Autor Zpráva
mimochodec
Profil
Předpokládám, že každý, kdo se zabývá tvorbou webů, zaregistroval fakt, že opera končí. Poslední klasická opera je 12.17, další verze už jsou v podstatě jiné softwary - nejde jen o jiné jádro, ale i trend, který neumím nazvat jinak, než jako debi.lizace - zredukování všeho, co činilo operu nejflexibilnějším prohlížečem oproti konkurenci, právě na její úroveň.
Vzhledem k tomu, že vývoj staré opery byl ukončen, bude postupně přibývat problémů. Jde jednak o weby, jejichž současné verze jsou v opeře trhané (např. google+ a nemalá část moderních WP šablon orientovaných víc na efekt než efektivitu), ale jsou i weby, které prostě nefungují. Např. facebook mi po pár desítkách sekund ztuhne a nelze než operu sestřelit.
Jestli k tomu máte co napsat, pište. Já jsem si chtěl jen postěžovat.
Hando
Profil
Ahoj.
No, nezbývá mi než souhlasit. S Operou jsem prolézal net někdy od roku 2006 a žádný jiný prohlížeč mi tak nesedl. Nejsem žádný zaslepený obhájce právě užívaných věcí, ale prostě mi vyhovovala nejvíce a za mě patří mezi nejlepší.
Poslední dobou (možná rok, neodhadnu) jsem taky začal pozorovat sekání některých webů, zejména přeplácaných rádoby užitečnými prvky. Začalo to FB, později se přidal e-shop firmy s otravným zeleným skřetem, o stránkách typu Flickr ani nemluvím, celkově je problém u stránek, kde se průběžně načítají data. Původně jsem myslel, že je to jenom u mé instalace, ale evidentně ne.
Ale zase na tom člověk musí najít nějaké pozitivum - od té doby, co se mi FB začal sekat, tak šel ze záložek pryč a ten čas se dá využít lépe. :) Nicméně řešení "Opera na práci" a "Co Opeře vadí, to otevře Chrome" mi silně vadí. :/ Ale lepší řešení asi v nedohlednu...
Chamurappi
Profil
Reaguji na mimochodce:
Viz rok stará debata.

vývoj staré opery byl ukončen, bude postupně přibývat problémů
Já si jako uživatel nenechávám od webů diktovat, co smím používat. Pokud mi stránka nefunguje, beru to jako její problém, nikoliv můj. Pokud chci, aby mi fungovala, tak autorům napíšu. I když je třeba nemalá šance, že nad mojí zprávou mávnou rukou, považuji za důležité, aby vnímali, že někde tam venku existuje lidská bytost (nikoliv prohlížeč), která jejich úžasné dílko považuje za rozbité, odfláknuté či jiným způsobem nedokonalé.

Mnoho tvůrců stránek si bere statistiky jako zbraň proti uživatelům. Je dobré jim čas od času naznačit, že uživatel není jejich nepřítel (ani ten minoritní) a že některé vymoženosti mají své stinné stránky.


Reaguji na Handa:
celkově je problém u stránek, kde se průběžně načítají data
Zajímala by mě skutečná příčina. Už jsem napsal mnoho stránek s AJAXem a nevím o tom, že by nějaká z nich zasekávala Operu.
Alphard
Profil
Hando:
Nicméně řešení "Opera na práci" a "Co Opeře vadí, to otevře Chrome" mi silně vadí.
Nějak takto teď funguji. Stejně mám neustále spuštěnou Operu, Chrome i Firefox, tak co. Postupně jsem si zvykl, že na hlavním monitoru je stará dobrá Opera, na vedlejším Chrome a podle potřeby různé další konfigurace. Příjemné je, že kartu/tab/panel lze v Opeře chytit (Drag&drop) a přetáhnout do Chrome, nepříjemné, že to nefunguje obráceně.

jsem taky začal pozorovat sekání některých webů, zejména přeplácaných rádoby užitečnými prvky
Kdyby aspoň byly užitečné... Dnes ale bohužel hodně stránek naprosto zbytečně vytěžuje CPU i při nečinnosti, bez ohledu na prohlížeč. Takovým buď vypnu javascript, nebo je zcela opouštím.
Joker
Profil
mimochodec, Hando:
Zajímavé, já si nechávám tu poslední klasickou verzi (mimochodem, Opera 12.16 je zároveň poslední Opera pro Linux) a uvedené problémy nemám. Až na Google Analytics, to v Opeře skutečně nejde.
U Facebooku jsem zaregistroval jeden problém, ve verzi pro Windows při otevření FB v soukromém listě a následně otevření nějakého odkazu prostředním tlačítkem do nového (soukromého) listu občas spadne prohlížeč.
Zmíněná Alza mi funguje normálně, jen na starém počítači ten web byl zpomalený. Problém zmizel po koupi výkonnějšího počítače :-)

Chamurappi:
Já si jako uživatel nenechávám od webů diktovat, co smím používat. Pokud mi stránka nefunguje, beru to jako její problém, nikoliv můj.
To jsou dvě strany mince.
Druhá je, že se můžu vztekat, ale ten web mi stejně nebude fungovat. Dokud je to jeden, můžu ho ignorovat, ale když na problémy budu narážet každou chvíli, je to na zamyšlení.
V některých situacích pak je lepší se přizpůsobit, než snažit zbytek světa přizpůsobit sobě.
Jakkoliv i snažit se přizpůsobit svět sobě může v některých situacích být přínosné :-)
Str4wberry
Profil
Až na Google Analytics, to v Opeře skutečně nejde.

Vážně? Zrovna GA mi v Opeře funguje normálně.
mimochodec
Profil
Chamurappi:
Já si jako uživatel nenechávám od webů diktovat, co smím používat. Pokud mi stránka nefunguje, beru to jako její problém, nikoliv můj. Pokud chci, aby mi fungovala, tak autorům napíšu. I když je třeba nemalá šance, že nad mojí zprávou mávnou rukou, považuji za důležité, aby vnímali, že někde tam venku existuje lidská bytost (nikoliv prohlížeč), která jejich úžasné dílko považuje za rozbité, odfláknuté či jiným způsobem nedokonalé.

Koho mi to jen... Aha, don Quijote de la Mancha :) Opera myslím v průběhu času jen málokdy překročila 5% podíl a weboví stavitelé se k ní podle toho stavěli. Googlem počínaje (nevěřím, že všechny ty dlouhodobé "problémy" v Adwords nebo Docs nebyly naschvál) a bastlíři konče - zprasit něco tak, že to opera zobrazila nežádoucím způsobem a ostatní prohlížeče "správně", bylo těžké, ale viděl jsem to mockrát. Nemyslím, že by byl problém v tom, že by někdo neměl informaci a stál o ni.


Joker:
U Facebooku jsem zaregistroval jeden problém, ve verzi pro Windows při otevření FB v soukromém listě a následně otevření nějakého odkazu prostředním tlačítkem do nového (soukromého) listu občas spadne prohlížeč.

Mně se FB jednoho dne začal chovat tak, že po jeho otevření si opera brala víc a víc paměti, až po pár minutách sežrala všechnu a ztuhla.

Když jsem psal o G+, tak tam je to zpomalení evidentní. Třeba při scrollování dolů, když se rozbaluje/sbaluje horní menu. Může to souviset i s mým starším HW, ale FF na stejném stroji dělá totéž plynule.
Chamurappi
Profil
Reaguji na mimochodce:
Nemyslím, že by byl problém v tom, že by někdo neměl informaci a stál o ni.
Mám zkušenosti s vývojem poměrně velkého webu, který kdysi dávno Operu sestřeloval (byla to ještě starší verze, příčinou byly překřížené značky v dynamicky přesouvané reklamě). Vůbec nikdo zvenku se neozýval. Celkově jsem během let nabyl dojmu, že zpětná vazba od uživatelů je poměrně náhodná a ani velké chyby, nejsou-li výslovně označeny za záměr, nemusí vybudit reakci.
Loni se mi kdosi ozval, že jeden můj skript zlobí ve Firefoxu 5, který už tehdy měl podíl nula nula nic. Chybu jsem docela rychle našel a opravil, návštěvník měl radost, já měl radost, dozvěděl jsem se něco nového… a to jen proto, že se ozval podobný don Quijote.

Fanoušci starší Opery mají naprosto legitimní důvody k setrvání u staré verze, protože nová je úplně jiný prohlížeč. Posílat je do háje tradičními upgradofilskými hláškami je trošku obtížnější a situace je prakticky ve všech ohledech (vyjma velikosti tržního podílu) srovnatelná s tím, kdyby v roce 2004 poslal autor stránky do háje uživatele s Explorerem, který měl tehdy též přerušený vývoj.

Googlem počínaje (nevěřím, že všechny ty dlouhodobé "problémy" v Adwords nebo Docs nebyly naschvál)
Před jedenácti lety v Opeře naschvál zlobil web MSN a šéf Opery kolem toho vyvolal mediální poprask (dokonce tehdy vyšla jako odplata i speciální verze Opery). Buď Google Docs nejsou rozbité naschvál, nebo Opera ztratila kuráž.
Bubák
Profil
Chamurappi:
nebo Opera ztratila kuráž
V čele Opery nejsou lidé s kuráží.
MAZAV
Profil *
No marne ted hledam prohlizec ktery by fungoval tak dobre jako drive Opera. To co stale vychazi z klavesnic tech co Operu delaji tak je Chrome v jinem kabatu.
Ptam se proto proc se clovek musi prizpusobovat neustale necemu "nevemu a lepsimu" a honit se neustale za nejnovejzi verzi, ktera je "nej"lepsi a stale narocnejsi, a vic nepotrebnejsi...
Pro kazdeho je lepsi jina vec a ne aby vsichni byli nuceni pouzivat styl ktery je k nicemu, teda aspon nekterym. Je nejaka alternativa stare dobre opery ???
Stale nam nekdo vnucuje neco co nechceme. Smutna realita dnesni doby.

napr. (...nejlepsi je TDI, ostatni auta netahnou..) To hned beru do ruky tyc abych dotycnyho prastil a on se probral.
Str4wberry
Profil
Jediná alternativa je:



Existuje sice projekt Otter Browser (Otter Browser, project aiming to recreate classic Opera (12.x) UI using Qt5.), používá Webkit a má rozhraní jako z roku 2000 a je asi ještě horší než nová Opera.



Skoro nic z toho, co dělalo Operu Operou, nenabízí.
Joker
Profil
MAZAV:
To co stale vychazi z klavesnic tech co Operu delaji tak je Chrome v jinem kabatu.
Ano, nová Opera je vlastně alternativní Chromium.

To rozhodnutí de facto Operu 12 de facto zahodit a začít od základu na Chromiu jsem dodnes nepochopil.
(Nebo možná pochopil, jestli alternativa byla ukončit vývoj a zavřít krám.)

Důsledkem převzetí jádra Webkit je i to, že v některých statistikách nová Opera neexistuje ani jako samostatný prohlížeč. Takže jako „Opera“ tam jsou vidět jen ty dožívající starší verze.
Ale třeba rankings.cz eviduje i verze Opery a ty statistiky víceméně potvrzují můj názor: Uživatelé Opery na tu novou verzi přecházejí spíš neochotně (Opera 12.16 dlouho zůstávala nejpoužívanější a překonala ji až teď v srpnu Opera 23), navíc částečně přecházejí na jiné prohlížeče, takže celkový podíl Opery klesá (těsně před oznámením Opery 15 měla na rankings.cz Opera v součtu skoro 4 %, teď má zhruba 3 %).

Je nejaka alternativa stare dobre opery ?
Já pořád ještě zůstávám u 12.16. Ostatně pro Linux to je pořád ještě aktuální verze :-) (nová Opera pro Linux není).

Možná Firefox s pár doplňky a úpravami nastavení by dokázal reprodukovat většinu těch vlastností Opery, které využíváte.
Bubák
Profil
Joker:
nová Opera pro Linux není
Sice je, ale jen jako developer verze, aktuálně v balíčku opera-developer_26.0.1632.0_amd64.deb, jako stabilní verze zatím není.
mimochodec
Profil
In 1994, two programmers started working on a web browser. Our idea was to make a really fast browser, capable of running on limited hardware, keeping in mind that users are individuals with their own requirements and wishes. Opera was born. Our little piece of software gained traction, our group grew and a community was created. We stayed close to our users and to our roots. We kept improving our software, based on our users feedback, as well as our own ideas on how to make a great browser. We innovated and we strove for excellence.

Fast forward to 2015, the browser we once loved has changed its direction. Sadly, it is no longer serving its community of users and contributors who helped build the browser in the first place.
SO WE CAME TO A NATURAL CONCLUSION:

We must make a new browser. A browser for ourselves and a browser for our friends. A browser that is fast, but also a browser that is rich in functionality, highly flexible and puts the user first. A browser that is made for you.

https://vivaldi.com/

Petr ZZZ:
Nechtěl jsem to svým neumělým překladem připravit o ten slavnostní nádech. Bubákem linkovaný článek to myslím osvětluje dostatečně.
Petr ZZZ
Profil
mimochodec:
Nechce se ti to přeložit?
Bubák
Profil
Petr ZZZ:
Nechce se ti to přeložit?
Já použil google translator.

Našel jsem ale i jeden český článek:
http://www.instaluj.cz/magazin/vivaldi-novy-browser-pod-vedenim-byvaleho-sefa-opery
Petr ZZZ
Profil
Bubák:
Mně se to přeložilo do němčiny :-) a víc nepotřebuji, ale to není k ničemu ostatním zdejším čtenářům. — Dík za odkaz.
Str4wberry
Profil
Ráno jsem zkoušel.

Líbí se mi, že to umí ty náhledy webů. Zatím je to ale dost zabugované. Ale mohla by to být naděje, že se najde důstojná náhrada Opery 12.
Joker
Profil
Vivaldi vypadá pěkně, ale zatím to je opravdu tech preview. Snad to dotáhnou než Opera 12 přestane být použitelná :-)

Jinak Otter Browser má od října taky pár stovek commitů, další dvě betaverze a už umí některé věci ze Str4wberryho seznamu, ale taky je to pořád beta.
Ranger
Profil *
Ahoj! Taky jsem do teď používal Operu, teď už to opravdu nejde, naistaloval jsem novou a jako každý jsem velice nespokojen. Tak jsem vyzkoušel doporučenej Vivaldi, skoro dobrý, jen bych potřeboval poradit jak zamezit automatiské spouštění videí tak jako v Opeře. Díky, doufám že to tady ještě funguje.
mimochodec
Profil
Ranger:
Zabránit automatickému spuštění videí... to myslíš kde? Na youtubu mi to opera nedělá a nevím, jestli by se mi to líbilo. Nemáš to někde přednastaveno v YT účtu?
Alphard
Profil
V původní Opeře je možné nastavit načítání flashe až na vyžádání. Důsledkem že, že se automaticky nespouští youtube videa.
Ranger
Profil *
Přesně, v Opeře 12 je možnost "Povolit zásuvné moduly na vyžádání". Mám totiž stále otevřeno několik videí které používám. Vivaldi to nějak neumí, to ale nevadí, asi přejdu na Mozillu, kdysi se mi moc nelíbila, ale teď se mi zdá že to může být celkem dobrý. Dříve Mozilla tuším používala základ MS IE, jestli je teď už samostatný program nevím. Tak ještě budu trošku testovat. Díky všem za odpověď.
Joker
Profil
Ranger:
Tak Vivaldi je pořád jen „Tech preview“ a část funkčnosti chybí. Trochu škoda, že s vývojem nezačali dříve.

Dříve Mozilla tuším používala základ MS IE, jestli je teď už samostatný program nevím.
Pokud je Mozillou myšlený Firefox, tak nepoužívala. A neznám ani jiný prohlížeč vyvíjený Mozillou, který by používal jádro IE.
Tím popisem je možná míněný prohlížeč Maxthon, který ale nevyvíjí Mozilla.

Jinak já pořád ještě používám Operu, ale občas už některé stránky nezvládá, pak přecházím mezi různými prohlížeči.
Vivaldi vypadá docela nadějně.

Ale mám i tendenci rehabilitovat Microsoft. Jako pokročilému uživateli a vývojáři se mi poslední verze IE líbí a Edge ve Windows 10 jsem sice zkoumal jen tak letmo, ale pro někoho, kdo chce jednoduchý prohlížeč bez „zbytečností“ to vypadá nadějně.
Tomáš123
Profil
Joker:
Pokud je Mozillou myšlený Firefox, tak nepoužívala.
Možno naozaj IE má niečo spoločné s Firefoxom.
anonymníí
Profil *
Tomáš123:
Možno naozaj IE má niečo spoločné s Firefoxom.
Co podle tebe (dle článku, nebo i mimo něj) má IE společné s Firefoxem?

Z článku nic takového nevyplývá, a pokud mě paměť neklame, ani historicky spolu tyto dva prohlížeče mnoho společného nemají.
Tomáš123
Profil
anonymníí:
Mne z článku vyplýva, že Netscape Navigator (predchodca Firefoxu) bol nástupca prehliadača Mosaic:
Začátkem druhé poloviny roku 1994 vznikla společnost Mosaic Communications [...]. Začala pracovat na vlastním produktu založeném na jádru Mosaicu. V říjnu téhož roku pod novým názvem Netscape Communications vydala prohlížeč Netscape Navigator 1.0.

A že Internet Explorer takisto staval na zdrojových kódoch tohto prehliadača:
Dohodla se s komerční odnoží NCSA, společností Spyglass, že si vypůjčí zdrojový kód Mosaicu [...]. Onen výsledný prohlížeč nazvala Internet Explorer...

Z toho som usúdil, že Firefox a Explorer sú veľmi vzdialený príbuzní.

Teraz si ale všímam, že prvotná myšlienka je:
Dříve Mozilla tuším používala základ MS IE, jestli je teď už samostatný program nevím.
O tom sa v článku nepíše a predpokladám, že v histórii internetu Firefox nepotreboval podporu (ani jadro, kódy všeobecne) od IE. Tam ale otázka nesmerovala.
Joker
Profil
Tomáš123:
Možno naozaj IE má niečo spoločné s Firefoxom.

To je trochu přehnané tvrzení.
Když se zaboříme do „IT prehistorie“ na počátku obou byl NCSA Mosaic, který si následně licencoval Spyglass a Netscape. Spyglass byl koupen Microsoftem a vznikl MSIE, v Netscape vznikl jejich Navigator, který po prohlížečových válkách zanikl a z jeho kódu povstal Firefox.

Ale pokud vím, žádný z těch prohlížečů už žádný kód původního NCSA Mosaic neobsahuje, tuším Microsoft (nebo možná Mozilla, nebo oba) dokonce v jednu chvíli udělal audit, že už z Mosaicu nepoužívají a následně zmínku o Mosaicu odstranil z okna informací o prohlížeči.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Rangera:
Přesně, v Opeře 12 je možnost "Povolit zásuvné moduly na vyžádání".
Brzy se bude flash spouštět na vyžádání skoro všude. Háček je v tom, že videa přestávají používat flash.

Zajímalo by mě, proč se autoplay u elementů <video> a <audio> nezařadil po bok geolokace a fullscreenu – jako vlastnost, která potřebuje uživatelův souhlas (v rámci domény). Momentálně do toho uživatel nemůže mluvit, na desktopu funguje autoplay všude, na Androidu/iOSu vůbec.


Reaguji na Tomáše123:
Z toho som usúdil, že Firefox a Explorer sú veľmi vzdialený príbuzní.
Netscape byl vzdálený příbuzný. Ale ten zanikl, Mozilla (včetně jádra Gecko) je postavená na zelené louce. (A následně Phoenix/Firebird/Firefox vznikl jako jednodušší uživatelské rozhraní pro jádro velké Mozilly.)
Ono ani v Exploreru nejspíš z toho dědictví Mosaicu moc nezůstalo, když se do něj ve čtyřkové verzi přeneslo layoutové jádro Forms³ chystané původně po Office, překřtěné následně na Trident.


Reaguji na Jokera:
dokonce v jednu chvíli udělal audit, že už z Mosaicu nepoužívají a následně zmínku o Mosaicu odstranil z okna informací o prohlížeči
K tomu došlo v Exploreru 7.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0