslabuje důležitost jejího obsahu, takže kdykoli by mne napadlo text v závorce zdůraznit, především bych zvážil, zda je závorka vůbec na místě a zda není vhodnější jiná interpunkce, například čárky nebo pomlčky.

Omlouvám se, že jsem neodpověděl na Váš dotaz.
Knopi
Profil
Martin__: Bohužel ti mé tvrzení nemohu nijak podložit, ale jsem přesvědčen, že se vyznačuje pouze text v závorce, tedy závorky bych nevyznačoval. Má to svou logiku - pokud je v závorce vyznačeno pouze jedno slovo, pak vyznačené závorky nepřipadjí vůbec v úvahu. Ale jak říká Marek, tak vyznačovat text v závorce většinou není potřeba, zvaž to.

Marek Prokop:
...závorkou se obvykle oslabuje důležitost jejího obsahu...

Neřekl bych, závorka spíše doplňuje informace k textu, někdy i důležité.

Například:
Druh písma (antikva, egyptienka, grotesk).
Zdeněk Košťál
Profil
Knopi

Neřekl bych, závorka spíše doplňuje informace k textu, někdy i důležité.
A to já bych spíše řekl, že závorka doplňuje k dané problematice informaci, ale věta musí jít pochopit i pokud tam závorka nebude. Alespoň to jsem pochytil z někdejších hodin češtiny :-). Ale přikláním se také k názoru, že text v závorce není až tak důležitý (je to jen doplnění věty) a tudíž, jak psal Marek Prokop, bych volil také jinou interpunkci.
Miloš
Profil
Teď mě napadlo — myslím že v intencích původně položeného dotazu — co kdyby to bylo obráceně? Co kdyby šlo o (například) tučbý text, uprostřed něhož se nachází (méně důležitá) poznámka v závorce (ale nebo taky třeba menším písmem, případně jinou barvou, v kursivě a cojávímjakještě):
Na zeleném překulení (jak jsme se ostatně domnívali) se snesla vnadná odmocnina.
nebo
Na zeleném překulení (jak jsme se ostatně domnívali) se snesla vnadná odmocnina.

Asi bych byl za sjednocení závorky s uzavřeným textem (první varianta).
Knopi
Profil
Miloš:

Na zeleném překulení (jak jsme se ostatně domnívali) se snesla vnadná odmocnina.

Není to tak - je to označení nevhodného výčtu položek. Je to podobné jako třeba s čárkami. Podle logické stavby věty nemají být čárky zvýrazněny a stejné je to se závorkami.

Závorky mohou být vyznačeny jedině společně s celou větou. Např.
- Na zeleném překulení (jak jsme se ostatně domnívali) se snesla vnadná odmocnina.

Martin_: Nyní potvrzuji, že závorky se nevyznačují, pouze text v ní, pokud se tak rozhodnete. Mám to ověřené z Typografického manuálu Filipa Blažka. :o)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0