Autor Zpráva
flary
Profil
Ahoj lidi, je to už trapné, ale zase jsem narazil na problém s kódováním, protože jsem se chtěl vyhnout z převodu z db (utf8) do stránek (win1280), rozhodl jsem se napsat stránky a utf a pak po vzoru jpw na iso, ale mám problém a ten problém sídlí tady a je dost markantní. Díky za rady

můj problém

PS: mozilla firefox 3 beta 5, ie7
Miloš
Profil
Toto:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2">
neodpovídá skutečnosti, protože ta stránka je windows-1250.

Jakmile máš v meta něco jiného, než je stránka ve veskutečnosti, nastává problém.
Buď stránku překóduj do iso-8859-2, nebo přepiš meta na windows-1250.
V čem je problém?
flary
Profil
Problém je v tom, že chci do zdrojového kódu psát normální diakritiku, bez obav že se mi někde objeví obdélníčky. Kódování je mi celkem fuk, stačí mi když to bude fungovat. Tenhle boj jsem už vzdal, s kódováním jsem si užil víc než s čímkoliv jiným nejen v oblasti HTML.
Chtěl bych se ještě zeptat: překóduj do iso-... znamená?
Měsíček
Profil
Však to tvůj problém vyřeší, změň v tom metatagu to co máš na windows-1250 a můžeš psát s co chceš jak je libo.
flary
Profil
Měsíček
No, měl jsem problémy s UTFkem z db do Win-1250, ale nakonec jsem to už vyřešil a nápad mi vnuknil Miloš, kterému děkuji. V poznámkovém bloku jsem si soubor uložil v kódování UTF8 a meta dal na UTFko a teď to chodí. Nechápu že mě to nenapadlo dříve.
Miloš
Profil
Překóduj do iso-… unamená, abys to otevřel editorem, který umí ukládat v různých kódováních a v takovém editoru to uložil jako iso-8859-2.
Například v PSPadu se to dělá pouhým přepnutím:

Měsíček
Profil
Já to chápu - nevěděl jsi to :o) zkrátka kódování META tagu a kódování souboru jako takového se musí zhodovat a je jedno jestli to je potom UTF-8 = UTF-8 nebo windows-1250 = windows-1250
flary
Profil
Miloš, Měsíček: Díky pánové, jsem zase o něco chytřejší :))
Měsíček
Profil
"Miloš, Měsíček: Díky pánové, jsem zase o něco chytřejší :))"

Na pána si ještě nějákej ten růček počkám :)
imploder
Profil
Nevíte, jak se to dělá v HTMLKitu? Mám ho nainstalovaný na WinXP a nevím, jak se to nastavuje. S isem je asi problém u běžných editorů jako Poznámkový blok, nemýlím-li se tam to nastavit prostě nejde.
Měsíček
Profil
"S isem je asi problém u běžných editorů jako Poznámkový blok, nemýlím-li se tam to nastavit prostě nejde."

Jde, ale až při ukládání (v Poznámkovém bloku) v HTMLKitu to buď bude stejně jako v PSPadu nebo stejně jako v PB při nejhorším si budeš muset ten program trochu prošťourat.
Miloš
Profil
Měsíček
Jde, ale až při ukládání (v Poznámkovém bloku)
iso-8859-2 v notepadu? Neznám. Notepad nabízí jen ANSI, Unicode, Unicode Big Endian a UTF-8.
Jediný způsob, jak v notepadu uložit jako iso-8859-2, který mě napadá, je (vycházím z toho, že jak iso-8859-2, tak windows-1250 jsou jednobajtová kódování): nahradit všechny odlišné znaky (moc jich není) a uložit jako „zprzněné windows-1250“, ve skutečnosti iso-8859-2. Složitěji by to nešlo?
Měsíček
Profil
Vlastně máš pravdu Miloši, trochu jsem zasklil to iso u Notepadu, takže beru zpět, Notepad nedokáže uložit soubor v kódování iso-8859-2, dokáže uložit jen v těch kódováních, které jsi vypsal.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0