Autor Zpráva
cupie
Profil *
Jsem majitelem stále "starého" telefonu a nevlastním ani tablet, tudíž se v "mobilních novinkách" příliš neorientuji. Protože ale vytvářím weby, které jsou responsivní, potřebuji je kromě desktopu reálně otestovat i na smartphonech a tabletech. Rozhodl jsem se několik přístrojů zakoupit, ale jelikož nemám přehled ani osobní zkušenost, chtěl bych požádat o posouzení:

1) tablety - postačí pořídit iPad, tablet s Windows (Acer Tab, Asus Tab), tablet s Androidem (Samsung Galaxy Tab, Nexus), Kindle?

2) smartphony - postačí pořídit iPhone, mobil s Windows Phone (Nokia Lumia), mobil s Androidem (HTC, Sony Xperia, Samsung Galaxy) a Blackberry?

Jsem si vědom toho, že tato zařízení poměrně rychle zastarávají, rád bych nakoupil takové, u kterých lze očekávat, že budou používány i za 3 roky.

Vím, že existují možnosti, např. emulace, jak web testovat na desktopu, ale domnívám se, že weby je třeba testovat na reálných zařízeních. V současnosti testuji weby na Windows, v Linuxu a mám MacBook, ale jedná se jen o desktopové prohlížeče.
joe
Profil
Moderní telefony (kromě telefonů s Windows Phone) většinou používají v základu jádro WebKit, nestačí tedy testovat na desktopu? Nemyslim si, že je nutné mít fyzicky zařízení u sebe.
Str4wberry
Profil
Jak píše joe. Mobilní prohlížeče většinou používají stejná jádra jako „velké“ prohlížeče. A docela dost toho jde emulovat na desktopu.

Mobilní zařízení tedy má smysl zejména pro testování:

1) Velikosti dotykových ploch.
2) Rychlosti.

Z toho vyplývá, že to chce hlavně nějaký pomalý krám s malým displejem. :–)
quatzael
Profil
cupie:
V Google Chrome Web Developer jsou nějaký nástroje pod záložkou Resize, jestli Ti to trochu pomůže..
cupie
Profil *
Takových nástrojů je stovky, jsou pluginy do prohlížečů, existují speciální webovky, které nabízejí testování responsivnosti formou změny velikosti, existují emulátory, které stačí stáhnout. Tyto nástroje znám a používám je. Přesto jsem tak nějak předsvědčený, že reálný web je třeba testovat na reálném přístroji :-) Tady nejde jenom o změnu velikosti obrazovky, ale třeba retina obrázky předpokládám můžu otestovat jenom na retina displeji. A tak dále...

Str4wberry:
Z toho vyplývá, že to chce hlavně nějaký pomalý krám s malým displejem. :–)
Str4wberry: To je rozumný postřeh a děkuji za něj. Radíš spíše koupit mobily v bazaru, než supermoderní novinky?
anonymní
Profil *
cupie:
neznám člověka, který by měl X strojů. Je to zbytečné (responsivně tvořím třetím rokem a vždy jsem si vystačil s počítačem a poslední rok sleduji na telefonu, vždy vše v pořádku, ani bych musel sledovat průběžně).

Klineti (řádově stovky) nikdy neměli ke kódu, resp. zobrazení, výhrady, vždy vše fungovalo naprosto korektně. Přijde mi nesmysl vrážet, podle toho, co píšeš, řádově desetitisíce do strojů, které nebudeš využívat. Spíše si myslím, že ani nic kupovat nechceš, že ani nemáš to, co píšeš. Motivace psát to, cos psal, mi uniká.
Chamurappi
Profil
Reaguji na cupie:
Co se týče optimalizace pro Windows Phone, asi by se ti mohl hodit můj článek.

rád bych nakoupil takové, u kterých lze očekávat, že budou používány i za 3 roky
On i dnes jde koupit tři roky starý telefon, takže setrvačnost bude velká.
Prohlížeče ve starších Androidech mívají problémy s vrstvami (i překrytý odkaz jde prokliknout) a nic kromě stránky nemůže mít vlastní posuvník (overflow: scroll ani <iframe> nerolují), jinak je uvnitř Webkit srovnatelný s tím, který pohání pár let staré Chromium.

ale třeba retina obrázky předpokládám můžu otestovat jenom na retina displeji
Na to ti stačí úplně obyčejný 200% zoom v desktopových prohlížečích. Žádná větší věda v tom není, až na ten výchozí zoom jsou mobilní pixely srovnatelné s desktopovými.
Kupovat iPhone velmi pravděpodobně nepotřebuješ, protože do něj jde dostat jen podmnožina prohlížečů, které můžeš mít v Androidu.

V současnosti testuji weby na Windows, v Linuxu a mám MacBook, ale jedná se jen o desktopové prohlížeče.
Narážíš na rozdíly často?
Myslím, že s dostatkem zkušeností se prohlížeče stávají předvídatelné do takové míry, že důkladné testování není nutné (ani u mobilů/tabletů). Bohužel dnes je moderní cpát si do stránek věci, kterým autor webu moc nerozumí, takže je předvídatelnost celku závislá na větším množstvím faktorů.


Reaguji na anonymního:
že ani nemáš to, co píšeš. Motivace psát to, cos psal, mi uniká.
Tuhle úvahu jsem moc nepochopil :-)
margin
Profil *
Chamurappi:
Narážíš na rozdíly často?
Já si myslím, že čím více testuje, tím více nabere zkušeností a díky tomu na rozdíly naráží zřídka.
Pro zajímavost, jedna chyba v lixovém chrome (zda chyba je v současné verzi linuxového Chrome opravena nevím)

Testovat jen s jedním prohlížečem je jeden extrém (téhle chyby se dopouští začátečníci), touha testovat všechno bude druhý extrém, z tohoto pohledu cupieho otázku chápu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0