Autor Zpráva
liskX
Profil *
Rozhodl jsem se že bych se mohl doučit html. Teda ne že bych ho neuměl ale něco mi třeba nejde. Tak třeba tabulky.

Jake tagy a atributty je třeba se u tabulek naučit a co je už zbytečné a dá se to nahradit css?
Str4wberry
Profil
Všechny výše uvedené atributy (vyjma frame, rules a summary) jsou zastaralé. Doporučují se nahradit CSS styly (border, padding pro tag td, width, height, background pro tag table).

Cellspacing se přes CSS styl nahradit nedá (border-spacing nefunguje v Exploreru).

Bordercolorlight a bordercolordark fungující v Exploreru se přes CSS styly nahradit nedají.


— praví JPW: Tabulky
liskX
Profil *
A co třeba takove th, caption, col, colgroup, tbody, thead, tfoot?
grimword
Profil
Str4wberry chtel rict, ze dnes se stranky netvori pomoci tabulek, ale pomoci CSS a DIVu atd.
liskX
Profil *
No to je mi jasné. Ale přece když chci udělat klasickou tabulku tak to nebudu řešit pomocí divu atd.
Dranel
Profil
liskX
Když to víš, tak proč se ptáš? Klasická tabulka:
<table summary="Popis tabulky pro hlasové čtečky">
<caption>ukázka tabulky</caption>
<thead>
<tr><th>Název</th><th>Cena</th></tr>
</thead>
<tbody>
<tr><td>Auto</td><td>750&nbsp;000,&ndash;&nbsp;Kč</td></tr>
<tr class="lichy"><td>Počítač</td><td>30&nbsp;000,&ndash;&nbsp;Kč</td></tr>
<tr><td>Míč</td><td>500,&ndash;&nbsp;Kč</td></tr>
</tbody>
</table>
Měsíček
Profil
Draneli nechceš tam ještě připsat <tfoot>? :))

"Jake tagy a atributty je třeba se u tabulek naučit a co je už zbytečné a dá se to nahradit css?"

Tady najdeš jejich soupis http://www.blooberry.com/indexdot/html/tagindex/all.htm a pomocí googlu si k nim už vyhledej informace v češtině.
Dranel
Profil
Měsíček
V tomto a v mnohých dalších případech není třeba. Jinak by byl <tfoot> mezi <thead> a <tbody>. Je to nelogické, ale je to tak :)
Str4wberry
Profil
Str4wberry chtel rict, ze dnes se stranky netvori pomoci tabulek, ale pomoci CSS a DIVu atd.

To přesně Str4wberry říct nechtěl. Odpověděl na druhou část otázky: „Jaké atributy je třeba se u tabulek naučit a co je už zbytečné a dá se to nahradit CSS?“ s tím, že tagy lze z odkázané stránky vyčíst.
AlešD
Profil
Jediný tag ohledně tvorby tabulek, kterých bych se nenaučil, kdybych to byl býval věděl je tbody
Měsíček
Profil
"Jediný tag ohledně tvorby tabulek, kterých bych se nenaučil, kdybych to byl býval věděl je tbody"

Copak je na něm tak špatného?
Timy
Profil
Tipuji že to, že jsou jeho značky volitelné, nepovinné :-).
Měsíček
Profil
"Tipuji že to, že jsou jeho značky volitelné, nepovinné :-)."

To sice ano, ale na tom není přeci nic špatného :) naopak lidé mají možnost pohodlnějšího výběru.
AlešD
Profil
Měsíček
a tbody tady někdo píše, prosím?
Měsíček
Profil
"a tbody tady někdo píše, prosím?"

Když mám dobrou náladu tak ho píšu já ;)
Dranel
Profil
AlešD
Já začnu... pro lepší dopřednou kompatibilitu (to se týká spíše thead) a mou spokojenost :)
AlešD
Profil
Dranel
thead nezpochybňuji, spíš mě opravdu zajímá, zda někdo používá tbody a proč.
Měsíček
Profil
"thead nezpochybňuji, spíš mě opravdu zajímá, zda někdo používá tbody a proč."

Z přehlednosti dat v tabulce? To je jediný důvod, který mě teď napadá - tento tag je svým způsobem bezvýznamný, stejně jako několik dalších tagů, ale to neznamená, že by jsme ho měli odhodit do koše, naopak je dobré ho znát a vědět k čemu slouží .. to už jsi se nemusel učit ani <html>,<body>, ...
centi
Profil
AlešD
Ak začneš pracovať s tabuľkami dynamicky v javascripte a v IE, tak zistíš, prečo je dobré TBODY používať :)
AlešD
Profil
centi
element TBODY samozřejmě existuje v tabulce vždy, tag TBODY však psát netřeba. JS se podle mě odvolává na element DOM nikoliv tag HTML. Nebo se mýlím?
Snad jediné použití tagu TBODY vidím v přidání nějakých atributů.
Dranel
Profil
AlešD
Snad jediné použití tagu TBODY vidím v přidání nějakých atributů.
A ještě ve stylování...
centi
Profil
AlešD
Skús si niekedy v IE pomocou DOM metód pridať priamo do TABLE elementu nové TR a uvidíš, že to nejde. V IE sa dá nový riadok pridať len do TBODY (resp. THEAD, TFOOT). Ale áno, browsre si TBODY doplnia sami a v DOM je možné ho nájsť a použiť. Nie každý o tom však vie a možno nie každý browser ho dopĺňa, takže by som sa na to nespoliehal.

No a ešte drobnosť. Je myslím jednoduchšie nájsť ručne zapísané TBODY podľa jeho ID atribútu, ktorý mu ručne zadám v kóde, ako ho hľadať v DOM pomocou <table>.getElementsByTagName('tbody');
AlešD
Profil
centi
díky za vysvětlení, v JS nejsem takový odborník, abych dokázal rozlišit rozdíly mezi implementací DOM v IE a jinde. Nicméně. pokud mě zkušenost (nikoliv ověřená znalost, byť třeba empiricky) neklame, tagy typu HTML, HEAD, BODY, TBODY doplní parser všech mě známých prohlížečů korektně podle definice DTD (či deklarace, definice, nebo jak tomu chceme říkat) HTML. Nicméně jak se k tomu chová interpreter jazyka JS jednotlivých prohlížečů netuším. A zajímalo by mě to velice!
Měsíček
Profil
Ano parsery prohlížečů si to doplní -> nebo možná i nedoplní, není to totiž důležité pro celkovou funkčnost tabulky.

A JS interprety se žel chovají u každého prohlížeče jinak - tak proto jsou s tím problémy.
AlešD
Profil
Měsíček
A JS interprety se žel chovají u každého prohlížeče jinak - tak proto jsou s tím problémy.

Ale jak? Je to někde posáno, ví to někdo?
Měsíček
Profil
Ve specifikaci Mozilly a na MSDN, ale hledat se mi to nechce :)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0