Autor Zpráva
Jisp
Profil *
Vytvořím li stránku s rámcovou horizontální strukturou (dva rámce nad sebou) a stránka ve spodním rámu s obyčejným textem je "dlouhá", vyskočí vpravo svislý posuvník - to je správně. Vodorovný posuvník dole přirozeně nenaskočí, nemá důvod. Pokud však do spodní stránky napíšu jakoukoliv deklaraci <!DOCTYPE> (stačí i jen tohle), naskočí dole vodorovný posuvník - stránka je "širší než okno". Proč??? Firefox tuhle nepochopitelnou věc nedělá.
Příklad s DOCTYPE viz http://www.etatherm.cz/pokus .
Jak tomu zabránit v IE(6)??? Nepsat !DOCTYPE nepovažuji v dnešní době za správné, je to potřebné zase pro jiné věci.
Děkuji za vysvětlení či radu.
Acci
Profil
Pokud jsem si stránku uložil do počítače, tento problém se již neobjevil ani v IE 6
Jisp
Profil *
Nerozumím, uložená stránka se nijak nezmění. Pro jistotu jsem to vyzkoušel a problém zůstává.
Yuhů
Profil
nevím sice, v čem je problém zde, ale nastuduj si prosím módy prohlížečů
www.jakpsatweb.cz/css/mody-prohlizecu.html

je mi hodně divné, že by ti nějakou změnu provádělo už čisté <!doctype>, ale u Exploreru nidky nevíš. Zkontroluj to taky na jiných počítačích, třeba je ta chyba jenom u tebe, může jít o nějaké špatná nastavení.
Jisp
Profil *
Milý Yuhů, byl jsem týden mimo domov a mimo internet, nemohl jsem reagovat.
Popsaný problém vidím na svém pracovním i domácím PC. Proto jsem dal zkušební verzi na web, aby si to mohlo zkusit víc lidí (www.etatherm.cz/pokus ); ale mohu to ještě zkusit i jinde. Ty ten problém na uvedené adrese nevidíš?
Postačuje skutečně jen samotné <!DOCTYPE>, právě v uplynulém týdnu jsem si všiml, že se o tom zmiňuje i D. Flanagan ve své knize o JavaScriptu (ale nemám ji teď u sebe - až v pondělí v práci).
Něco jsem si již o kompatibilitách přečetl, ale nenašel nic v souvislosti s rámci. Můj příklad je přitom to nejjdnodušší, co lze v rámcích vytvořit. A ve Firefoxu je to správně. Žádná deklarace DOCTYPE, která by IE6 měla uvést do standardního módu, však nezabírá, ale naopak způsobuje popsaný problém. Buď je to zvláštnost IE6 nebo někde dělám chybu, kterou "pro oči nevidím".
Velice mě zajímá příčina!
Jisp
Profil *
Doplňkové informace:

Vyzkoušel jsem problémovou stránku s rámci v několika PC s tímto výsledkem:
IE6 ve W2000, W XP a W 98 se chová stejně - v dolní stránce naskočí vodorovný posuvník (malý přesah) bez ohledu na to, zda je okno prohlížeče maximalizované či nikoliv;
IE5.5 ve W 95 zobrazuje dolní stránku správně (bez vodorovného posuvníku).

David Flanagan ve své knize "JavaScript - kompletní průvodce" 2. aktualizovaném vydání, kapitole 18.2.2.1 str. 296 píše:
"Standardní režim a tey správná implementace modelu CSS se spouští přítomností značky <!DOCTYPE> na začátku dokumentu ...". Je to sice uvedeno v souvislosti s CSS, ale v mém jednoduchém příkladu s rámci se IE6 rovněž chová jinak v přítomnosti uvedené značky. Pro přesnost dodávám, že veškeré zkoušky byly prováděny v IE6 CZ.

Můj příklad je stále na http://www.etatherm.cz/pokus .
Leo
Profil
Neukladam sice moc stranky z IE, ale prinejmensim starsi verze MENILY doctype i html kod pri ukladani na disk (a tim nemyslim poznamku saved from url), proste prohnaly kod svym DOMem, Leo
Fred
Profil
<frame title="rám 2" src="test2.html" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="yes" frameborder="0" noresize>
Jisp
Profil *
Fredova odpověď sice nevysvětluje důvod chování IE6 (lze-li ho ovšem vůbec rozumně vysvětlit), ale je pravděpodobně velmi dobrým řešením.
Jisp
Profil *
Fredovo řešení je řešením důsledku. Spočívá v tom, že scrolling musí být "yes", nestačí "auto". Nevýhodou je bohužel trvalá přítomnost pravého svislého posuvníku i u "krátkých" stránek, které se vejdou do okna. Pokud jsou všechny stránky webu "delší", nedostatek se neprojeví.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0