Autor Zpráva
Joan
Profil
Jak se vlastně ovládá web pomocí klávesnice? Mně se daří pouze rolovat nahoru a dolů kurzorovými šipkami, víc nic.
Tento web má být údajně dobře ovladatelný klávesnicí - já ale nevím, jak na to...
Děkuji za nápovědu!
Taurus
Profil
Firefox: alt+shift+[0-9] (pozor, číslo musí být napsáno na alfanumerické části klávesnice). U IE6 se to musí potvrdit entrem. V Opeře se místo alt+shift používá shift+esc.

Je správné psát toto info do stránky "prohlášení o přístupnosti". Sice to mají, ale nevysvětlují běžným uživatelům, co stisknout před číslem, takže je to v podstatě k ničemu.
Joan
Profil
Taurus:
Hm, zrovna na tomto webu (JPW) mi s Alt+Shift funguje pouze číslice 4, přičemž mě to hodí do "Problémy s prohlížeči", víc nic.
Já myslela, že se dá z klávesnice ovládat šipka, tj. kurzor! Např. najet kurzorem na políčko formuláře, na položku menu apod. Ale nepomohlo ani, když jsem bezdrátovou myš odnesla do jiného pokoje (v domnění, že třeba ruší).
Tak teda ovládat web pouze z klávesnice si vůbec neumím představit a googlím asi špatně...
Poradí mi někdo prosím víc?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Joan:
Já si pod ovládáním klávesnicí představím hlavně klávesu TAB (a Shift+TAB). Čísla v accesskey, lišící se web od webu, mě moc nezajímají a pochybuji, že se najdou běžní uživatelé, kteří by je využívali. Myslím, že je příliš často nepoužívají ani postižení.

Já myslela, že se dá z klávesnice ovládat šipka, tj. kurzor!
To jde ve Windowsu zapnout v ovládacích panelech, jmenuje se to tuším MouseKeys. Neovládáš pak klávesnicí jen web, ale obecně myš.
Taurus
Profil
Chamurappi:
Je to pravda, ale lidé z Teiresiás accesskey ocenili, ač jeho použití není tak velké. Je to jen k dobru a nedá to tolik práce, takže bych s tím u opravdu kvalitního webu počítal. I přes to, že jsou prohlížeče v použití různé a někdy uživatelskými klávesovými zkratkami accesskey přepisují. Další zápor je nesourodost, i když je snaha mít pod čísly vždy stejný typ stránek, každý web to nedodržuje...

Přese všechno tomu fandím.
Joan
Profil
Chamurappi:
Nevím, proč mě nenapadlo, že se dá zapnout podpora klávesnice přímo ve Woknech... Šlo mi taky i o to, jak se používá dynamická pseudotřída "focus" - na to asi musí být zapnutá kompletní podpora klávesnice, že? Používá se to vůbec v praxi?
TomášK
Profil
Já pro ovládání webu klávesnicí používám rozšíření firefoxu vimperátor, existuje i něco podobného pro operu. Rozšíření se snaží napodobit ovládání editoru vim v prohlížeči, pro toho, kdo nezná ovládání vimu se to může na první pohled zdát dost podivné. Dokážu díky němu brouzdat po webu bez použití myši v podstatě stejně rychle jako s myší. Samozřejmě občas narazím na stránky, kde je rychlejší sáhnout po myši než po klávesnici, ale většinou to není potřeba.
Pokud chci na stránce skočit do inputu nebo kliknout na odkaz, zmáčku 'f' a každá klikatelná položka se mi označí číslem. Já pak jen napíšu číslo, na které chci kliknout. Zdá se mi to i jednodušší než zkoumat accesskeys. Ale pokud 'accesskeys' na stránce budou, třeba je někdo ocení...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Joana:
Šlo mi taky i o to, jak se používá dynamická pseudotřída "focus"
Používá se většinou na <input>ech a na jiných formulářových prvcích (pokud se používá) a tam ji pocítí i uživatel s myší.

Ještě mě k tématu napadá, že některé weby mají doskriptovanou speciální podporu pro určité klávesové zkratky — jako třeba tato diskuse. Není určena postiženým, je určena líným :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0