Autor Zpráva
Tomasds
Profil
Mám už asi tři roky nainstalovanou operu a od té doby ji jen upgraduju. Poslední dobou mi ale připadá, že je dost náročná a zpomaluje se. Hned po spuštění mi zabírá 50MB ram a po pár hodinách používání (pár desítek otevřených adres, možná stovka) zabraná paměť nastoupá na cca 100MB, přičemž mám pocit, opera průběžně zpomaluje - myslím akce jako otevření okna. Těch 100MB pak zůstává, i když v opeře všechno zavřu. Po nějaké době ji zavřu komplet a spouštím znovu, myslím že to pomáhá, přesto se mně těch úvodních 50MB ani trochu nelíbí.

Jste na tom podobně, nebo je chyba v tom, jak mám operu dlouho?

Už dávno bych ji odinstaloval a udělal novou čistou instalaci, ale nechce se mi, protože bych přišel o spoustu věcí, jako jsou zapamatovaná hesla, nadefinované vyhledávače, RSS, speed dial a nevím co ještě. Dost mě mrzí, že ještě nikoho nenapadlo zapracovat kompletní zálohu a obnovu nastavení.
srigi
Profil
Za najvacsm spomalenim je u Opery zopovedna pritomnost tisicok malych suborov v cache a subory s faviconami. Pouzi volbu z menu Tools > Delete private data, a zvol si sucasti na premazanie. Pozor - tato akcia ti zavrie taby.
Tomasds
Profil
srigi
zkusil jsem, uvidím, dík.

Ještě jsem si vzpomněl, že starší verze skladovala jako tisíce malých souborů i RSS - co zpráva, to soubor. Od verze 9.5 už by to mělo ležet v pár souborech a efektem mělo být zrychlení. A to u mě nějak nenastalo.

Nenapsal jsem ještě jeden detail. Když operu zavřu, v task manageru vidím, že ještě visí asi minutu v paměti.
Nox
Profil
Tomasds
Kdyžtak teda si pohraj v nastavení>pokročilé>historie a cache s hejblátkama
joe
Profil
Opera sice zabírá hodně, ale i pak pracuje dost rychle. A smazání soukromých dat, jak už tu je napsáno hodně pomáhá. Teď jsem si udělal jenom takový testík, jak je na tom Opera daleko líp než FF, když jsem měl v O otevřeno 5 záložek a na jedné stránce pořád na něco klikal => 30MB.
U FF jsem měl jen jednu záložku otevřenou a klikal jsem pořád na něco => až 70MB.

---

Můžeš vyzkoušet Chrome, je ještě rychlejší než Opera, kdyby se ti chtělo nebo jsi ho ještě nezkoušel :-)
Joker
Profil
50-100MB zabrané RAM mi nepřijde hodně, tolik většinou mívám taky (obvykle mívám tak 3-15 otevřených stránek a co jsem koukal, obsazená paměť někde kolem 60-80MB většinou).
Taky samozřejmě záleží na tom, jaké stránky jsou otevřené... nějaká mamutí stránka plná Javascriptu určitě zabere daleko víc, než opera:blank ;)
Každopádně když si vzpomenu na argumentaci fanoušků Firefoxu (v dobách FF2, FF3 by snad měl být méně nenažraný), že komu záleží na tom, jestli prohlížeč zabírá 500MB RAM, že dneska má stejně každý nejméně 2GB RAM, tak mi Opera přijde docela úsporná ;-)
Tomasds
Profil
joe
Chrome má ještě čas.

Joker
Já bych tu paměť nějak strávil, psal jsem to jen proto, že mi to připadá hodně v momentu, kdy operu spustím a nic tam nemám. Další věcí je těch cca 100MB, které zůstávají i po zavření všech oken. A myslím že to souvisí i s tím, že mi to zůstává viset tu cca minutu po zavření.

Argumentace 2GB.. no comment :)


Chtěl jsem zrušit odebírání RSS, tak jsem u všech kanálů zrušil zatržítka a opera to pochopila, že má přestat odebírat a mimo to smazat historii těch rss, což je dost masakr. Je fakt, že nic zásadního jsem tam neměl, ale opera u mě jako RSS čtečka končí. Uvidím, jestli se to nějak projeví na rychlosti.
joe
Profil
Chrome má ještě čas.
Nevidim důvod proč nepoužívat Chrome už teď, je to zatím nejrychlejší prohlížeč co jsem měl a už teď si na něj začínám zvykat...
Joker
Profil
Nevidim důvod proč nepoužívat Chrome už teď
Co třeba to "BETA"?
Testovací verze se obvykle pro běžné nasazení nepoužívají.
Timy
Profil
Joker
Testovací verze se obvykle pro běžné nasazení nepoužívají.
GMail může povídat ;-).

Starší Opera (9.27) mi běžně zabírala přes sto mega, ale co jsem koukal, nová Opera (9.52) zabírala o trochu méně. RSS v Opeře nepoužívám.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
Testovací verze se obvykle pro běžné nasazení nepoužívají.
Kdyby kolem něj náhodou někdo procházel a hrozilo by, že uvidí, jak brouzdá v betaverzi, může se rychle a nenápadně přepnout do jiného prohlížeče. Pak už mu ostuda nehrozí :-)

Jinak já jsem docela zvyklý na větší velikosti prohlížečů v paměti (nad 400 MB každá instance) a moc mě to netrápí. Ta „uniklá“ paměť (memory leak) se moc nepoužívá, když je uniklá, takže běh nezdržuje a akorát blokuje místo ostatním programům.
Tomasds
Profil
Jestli můžu zasáhnout, tak flame o Chrome sem nepatří. Dík.
Zamykat nechci, možná ještě někdo přijde s něčím k věci.
Joker
Profil
Timy
Starší Opera (9.27) mi běžně zabírala přes sto mega, ale co jsem koukal, nová Opera (9.52) zabírala o trochu méně. RSS v Opeře nepoužívám.
Moje Opera tady momentálně po celodenním běhu s aktuálně 4 otevřenými záložkami, se zapnutým e-mailem a RSS, zabírá nějakých 250MB.
Ale upozorňuju, že to je Linuxová verze (v Linuxu mi přijde náročnější a méně stabilní než ve Windows, ale mám silné podezření, že za to mohou pluginy)

Chamurappi
Kdyby kolem něj náhodou někdo procházel a hrozilo by, že uvidí, jak brouzdá v betaverzi, může se rychle a nenápadně přepnout do jiného prohlížeče.
Tak jde i o pády aplikace, to, že některá data třeba nemusí být kompatibilní s finální verzí.
No a podle těch, kdo čtou licence a vlastní Firewall i o to, že testovací verze Chrome během surfování odesílá jakási data na servery Google, údajně za účelem zlepšování kvality prohlížeče.
Joker
Profil
Jo, ještě jedna věc k Opeře: Pokud je v počítači dlouhé roky pořád jedna instalace, která se neustále upgraduje, prý může pomoct zazálohovat profil, smazat instalaci Opery a nainstalovat znovu.
Ale není to zrovna triviální operace (teda smazat a přeinstalovat jo, ale dostat tam potom data z té staré Opery už tak snadné být nemusí) a já osobně to ověřené nemám, ale některým lidem to prý pomohlo.
Tomasds
Profil
Joker
může pomoct zazálohovat profil, smazat instalaci Opery a nainstalovat znovu.

To bych samozřejmě udělal, ale jak píšu v #1, opera jako taková nemá zálohování a jsou věci, u kterých není jak zjistit, v čem to leží.

Stáhl jsem si aplikaci OperaFly, která by to měla zvládnout. Zálohu jsem udělal, ale teď hodně váhám, jestli do uninstallu jít. Bojim bojim :)
srigi
Profil
Stáhl jsem si aplikaci OperaFly, která by to měla zvládnout. Zálohu jsem udělal, ale teď hodně váhám, jestli do uninstallu jít. Bojim bojim :)

Tak si zazipuj profil Opery v Documents and Settings/[User]/Application Data/Opera a budes mat istotu, ze ak sa nieco doje.., mozes to obnovit obycajnym kopirovanim s prepisom.
Tomasds
Profil
Abych to uzavřel.

Odstranění rss nepomohlo a nepomohlo nic, co jsem byl schopen udělat ručně. Zazálohoval jsem tedy pomocí OperaFly, odinstaloval operu, vyčistil všechny pozůstatky, nainstaloval fungl novou 9.52.

Spustil jsem obnovu dat ze zálohy, ale OperaFly zkolabovalo někde v půlce a obnovení ze zálhy se nepodařilo. To co doporučoval srigi, jsem udělal, ale omylem jsem vzal profil, který patřil beta verzi opery, takže ruční zálohu jsem neměl.

Takže mám čistou operu, přišel jsem o hesla, bookmarky, zkratky pro vyhledávače, nastavené lišty.. komplet všechno.
Opera se teď drží kolem 50MB RAM, nabíhá asi 2x rychleji, nezpomaluje, nezasekává se a po zavření se komplet ukončí během asi 2 sekund.

Možná ta informace někomu pomůže.
cvc
Profil *
Kde kontrolujete to jak moc ta opera zabíry RAM?

Přemýšlím právě jestli si mám vybrat firefox nebo operu (i s rss-asi kolem 5-10 kanálu). Jde mi hlavně o nároky na hardware a rychlost.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0