Autor Zpráva
TomasR
Profil *
Ahoj/Dobrý den,
prosím o radu profíky. Je třeba optimalizovat kód pro starší Opery 10, 9 ..., starší Chromy, Firefoxy, Safari a případně další málo používané? Momentálně optimalizuji pro IE6, IE7, IE8, IE9, Firefox 4, Operu 11, Chrom 12, Sfari 5. Nebo respektive, nemáte náhodu prosím nějakou radu jak se k této problematice postavit. Potřebuji optimalizovat pro veřejnost v ČR. Dík moc za jakýkoliv podnět.
SkyVessel
Profil
Jestli chceš optimalizovat pro veřejnost, tak nezapomeň, že mnoho uživatelů neví, co je to nová verze prohlížeče, jakou verzi oni používají nebo že vůbec je více druhů... Takže co je momentálně na pc, to používají. Mnozí zase nemají možnosti upgradovat - firmy, školy ...
Existuje mnoho statistik, nakolik jsou přesné už nevím, ale všeobecně vzato optimalizovat pro prohlížeče pár let zpátky. IMO největší problém stejně dělaj jen IEčka...
TomasR
Profil *
SkyVessel:
A kolik tak let zpět se běžně optimalizuje. Případně pod jaké procento už to nemá cenu. Třeba IE6 má 2.3% a podle okolních ohlasů to má stále cenu.
jenikkozak
Profil
TomasR:
A kolik tak let zpět se běžně optimalizuje.
Čím schopnější kodér, tím větší množina zařízení, na kterých se dá jeho výtvor zobrazit. Žádný standard v tomhle není.
TomasR
Profil *
jenikkozak:
a nějaké doporučení prosím. Chápu, že každý to řeší po svém, ale já jsem samouk a toto jsem nikde nenašel. Kamarády mám z jiné branže a tak jsem odkázaný na ochotné pomoci. Dík moc
panther
Profil
TomasR:
a nějaké doporučení prosím.
doporučení čeho? Jak, nebo pro co optimalizovat?

Pro co - pro to, odkud k tobě přichází nezanedbatelný počet návštěvníků.
Jak - tady se tak snadno odpovědět nedá, nejsnáze si stáhni potřebné verze prohlížečů, pro které chceš ladit a průběžně v nich testuj. Pro začátečníka neexistuje dobrá rada, jak ladit pro ten který prohlížeč. Možná by to pomohlo i listování nějakými staršími diskusemi, těžko říct.
pcmanik
Profil
TomasR:
Osobne na IE 6 zvysoka kaslem. Podla mojho nazoru, (naozaj moj nazor, ziadny flame prosim) to uz nema vyznam, maximalne nejake upozornenie im hodim, ze maju zastaraly prehliadac. Dalej co sa tyka Firefoxu, Opery, Chrome a Safari, aktualizuju sa sami, takze optimalizacia u nich je tak 2 - 3 roky dozadu a oni naviac nemaju nejake nekompaktibility medzi prehliadacmi, takze to je v pohode.
TomasR
Profil *
panther:
ani nepotřebuji poradit jak ladit v starších verzích s tím se poprat dokážu. Nejsem zase úplně začátečník. Spíš se chci dobrat nějakého doporučení, třeba pod jaké procento zastoupení prohlížeče na internetu už nemá cenu ladit, nebo klidně vypište pro jaké prohlížeče optimalizujete. I tato informace mi může pomoci.
panther
Profil
TomasR:
třeba pod jaké procento zastoupení prohlížeče na internetu už nemá cenu ladit
zopakuji to, co jsem napsal: laď „pro to, odkud k tobě přichází nezanedbatelný počet návštěvníků.

Co je pro tebe nezanedbatelné procento uživatelů si rozhodni sám. Pro někoho to je půl procenta, pro jiného pět procent, pro dalšího třeba 10%. Podívej se do statistik svého webu a zjistíš, pro jaké prohlížeče má pro tebe konkrétně cenu optimalizovat. Na ostatních, pro co kdo optimalizuje, nezáleží.

Nejsem zase úplně začátečník.
Pokud nejsi začátečník, jistě nějaké zkušenosti máš a víš tedy, že není třeba nějaké speciálně optimalizovat. Pokud tedy víš, jak se které prohlížeče chovají.
TomasR
Profil *
pcmanik:
a má třeba cenu ladit pro Operu 10, která má 0,2% a nebo pro Operu 9.5, která nemá ani 0,1% ? I když tyto verze nejsou zase tak staré?
_es
Profil
pcmanik:
maximalne nejake upozornenie im hodim, ze maju zastaraly prehliadac.
Prečo radšej nedáš upozornenie, že nie si schopný spraviť stránku dostatočne funkčnú v ich prehliadači? Aké úžasné funkčnosti nad schopnosti IE6 vytváraš? Nezdá sa mi rozumné vlastnú neschopnosť či lenivosť náročky prezentovať - tým upozornením.

Výroba takého upozornenia nie je dobrý nápad. Nejaká menšia odlišnosť vzhľadu stránky návštevníkovi vadiť nemusí, no nejaké otravné upozorňovanie už áno - ak je stránka dostatočne funkčná. Iné by bolo, ak by išlo o nejaké náročné JS aplikácie nad možnosti prehliadača, ale o to asi v tomto vlákne nejde.
TomasR
Profil *
panther:
OK asi nemám dalších otázek. Dík
Petr ZZZ
Profil
TomasR:
Opravdu úspěšné weby jsou nějak použitelné i v hodně starých prohlížečích (daleko před IE6).

panther:
Podívej se do statistik svého webu a zjistíš, pro jaké prohlížeče má pro tebe konkrétně cenu optimalizovat.

Z prohlížečů, ve kterých se web nezobrazí nebo zobrazí nějak hodně špatně, se k němu už nikdo nevrátí a jeho statistika bude zatížená vypuzovací chybou.
panther
Profil
Petr ZZZ:
u člověka, který nezačíná a má nějaké zkušenosti, předpokládám, že netvoří první web. A dle ostatnch webů se dají statistiky získat snadno. Případně existují i přibližné globální statistiky, které se dají získat na vícero zdrojích.

Podstatné je to, že nelze odpovědět na otázku, pro jaké prohlížeče optimalizovat, protože každý má nastaven práh tolerance vůči prohlížečovým menšinám jinde.
Bubák
Profil
Další podstatná věc je ta, jak bude vypadat web v prohlížečích, pro které není web "optimalizovaný", přesněji možná odladěný. Pokud návštěvník dostane stránku, kde neuvidí super extra CSS3 efekty, jako animace, transformace, průsvitné barvy, kulaté rohy, tak to přežije a dost možná ani nepřijde na to, že o něco přišel.
Ale když se rozpadne layout, tak to už je malér a pak je lepší, když návštěvník dostane takovou stránku bez stylů.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0