Autor Zpráva
Anorak
Profil *
Pro jaké verze IE se v dnešní době ještě vypláci optimalzovat web ?

Díky za odpověď.
Bubák
Profil
Pro jaké prohlížeče ladit svůj web
Závěrečné upozornění ber obecně, bo je více než dva roky staré.
Taurus
Profil
Záleží na projektu. Podle statistik přístupů zjistíš, co lidi používají. Pokud bude velké procento používat IE6, tak se hodí optimalizovat i pro něj.
Anorak
Profil *
Tak pro IE 6 se už dneš pokud vím neoptimalizuje vůbec, možná jen kvůli tomu kdyby bylo nějaké vysoké % návštěvníků kteří by ještě prohlížeč IE 6 používali, ale o tom bych velice pochyboval. Jde mi o to pro jaké verze IE třeba Vy, kteří tvoříte web, ještě optimalizujete.

Bubák:
Článek jsem četl, ale právě že je 2 roky starý tak se ptám jak to vidíte dnes.
Taurus
Profil
IE6 byl příklad. Jinak to hlavní bylo řečeno i napsáno, ač je to staré. Já třeba taky považuju IE8 za hraniční. Ale ještě před pár lety jsem kódoval pro IE6. Není důvod, abych v základu kódoval rozdílně, takže by se to zásadně blbě nemuselo zobrazovat ani v něm.
Str4wberry
Profil
Podle mě je nesmyslné/matoucí koukat na procenta.

U hodně navštěvovaného webu bude 1 % návštěvníků víc lidí (a více zisku) než všichni návštěvníci na jiném webu. I přes rozdílné zisky mohou být náklady optimalisace obou webů obdobné, z čehož je vidět, že universálně není možné procento stanovit.

Kdy se optimalisace vyplatí, jde asi nejlépe odhadnout na základě zisku, který je z daného prohlížeče vytvořen. Ale je to spíš orientační, protože rozbití v prohlížeči nemusí nutné návštěvníkovi zabránit utratit peníze. Buď si nějak poradí, nebo změní prohlížeč. Na druhou stranu nefunkčnost stránky v daném prohlížeči typicky vede k nižšímu podílu tohoto prohlížeče.

Při optimalisaci je dále dobré uvažovat to, že optimalisace pro staré zařízení je na úkor nových prohlížečů a obráceně. Jakákoliv technická optimalisace potom nese náklady obětované příležitosti. V případě, že je web jakž takž čitelný a člověk je schopný místo ladění vzhledu vytvořit skvělý obsah, nemusí se vyplatit optimalisovat pro nic.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Na druhou stranu nefunkčnost stránky v daném prohlížeči typicky vede k nižšímu podílu tohoto prohlížeče.
… na daném webu. A k vyššímu podílu na webu konkurence.

optimalisace pro staré zařízení je na úkor nových prohlížečů
To ve většině případů není pravda. Napsat běžný web od základu tak, aby rozumně fungoval všude, nestojí nic navíc. Staré techniky obvykle fungují v nových prohlížečích bez problémů a zážitek z prohlížení novými prohlížeči nezhoršují.

a člověk je schopný místo ladění vzhledu vytvořit skvělý obsah
Často bývají role rozdělené, za technickou část odpovídá někdo jiný než za obsah.


Reaguji na Anoraka:
Kdybys dělal web o něčem, co by mě mohlo hodně zaujmout, a nefungoval by vůbec v mém Exploreru 7, tak ztratíš nejen mě, ale i lidi, které bych k tobě mohl poslat a kteří mají novější prohlížeče. Mohl bych si tvoji stránku sice otevřít v jiném prohlížeči, který mám také spuštěný, ale na to bývám líný. Takže kalkulovat, kolik procent lidí se vyplatí hodit přes palubu, je ošemetné.

Já se snažím neházet přes palubu pokud možno nikoho. Neřídím se verzemi a statistikami, ale tím, co potřebuji.
Pokud třeba potřebuji manipulovat s <canvas>em, má Explorer 8 (a kdokoliv bez JS) smůlu, i kdyby ho mělo 20 % lidí. Zrovna tak, pokud potřebuji SVG.
Pokud v SVG potřebuji metodu checkIntersection, má zase smůlu Firefox, libovolná verze.
Většina webů ale nepotřebuje nutně skoro nic z toho, co umí nové prohlížeče.
Str4wberry
Profil
Reakce na Chamurappiho:
Napsat běžný web od základu tak, aby rozumně fungoval všude, nestojí nic navíc. Staré techniky obvykle fungují v nových prohlížečích bez problémů a zážitek z prohlížení novými prohlížeči nezhoršují.
Staré techniky mohou být pro nové tvůrce náročnější na výrobu. Otázka také je, co znamená funguje bez problémů.

Kdybych měl nejrychleji/nejlevněji vytvořit layout stránky, použil bych třeba display: grid, který funguje pouze v Exploreru 10, 11 a Edge… a v ušetřeném čase bych mohl vytvořit… hm, třeba… menu. :–)

Často bývají role rozdělené, za technickou část odpovídá někdo jiný než za obsah.
Role rozdělené bývají, rozpočet je ale společný. Tj. vždycky je to něco za něco.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0