Autor Zpráva
Jurasek
Profil
Ahoj přátelé,

omlouvám se, ale píšu po třetí : po prvé jste mi napsali zajímavé věci, ale žádali o doplňující info, a když jsem je o týden později dodal, už to zapadlo a nikdo se mi k tomu nevrátil. No a před měsícem jsem zkusil znovu, ale nic přínosného se tam nevyřešilo - navíc ty rady byly opačné než poprvé - ale vesměs spočívaly v tom, že tam problém nevidí.

Chamurappi a ostatní - poradíte? Zrovna totiž upravuji 5 článků..................

Jde o to, že se mi ve FF (mám poslední verzi) a IE9 (ale dělá to i 10) zobrazuje písmo trochu jinak. V IE8 to bylo stejné, od IE9 není. (Chrome je a byl stejný s FF - takže no problem)
Výsledkem je, že musím dost krkolomně zarovnávat texty na 2x (pro FF a pak znovu pro IE), vymýšlet marginy kolem fotek, aby to i v tom IE vypadalo ok a přitom ve FF se to ještě nerozpadlo.

Mé stránky jsou tady:

http://vanishingworldphotography.com/kmeny-korowai-kombai.html

Například ve 2. odstavci 3. řádek končí jinak ve FF, jinak v IE, anebo kdekoliv v textu, taky jsou pod nebo nad fotkama vidět jinak velké mezery.

Psali jste, že to tak být nemá (ale je) a že se vám to neděje - dělám něco blbě?

Tady je to první vlákno pro referenci: Jiná velikost písma v IE a Firefoxu

Poradíte, prosím?
Juandev
Profil
Já bych se s tím spokojil.
Náročný uživatel
Profil *
mně se teda nikde nic nerozpadá, ale jestli tě tíží, že v každym prohlížeči to vychází jinak, tak snad buď jenom rád, žes to neviděl ještě na OSX, tam by to vypadalo úplně jinak než ve stejnejch prohlížečích na windows :D
každej prohlížeč si renderuje písma po svym, stejně tak každej operační systém, to se prostě ošéfovat nedá...
anonymníí
Profil *
Jurasek:
IE nemám, ale kde je problém?

Fotka má float: left, což je v pořádku. Okolní text ji obtéká a je přeci jedno, jestli je fotka obtečena 2 odstavci přesně, nebo 2 odstavci a dvěma řádky z třetího odstavce. Nebo necelými dvěma odstavci textu.


Proč tě trápí, že se to dvěma lidem zobrazí různě, když se to oběma zobrazí správně? Možná by ses divil, kolika lidem se to bude zobrazovat různě, ale přesto pořád správně. Nesnaž se zarovnat textový blok na nějakou konkrétní výšku (obrázku), nepovede se ti to. Ale není to chyba, je to vlastnost. Díky bohu.
Joker
Profil
Jurasek:
Písmo je nepatrně jiné. Ale je to tak malý rozdíl, že jsem si ho nevšiml dokonce ani při zobrazení ve dvou oknech vedle sebe.

Různé prohlížeče nezobrazují stránky naprosto shodně, to je normální.
Jurasek
Profil
Díky za reakce.

To, co vidíte je mnoho hodin úprav a vylaďování na 2x. Takže jsem asi byl s tím úspěšný.

Nicméně minule mi Chamurappi i jiní napsali, že to tak nemají, a že se jim to neděje. Proto jsem pátral. Viz. odkaz na můj starší dotaz.

A v IE8 to bylo naprosto stejné s FF i Chromem. Pro mě 1/2 práce. Proč je to od IE9 jinak mi nedává smysl.

No nic, budu dál zarovnávat pracně na 2x.

Díky všem za reakce, názory.

Pokud by někoho něco ještě napadlo, napište prosím - vrátím se sem.
Juandev
Profil
Jurasek:
No nic, budu dál zarovnávat pracně na 2x.
Ano, tak se to u IE dělá.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
Nedělá. Tohle většinou nikdo neřeší.


Reaguji na Juraska:
Nicméně minule mi Chamurappi i jiní napsali, že to tak nemají, a že se jim to neděje.
Buď jsme nevěděli, o co ti přesně jde, nebo jsme to nepovažovali za problém.
Jestli ti jde o rozdílnou výšku textu, zkoušel jsi nastavit line-height? Mimochodem, v Exploreru jednotkami pt u font-size znemožňuješ zvětšování písma.

Proč je to od IE9 jinak mi nedává smysl.
Protože má úplně jiné vykreslování písma. Starý ClearType si moc dobře nerozumí s geometrickými transformacemi (s rotací apod.).

Jestli chceš, aby text vypadal vždy všude úplně stejně, nahraď ho bitmapovým obrázkem. Ovšem důrazně to nedoporučuji… kdysi se tomu posměšně říkalo absolutní web.
_es
Profil
Chamurappi:
v Exploreru jednotkami pt u font-size znemožňuješ zvětšování písma.
Nie jednotkami px?
Juandev
Profil
Chamurappi:
Nedělá. Tohle většinou nikdo neřeší.
Tak já myslím, že on se posunul již dál. Moje reakce je na obecné řešení takových problémů. Já vím, že Chamurappi to nedělá, ale většina lidí ano.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
Co jsem viděl, Jurasek používá pt. Všechny absolutní jednotky jsou imunní vůči zvětšování písma v Exploreru. Akorát pt jde zvětšit změnou DPI v systému. Přibližně půl procenta lidí má jednotku pt při přepočtu na pixely jinak velkou, než je obvyklé.


Reaguji na Juandeva:
Ptá se už rok na totéž, jestli dobře čtu.

Moje reakce je na obecné řešení takových problémů.
Pochybuju, že většina lidí řeší rozdíly mezi Explorerem 9 a ostatními prohlížeči tím, že něco zarovnává dvakrát. Od desítky už ani nejdou používat podmíněné komentáře. Spíš se teď častěji řeší věci na pětkrát kvůli prefixům :-)
_es
Profil
Chamurappi:
Všechny absolutní jednotky jsou imunní vůči zvětšování písma v Exploreru. Akorát pt jde zvětšit změnou DPI v systému.
To záleží od definície, čo je je voči čomu relatívne, či považované za absolútne. Absolútne jednotky z Délkové jednotky v CSS » Absolutní jednotky sú všetky závislé od DPI v systéme, inak by neplatila ich definícia a prevodné vzťahy. Na monitore je jednoznačná jedine jednotka px. V Jurasekovej stránke v IE (IE8) písmo zväčšovať ide.
Chamurappi
Profil
Reaguji na _es:
V Jurasekovej stránke v IE (IE8) písmo zväčšovať ide.
Jde zoomovat celá stránka, ale samotná velikost textu měnit nejde.

Edit: Tím, jaký vliv má DPI na ostatní jednotky, si nejsem úplně jistý. Kdysi jsem to testoval, ale tuším, že jen u pt. V některých prohlížečích se s DPI mění výchozí zoom a na žádné jednotky to nemá vliv. Tuším, že v CSS 3 jsou některé vztahy (pro obrazovku) určené napevno, takže by se vliv DPI měl eliminovat. Na změnu DPI bývá ve Windowsu nutný restart a mně se kvůli tomu restartovat nechce :-)
_es
Profil
Chamurappi:
Aha, ale to mi potom príde ako nelogické správane IE, ak písmo definované v mm, cm, in zväčšovať ide, no definované v pt nie, lebo by malo platiť, že 72pt = 1in = 2,54cm = 25,4mm.

Tím, jaký vliv má DPI na ostatní jednotky, si nejsem úplně jistý.
Zdalo by sa mi nelogické, ak by nemalo nastavenie DPI vplyv na všetky „absolútne“ dĺžkové jednotky. Veď už z definície je DPI počet bodov (pixelov) na palec a ak sa na monitore fyzicky nezmení rozloženie pixelov, tak sa pri zmene DPI má logicky zmeniť počet palcov voči počtu pixelov - jednotka in (aj keď skutočné „fyzické“ DPI môže byť iné).
rafej
Profil
Narazila jsem na stejný/podobný problém, ale nastavení line-height to neřeší. Problém je v tom, že IE9 zobrazuje písmo tučnější, než ostatní prohlížeče.
Není to příliš důležité, ale u úzkých sloupců to přeci jen narušuje typografický dojem.
Jurasek
Profil
Nejdříve jen reakce na Chamurappiho: neptám se už rok na to samé. Ptám se na to samé podruhé, po roce, protože poprvé se mi k tomu po mé týdenní pauze už nikdo nevrátil.

Všem vám moc děkuji. Jste skvělí. Kouknu a prozkoumám ty „pt” a taky „line-height” jak radí Chamurappi a pokud nic nevykoumám, prostě to budu jen dál zarovnávat na 2x.

Mám to přesně jak píše Rafej = souhlasím. Je možné, že spoustě lidí je to jedno, a třeba se mnou nebudete souhlasit, ale já to mám tak, že když se mi odstavec zobrazí u IE o slovo delší, a to slovo ještě třeba jak na potvoru skočí na další řádek - mě osobně to esteticky ruší.
Sice děkuji za vysvětlení, proč to má IE9 jinak (jsem vážně moc rád), ale přesto si myslím, že by hlavní prohlížeče měly mít stejně velké písmo, jako tomu bylo u IE8-FF-Chrome.

Možná jsem jen na tohle punťa, ale i u jiných - jinak třeba dobrých webů mě dost ruší třeba „i” nebo „a” na konci řádků.

Každý jsme jiný - možná se vám některým mé stránky třeba ani nelíbí - ale já věřím, že kvalitní design stránky může stránky umocnit a upoutá. Jak říkám - nemusíte souhlasit - tady šlo o řešení IE9.

Veliké díky vám všem, skvělé forum, skvělí, věci znalí lidé - moc si všech reakcí vážím :-D
Davex
Profil
Jurasek:
Snaha o totožný vzhled v jakémkoliv prohlížeči je boj s větrnými mlýny a vůbec to nemá cenu řešit. Nepočítáš s tím, že nějaký uživatel, třeba já, může mít nastavenou jinou výchozí velikost písma a vůbec nemusí mít font Arial, Verdana nebo Tahoma, takže se mu text vykreslí patkovým písmem DejaVu Serif. Tam by si line-height zasloužilo hodnotu minimálně 1.4 a čtenáři by to ani moc nevadilo.

Pokud trváš na stejném vzhledu, tak vlož text do stránky jako obrázek.
Jurasek
Profil
Davex:

Děkuji za reakci, a máš pravdu s tím opravdu nepočítám :-D
Dokonce mě to ani nenapadlo. Stejně tak jsem moc neřešil tablety, ale teď v Indii se mi na to pár lidí koukalo na telefonech i na tabletech, tak jsem viděl, že je to plus minus OK.
Celá ta moje snaha se spíš týkala naprosto běžného uživatele, s normálním IE, FF, nebo Chromem, v základním nastavení.
Ten zbytek jde asi mimo mě - Operu jsem třeba ještě ani neviděl :-)

Jinak na tom jste se víceméně asi všichni shodli, že je to teď jinak, a že nic moc nenadělám (než teda můj kompromis a zarovnávání na 2x, aby to trochu -podle mně a pro mně vypadalo).

Taková škoda - jak ta IE8 to měla úplně stejné, jako ostatní (FF, Chrome), a 9 ne. Proto jsem psal ty dotazy, protože mě to mátlo.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0