Autor Zpráva
Thak
Profil
Zdravím,
teď se tu rozrůstá množství nových prohlížečů ať už pro klasické PC / MAC / LINUX tak i pro mobilní zařízení.

Hledám nějakou dokumentaci, abych zjistil, co který mobilní prohlížeč umí.

Nejběžnější jsou dnes asi Safari na iPADu, iPhone..
Android defaultni browser - nikde jsem nenašel jeho jméno někde je to jako Android 1.2 Stock někde zase jako Google Android Browser, dále Opera mini, Fennec (Firefox Mobile) a SkyFire / SkyFire 2.0.

Jde mi hlavně o technologie.. zda to umí HTML5 a CSS3 nebo jen xHTML 1.0 / HTML4 a CSS2 a jak jsou na tom trasnparentní PNG,
dále Flash a taky třeba jQuery..

V základu mi jde hlavně o ty verze HTML a CSS. (zkoušel jsem googlovat a našel jsem jen info o Skyfire)

Díky!
Medvídek
Profil
Thak:
JQuery je přehled kompatibility zde: http://jquerymobile.com/gbs/
Chamurappi
Profil
Reaguji na Thaka:
zda to umí HTML5 a CSS3 nebo jen xHTML 1.0 / HTML4 a CSS2
Verze v praxi neexistují, stejně jako u desktopových prohlížečů neexistuje dělítko mezi HTML 4 a 5 a mezi CSS 2 a 3. Nikdo neimplementuje celé HTML 4, ani celé HTML 5 (což je teprve návrh), ani celé CSS 3 (což je teprve tlupa návrhů). Části HTML 5 i části CSS 3 už znají mobilní i deskotopové prohlížeče mnoho let (včetně Exploreru 5). Takže jakou bys chtěl slyšet rozumnou odpověď? Vyjádřenou třeba procentuálně? Z toho bys snad něco dokázal vyvodit? :-)

jde hlavně o ty verze HTML a CSS
Co si pod těmi verzemi představuješ? Před šesti lety jsem dělal průzkum podpory XHTML a dopadl mizerně dle očekávání. (Podotýkám, že na <!doctype> nezáleží.)

jak jsou na tom trasnparentní PNG
Převážně dobře.

dále Flash a taky třeba jQuery..
Apple pořád vede válku s Flashem. Co se týče jQuery, to je jen jedna nabobtnalá a syntakticky platná javascriptová funkce, která se vydává za lék javascriptových nekompatibilit — otázka není, zda mobilní prohlížeč podporuje jQuery, ale zda jQuery podporuje mobilní prohlížeč. (Další otázka je, zda do mobilu tahat osmdesátikilový balík.)


Reaguji na Medvídka:
To není jQuery, ale jQuery Mobile, což je jen nepříliš použitelný UI framework postavený na víceméně normálním jQuery.
Thak
Profil
2Chamurappi:

HTML5 - představuju si pod tím využití povoleného zápisu, který bude validní a čitelný pro browsery včetně nových taggů jako např. nové neutrální taggy nahrazující div / span jako jsou <header> / <section> / <menu> / <nav> apod.
Tak, aby při definici doctype v hlavičce bylo možno stránku parsovat a byla validní tak jako to dnes dělám u xHTML 1.0 strict.
HTML5 nabízí řadu rozšíření, ale nevýhodou je ta zpětná (ne)kompatibilita.

CSS3 tam jde zejména o využití efektů a filtrů... např. jQuery UI využívá hodně vlastností CSS.. jako jsou třeba kulaté rohy borderů, stíny atd. což se dodnes dělalo jen obrázky. Tohle třeba IE dodnes neumí Mozilla to interpretuje správně.

Takže v obou případech mi jde o korektní interpretaci webu cross-browser a korektní a validní HTML.

Budu rozlišovat browsery a na základě toho jim podstrkovat pro ně nejlepší varianty kaskád a to jak na úrovni browserů tak pak i zařízení k dosažení maximální možné kompatibilitě webu.

Proto zjišťuji co co umí.. např. web, který bych chtěl postavit na HTML s využítím třeba <header>, tak lze header pro firefox nastylovat, ale pro IE nikoli.. až od IE9. Proto hledám nejlepší cestu a kompromis mezi novou technologíí Vs. uspokojivým výsledkem pro klienta.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Thaka:
který bude validní a čitelný pro browsery včetně nových taggů
<menu> je i v HTML 2. Chování prohlížečů k elementům, které neznají, je různé — některé je dovolují nastylovat, jiné ne, některé je dovolují nastylovat, pokud jsou vyrobené skriptem.

aby při definici doctype v hlavičce bylo možno stránku parsovat a byla validní tak jako to dnes dělám u xHTML 1.0 strict
Deklaruješ-li XHTML 1.0 Strict, prohlížeče berou tvůj kód stejně jako HTML 5 a ignorují XML balast vkládaný do kódu kvůli validátoru. Je prakticky jedno, co deklaruješ.

HTML5 nabízí řadu rozšíření, ale nevýhodou je ta zpětná (ne)kompatibilita.
Rozhodující tedy vůbec nejsou verze, ale podpora konkrétních věcí — na ty by ses měl ptát. HTML 5 je zpětně kompatibilní rozhodně mnohem lépe než bylo (a je) XHTML 1.0.

Budu rozlišovat browsery a na základě toho jim podstrkovat pro ně nejlepší varianty kaskád
Není jednodušší udělat jednu universální verzi pro všechny? Jaký prospěch budou mít z použití těch nových technologií návštěvníci webu?

web, který bych chtěl postavit na HTML s využítím třeba <header>, tak lze header pro firefox nastylovat, ale pro IE nikoli..
K čemu ti <header> bude, když v části prohlížečů nefunguje? K čemu bude tam, kde funguje?
Thak
Profil
Pral bych si udelat univerzalni kod HTML s tim, ze by byl napsanej s ohledem na mozne nove technologie, aby se pak nemusel za rok za dva komplet prekopavat. Nejde o easy stranky ale spis o celej system s php a redakcnim systemem, sablonama atd.
Takze jednoznacne ANO HTML musi byt univerzalni a zpetne kompatibilni, ale CSS se bude ridit probhlizecem / zarizenim.. jinak to ani neni mozne vyresit uplne dobre. Bud to lze udelat stroze s ohledem na moznosti starych prohlizecu s tim ze mobile devices to budou mit zvlast v upravenem css a nebo lze rozlisovat opravdu kazdou skupinu prohlizecu a tem podstrkavat to, co ma smysl, aby v nich bylo.. napr. je skoda nedat nejaky hezky ciste graficky veci pro FF, Operu, CHrome, IE9 jen proto, ze to IE6, 7, 8 neumi.
To je takovy zamer.
Bubák
Profil
Thak:
třeba kulaté rohy borderů, stíny atd. což se dodnes dělalo jen obrázky. Tohle třeba IE dodnes
Kulaté rohy IE9 umí, stíny boxů taky, včetně stínu objektů se zakulacenými rohy.. IE9 neumí stín textu, který se objevil už v CSS2.

Starší verze Firefoxu, Opery, Safari/Chrome třeba <header> nastylují, ale jako neznámý tag to bude inline element. Aby se ti třeba <header> zobrazil korektně, musíš mu deklarovat blokové chování.
Thak
Profil
Bubák:

Jasně na PC bych v tom problém neviděl, otázka je právě, co to udělá na MDA / PDA / Tablet.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0