Autor Zpráva
mantisa
Profil
Dobrý den,

jelikož jsem na tomto fóru narazil již na několik flamů, následujícím textem bych chtěl uvést na pravou míru několik polopravd a rozšířených omylů.
Celé léto, jak je mým (dobrým?) zvykem jsem pročítal knihy a materiály (tentokrát o HTML a spol.). Troufám si tvrdit, že jsem něco malinko pochopil a ujasnil si některé věci.
Proto sem chci několik řádků napsat. Možná se budou někomu hodit a začátečníkům pomohou ujasnit si některé věci.
Takovým posledním popíchnutím, abych něco napsal bylo plno mystifikací na SEO fóru http://forum.seo-servis.cz/.

1) h1, jeden nebo více?
h1 je HTML značka pro hlavní nadpis v HTML dokumentu. Ve většině případů se hodí pouze jeden hlavní nadpis a ostatní jsou přebytečné. Avšak v některých případech mají dvě značky h1 (či více) své opodstatnění.
Uvedu příklad:

<h1>Jan Brázda – zahradní bazény</h1>
<h1>Eva Pavlíková – zahradní architektura</h1>

Nevím, jestli jsem uvedl nejšťastnější příklad, ale jedná se o dva lidi, kteří vlastní malou firmu, ale každý se věnuje trochu něčemu jinému. Jedny stránky jim však bohatě stačí.
A jak je to z hlediska SEO (Optimalizace pro vyhledávače)?
Může nám to tedy ublížit? Má odpověď zní, že ne příliš. Vyhledávače za vícenásobnou značku h1 nepenalizují. Pokud narazí na dvě h1, sníží trochu důležitost toho druhého h1.

2) b versus strong
<b> - značka pro tučný text, mající pouze dekorativní účel (ne však zcela úplně; viz dále - vektory)
<strong> - označuje text mající větší důležitost

Nejlepší bude, osvětlit to opět na příkladech:

<b>E-mail:</b> pepa@zdepa.cz

Použití značky strong by zde bylo trochu postavené na hlavu. Důležitý je přeci samotný e-mail, ne slovo, které na něj upozorňuje. Značka b zde tedy má dekorativní účel pro vyšší přehlednost.

Mezi naše služby patří <strong>tvorba www</strong>, <strong>malování pokojů</strong> a <strong>výroba cukroví</strong>.

Podstatná slova byla zvýrazněna pomocí značky strong.

A co na to vyhledávače. Těm to je jedno. Tyto značky neodlišují (nebo moc málo) a o penalizaci tedy nemůže být ani řeč.

3) Tučný text v (X)HTML jedině přes CSS?
Dnešní trend tvorby www nám praví, že forma má být striktně oddělena od obsahu. Zkrátka informační hodnota (text, případně nějaké obrázky), to je ten obsah, má být oddělen od vzhledu (pozadí, výsledný layout a další ozdobičky), to je ta forma. Ta se má potom definovat pouze za pomoci kaskádových stylů.
Někteří tvůrci www si to však špatně vyložili a myslí si, že i značku b by měli definovat přes CSS.
Výše uvedený příklad by tak třeba vypadal takto:

HTML:
<span class=”tucne”>E-mail:</span> pepa@zdepa.cz

CSS:
.tucne {font-weight: bold;}


Většinou však použijí tuto konstrukci:
<strong>E-mail:</strong> pepa@zdepa.cz

Obě jsou nesprávné.
První vypadá hrozně a činí HTML kód nepřehledným.
Druhá je ze sémantického hlediska špatná. (Sémantika, zjednodušeně řečeno, nám určuje, jak se má daný jazyk správně zapisovat.)

Pokud se vrátím k prvnímu příkladu, proč tedy nepoužít značku b? Vždyť nám ve specifikaci XHTML zůstala. Argumenty typu, “Ve specifikaci XHTML 2 už značka b nebude, tak proč ji používat, zvykejme si.”, jsou hloupé. Přeci se nebudu zabývat tím, co (MOŽNÁ) bude, ale tím, co je teď a co mám k dispozici.

Nakonec jsem si nechal vektory. Vektory ve fyzice jsou veličiny, které mají kromě své velikosti i svůj směr (například rychlost, označujeme ji písmenem v).

Označujeme je šipkou nad příslušným písmenem nebo ztučněním toho písmena.

Jako dělaná je na to značka b. Co kdybych měl ale toto ztučnění nadefinováno pomocí CSS nebo co když CSS nepoužívám? Jak to udělat? Pomocí strong? Kdepak, označení vektoru nemá větší důležitost, než označení jeho velikosti.
A pokud chci třeba studentům ukázat nějaké příklady, pohodlné je to například přes "www".
Bez CSS se obejdu a pokud chci zachovat sémantiku, použiji pro označení vektorů značku b. Nevím totiž co by říkali, kdyby vektory neměli označeny. Asi by se na ty příklady vyflákli. :-)



mantisa, v. k.


P. S.: Rád si poslechnu Váš názor, třeba bych ocenil, kdyby mi někdo rozšířil obzory o hlasových čtečkám a tazích <b> a <strong>.
Věcná a obohacující diskuse vítána, avšak pokud se to tu zvrhne ve flame, bude téma zamčeno. Ostatně, moderátoři to nejspiš udělají rychleji.

Tento příspěvěk nemá být zápalnou šňůrou k flamu. Pouze jsem se snažil tyto problémy sepsat dohromady. Myslím si, že pro začátečníky by to mohlo být užitečnější, než se prokousávat řadou flamů.
Railbot
Profil
Pokud narazí na dvě H1, nejspíše převedou tu druhou H1 na normální text
Oh my god, opravdu chceš něco vysvětlovat nebo zavádět nové bludy?
mantisa
Profil
Railbot

Máš pravdu,

nenapsal jsem to moc dobře, opraveno, moje chyba, omlouvám se.

Díky za upozornění.
tiso
Profil
mantisa 2. <b>E-mail:</b> pepa@zdepa.cz

A čo takto: <dl><dt>E-mail:</dt><dd>pepa@zdepa.cz</dd></dl>
teda za predpokladu že tam podobných údajov bude viac...
mantisa
Profil
tiso

samozřejmě, že i toto je možné, neříkám, že se kontakty mohou zapisovat pouze způsobem, který jsem uvedl, avšak pokud je na stránce uveden jako kontakt pouze e-mail, je mnou uvedený zápis časté řešení
Karel Dytrych
Profil
Tak a jsme vsichni osviceni :)
Corwin
Profil
pěkně napsané ;-)

i tak ale v miničlánku postrádám pár dalších důležitých informací. <em> a <i> není problém podobný jako <b> / <strong> ? mluvil si pouze o unikátnosti <h1>, ale zajímal by mne také názor na používání / četnost dalších nadpisů. nadpis navigace, nadpis konkrétní podstránky, pokud se jedná o blog nadpisy článků, atd... já osobně třeba končím u <h4>, 5 a 6 vůbec nepoužívám...

značky pro zápis strojopisu / kódu už jsem řešil, takže plácnu zase něco jiného: <cite> / <blockquote>? podle mého názoru by se přehánět neměly, a sám je používám pro výpisy příspěvků v návstěvních knihách. jedná se totiž o text mluvený někým jiným, než majitel webu, jestli to chápu správně.

<cite>Návštěvník</cite>
<blockquote cite='Návstěvník'>
Ahoj, ...
</blockquote>

i když, snad nejsem úplně mimo, protože si mluvil jen o omylech kolujících na tomto fóru :)
mantisa
Profil
Corwin

díky, samozřejmě, že věcí je víc, které by bylo třeba vyjasnit, ale zaměřil jsem se na ty nejčastější

další články možná přibudou časem
tajny spion
Profil
Mu nazor:
1) <h1> pouze jedenkrat, z jednoducheho duvodu: semantika
2) <b>, <i>, <u>, <s> apod. by se nemelo pouzivat vubec. Dodava to totiz textu vzhled, a to je prace nikoliv pro (X)HTML, nybrz pro CSS
2.1) kdyz uz jsme u <strong>, pouziva se na zvyrazneni textu. Opet to ma co docineni se semantikou, nikoliv se zvyraznenim jako takovym (myslim vzhledem, tloustkou atp). Tagy <em>, <strong> apod jsou tedy na zvyrazneni, ale nastylovat pres CSS si je muzes libovolne
3) Pres CSS. Konkretne vyresetovat na zacatku CSS vse co se da a znovu si to nastylovat tak, jak to ma byt. Takze vyresetujes <em> <strong> apod. a nastylujes, aby <em> bylo (ted uz vzdy) kurzivou a <strong> (ted uz vzdy) tucne.

www.semantika.name - ale podle tvych znalosti jsi to jiste cetl. Btw ohledne me, taky bych se rad dostal do tech "spravnych" koleji, protoze tohle, co tu prave resime, neni lehky orisek.
Dero
Profil
tajny spion

1) <h1> pouze jedenkrat, z jednoducheho duvodu: semantika

H1 kolikrát je potřeba; z téhož důvodu. Nejvyšším nadpisem stránky je unikátní prvek TITLE.

2) <b>, <i>, <u>, <s> apod. by se nemelo pouzivat vubec. Dodava to totiz textu vzhled, a to je prace nikoliv pro (X)HTML, nybrz pro CSS

Typografické zvýraznění je v určitých případech potřebné i v dokumentech HTML. Např. "Povinné položky jsou vyznačeny tučně."; v takovém případě získává typografická značka sémantický význam.
Manq
Profil
tajny spion
b>, <i>, <u>, <s> apod. by se nemelo pouzivat vubec. Dodava to totiz textu vzhled, a to je prace nikoliv pro (X)HTML, nybrz pro CSS
Blbost. Jak říká Dero - například si budu chtít založit e-mail. V registraci bude napsáno 'Povinné položky jsou zvýrazněny tučně', ale já si stránku prohlížím bez CSS stylů. A co uvidím?
tajny spion
Profil
Manq
Dik, zase jsem se neco naucil...
tajny spion
Profil
DOdatek: s tim <b> apod tedy podobne jako se <strong>. Akorat dotaz: je nutny reset nebo to VSECHNY prohlizece vykresli stejne?
Dero
Profil
DOdatek: s tim <b> apod tedy podobne jako se <strong>. Akorat dotaz: je nutny reset nebo to VSECHNY prohlizece vykresli stejne?

Pokud mluvíš o STRONG, potom cituji z http://www.w3.org/TR/html401/struct/text.html#h-9.2.1 - The presentation of phrase elements depends on the user agent.; tj. nemůžeš se spolehnout, že i v budoucnu budou prohlížeče vykreslovat STRONG tučně a EM italikou. Je to však velmi pravděpodobné.

Pokud mluvíš o B, potom se o specifikaci opřít taktéž nemůžeš, protože její část, která mluví o vzhledu typografických prvků, je pouze informativní - viz http://www.w3.org/TR/html401/present/graphics.html#edef-B - v praxi si však nedovedu představit, proč by některý z výrobců prohlížečů způsob vykreslování těchto prvků měnil. Takže dle mého názoru ano; na vykreslení typografických prvků se spolehnout můžeš.
mantisa
Profil
Dero
Manq


dík, zajímavý postřeh s tím e-mailem

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0