Autor Zpráva
fresk
Profil
Dobrý den zajímalo by mě a už jsem o tom slyšel,že si můžu doma založit vlastní hosting musím k tomu mít server s debianem a nějaké knihovny a koupenou doménu mě by,ale zajímalo to jak se dá udělat to aby mi na tom serveru jelo třeba 100 stránek a platil jen jednu doménu jde to nějak udělat,zajímalo by mě i jak například pracujou profesionální hostingy
Kh
Profil *
Pokud si koupíš jednu doménu, např. fresk.cz, pak můžeš mít sto stránek pouze jako subdomény, tedy prvnistranka.fresk.cz, druhastranka.fresk.cz atd.
Nejde, aby sis koupil doménu fresk.cz a pak měl druhou stránku jako uplnejinaadresa.cz atd. To nelze.
Chamurappi
Profil
Reaguji na freska:
Viz Jak založit server pro webhosting?
fresk
Profil
Jo díky to úplně stačí takže co k tomu potřebuji jak technické tak i programové vybavení
Lamicz
Profil
fresk
Řeknu to jednoduše - nedělej to, je to nesmysl (spočítej si jenom cenu elektřiny). A jestli myslíš, že Ti stačí nějaký běžný stolní PC s Edimax switchem za 500,-, tak na to rychle zapomeň, to se dělá "trošku" jinak (když to má fungovat) ;).
Neber to prosím jako nějaký útok na Tebe, to je jenom rada ;)
Dnešní nabídka webhostingů je už pro všechny a na ceny jejich tarifů se nikdy v malým nemůžeš dostat.
Něco jiného je samozřejmě LAMP server pro svůj vývoj, to doma mám taky, na to stačí ten edimax a nějaká malá MiniITX deska, já mám konkétně Intel Johnstown na Ubuntu (samozřejmě pouze konzoli serverovou verzi). Stejně dobře může posloužit PIII - PIV, ale hlavně PIV je zbytečně žravá. PII je IMHO tak spodní hranice použitelnosti a nové Core jsou zbytečny (mluvím o serveru pro osobní potřebu).
xHire
Profil
Co dodat - Lamicz většinu důležitých aspektů už zmínil, takže mu nebudu dělat ozvěnu. ;c) Jen bych chtěl říct, že na vývoj vůbec není potřeba další stroj - já v naprostém pohodlí vyvíjím a testuji přímo na notebooku. Pokud by šlo o to linuxové prostředí, tak není problém si ho nainstalovat místo Windows, že jo. :-D Ale to není předmětem pro tuto diskusi. Když si ty krásné Windows chce dále pěstovat, tak proč nesáhnout po Virtual Boxu nebo VMWare Playeru? Web/databáze/FTP server tam poběží úplně stejně dobře a nežere to další dávku elektřiny. :c)

Jinak PII rozhodně není na dolní hranici použitelnosti - jde jen o to, aby na ní člověk nechtěl běhat něco, na co není stavěná. Dost často běhají routery/domácí web servery i na 486kách, oproti nimž je PII dělo. :c)

fresk
Pokud se ale nedáš odradit a budeš chtít do webhostingu jít (neradil bych ti to, protože dnešní trh je už poměrně plný, ale bude to nakonec stejně tvoje rozhodnutí :c)), tak bych ti skoro doporučil se v prvé řadě naučit s GNU/Linuxem pracovat - nejprve jako uživatel a posléze jako administrátor. (Jde běhat server i na Windowsu, ale osobně mám rád slušné a čisté, ale hlavně stabilní prostředí. Nemluvě o těch HW nárocích, co asi musí být...) Když budeš hodně pilný a hodně samostudovat, tak do půl roku až roku budeš schopný na základní úrovni server běhat. Ale fakt to chce hodně píle, hodně googlení a pokud možno co nejméně otázek na fórech, protože nejvíc se toho člověk naučí právě při řešení problémů - když ti ho vyřeší někdo jiný, je to sice fajn, ale co když příště, u náročnějšího problému, ti už nikdo neporadí? To je právě ten případ, kdy by se vlastní zkušenosti hodily (potom bys ho dost pravděpodobně zvládl vyřešit sám), ale nejsou, a relativně málo lidí si ten dopad uvědomuje. (Hint: na Googlu a v manuálech/nápovědách lze najít téměř všechny odpovědi na otázky i řešení k většině problémů.)

Co se distribuce týče, je to jedno. Já začínal na Mandrake Linuxu (dnes Mandriva Linux) a na serveru měl Slackware. Není pravda, že by Mandriva byla jenom pro začátečníky nebo že by se na ní člověk nemohl naučit pokročilé věci. Takže pokud váháš, tak bych ti na začátek doporučil třeba právě Mandrivu (nebo Ubuntu má taky dobrou pověst, ale mně osobně nesedlo).

Hodně štěstí. :c)
fresk
Profil
tak jo,ale nwm pod čim mam googlit..Chci si udělat takovej hosting na kterým by běželo všechno html,php,javascript,sql,popřípadě další věci bylo by na něj přihlášeno zhruba 100 lidí a návštěvnost stránek by byla do 1500 max za den chtěl bych to správcovat na serveru na kterým by běželo ubuntu a ten server by měl minimálně raid 1 pak si chci udělat stránku na který by se to správcovalo prostě něco jako má webzdarma
xHire
Profil
O parametry jde až v úplně poslední řadě. Nejprve si musíš ujasnit cíl (např. "Provozování webhostingu"), a pak si sepsat, co je k tomu potřeba a k tomu zase, jak toho dosáhnout. Zkrátka krůček po krůčku - nemůžeš chtít všechno hned a naráz - to si potom raději kup managed server - správu ti zajistí firma a ty se můžeš věnovat budování onoho hostingu z marketingové stránky.

Pokud si to chceš dělat sám, tak se bez znalostí a jistých zkušeností zkrátka neobejdeš. Proto ti nechávám prostor a neservíruju ti to všechno na stříbrném podnose, protože bych ti tím paradoxně vůbec nepomohl. (Já taky byl kdysi začátečník a vím, co mi nejvíc pomáhalo - a ostatní to rozhodně nebyli.)

Je to celé o přístupu. Pokud budeš chtít tu počáteční fázi přeskočit, tak v další fázi tvrdě narazíš. Jo, mimochodem, asi úplně nejlepší bude začít s učením se toho, co tam chceš provozovat - tedy ono "html,php,javascript,sql,popřípadě další věci", protože z tohoto citovaného na mě dýchá jisté podezření...

Mimochodem, proč jsi se rozhodl zrovna pro Ubuntu? Totiž zrovna Ubuntu moc často na serverech nevídám, tak by mě to čistě ze zvědavosti zajímalo. :c)
fresk
Profil
původně jsem chtěl Debian,ale v ubuntu se víc vyznám a navíc ubuntu je na tom z bezpečností líp než jakýkoli operační systém od microsoftu..Když si nehledal na forech tak kde mám začít?Já bych asi udělal lamp,ale newím,jestli by mi tam šel ten javascript a přesně jak říkáš byl si taky začátečník neříkám,že mi musíš radit totálně se vším,ale mohl by jsi mě aspon nějak odpíchnout,navést jo a jaký podezdření čmucháš?:D

Mimochodem kdyby to bylo snažší třeba na win server 2008 tak to můžu tak udělat
warman
Profil
a nezapomen, jesli chces aby se lidi na tebe mohli úpripojit z internetu, tak potrebujes verejnou IP adresu. a Upload aby byl tak okolo 2mbit minimalne, a abys to mel garantovany tu rychlost-jak upload, tak download. Takze treba UPC, netbox,...
fresk
Profil
jasně s tim sem počítal už od začátku no a myslíte,že ten lamp by stačil?
warman
Profil
LAMP by urcite stacil. Ale spis doporucuju se s tim nejdriv naucit a pote se pustit do akce. ovsem ti to bude par mesicu trvat :)
fresk
Profil
To jasný,taky se chci nejdříve učit no a kolik musim mít rychlost netu,abych měl požadovanej upload
warman
Profil
tak internet mas download/upload. Treba kdyz mas 10mbit/2mbit, tak tech 10mbit je max rychlost co muze jit k tobe a naopak ty 2 mbit sou max rychlost co muzou jit od tebe. jinak si to muzes treba zmerit na rychlost.cz
fresk
Profil
díky rychlost uploadu mam 4mb/s a downloadu 8mb/s je to dostačující?

Moderátor Chamurappi: Poslední slovo bylo vyhvězdičkované vinou chyby, snad jsem si ho tipnul správně.
warman
Profil
a co diz to obhvezdickovany melo by vynikajici nebo bananovity? Jinak, pro nizkou navstevnost je to dostatecny :)
fresk
Profil
cože?Nízkou návštěvnost do kolika lidí?
Joker
Profil
fresk:
A to má být server "jen tak na blbnutí", nebo jako vážně hosting pro nějaké vážně míněné webové stránky?
Pokud to první, na rychlosti připojení myslím až tak nezáleží. Navíc se nedá říct, "do kolika lidí"- to záleží na objemu datových přenosů. Třeba 20 lidí píšících si na diskusním fóru a 20 lidí současně sledujících streamované video je sice v obou případech 20 lidí online, ale potřebné datové přenosy budou úplně někde jinde.

Pokud to druhé, je myslím nesmysl si hostovat web na "domácím" počítači. Je to méně pohodlné a méně spolehlivé než profesionální webhosting a vyjde to dráž.
luko
Profil
Pokud si chcete vytvorit "domaci hosting", staci Vam nainstalovat Apache (na odesilani stranek z pocitace) a MySQL pro databazi (pokud budou weby vyzadovat databazi). Stranky Vam diky tomu z pocitace normalne pobezi. Je jen potreba mit verejnou IP adresu, aby se k Vam nekdo z internetu vubec dostal ;-)
Pokud by na server mel mit pristup i nekdo jiny, bude potreba nainstalovat FTP server aby uzivatele meli jak nahravat obsah.

Jestli to myslite s hostingem trochu vazneji, bude potreba i mail server a DNS.
Kazda z techto sluzeb ma navic sve "vychytavky". Napr: SSL pro sifrovane spojeni, Antipam, Antivir, zalohovani, firewall, nejaka "bezpecnosti politika", atd atd...

Posledni veci je, jak tohle vsechno "narvat" do nejake administrace. Pokud to tam nebude, budete kazdemu uzivateli muset vsechno nastavovat rucne sam. (to Vas dlouho bavit nebude, stejne tak zakazniky). Tyto systemy jsou know how jednotlivych hostingu a jejich kvalita dost vypovida o tom, jaci jsou v oboru profesionalove.

Je tady jeste jedna cesta a to vyuziti nejake jiz hotove "administrace pro hosting".
Jsou to napr.:
- cPanel
- Plesk
- ispCP
- webmin
a dalsi

Tyto systemy umeji nakonfigurovat cely server vcetne vsech moznych vychytavek aniz by jste hostingu nejak zvlast rozumeli.
Na druhou stranu, toto muze delat kazdy "Franta z Horni dolni" ktery o serverech a hostingu nevi vubec nic.
Ja bych si napr. k tomuto hostingu nic nedal, protoze ocekavam, ze se o me stranky bude starat nekdo, kdo sve praci rozumi a umi mi pripadne s nekterymi problemy pomoci.

Posledni vec je, kam s nim:
- Pokud to mate pro sve testovani a zabavu, staci Vam to na svem pocitaci u ktereho sedite.
- Pro sve stranky a pripadne weby nekterych kamaradu, muzete tento server mit doma. Jen je potreba aby jste mel verejnou IP adresu, aby jste se na server mohl pripojit z internetu.
- Ale pokud by jste chtel hosting nabizet trochu ve vetsim, bylo by vhodne umistit server do nejake serverovny. Napr: Casablanky , Coolhousingu a podobne. Techto serveroven je k dispizici velke mnozstvi.

Lubos Kovar - webhosting Flyweb.cz
fresk
Profil
mail server ten slouží přesně k čemů?
DJ Miky
Profil
fresk:
?mail server ten slouží přesně k čemů??

K tomu, abys mohl provozovat i e-mail hosting, tzn. aby si zákazníci mohli zakládat e-mailové schránky a používat je.
fresk
Profil
pod sub doménou?fresk.cz?Například fresk@fresk.cz?
warman
Profil
fresk:
nikde jsem zadnou subdomenu nezaznamenal. ae treba mail@neco.fresk.cz. Jinak, byt tebou tak nepouzivam domenu, kterou jeste nemas registrovanou (fresk.cz), co kdyby si ji nekdo zaregistroval ;)
fresk
Profil
to jsem udal jako příklad chci mít jinou a ta je volná heč:D

0