Autor Zpráva
Suta
Profil
Nevíte někdo o přehledném seznamu prohlížečů, který by je třídil zhruba do kategorií:

a) prohlížeče, v nichž je třeba / je dobré testovat
b) zastaralé prohlížeče (s mizivým výskytem či ty, které je dobré odstřihnout od stylů)

Poznámka: jde mi především o bod a).

Své weby testuji v těchto prohlížečích:
- Internet Explorer (ve verzích 8, 7, 6, 5.5)
- Firefox (nejnovější)
- Opera (nejnovější)
- Safari (nejnovější)
- Google chrome
- Flook

U verzí Internet Exploreru je nekompatibilita zřejmá a veliká. U ostatních prohlížečů však testuji vždy (většinou) pouze poslední verzi. Rád bych uvítal radu, které všechny verze ostatních prohlížečů (tedy mimo IE) je dobré (také) testovat.

Díky za připomínky a tipy.
habendorf
Profil
Tohle úplně stačí. Flookem asi myslíš Flock, ten testovat ani nemusíš, používá jádro Gecko.
Nox
Profil
Podle http://toplist.cz/global.html v drtivé většině odvětví IE5.5 nedosahuje ani 0.1%, takže si myslím, že tuhle verzi už můžeme pohřbít...

Nejradši bych udělal to samý s IE6, ale potvora se drží na 10-20% :/

K čemu je, že prohlížeče integrují věci z css3, pokročilý selektory a takový věci, když to stejně kvůli tomu jednomu starýmu
prohlížeči nikdo nemůže používat...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Noxe:
K čemu je, že prohlížeče integrují věci z css3
Ber to jako ochutnávku budoucnosti. Řadu z těch věcí používat můžeš, protože v nepodporujících prohlížečích taktně degradují.
A některé podporuje i Explorer 6.
Suta
Profil
habendorf, Nox
Díky za reakce.

Po tom, co napsal Nox: „...IE5.5 nedosahuje ani 0.1%, takže si myslím, že tuhle verzi už můžeme pohřbít... “ a dále pak: „Nejradši bych udělal to samý s IE6, ale potvora se drží na 10-20%...
mi nedá rozepsat se o svých úvahách, které mi poslední týdny leží v hlavě. Nevynucuji si na ně reakce, za případný pohled se však zlobit nebudu.

Často je tématem diskuzí přehlídka nejrůznějších názorů na optimalizaci a přístupnost webu. Mísí se s náročnou a desítky-hodin-zbytečnou prací koderů, kteří musí pracně připravovat kód pro rozlišení prohlížeče a v potu krve eliminovat implementační chyby nejrozšířenějšího prohlížeče. Na extrémních pólech můžou názory vypadat například takto:

1. Je třeba optimalizovat stránky i pro (velmi) zastaralé prohlížeče a to tak, aby byly přístupné komukoliv odkudkoliv.

nebo:

2. Přestaňme podporovat starší prohlížeče. Informativní hlášky vyskytující se hojněji na webové scéně informující uživatele o tom, že má zastaralý prohlížeč a nabádající k instalaci novější verze, chce-li si prohlédnout "dnešní" / "moderní" stránky... by ve velké míře ulehčily práci webdesignerů a omezily výskyt starých, nemoderních prohlížečů "přinucením" k jejich výměně.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oba dva pohledy jsou velmi extrémní. Sám však bojuji s tím, ke kterému z uvedených se mám přiklonit více. Jak by vypadala situace, kdyby se vývojáři velkých portálů skutečně vydali cestou vedoucí k eliminaci starších prohlížečů? A dostálo by se tím opravdu kýžených výsledků či by naopak mohlo dojít k hromadné "katastrofě"?

Celá věc je však složitější, například kvůli těmto připomínkám:

a) Kdo a podle jakých kriterií by měl určovat či na základě čeho rozlišovat, které prohlížeče jsou ty "staré" a které ty "moderní"?
b) Co velké firmy / sdružení aj., které z těžko určitelných, ale pochopitelných důvodů musí zůstat u staré verze prohlížeče?

(Poznámka: pouze uvedu, že nemám na mysli přístupnost webu zahrnující např. kontrastní poměr textu a podkladu či "nezabránění" zvětšení písma v prohlížeči pro zrakově postižené, ty považuji za samozřejmost).

Se vším výše uvedeným k webovým prohlížečům pak dále souvisí názorové neshody ohledně:

1. Stránky musí být vytvořeny tak, aby byly plně přístupné i uživatelům, kteří mají zakázaný scriptovací jazyk v prohlížeči, typicky javascript.

a na druhé straně

2. Uživatelé s vypnutým javascriptem nechť si, s prominutím, trhnou nohou.

( ... ??? ... )

(Poznámka bratra, který sedí vedle mně: vyplý javascript mají buď totální blbci, nebo ti, kteří něco zkouší. Pokud se chtějí na stránky podívat, tak si jej zapnou...).

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proč o tom všem píšu. Na začátku jsem uvedl, že posledních několik týdnů přemýšlím o rozhodnutí, kterou cestou se vydat. Chystám a pracuji na větším projektu, který má nabídnout online administrační rozhraní pro kompletní tvorbu webu. Využívat bude "moderní" technologie jako CSS3, Ajax, DOM aj.

Rozhodnu-li se pro cestu nepodporovat starší prohlížeče (vzhledem k míře používanosti, roku výroby či špatné podpoře používaných technologií),

stanu se diskriminátorem, nebo pouze zbořím mýty mystifikující o velkém odlivu uživatelů?
tiso
Profil
Suta: záleží na tebe ako sa rozhodneš. Dôležitá sú 2 veci: na jednej strane cieľová skupina webu a potreby jej užívateľov, na druhej náklady a zisky z projektu. Môžeš ignoruješ kľudne aj 50% návštevníkov (dosaď si číslo aké chceš) ak ti zbytok stačí na zárobok. Najlepšie je samozrejme podporovať všetkých. Hovorí sa tomu poznať pravidlá a vedieť prečo ich dodržiavaš alebo porušuješ.
Čo sa týka IE5.5 tak s tým by som sa fakt netrápil, čo sa týka závislosti na technológiách (Javascript, COOKIES a podobne), tak tu sa rozhoduješ na základe plusov a mínusov, dá sa spraviť zjednodušená verzia a podobne. Projekty majú rozdielne požiadavky, tak sa rozhodni podľa toho konkrétneho.
Nox
Profil
Myslím, že tiso to napsal výborně, naprostý souhlas

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0