Autor Zpráva
TomasJ
Zdravím. Mám takovou prostou otázku a sice: Vyplatí se optimalizace pro IE 6?
Je ještě v dnešní době dobré optimalizovat pro tento prohlížeč? Používá někdo z vás ještě IE 6?
Když mi to dá jen minimum práce s optimalizací pro IE 6 (přidání filtrů na pruhledné png), má to smysl?
Sir Tom
TomasJ:
Také zdravím, myslím že ne... soudě podle http://prohlizece.info/clanky/statistiky-prohlizecu-cr-unor-2012-internet-explorer-a-firefox-nadale-ztraceji/
Chamurappi
Reaguji na TomaseJ:
Na otázku, zda se optimalizace pro cokoliv vyplatí, nejde obecně odpovědět, když neznáme nutné výdaje a potenciální příjmy.

Ve svých projektech se snažím klást co nejméně požadavků na prohlížeče a na statistiky nekoukám. Většinou vše víceméně funguje i v Exploreru 5.5.
TomasJ
Náklady jsou nulové, stejně jako příjmy. Jde spíše o vlastní web, ale nechci odsoudit ty s IE 6 pokud ji třeba ještě používají. Pokud se ovšem vyskytne větší problém jak jen neprůhledný průhledný png což vyřeší 1 řádek navíc, asi se na IE 6 vykašlu, protože většina uživatelů navštěvujících ten web (jedná se o web herního serveru), nejspíš nebude mít IE 6. Navíc podle průzkumů Sira Toma ani není uvedený IE 6 - což asi znamená, že jej využívá jen minimum lidí...
Děkuji vám za názory.
Petr ZZZ
Reaguji na Sira Toma:
V odkázaných statistikách chybí do stovky 2,26 resp. 2,1 %, a je vůbec otázka, nakolik se lze na podobná čísla spolehnout. Bývají zatížená chybou, která vyplývá z toho, že z prohlížeče, ve kterém se stránka nezobrazí nebo se zobrazí s hrubými nedostatky, se čtenář pravděpodobně už nevrátí.

Obecně bych řekl, že jsou-li náklady na optimalizaci hodně nízké, je vysoká pravděpodobnost, že se optimalizace vyplatí. Optimalizovat pro širokou škálu prohlížečů až k IE 6 (nebo i níž) není ani tak otázkou "nafukování" kódu, ale především otázkou schopností a znalostí kodéra. Osvojit si příslušné postupy se potom vyplatí tím spíš, čím více webů ten který kodér postupem času nakóduje.
TomasJ
Petr ZZZ:
No, tak musím web optimalizovat pro IE 7, jelikož v IE 7 i 6 mi obsah jednoho bloku vytíká ze stránky. No a další chyba už je jen v IE6 neprůhledný png který má být průhledný. Jen jsem se ptal, jestli tu vůbec IE 6 ještě někdo používá, já ty statistiky z všelijakých webů nějak nepodporuji. Děkuji za názor.
panther
TomasJ:
Vyplatí se optimalizace pro IE 6?
pokud budeš trochu šikovný, nebude žádná dodatečná optimalizace pro IE6 třeba - stačí jen na možné dopady myslet již v průběhu psaní CSS, případně, pokud nemáš dostatečné znalosti, průběžně v IE6 svůj web kontrolovat.
Sir Tom
Petr ZZZ:
Já bych se na IE6 již zcela vykašlal. Vadí mi jeho "neschopnost" zobrazení stránek "v moderním (aktuálním) pojetí slova smyslu". Ať již věříme statistikám, či nikoliv, myslím, že se shodneme, že IE6 používá malé procento uživatelů. To procento je dle mě tak malé, že nemá smysl jej ctít. Když se nad tím zamyslíme, tak můžeme určit okruh lidí co IE6 používají stále. (Asi to budou starší lidé, nebo lidé, kteří nemohou nebo neumí si šáhnout do PC. Mladí lidé už dávno používají novější IE (vzhledem i k nové verzi Windows), podnikatelé a lidé středního věku používají novou verzi IE (kvůli datovým schránkám, internetbankingu, apod.))

Souhlasím avšak i s názorem panthera. Ale měli bychom ctít, že web se dělá pro lidi (nebo pro klienta) a nikoliv pro IE6.
Chamurappi
Reaguji na Sira Toma:
Vadí mi jeho "neschopnost" zobrazení stránek
Posláním tvůrce stránek není posuzovat schopnosti prohlížečů, ale přizpůsobit se jim.

podnikatelé a lidé středního věku používají novou verzi IE
Osobně znám několik výjimek — v těchto kategoriích dokonce procentuálně víc, než kolik se ukazuje celkově ve statistikách.
Když si lidi takhle rozškatulkuješ, činí se ti rozhodnutí lépe? Máš určitou menšinu, prohlásíš, že to jsou starší a méně technicky zdatní lidé, a že tedy na ně se vykašleš — to zní docela blbě, ne? Hůř, než bez rozškatulkování.

měli bychom ctít, že web se dělá pro lidi (nebo pro klienta) a nikoliv pro IE6
Teď dokonce porovnáváš lidi a prohlížeč, takže si tu menšinu vyloženě odlidšťuješ (protože bez empatie je ignorování snazší).

Reaguji na TomaseJ:
Náklady jsou nulové, stejně jako příjmy.
Nemyslel jsem jen finanční rozměr.

jestli tu vůbec IE 6 ještě někdo používá
Tady ho používá třeba Petr ZZZ. Ve statistikách DJPW dokonce vidím, že tu dělá šestka třikrát víc přístupů než sedmička :-)
Když jsem dělal pro diskusi ikonky a ovládací prvky jako PNG s alfakanálem, přidal jsem jim bKGD chunk, který šestka používá jako barvu (jinde průhledného) pozadí, což na většině míst vedlo k uspokojivému zobrazení, aniž bych musel upravovat CSS či JS. Možností je vždycky víc. Rozhodovat se jen mezi absolutním ignorováním a stoprocentní podporou je zbytečně černobílé.

v IE 7 i 6 mi obsah jednoho bloku vytíká ze stránky
Ukaž.
Sir Tom
Chamurappi:
Posláním tvůrce stránek není posuzovat schopnosti prohlížečů, ale přizpůsobit se jim.
S tím naprosto souhlasím, ale také je nutné si položit otázku: Jakým prohlížečům se přizpůsobovat? Mimochodem, toto pravidlo dosti solidně porušují např. různé internetbankingy.

Asi jsem byl špatně pochopen... Neříkám, že je dobré zcela ignorovat IE6, ale domnívám se, že jeho nejlepší časy již dávno pominuly (stejně jako starší IE než 6). Moje rozdělení lidí bylo pouze vzorové a byl to navíc velmi zjednodušený vzorek. Samozřejmě, že těch lidí je mnohem více, ale vždy když mám příležitost navštívit PC klienta, tak mu vždy poradím aktualizaci prohlížeče.
BTW - ono vykašlání se na lidi s IE6 není zas tak drastické - snažím se psát stránky tak, aby pragmatičnost informace byla zachována (hlavně ta informace - vzhled jakžtak...)
TomasJ
Chamurappi:
Jakmile budu doma a na PC, ukážu. Jak přesně se dělá ten bKGD chunk? - omlouvám se slyším tento pojem poprvé.
Chamurappi
Reaguji na Sira Toma:
také je nutné si položit otázku: Jakým prohlížečům se přizpůsobovat?
Jen výjimečně je ta otázka opravdu nutná.

vždy když mám příležitost navštívit PC klienta, tak mu vždy poradím aktualizaci prohlížeče
Proč? Navštěvuješ klienta, ne PC klienta, jeho programové vybavení je jeho věc.

Reaguji na TomaseJ:
Jak přesně se dělá ten bKGD chunk?
Já používám program TweakPNG. Uvítal bych možná raději něco konzolového, ale zatím jsem se nedokopal k hledání.
Formát PNG je ve skutečnosti docela jednoduchý — celý soubor je poskládáný z tzv. chunků, které obsahují různé dílčí informace. Klíčové chunky jsou hlavička, IDAT (s komprimovanými bitmapovými daty) a ukončovací chunk. Dál uvnitř můžou být třeba gAMA (gama korekce, která také dokáže způsobit nekompatibilní zobrazení), PLTE (paleta barev), tIME (čas poslední změny), různá textová metadata atd.
Str4wberry
Ideální je se přizpůsobovat všem prohlížečům. Taktéž je ale důležité si rozmyslet, jestli se to člověku vyplatí. Třeba na webu, který nic nevydělává nebo je na něm pár reklam, se přizpůsobování starším prohlížečům nezaplatí. Opačná situace může nastat u e-shopu, kde jediný člověk s obstarožním prohlížečem může utratit tisíce a může tak být škoda se o něj připravit.

Jinak já IE 6 používám s radostí na jednom obstarožním počítači, kde nové verze prohlížečů běhají hrozně pomalu a ze starších verzí prohlížečů se weby zobrazují nejlépe právě v IE 6.
Sir Tom
Chamurappi:
Proč? Navštěvuješ klienta, ne PC klienta, jeho programové vybavení je jeho věc.
Tak nedělám jenom webovky, ale i třeba zakládám doménu a k tomu i e-mail. Pak klient chce, abych mu ukázal jak se k tomu e-mailu dostat - no a to ukazuju na jeho PC, protože je na něj zvyklý. (Kdybych to ukazoval na svém ntb, tak sice výsledek bude stejný, ale bude ukázán třeba v jiném programu.)
A docela často se stane, že když už teda zavítám k někomu, tak jsem požádán, abych třeba poslal nějaký důležité dokumenty z úč. programu na FÚ přes datové schránky a to (jak dobře víme) lze někdy dost těžko...
Navíc klient se nepohybuje v IT prostředí a nemá přehled o nových prohlížečích (protože ho to nezajímá - vydělává peníze jinde a nemá na to čas), takže kdo jiný mu může říct, že existuje něco novějšího? (Myslím lidi, kteří PC začali používat pro podnikání ve svých 30ti letech a jsou rádi, že vůbec umí spustit účetní program a editor textu.)
TomasJ
Chamurappi:
Zde máš ten web: http://samp.k3s4.sk
... Jak přesně ten bKGD chunk tam pak má vypadat? Vložil jsem ho, ale nevím co dál, pořád se nic nemění.

No osobně myslím, že web budou navštěvovat převážně mladší skupiny lidí => málokteří budou mít starší vezri prohlížeče, jelikož chtějí vždy zkoušet něco nového. Nicméně je to jen můj názor.
Chamurappi
Reaguji na Sira Toma:
takže kdo jiný mu může říct, že existuje něco novějšího?
Proč by mu to měl někdo říkat?

Reaguji na TomaseJ:
Brr, proč to relativní pozicování?
Explorer centruje přes text-align: center i blokové elementy a text-align se dědí, takže ten <div class="novinky">, který pošoupáváš doprava o 472px, se pošoupává oproti své vycentrované pozici.
Sir Tom
Chamurappi:
Proč by mu to měl někdo říkat?
Proč ne? Z dobrovolné vůle. Třeba kvůli šíření znalostí dál...
TomasJ
Souhlasím se Sirem Tomem. Proč by se návštěvník, zákazník, kdokoliv, nemohl dozvědět o novějším prohlížeči? Je už ovšem pouze na tom dotyčném, aby se rozhodl, zda chce či nechce nový prohlížeč.

Chamurappi:
Navrhuješ tedy absolutní pozici?
_es
TomasJ:
Navrhuješ tedy absolutní pozici?
V odkázanom vlákne máš dosť materiálu na inšpiráciu.
TomasJ
Takže díky, nakonec jsem se rozhodl to dokončit i pro IE 6, ač s JS, ale přes ten bKGD co psal Chamurappi jsem to nějak nepochopil, je to pro mě nová věc, udělal jsem to podle sebe. Ještě tam mám drobnosti, jakože třeba neumí IE 6 li:hover ale to nějak upravím jinak.
Díky všem za názory.

S pozicováním jsi mě Chamurappi nakopnul, nechal jsem sice relativní pozici, ale přidal zarovnání novinek nalevo (text-align). Web přepínám do módu rekonstrukce. Díky všem ještě jednou.
Plaváček
TomasJ:

Já přidám také jednu drobnou radu. Přestože s Chamurappim v podstatě souhlasím, myslím, že pokud neděláš projekt aspirující na desetisícovou návštěvnost měsíčně, můžeš s klidem IE 6 už vynechat. Pokud nejsi ostřílený profík, nejspíš zabředneš do problémů, které už dnes nemá cenu řešit.
TomasJ
Plaváček:
No, nakonec jsem to s průhledností vyřešil pomocí JS > DD_belatedPNG. Je to sice podmíněno zapnutým JS a přibylo navíc 7 kb ke stahování pro IE 6, ale myslím si, že to zas tak hrozné není. Ne, na stránce určitě nebude 10 000 měsíčně. A na ty položky menu, se jaksi vykašlu už. Jasně, napadá mě, jak to opravit, a nejspíš by to ani nebylo tak složité. Pokud budu mít náladu, zkusím optimalizovat menu, kde nejede li:hover. Pokud mi nepůjde, vykašlu se na něj. Díky za radu.
Chamurappi
Reaguji na TomaseJ:
přes ten bKGD co psal Chamurappi jsem to nějak nepochopil, je to pro mě nová věc
Tu myšlenku jsem naťuknul asi moc stručně, ale ona není moc zázračná. Obecně prohlížeče nepodporující alfakanál v PNG musí něco udělat s pixely, které mají vykreslit průhledně či poloprůhledně. Explorer pod ně běžně vykresluje světle šedivé pozadí. V chunku bKGD můžeš určit jinou barvu místo této výchozí šedivé. Není to dokonalá náhrada alfakanálu, celý obdélník je pořád jednolitě neprůhledný, ale má záložní podklad, který v některých případech může vypadat dostatečně dobře.

jakože třeba neumí IE 6 li:hover ale to nějak upravím jinak
Většinou nemá smysl dávat :hover na něco, co neodkazuje. Vyskakovací menu tam nemáš… tak proč vlastně máš :hover na <li> a ne na odkazu?
TomasJ
Chamurappi:
Už ne, dal jsem :hover pouze na odkaz a tím pádem jsem kompletně optimalizoval i pro IE 6 :). Takže nakonec jsem to dokončil - optimalizoval i pro IE 6.

Aha, tak s tou barvou: Ono když v editoru (např. Paint.NET) nastavím barvu na pozadí černou a 100% průhlednou, pak v IE bude pozadí také černé. Jenže tu mám problém, že nastavuji i barvu pozadí, a v 6ce se obrázku nezmění barva, protože je i průhledná zaplněná neprůhlednou. Ale to už je detail.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: