Autor Zpráva
agi
Profil *
Nevím, jestli dotaz patří sem,ale: když na web nahraju nějaké nové věci (článek,fotky), musí návštěvníci dát v prohlížeči aktualizovat, jinak to nenajdou:( Jde to nějak pořešit, aby se tím nemuseli zabývat? Mám obavu, že to lidi musí odradit:(
Joker
Profil
Mám obavu, že to lidi musí odradit:(
Proč?
1. Na 99,99% webových stránek nové věci nepřibývají tak často, aby bylo obvyklé, že se stránka už v průběhu návštěvy stane neaktuální.
2. Pokud už se stránka mění tak často, bylo by pro návštěvníka krajně nepohodlné, kdyby na stránku průběžně přibývaly nové věci. Představa, že si čtu seznam nových článků a mnou zrovna čtený článek "utíká" pořád dolů (nebo mi rozečtený článek zmizí na další stránku), protože nahoře průběžně přibývají nové, mě zrovna nenaplňuje nadšením.
agi
Profil *
bohužel stránka není aktuální v jejich prohlížeči třeba ani na druhý den, co to tam nahraju:( dá se říct, že pokud nedají aktualizovat, nezjistí, jestli v novinkách něco přibylo.
panther
Profil
agi
bohužel stránka není aktuální v jejich prohlížeči třeba ani na druhý den, co to tam nahraju:( dá se říct, že pokud nedají aktualizovat, nezjistí, jestli v novinkách něco přibylo.
pokud na ni přijde druhý den, stránka musí být aktuální (pokud přes noc neběží počítač a prohlížeč s danou stránkou, čemuž moc nevěřím)
agi
Profil *
prostě to tak není:(((( odzkoušeno na několika PC. jsou to tyhle stránky http://www.kct.ihukvaldy.cz
jsem začátečník a můžu mít kdekoliv nějakoiu blbost....
hadlo
Profil *
Tak se jim asi v prohlížečích ukládá do cache stará verze stránky ne? Myslím, že třeba opera vyvolá tu starou, pokud explicitně nedáte F5.

Možná by to šlo ošetřit tím, že do kódu dáte hlavičky "pragma", "expires", a "cache-control". Ale jak je zmíněno např. (http://usenet.jyxo.cz/cz.comp.lang.php/0304/problem-s-cache.html), tak to musíte provádět i pro ty obrázky, jinak se Vám na to prohlížeč vykašle a načte z cache.

Zajímavé kolik práce Vám trvá to, než vyřešíte takovou věc (řádově to mohou být hodiny), když návštěvníkům stačí jedno pohodlné stisknutí tlačítka :D
imploder
Profil
hadlo
Zajímavé kolik práce Vám trvá to, než vyřešíte takovou věc (řádově to mohou být hodiny), když návštěvníkům stačí jedno pohodlné stisknutí tlačítka :D
Návštěvník tam přijde a bude si myslet, že žádná aktualizace nebyla. Nemusí ho napadnout zmáčknout F5.

Dá se zakázat kešování metatagem
<meta http-equiv="expires" content="datum odkdy se musí stáhnout stránka znovu" />

a jako datum dát nějaké co už bylo, např. Sun 26 Jun 2005 12:00:00 GMT

Pokud to není nastavené (pokud tam ten metatag není a prohlížeči tak hlavička expires nepřijde), tak záleží na nastavení prohlížeče. Já mám v Opeře kontrolu změn dokumentů po 5 minutách a obrázků po 5 hodinách, teď nevím, jaké je výchozí nastavení.

U obrázků se dá taky kešování zakázat, ale zaslání hlavičky expires se musí řešit na serveru. Pokud je aktuálnost obrázku kritická a přitom nejde o vyloženě systémovou záležitost, tak je asi nejlepší novou verzi pojmenovat jinak. Pokud je to ale něco neustále aktualizovaného, jako třeba snímek z webkamery, tak je blbost ho pořád přejmenovávat a lepší je zakázat kešování zasíláním správných hlaviček.

Kešovací návod pro autory webu a webmastery

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0