« 1 2
Autor Zpráva
habendorf
Profil
Dranel

Leo bez podpisu by byl jak zedník bez piva. To prostě nejde.

Timy
Alespoň zatím mám z té debaty pocit, že to tady nikdo pořádně nečetl.

Kdybych to nečetl, nevěděl bych, že zavrhují <u>. Stále nevím proč.
gyoja
Profil
Tipnul bych si, že to <u> je zavržené kvůli tomu, že podtržení je vlastností odkazů a jiný text by se podtrhávat neměl.
Timy
Profil
habendorf
„The following elements are not in HTML 5 because their effect is purely presentational and therefore better handled by CSS:“ Víc nevím. Ani já nevím, proč bych ho tam nechával. Možná…
habendorf
Profil
Timy

Já to opravdu četl, tudíž i to, co cituješ :o). Ale pořád mi připadá, že b, i a u jsou na tom stejně. Ale je mi to celkem fuk, nepamatuju se, že bych u někdy použil.
Zdeněk Košťál
Profil
Neměl jsem zatím bohužel čas to přečíst, tak se zeptám - zavrhují u, ale i a b už ne? Nejde mi do hlavy proč by zavrhli jen jednu nesémantickou značku, já ty tři beru tak jak psal habendorf - jsou na tom stejně. Nikdy jsem je nepoužil a nechápu, proč by měly v HTML setrvat (resp. proč popravili jen u)? Je to tam někde vysvětleno?
Str4wberry
Profil
Odpovídám Zdeňku Košťálovi:
„Je to tam někde vysvětleno?“
http://www.w3.org/TR/html5-diff/#changed-elements

„The b element now represents a span of text to be stylistically offset from the normal prose without conveying any extra importance, such as key words in a document abstract, product names in a review, or other spans of text whose typical typographic presentation is emboldened.“

„The i element now represents a span of text in an alternate voice or mood, or otherwise offset from the normal prose, such as a taxonomic designation, a technical term, an idiomatic phrase from another language, a thought, a ship name, or some other prose whose typical typographic presentation is italicized. Usage varies widely by language.“

(Nutné anglické citace pokud možno nepřeložím.)
Timy
Profil
habendorf
Našel jsem ještě něco v mailing listu: http://lists.whatwg.org/htdig.cgi/help-whatwg.org/2007-February/000000 .html

Zdeněk Košťál
<b> a <i> byly mírně pozměněny, proto zůstávají.
http://www.w3.org/TR/html5/#the-i
http://www.w3.org/TR/html5/#the-b
habendorf
Profil
Str4wberry, Timy

Nj, ale stejně mi to připadá divné. Ale nechci Timymu strhnout vlákno směrem, který asi nechce, takže o <u> končím :o)
Joker
Profil
Gekon
Nepřijde nikomu divné, že Chamurappi nenapsal ani ň?
Trochu. Třeba má rozbitý detektor klíčových slov slov "HTML" a "XHTML", možná taky někdy spí, možná má dokonce občas na práci i něco jiného, než sedět pořád na fóru ;-)
Ale je fakt, že i mě jeho názor zajímá.

habendorf
Kdybych to nečetl, nevěděl bych, že zavrhují <u>. Stále nevím proč.
No a k čemu je <u> dobrý? Já osobně bych z množiny: <strong>, <em>, <b>, <i>, <u> nechal dva, jeden s významem "Zdůraznění" a druhý s významem "obecné odlišení od okolního textu, které není přímo zdůraznění", asi bych nechal <b> a <em>.

Jinak komentář k HTML 5:
- určitě je dobře, že se konečně zbavíme reliktů, které měly zmizet už dávno (<font>, <big>, <center>, ...)
- některé nově zaváděné značky mi přijdou zbytečné (<section> mi přijde duplicitní k <div>, <small> změnilo význam na "poznámka stranou", ale zároveň je se zhruba stejným významem zavedeno <aside>, význam <m> mi není jasný a o užitečnosti značky <dialog> taky moc přesvědčený nejsem)
Timy
Profil
Joker
„určitě je dobře, že se konečně zbavíme reliktů, které měly zmizet už dávno (<font>, <big>, <center>, ...)“
Zase tak moc nezmizí, má být povolená u WYSIWYG editorů.
Joker
Profil
Ještě pár poznámek k HTML 5:
- Fajn, že půjde udělat dokument současně odpovídající XML a HTML 5
- Docela zajímavé řešení sporu "HTML vs XHTML"- vytvoříme třetí variantu, která není ani SGML, ani XML :-)
- Ve specifikaci se mluví i o validátoru, ale zajímalo by mě, jak vůbec takový validátor pozná HTML 5 dokument.

Timy
...a vedle toho červený rámeček s nápisem: This entire section will probably be dropped.
Osobně moc nechápu samotnou snahu nechat <font> pro WYSIWYG editory.
Na jedné straně už existují prvky <div> a <span>, což je prostě "kus textu"/"skupina prvků" bez zvláštního sémantického významu, dokonce u prvku <div> se přímo uvádí , že by to chtělo nějak znevalidnit stránky napsané jen s použitím <div>.
A na druhé straně se na jiném místě stejné specifikace přemýšlí o tom, jak zvalidnit stránky napsané jen s použitím <font>?!
Už to vidím, jak se validita dokumentů v HTML 5 bude řešit radami typu: "Napiš do hlavičky <meta name="generator" content="cokoliv"> a budeš to mít validní".
Proč prostě nenechají WYSIWYG editory používat prvky <div> a <span>, které se beztak k tomuhle účelu hodí?
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0