Autor Zpráva
hippie
Profil
Jaký je Váš názor? Podporovat či nepodporovat zastaralá IE6? Podle mého by se již mělo věnovat minimum času, nebo možná raději žádný čas, kompatibilitě webu s IE6...:)
Chamurappi
Profil
Reaguji na hippieho:
Samozřejmě podporovat. Věnuji optimalizaci pro šestku minimum času již mnoho let a všechno v ní funguje víceméně bezchybně. Nevidím žádný důvod, proč bych měl každého sedmého člověka trestat za to, jaký užívá prohlížeč. Nevím, proč lidi o tomhle vůbec přemýšlejí. I kdyby měla šestku dvě procenta lidí, jsou to pořád docela normální lidi s právem na slušně zobrazenou stránku.
Kcko
Profil
Nepodporovat, stejne jako FB.
hippie
Profil
to Chamurappi:
bohužel nejsem tak zdatný kóder, abych za minimum času udělal web pro IE6 alespoň z 99% kompatibilní jako u ostatních prohlížečů. Musím tomu věnovat mnohem více času, který bych raději využil na něco jiného, např. pokoukávání po CSS3 a HTML5, který příjdou snad co nevidět, narozdíl od IE6, který naopak odejde snad co nevidět. ale asi to je jen můj amatérský názor :)
SwimX
Profil
hippie:
Podporovat, i když možná ne tolik jako Chamurappi :)

Web by měl být v IE6 použitelný, ale netrávil bych několik dní vypipláváním všeho.
hippie
Profil
SwimX:
souhlasím :)

raději koukat dopředu než dozadu
Joker
Profil
hippie:
Podporovat či nepodporovat zastaralá IE6?
Obecně bych řekl podporovat. 9% podíl na trhu (ČR - TOPlist) je pořád ještě hodně.

Pro nějaký konkrétní web bych zhodnotil
- Podíl IE6 na tom webu nebo tématicky podobných webech (může se dost lišit, viz zmíněný TOPlist, v různých kategoriích má IE6 od 5,5% do 15,8%)
- Jak složitá by ta optimalizace byla
- Jak velké ztráty nepodpora IE6 způsobí tomu projektu (třeba u weblogu bude jiná situace než u e-shopu a podobně)

Ale připomínám, že web by měl být funkční i v nepodporovaných prohlížečích.

CSS3 a HTML5, který příjdou snad co nevidět
No, na tohle bude ještě dost času :-)

Chamurappi:
I kdyby měla šestku dvě procenta lidí, jsou to pořád docela normální lidi s právem na slušně zobrazenou stránku.
Samozřejmě záleží na druhu stránky, ale nemyslím si, že by každý prohlížeč s pěti uživateli musel dostat plnou funkčnost stránky.
Pokud prohlížeč přinášející 0,5% návštěvníků místo hezké grafiky zobrazí černé písmo výchozím fontem na bílém pozadí a navigaci jako seznam klasických odkazů, nemám s tím problém.
Samozřejmě to se, alespoň u mě, IE6 zatím netýká, ten má ještě pořád dost velký podíl, aby měl nárok být podporovaný.

Dnes je podle mě množina podporovaných prohlížečů vcelku jasná: Firefox (a ostatní "Gekoni"), IE8, IE7, IE6, Opera a "Webkiti" (Safari, Chrome). Každý z nich má (alespoň u nás) moc velký podíl na to ho ignorovat a zároveň dohromady mají nějakých 99% trhu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na hippieho:
nejsem tak zdatný kóder, abych za minimum času udělal web pro IE6 alespoň z 99% kompatibilní jako u ostatních prohlížečů
Ber to jako výzvu. Spousta začátečníků dělá hloupé chyby, volí na první pohled nevhodné postupy, občas se jim v šestce rozpadají layouty, protože mají potíže se základní aritmetikou — a pokud začnou ignorovat jediný prohlížeč, který je na to upozorní, zakrní.

Musím tomu věnovat mnohem více času, který bych raději využil na něco jiného
Zaplať si odborníka, pokud tě optimalizace nebaví.
Všechny nedostatky a problémy starého Exploreru jsou perfektně zdokumentované.

např. pokoukávání po CSS3 a HTML5, který příjdou snad co nevidět
Vtipné :-)
O brzkém příchodu CSS 3 a HTML 5 se nadšeně mluví už pět let. Musíme si všichni pospíšit, abychom byli na ty úžasné novinky připravení, hm? Explorer 6 bude mít nezanedbatelný tržní podíl ještě minimálně rok a půl, průměrná životnost webové šablony je dva roky. Až vyjdou CSS 3 a HTML 5, budeš další čtyři roky čekat, než budou ty novinky, po kterých teď pokoukáváš, spolehlivě použitelné u drtivé většiny návštěvníků.

raději koukat do předu než dozadu
Nekoukej dopředu, koukej na současnost.


Reaguji na Kcka:
Co je FB? Jestli www.facebook.com, tak ten v šestce funguje, tamní CSS s ní zjevně počítá.


Reaguji na Jokera:
- Jak velké ztráty nepodpora IE6 způsobí tomu projektu
Jen bych chtěl podotknout, že nejde jen o finanční ztráty, ale i o reputaci. Přibouchnutí dveří se může negativně projevit i do budoucna.
Petr ZZZ
Profil
hippie:
Podporovat či nepodporovat zastaralá IE6?

Já stránky optimalizuji pro IE6, kontroluji v FF a doufám, že budou šlapat i v jiných prohlížečích. Moje layouty jsou jednoduché, ale dvousloupcový se najde. Příklad: Jak vznikal můj web. Používám i průhledné gify, ty IE6 umí (jen problémy s nehezky okousanými okraji u křivek, které hraničí s průhlednou částí gifu, jsem zatím nevyřešil, ale to se týká spíš formátu gif než IE6). Za důležité považuji, aby si mohl čtenář podle vlastního gusta zvětšit nebo zmenšit písmo, rozdíl mezi velkým a malým písmem dělám spíš velký než nenápadný. V IE6 všechno funguje. Zdatný kodér nejsem, webdesignu se věnuji od srpna 2008. Stačí číst, ono už se to v té palici nějak uhnízdí samo. :-) Většinu toho, co vím, mám ze stránek JPW, ze zdejší diskuze a ze stránek, o jejichž existenci jsem se dověděl zde na diskuzi; něco málo vím ze Selfhtml a úplně na začátku ty nejzákladnější základy od kamaráda. (Selfhtml je německy, asi tam nebude nic, co by se nedalo najít tady nebo na JPW a na rozdíl od zdejší diskuze a od JPW si na Selfhtml nezvětším písmo; v poslední době tam moc nechodím.)
hippie
Profil
tak z vašich odpovědí je zcela jasná odpověď a to IE6 aspoň minimálně podporovat :) děkuji za názory
pan mrkvicka
Profil *
Já to vidím tak, že čím dříve ho lidé přestanou podporovat ve svých projektech, tím dříve odejde na zasloužený odpočinek. Základní zobrazeni stylu a barev neberu jako podporu, to by mělo být samozřejmostí, ale trávit hodiny ruznými hacky ci dohledáváním dobře zdokumentovaného mi přijde vcelku zbytečné.
Za stále velké používání vděčí IE6 následujícím faktorům.
1) byl vydáván jako základ v některých distribucí windows tuším 2000, xp, NT4
2) je pořád udržován ve velkých společnostech
3) používajího takoví lidé, kterých když se zeptáte, co používají za prohlížeč, tak oni odpoví internet ;-)

Některé weby jako třeba google(gmail) ci youtube upouštějí od podpory IE6 a reagují upozorněním, pokud na jejich stránky zavítá někdo s tímto prohlížečem. Já si myslím, že je to krok správným směrem. Upozornit klienta, spustit kampaň a pomoci mu přejít na novější prohližeč.
Pěkné upozornění má např. Ryan

O bezpečnosti tohoto prohlížeče se dá určitě pochybovat, pokud ho dokáže sestřelit pár řádků kódu(nezkoušel jsem, nemám IE6)

A na závěr, může mi někdo vysvětlit, jaké jsou v dnešní době výhody používání IE6?
Našel jsem jich jen 10
panther
Profil
pan mrkvicka:
A na závěr, může mi někdo vysvětlit, jaké jsou v dnešní době výhody používání IE6?
zeptám se jinak. Jaké výhody má používat nejnovější Firefox, Operu či IE8?

Uživatelé, kteří používají IE6, nemají potřebu přecházet na jiný prohlížeč, když jsou se stávajícím spokojeni.
breeta
Profil *
Díval jse se na stránky co jsem dělal a návštěvnost IE6 mám do 10%.
Web se snažím dělat validní ale že bych nějak extra testoval na IE6 to zase ne.
Pokud tomu člověku nevadí že používá stárý prohlížeč několik let tak mu nebude vadit případná odchylka.
Yur4Y
Profil
breeta:
Čo má používateľ z toho, že váš web má platný kód? Nič. Skôr si všimne to, že vaša stránka je nepoužiteľná.
Prečo si myslíte, že človeku nevadí, že taký prehliadač používa? Školy, pracoviská, je veľa miest, kde človek nemá možnosť iný prehliadač nainštalovať. A prečo myslíte, že človek vie, že ten prehliadač je starý?
HamStet
Profil *
2 panter:
Je velmi mnoho uživatelů, kteří si prostě a jednoduše vybrat nemohou, protože IT správce jejich instituce jim nedal práva k instalaci jakéhokoliv SW a musí používat to, co dostali s OS. A protože v těchto institucích (školy, úřady...) se nevyhazují PC každé 2roky, je dominantním OS WXP a prohlížečem IE6.

2pan mrkvicka:
Internet patří (už dávno) především laikům. Ti nesledují trendy a neinstalují nejnovější SW jen proto, že je nejnovější. A dělají největší část návštěv.

IE6 bude s nám (přes své problémy) ještě několik let, protože krize přibrzdila obměnu HW v institucích, a nové widle s předinstalovaným IE8 se prodávají prakticky jen s novým HW.
panther
Profil
HamStet:
proč to píšeš mě? Já se na nic takového neptal.
Joker
Profil
HamStet:
IE6 bude s nám (přes své problémy) ještě několik let
Jak jsem psal v podobné diskusi v jiném vláknu, "poslední rána" pro IE6 bude asi až ukončení podpory Win XP, což bude někdy 2013.
I do té doby se ale dá spolehnout na to, že jeho podíl bude klesat- ostatně viz (můj oblíbený graf) http://www.toplist.cz/stat/?a=history&type=1
Od června 2009: červen 15,7% - srpen: 13,6% - říjen: 12% - prosinec: 10,1% - únor 2010: 8,9%
Z toho grafu tipuju, že do července klesne pod Webkit (Chrome+Safari) a Operu do konce roku bude mít pod 5%.
V té době už asi na některých webech (asi hlavně "ajťáckých", kde je podíl IE6 obecně pod průměrem) bude čas uvažovat o tom, zda IE6 vůbec podporovat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0