Autor Zpráva
karelm
Profil
Mám problém s posledním písmenem na řádku v IE8 (v předchozích verzích to bylo ok). Mám standardní odstavec zarovnaný do bloku (justify) a pokud na konec řádku vyjde třeba písmeno í tak se mu ořízne čárka. Zkusil jsem text označit, aby byl vidět "odstup" od textu. Bohužel se mi nedaří s tím pohnout, aby okolo textu bylo v IE8 tolik místa jako v IE7. Snad napoví více obrázek. Děkuju za rady.
Miloš
Profil
Není to odhalení problému, ale jeho možné odstranění – pomohl by pudink?
Str4wberry
Profil
Nebo si udělat z osmičky sedmičku:
<meta http-equiv='X-UA-Compatible' content='IE=7'>
Nox
Profil
karelm
Kupodivu toto stejné se mi stalo i ve Firefoxu a to pouze tam, zvláštní...ale vyřešit se mi to zatím nepodařilo
karelm
Profil
Nepodařilo se mi to opravit ani paddingem, ani marginem. Jediné co funguje (zatím) je vložit za to problémové písmeno mezeru ("&nbsp;" ) nebo zarovnat jinak než justify.
Ve Firefoxu se mi to nestává, tam vcelku všechno funguje vždycky :-)
Zkoušel jsem to i na jiných počítačích s IE8 a chyba je tam taky. Jestli se chcete přesvědčit ... . (nesmí být zapnutý režim kompatibility v IE8)
Plaváček
Profil
karelm

Tvůj problém vidím poprvé. IE už nějakou dobu podporuje pár vlastností z CSS 3, zkus si tedy pohrát s vlastností text-justify (více zde: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms531172(VS.85).aspx )
karelm
Profil
Díky za odkaz, vyzkoušel jsem, ale moc tomu nerozumím a taky mi nic nefungovalo.
Funguje <meta http-equiv='X-UA-Compatible' content='IE=7'> , ale těm z W3C se to nelíbí a mě, přiznám se, taky ne.
Zajímalo by mě, jestli se tohle "oříznutí" projevuje v souvislosti s nějakým jiným atributem (když se to asi projevuje jen u mě). Jsem pachatelem ještě jiných stránek (devátý řádek odspoda, slovo staletí), které mají jiné atributy pro tag "p" a projevuje se to tam taky.
Miloš
Profil
To, že se to nelíbí těm z WC, klidně můžeš ignorovat. Nebo je kvůli „invaliditě“ stránka nefunkční? Nějak se tím pokazila?
Ale jestli toužíš po zelené hlášce, pak dej onen <meta do podmíněného komentáře a je po ptácích.
karelm
Profil
Jo, to by šlo. Na validitě stoprocentně nelpím. Stejně bych chtěl ale přijít na to, proč IE8 tohle dělá. A jestli jen mě. A jestli to tak vidí (ta uřízlá písmena) i někdo jiný - můžete to potvrdit?
karelm
Profil
Možná mi to nebudete věřit, ale změnil jsem písmo Tahoma na Arial a "í" už uříznutá nejsou. Trebuchet taky vypadá líp, Verdana v pohodě. Nechápu ... .
Bubák
Profil
A jestli to tak vidí (ta uřízlá písmena) i někdo jiný
Koukni se sám:
www.totalvalidator.com/validator/ValidatorForm zvol prohlížeč, ze kterého chceš screenshot, čekací doba asi minuta
http://browsershots.org/ zatrhni prohlížeče, ze kteréých chceš screenshot, čekací doba minuty až hodina
karelm
Profil
Díky za tip - je to oříznuté i na screenech, ale proč IE8 ta poslední písmena ořezává stále nevím. Změnou písma se to změnilo - ořezává to jiná písmena, ale problém trvá. Proč to u písma Tahoma ořízne í a u Arialu v ? A proč to tam nenechá stejné místo jako IE7? Je to moje chyba? Díky všem za rady, ještě o tom podumám :-)
joe
Profil
Zkoušel jsi dát nějaký velký pravý padding a skutečně problém přetrvával? Nemůžu to kde zkusit, IE8 mi tady prostě nejde.
Myslím si, že problém je v IE8, a to konkrétně ve vyhlazování písma. Zkus jej vypnout, jestli to nějakým způsobem jde (vyhlazením se písmo trošku rozšíří, takže by se tam nakonec nevešlo, přesně tak, jak je na screenech, který jsi poslal).
Ještě můžeš zkusit dát písmu jinou velikost. Místo 80% zkus dát třeba 70.5% a uvidíš, co to udělá, třeba to pomůže. A proč to dělá Tahoma a Arial ne? Arial je užší písmo, takže se tam vejde i při vyhlazení, ale je to jen moje teorie.

EDIT: aha, v IE7 to máš taky vyhlazené. No, tak to asi počítá jinak, zkus s těma procentama hnout, třeba to zabere.
EDIT2: Dochází k jinému vykreslování některých znaků s diakritikou. Zkus si oba modré bloky dát pod sebe, problém je v “ě„, je posunuté o pixel víc vpravo :-) Takže můžeš zkusit ještě nastavit mezeru mezi znaky ručně v css.
Chamurappi
Profil
Reaguji na karlam:
Funguje <meta http-equiv='X-UA-Compatible' content='IE=7'> , ale těm z W3C se to nelíbí
Ti z W3C se mýlí, je to zcela validní zápis. Zkus použít jiný validátor.
Na tvém místě bych použil tuto <meta> značku a víc bych se tím netrápil.


Reaguji na Bubáka:
Koukni se sám
Závada asi nepůjde vždy odkoukat z fotky. Ono se totiž to písmo trochu hýbe i při označování. Je to nová forma života, zatím neprozkoumaná.


Reaguji na joa:
Myslím si, že problém je v IE8, a to konkrétně ve vyhlazování písma. Zkus jej vypnout, jestli to nějakým způsobem jde
Došel jsem ke stejnému závěru. Když se elementu přidá nějaký filter, Explorer vypne ClearType a závada zmizí. Ale není to moc hezké řešení, protože uživatel pak musí koukat na nevyhlazená písmenka.

vyhlazením se písmo trošku rozšíří
To je nejspíš jen zdání. V běžných situacích ClearType nemění rozměry textu, proto je také nezjistitelný v JavaScriptu.
karelm
Profil
Díky za další názory. Zkusil jsem vypnout ClearType vyhlazování - žádná změna. Žádná hodnota paddingu to opravdu nespraví, pouze se to posune o zadanou hodnotu. Zkusil jsem výše zmíněný odkaz od Bubáka na vygenerování screenů - jediný prohlížeč, na kterém se to projevilo byl IE8.
Zkusil jsem nastavit hodnotu letter-spacing. To chybu odstraní, ale za cenu přílišného oddálení písmen (1px je příliš, 0,5pt je příliš - u menších hodnot to nemá účinek).

Zkusil jsem doporučený český validátor. Vadí mu nevyplněný tag title"" - ale já ho nevyplňuju schválně, asi všichni víte proč. Taky mu vadí ukončovací lomítko - třeba u br/. Dále deklaraci XHTML 1.0 mám vyměnit za HTML 4.01. Pokud tohle udělám, jsem sice validní u obou validátorů, ale uříznutá písmenka (jen některá!) jsou tu stále.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0