Autor Zpráva
Mufna
Profil
Zdravím Vás. Měl bych dotaz ohledně volby v Opeře zobrazit stránku tak, jak by vypadala v zařízení PDA. Je to dostatečně přesné, lze se na to obecně spolehnout ? Zatím to používám. Jinak žiju v přesvědčení, že PDA zařízení většinou zobrazují stránky klasicky full, tzn. tak, jak je autor vytvořil včetně stylopisu. Pár mých známých nějaké to PDA má a takto (full zobrazení) to u nich funguje. Naproti tomu tohle zjednodušené zobrazení, které Opera simuluje, bude asi zřejmě na nějakém levnějším či obstarožním PDA s malým displejem a nízkým rozllišením - nebo případně na nějakém tom mobilu, který umí zobrazovat WWW. Nebo se mýlím ? Do mobilů a PDA zase tak moc nevidím, resp. nemám příležitost tuto konkrétní věc otestovat.

EDIT: Nedávám stránkám žádný speciální stylopis pouze pro PDA.
matthew
Profil
Standardní IE, které obsahuje PDA v základu, se s nějakým CSS mocneobtěžuje a převádí to spíše na textovou verzi.
Opera Mini také vytváří spíše textovou verzi.
A Opera Mobile, která je dle mně nejlepší, zobrazuje web opravdu tak, jako na PC. Nejdřive zmenšené aby se to vešlo na obrazovku, lze to ale přiblížit na skutečnou velikost, a stylusem se přesouvat po stránce.

Ale jestli ten doplněk v Opeře funguje, netuším. Nemám Operu na PC :)
Joker
Profil
matthew
Opera Mini také vytváří spíše textovou verzi.
To bych tedy netvrdil... Opera Mini CSS normálně použije, akorát text formátuje s ohledem na šířku displeje mobilu. No a samozřejmě nefunguje Flash, Javascript apod.
Mike8748
Profil
PIE (Pocket IE) a zobrazeni "PDA" v opere jsou hlavne zamereny na css stylesheet urcenej pro handheld zarizeni, a ty toho tolik neumoznujou (spoustu css vlastnosti proste ignorujou)
nicmene i PIE se da prepnout do modu kdyz stranku zobrazuje se standartnim css, jako desktop pc

od verze Windows mobile 2003 je PIE schopny zobrazit stranku jako desktop, "uplne" stejne. ale pokud strance napevno nastavis sirku 1000px tak je to pak na PDAcku hodne skrolovani :)
matthew
Profil
Joker
OK, Operu Mini jsem moc netestoval...
Bubák
Profil
Operu Mini jsem moc netestoval...
Pokud máš v kompu Javu, tak není problém: www.operamini.com/demo/
Mufna
Profil
Tak nevím, myslím že mi zatím nikdo konkrétně neodpověděl, nicméně z toho co tu píšete si myslím, že to asi nemusím řešit. Mě šlo hlavně o tu textovou verzi, resp. očesaný CSS, jak zde píšete. Ta emulace PDA v Opeře např. nezobrazuje obrázky, které jsou v CSS definovány jako background. Což je zacházení, které by (kdyby takto na PDA skutečně fungovalo) velmi vyhovovalo a dá se pak dle toho "sestavit" stránka pomocí CSS i bez toho, aby se musel psát speciální stylopis pro handheld (kde bych se zřejmě hlavně pokoušel některé CSS prvky skrýt či zařídit jejich nezobrazení - a to by mohlo být problematické, protože právě u té emulace PDA v Opeře "nefunguje" display:none, resp. když zkusím takto nějaký prvek (který se na běžném PC zobrazit má) vynechat, a to tak, že ve stylopisu použiju

@media handheld {.prvek {display:none} }

tak ta emulace najednou zobrazí jen čistě textovou verzi stránky. Když vůbec media handheld nepoužiju (ale pak nemůžu u toho prvku použít ani display:none, protože na PC se má normálně zobrazit, takže je i podle toho v CSS definován, např. .prvek {width:100px;height:100px; atd.}), tak ta emulace zachovává barvy - color: + background:.

S přeformátováním textu podle šířky displeje bych nějak zatím neviděl problém. Hlavní je, aby stránka při nějakém zmenšeném či přeformátovaném zobrazení nebyla nějak "divně rozházená". Používám často bloky s float:left, ta emulace to zobrazuje tak, že když se to nevejde vedle sebe, tak to hodí pod sebe. Což by bylo úplně OK.

Takže zatím myslím, že se na tu emulaci v Opeře asi můžu docela spolehnout - v tom smyslu, že stránka se zobrazí v nějakém textovém stylu či očesaném CSS, a to zhruba asi tak, jak mi to ta emulace v Opeře ukazuje. Akorát zatím nemám jasno v tom používání @media handheld - když bych chtěl třeba zachovat alespoň to očesaný CSS, tak to zatím vypadá, že to nemůžu použít. Javascript a flash neřeším - jinak ta emulace obojí vykonává, takže zde fungují celková nastavení Opery jako takové.
ninja
Profil
V soucasne dobe je jednoznacny trend ustupu od specialnich verzi stranek pro ruzne zarizeni (v tomto pripade handheldy) k jednomu, ktere se shoduje s verzi v normalnim prohlizeci. Opera Mini, Iphone, MobileFirefox, Android, vsude se vyuziva normalni layout stranky, pouze se drobne zmeni sirku radku.

Lepsi nez delat specialni stylopis, je pripravit uplne separatni verzi stranky, optimalizovanou na velikost. Tak to dela napriklad Aktualne.cz, Gmail, atd.

CSS proste nepokryje vsechno. Hlavne pri pouziti display:none se nezmensi celkovy objem stazenych dat a o to jde u mobilu predevsim, ona ta rychlost UMTS/Edge/GPRS neni zadna slava.
Mufna
Profil
ninja
Lepsi nez delat specialni stylopis, je pripravit uplne separatni verzi stranky, optimalizovanou na velikost

a jak se pak zařídí, aby právě tuhle verzi zobrazily třeba PDA nebo mobily (když se nepoužije media=handheld) ?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0