Autor Zpráva
laik
Profil *
Ahoj,

může mi někdo prosím laicky vysvětlit, proč nefungují java applety v html stránkách v mobilech? Je technicky možné, že v budoucnosti fungovat budou? V javascriptu (funkce dané věci je zhruba stejná jako applet v javě) se daná věc v mobilu zobrazí bez problémů...
juriad
Profil
laik:
Protože jde o dva úplně jiné jazyky. Javový aplet funguje docela podobně jako flash - také je to vložený objekt, který vyžaduje, aby si uživatel něco nainstaloval, což je v mobilu docela problém. Javové aplety se považují za překonané a nemá smysl je používat, asi vše co umožňují můžeš vytvořit v JavaScriptu s mnohem lepší podporou.
laik
Profil *
Aha,

díky za info. Zeptám se ještě na jednu věc. Ten, kdo používá internetové bankovnictví v mobilu musí mít nainstalovanou javu v mobilu (z předchozí odpovědi jsem to pochopil tak, že je docela problém to instalovat, ale že to jde...)


na konci mi chybí otazník...
Mike8748
Profil
laik:
Ten, kdo používá internetové bankovnictví v mobilu musí mít nainstalovanou javu v mobilu
nebo použije k tomu určenou aplikaci od banky (většina bank již má vlastní aplikaci pro mobilní bankovnictví, java aplety fakt nejsou třeba)
juriad
Profil
Pokud internetové bankovnictví vyžaduje autentifikaci za pomoci javového apletu, tak máš na mobilu smůlu. Neposkytuje tvá banka interentové bankovnictví přímo pro mobily nebo mobilní aplikaci? Pokud ne, vyhrožuj bance, že přejdeš jinam, nebo rovnou přejdi k nějaké modernější bance, která podporuje mobily vyrobené po roce 2000.

Pozor na to, že Java v mobilu má několik různých významů:
- Java ME - v tom se psaly před deseti (?) lety aplikace a hry pro mobily; jde o ořezanou verzi javy
- Android obsahuje Javu. Ne neobsahuje, Java je jen zdrojový jazyk a překládá se do jiného jazyka, který s Javou nemá nic společného
- Javový Applet je vložený objekt ve webové stránce. Java ME podporu Appletů neobsahuje (podle toho co jsem našel)
laik
Profil *
juriad:
Neposkytuje tvá banka interentové bankovnictví přímo pro mobily nebo mobilní aplikaci?

To netuším. Jednak jsem to dal jako příklad, druhak používám vždy PC na internetové bankovnictví ;-). Předpokládám ale, že poskytuje - právě formou aplikace.

Každopádně díky za info. oběma, možná že se porozhlídnu i po tom javascriptu pro návštěvníky přicházející z mobilu...
_es
Profil
laik:
Nepletieš si Javu s JavaScriptom? Časté potíže, zajímavosti a poučné debaty » JavaScript není Java
laik
Profil *
_es:
Myslím si, že ne. V čem se nevyznám, jsou různé edice javy a k čemu jsou vlatsně určeny (to ale pro můj dotaz asi není moc relevantní). Na stránkách mám applet a ten chci zobrazit i v mobilu. Dále vím, že na webu existuje i možnost zhruba stejné funkce mého appletu psaná v javascriptu. Proto uvažuju nad tím nahradit applet JS, aby si to mohli prohlídnout i návštěvníci z mobilu.
_es
Profil
laik [#8]:
Prerobenie Java-appletu na JS s rovnakou funkčnosťou zvýši funkčnosť stránky. Okrem toho, applety sa nespustia ani v mnohých „nemobilných“ počítačoch a prehliadačoch. JS kód by bolo dobré potom otestovať v rôznych prehliadačoch - nie vo všetkých musí správne.fungovať.
Chamurappi
Profil
Reaguji na laika:
Na stránkách mám applet a ten chci zobrazit i v mobilu.
Myslím, že s ním budeš mít vážný problém i na desktopu, pokud neinvestuješ do certifikátu.
Nehledě na to, že u nás cca 22 % desktopových brouzdalů podporu pro Java applety vůbec nemá nainstalovanou.

může mi někdo prosím laicky vysvětlit, proč nefungují java applety v html stránkách v mobilech?
Myslím si, že hlavním důvodem je obchodně-politická nechuť k pluginům. Jinak by to nejspíš řešitelné bylo.

Co ten tvůj applet dělá? Je to vůbec něco užitečného?
laik
Profil *
Omlouvam se za diakritiku, pisu z mobilu.

Chamurappi
Diky za odkaz, trable jsem jiz take zaznamenal. Proto jsem sepsal jakysi navod, kterak applety spustit. Problem je, ze pro uzivatele s mobilem asi bude k nicemu...

Jinak ten applet popisuje animaci toho, co by slo jen velmi obtizne napsat textem. Alternativou by mohl byt prave JS (pro vetsinu mou pouzivanych appletu by vsak bylo nutne jej nejprve napsat, nebo treba video).

Protoze applet je v tomto tematu jakymsi standardem, jeste nejsem plne presvedcen, ze ho za ten JS (alespon pro kostku 3x3x3) opravdu vymenim. Pokud totiz vazne lze nainstalovat java do mobilu aby se v ni applety zobrazily, prijde mi momentalne jednodussi jen doplnit drive odkazany navod jak je prehrat...
Chamurappi
Profil
Reaguji na laika:
Pokud totiz vazne lze nainstalovat java do mobilu aby se v ni applety zobrazily
Otázka je, jestli jde nainstalovat do webového prohlížeče. V případě Androidů je samozřejmé, že Java v mobilech běží, ale přesto se mi ještě nepovedlo v prohlížečích rozběhat applety. Totéž (a ještě silněji) platí pro iOS. A do Windows Phonů nepůjde Java dostat nejspíš nikdy.

I kdybys applety nějak rozběhal, nečekal bych, že se dotykové události automaticky převedou na události myši (vyjma kliku).
Edit: Zapomněl jsem se podívat na ten tvůj odkázaný návod a momentálně mi tvůj web vůbec nefunguje, tak se omlouvám, jestli tvrdím bludy…

Jinak ten applet popisuje animaci toho, co by slo jen velmi obtizne napsat textem.
Zajímavé. Čekal jsem, že půjde o nějaký zbytečný efekt, ale tohle je opravdu užitečná a důležitá součást obsahu. Nebylo by úplně snadné to vyrobit v JS, ale šlo by to.
laik
Profil *
Chamurappi:
Slo by nejak laicky vysvetlit, proc do prohlizece v desktopu jde java nahrat bez problemu oproti mobilum? Problem je technickeho razu? Pokud ano, je mozne ho do budoucna vyresit?

"Nebylo by úplně snadné to vyrobit v JS, ale šlo by to"
Hotovo ;-) pouze vsak pro 3x3x3
Mike8748
Profil
Chamurappi:
V případě Androidů je samozřejmé, že Java v mobilech běží,
ano. ale neběží tam stejné JVM jako na desktopu. v androidu běží dalvik (případně ART u posledních verzí) a používá jiný bytecode, než desktopové JRE.

sice existují JRE pro android které by umožnily spustit applet jako takový, ale nevím o žádném prohlížeči který by to využíval
Chamurappi
Profil
Reaguji na laika:
Hotovo ;-) pouze vsak pro 3x3x3
To byl fofr. Je to někde k vidění?

Problem je technickeho razu?
Ani ne, spíš obchodní politika.

Mám na to takovou teorii: kdyby v mobilních prohlížečích fungovaly pluginy, mohl by libovolný web celkem dobře konkurovat nativním (často placeným) aplikacím.
Představ si, že je začátek roku 2008 a vžij se do role Applu… na internetu se volně válejí desetitisíce flashových her, ale ty chceš prosadit vlastní tržiště a potřebuješ zlákat vývojáře, aby peníze tekly kolem tvé natažené tlapy. Reálně hrozí, že Adobe přizpůsobí svůj plugin tvému systému během pár měsíců a že se z Flashe stane primární vývojová platforma další IT epochy. Nejjednodušší je zneužít své monopolní pozice v rámci ekosystému a toto nebezpečí zakázat. Je to tah sice agresivní a riskantní, ale v důsledku účinný.

Jak do toho zapadá nepodpora Java appletů? Jednak by také mohly konkurovat aplikacím („write once, run anywhere“, brr, to by si vývojář ani nemusel ten telefon koupit :-)), jednak by oslabovaly protipluginovou propagandu (otevřený útok cílený exkluzivně na Adobe Flash by mohl vyvolat soudní tahanice). Svět se s tímto zaškobrtnutím při cestě za unifikací postupně vyrovnává, hrozba všudypřítomného Flashe i Javy je zažehnána a roli hlavní vývojové platformy nezadržitelně přebírá HTML+CSS+JavaScript…
laik
Profil *
Chamurappi:
Díky za pěkné vysvětlení/teorii.

To byl fofr.
JS (na který dále odkazuju) už je napsaný více než rok ;-).

Je to někde k vidění?
Je. Mě se líbí toto. Sice to není úplně podle mých představ (applet je applet), ale hlavní autor na tom furt dělá a vylepšuje (od minula, co jsem se koukal, třeba přibyly i jiné kostky než 3x3x3 a další parametry)... V praxi to pak může vypadat nějak takhle.
_es
Profil
laik [#16]:
Pri používaní vadí, že sa to nechová vertikálne rovnako ako horizontálne. Vertikálne nejde kocku mnohonásobne otáčať. Aj os otáčania je výrazne inak.
laik
Profil *
_es:
Pri používaní vadí, že sa to nechová vertikálne rovnako ako horizontálne

Jasně, pro uživatelské hraní si s tím se to prozatím nevyrovná appletu. Protože já bych ale zamýšlel formu návodu (rozuměj videa, kde si taky uživatel nemůže hrát s kostkou autora videa), nijak zvlášť by nevadilo, že se uživatelsky nedají dělat tahy (krom toho, na appletu ti taky můžu zakázat dělat tahy :-P).

Vertikálne nejde kocku mnohonásobne otáčať.
Ten samý problém v bledě modrém. Uživatelsky to nejde (prozatím), pro účely návodu to jde (viz odkaz - klik na notation dole a pak spustit ten JS nebo si posuvníkem najet na x y z // rotations)

Aj os otáčania je výrazne inak.
Pokud na odkazované stránce je otáčení jinak, můžeš prosím zmínit co a jak?
_es
Profil
laik:
Pokud na odkazované stránce je otáčení jinak, můžeš prosím zmínit co a jak?
Akoby os otáčania neprechádzala stredom kocky, respektíve akoby možno ani nebola statická.
laik
Profil *
_es:
Nevím, jestli dobře rozumím. Pořád žiju v domnění, že jak rotace kostky jako celku (tahy x, y, z), tak i rotace jednotlivých vrstev (R, U, L atd.) se zobrazují v appletu naprosto stejně jako v JS. Protože mým cílem není nabídnout hrací kostku (včetně otáčení jako celku do libovolného úhlu), ale návod na složení, neberu nemožnost natáčení do libovolného úhlu jako nedostatek pro JS (spíše jako přidanou hodnotu v případě appletu).
_es
Profil
laik [#20]:
Neviem, ani som neskúšal, ako to rotuje v Java applete, len som písal, že sa to správa pri rotácii vo vertikálnom smere inak ako v horizontálnom smere. Akoby sa to pri rotácii vo vertikálnom smere približovalo a vzďaľovalo, či os rotácie neprechádzala stredom kocky. Pritom nie je z algoritmického či programátorského hľadiska dôvod, aby to nemohlo rotovať v oboch smeroch rovnako, či reagovať tiež rovnako na pohyb myši.
laik
Profil *
_es:
Aha, už rozumím.

<offtopic>
Autor k tomu napsal "Does not support arbitrary orientations, on purpose. The current mechanism keeps the vertical axis anchored in the center, which means you always know where "up" is." Něco na tom bude - u appletu nevím, co bylo na horní stěně za barvu, když ji budu otáčet jako celkem všemi směry.

K tomu vertikálnímu a horizontálnímu směru při pohybu myši autor napsal "Optimized for visceral awesomeness". Asi by to šlo ve skriptu přepsat, osobně mi to jako rušivý element ale nepřipadá, obzvláště přihlédnu-li k účelu toho JS.
</offtopic>

Ale díky za postřehy.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0