Autor Zpráva
Webhosting_C4
Hosting C4
Profil
Dobrý den,


před 8 měsíci jsem upozorňoval na plagiátorství našich textů http://navody.c4.cz v diskuzi http://kb.wedos.com/forum/topic/138/zkopirovane-texty-z-navody-c4-cz.html.

Situace se opakuje a texty se kradou dál.

Nyní jsme objevili například:

http://kb.wedos.com/a/83/ftp-klient-total-commander.html
vs.
http://navody.c4.cz/total-commander-ftp-klient.

nebo

http://kb.wedos.com/a/147/ftp-klient-pruzkumnik-windows.html
vs.
http://navody.c4.cz/pruzkumnik-windows-ftp-klient

V textech se dají najít i naše překlepy.

A Wedos kopíruje i odstavce z české Wikipedie, např.:

http://kb.wedos.com/a/124/joomla.html.
vs.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Joomla!

Přitom podmínky pro kopírování textů z Wikipedie jsou jasně dané a Wedos je evidentně nedodržuje: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs

Řešil jste někdo podobné problémy? Jaké máte zkušenosti s řešením plagiátorství?

J.Chyský
Webhosting C4
nemeja
Profil
Dobrý den, v obouch 2 případech jsem si nevšiml nějaké shody. Pečlivě jsem přečetl obě strany, jak váš text, tak wikipedii a porovnal to s Wedosem. To že jsou si články podobné je možné, jelikož ani nic jiného napsat nejde. Na server přes FTP se připojíte vždy stejně ;)
shaggy
Profil
Webhosting_C4:
Prečo kradnete obsah?
Pozerám si návod na pripojenie k FTP cez Total Commandera a vyzerá to tak, že ste ukradli obsah z wedosu (a z množstva iných webov, ktoré niečo také popisujú). Dokážte, že to tak nie je.

Ale ako povedal nemeja, nevidím žiadnu podobnosť a tvrdiť, že niekto kradne od vás len preto, že v jeho článku popisuje napríklad rovnaký program mi príde ako veľmi úbohé.
Webhosting_C4
Hosting C4
Profil
nemeja:

Zřejmě jste si nestihl všimnout, protože texty byly rychle upraveny.

V archivu Googlu to pochopitelně stále je.

http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=cs&gs_sm=s&gs_upl=890l890l0l1984l1l1l0l0l0l0l94l94l1l1l0&q=cache:-Tpi49CIcOMJ:http://kb.wedos.com/a/83/ftp-klient-total-commander.html+http%3A//kb.wedos.com/a/83/ftp-klient-total-commander.html&ct=clnk

http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=cs&gs_sm=s&gs_upl=890l890l0l1984l1l1l0l0l0l0l94l94l1l1l0&q=cache:ftRfRH_0-EQJ:http://kb.wedos.com/a/147/ftp-klient-pruzkumnik-windows.html+http%3A//kb.wedos.com/a/147/ftp-klient-pruzkumnik-windows.html&ct=clnk

http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=cs&gs_sm=e&gs_upl=422l422l0l1766l1l1l0l0l0l0l125l125l0.1l1l0&q=cache:bdgijf_LjKAJ:http://kb.wedos.com/a/124/joomla.html+http%3A//kb.wedos.com/a/124/joomla.html&ct=clnk

J.Chyský
Webhosting C4
jenikkozak
Profil
nemeja:
Dobrý den, v obouch 2 případech jsem si nevšiml nějaké shody.
To že jsou si články podobné je možné, jelikož ani nic jiného napsat nejde.
S tím vůbec nesouhlasím. Zejména z druhého případu je evidentní, že jeden článek byl „inspirován druhým“ -- totožná osnova, nápadně podobné texty (i co se týče používání závorek), podobně vybrané screenshoty. Ne, ne, ne, nechtějte mi tvrdit, že oba články vznikly nezávisle na sobě.
(Tohle jsem psal v době, kdy tu ještě nebyly linky na archiv, s nimi je to snad evidentní.)
Webhosting_C4
Hosting C4
Profil
shaggy

Viz můj předchozí příspěvek.

Podívejte se na stránky http://web.archive.org na historii našich textů a textů Wedosu. Naše návody jsou tam podstatně dříve, než vůbec začal Wedos poskytovat hostingové služby. Kdybych zahrabal ve smlouvách, našel bych, kdo text vypracoval a kdy nám ho odevzdal.

Mně přijde velmi ubohé texty rychle v tichosti změnit. Ale třeba je to jen můj subjektivní názor. Vám zřejmě připadají tyto praktiky v pořádku.


J.Chyský
Webhosting C4
jenikkozak
Profil
Webhosting_C4:
Máte zřejmě pravdu.
Ale radil bych situaci řešit přímo mezi dvěma firmami, ne prostřednictvím diskusních fór. Vaše zákazníky zajímají parametry Vaší služby, ne to, že Vaše konkurence je banda lumpů. (Nemyslím to konkrétně.) Když zákazník hledá řešení svého problému, je mu dost jedno, kdo je autorem článku, který mu pomohl. Tím rozhodně nechci říct, že je lepší se na tvůrčí činnost vykašlat a kopírovat od konkurence, ale víte, jak se to říká -- když se dva hádají... vytěží z toho třetí poskytovatel hostingu.
Z vlastní zkušenosti bohužel musím říct, že podobnou situaci nemá cenu řešit ani s vyhledávači. Někdo Vám zkopíruje text, trochu upraví, zvýší podíl klíčových slov nad únosnou mez, ale podle vyhledávače je to v pořádku. Možná proto, že sám je poskytovatelem reklamy, která se na daném webu zobrazuje. :-/
Každopádně ta změna článku na Wedos je zvláštní, díky těm archivním článkům budou třeba svolnější k nějaké dohodě.
Webhosting_C4
Hosting C4
Profil
jenikkozak:

Ale já jsem tento problém řešil před 8 měsíci na jejich fóru. Až teď, když se situace opakuje, napsal jsem sem. Nechápu, proč bychom měli průběžně porovnávat jejich texty s našimi a když náhodou na něco narazíme, sjednají nápravu a jede se dál. Copak to je v pořádku?

Plagiátorství řešíme každou chvíli, ale že to dělá společnost, která neustále zdůrazňuje svoji profesionalitu, je tristní.


J.Chyský
Webhosting C4
jenikkozak
Profil
Webhosting_C4:
Ale já jsem tento problém řešil před 8 měsíci na jejich fóru.
Já vím, četl jsem Váš příspěvek pozorně, včetně stránek, na které jste odkazoval. Měl jsem ale na mysli spíše například starý dobrý e-mail. Napsat jim, že používají Vaše texty ke své propagaci, čímž porušují Vaše autorská práva, archivem můžete podložit, že se ty texty na jejich stránkách nějakou dobu vyskytují, a chtít za to nějakou náhradu, plus třeba popsat, jakým způsobem budete postupovat, pokud se situace bude opakovat. Podobným způsobem jsem řešil, když mi někdo ze stránek kopíroval obrázky (a používal je k propagaci neoriginálního zboží). Kupodivu to fungovalo.
Nox
Profil
Moderátor Chamurappi: Tento příspěvek částečně reaguje na smazaného anonyma Zippyho, který přišel na diskusi přes hledání „jak psát web diskuze wedos“, zaregistroval se tu a pozastavoval se nad tím, že jde o konkurenční boj.

Pokud jsou v právu, tak je zle, že poukazují na zavrženíhodné jednání?

Člověk u zpráv brble že se nadržuje spíš viníkům než obětem a přijde sem a je to tu stejné...
Taurus
Profil
Nox:
Naprosto souhlasím. Pokud někdo dělá něco špatně, tak šup mu to pořádně opepřit a na špalek s ním...
JPrcek
Profil
V tom co bylo v té historii, tak tam asi 2 odstavce jsou podobné, ale zbytek je jiný. Všechny aktuální texty jsou jiné. I obrázky jsou jiné. Tak je vidět, že to někdo skutečně dělal. Tam nikdo nic nekrade. Pochybuji, že to včera někdo běžel měnit.

Jak asi chcete napsat manuál na stejný program? Chcete psát nejprve o tom jak se soubor nakopíroval a teprve o tom jak se celý program spustí a ovládá? To je stejné jako kdyby výrobci aut tvrdili, že někdo okopíroval jejich manuál. Tam přeci musí být jak nastartovat, jak doplnit palivo, co která kontrolka znamená a logicky to má i nějaké pořadí. Netvrdím, že se třeba nikdo neinspiroval, ale koukněte se na to stejné v angličtině na Google a nakonec uvidíte, že se někde inspirovalo i C4. Třeba by potom C4 mohlo obvinit celý svět nebo naopak někdo ze světa obviní C4.

Tady spíše jde jen o linčování a pranýřování. Je jasné, že jim někdo leží v oku, když je 4x levnější a ještě nabízí víc. K tomu domény za polovic... a tak je lepší tady psát, že někdo někomu něco krade. Tady však o krádež nejde. Z logiky věci to nejde napsat nějak moc jinak.
jenikkozak
Profil
JPrcek:
Působíš náramně důvěryhodně, když tu máš na diskusi jediný příspěvek. A zrovna proti Českému webhostingu, to ti je smůla.

V tom co bylo v té historii, tak tam asi 2 odstavce jsou podobné
Doporučuji naučit se počítat i k vyšším hodnotám.
Když porovnáš archivní verzi „FTP klient - Průzkumník Windows“ od Wedos a aktuální verzi „Průzkumník Windows - FTP klient“ od C4, můžeš si všimnout, že se oba dokumenty liší v obrázkách a v tom, jaké jsou adresy souborů.

4x levnější
Kdo tě proboha učil počítat? 1200 ÷ 25 != 4

a ještě nabízí víc
A nepovídej. Mám weby u obou těchto společností, takže trochu vím, jak to u nich chodí.

K tomu domény za polovic...
Hlavním produktem Českého webhostingu je program C4, který má doménu v ceně a není určeno, jak velký podíl z ceny zabírá. Proto podobné srovnání nemůže být objektivní.

Všechny aktuální texty jsou jiné.“, „Pochybuji, že to včera někdo běžel měnit.
To asi bude právě chtít se podívat na ty archivní verze. Ono to tak totiž opravdu vypadá.

Tady však o krádež nejde.
Nejde. Jde však o porušení autorských práv a nekalosoutěžního parazitování na službách jiného soutěžitele.

To je stejné jako kdyby výrobci aut tvrdili, že někdo okopíroval jejich manuál.
Už jsi takové manuály měl, kde by se texty shodovaly ve více než 80 %?

Cituji z Wedos (FTP klient - Průzkumník Windows)
„Nyní by jste měli uvidět základní adresářovou strukturu.“
Já byjsem řekl, že ta zkopírovaná verze byla lepší.
Webhosting_C4
Hosting C4
Profil
Zippy:
Obvykle stačí plagiátora upozornit, text stáhne a je klid. V tomto případě se ale situace opakovala. Proto jsem to napsal sem, nic jiného v tom nehledejte. Pište vlastní texty a vše bude ok.

JPrcek:
To, že to někdo včera běžel měnit, jsem snad jasně prokázal. Že byly celé naše odstavce zkopírovány dokazují i překlepy. Každý soudný člověk mi musí dát za pravdu.

Tady máte jednu krátkou ukázku:

Náš web
Přenos souborů
Zvolte, které soubory chcete přenést a jednoduše je přetáhněte (z jiného okna Průzkumníka Windows) do složky na FTP serveru (nebo použijte klávesové zkratky CTRL+C a CTRL+V). Zahájí se přenos souborů, soubory se zkopírují na web.

Wedos:
Přenos souborů
Zvolte, které soubory chcete přenést, a jednoduše je přetáhněte (z jiného okna Průzkumníka Windows) do složky www na FTP serveru (nebo použijte klávesové zkratky CTRL+C a CTRL+V). Zahájí se přenos souborů, soubory se zkopírují na web.

Ještě budete tvrdit, že o kopírování našich textů nejde?

Vadí mi, když si někdo nakopíruje naše odstavce a sem tam změní slovo, aby se to nedalo snadno dohledat Googlem. Znovu opakuji, že se nejedná o psaní podobných textů, tady jde o doslovné kopírování (a to včetně drobných preklepů!). Můžete si tady zřídit dalších tisíc nových nicků (Zippy, JPrcek), ale tím to nezměníte.

Od Wedosu jsem čekal reakci, že sjednají nápravu a budou to řešit s konkrétním člověkem, který měl psaní jejich textů na starosti s příslibem, že se to nebude opakovat (mimochodem, tak nějak to bylo před těmi 8 měsíci). Tím bych považoval celou záležitost za vyřízenou. Místo toho články okamžitě změnili nebo alespoň promazali a zde se začaly objevovat příspěvky na jejich podporu. Zajímavé, co se tady najednou našlo nově zaregistrovaných příznivců těchto praktik. V jiných diskuzích na to mají lidé většinou jednotný názor. Čím to asi bude?

O kradení textů doporučuji přečíst výborný blogový příspěvek od Yuhůa http://weblog.jakpsatweb.cz/d/1309396860-dlouhodoby-copywriter.html


J.Chyský
Webhosting C4
Chamurappi
Profil
Reaguji na JPrcka:
V tom co bylo v té historii, tak tam asi 2 odstavce jsou podobné, ale zbytek je jiný.
Lžeš. Jsou hodně stejné. Prakticky jen obrázky byly jiné.

Pochybuji, že to včera někdo běžel měnit.
Ty články se ale včera zjevně změnily :-)

Jak asi chcete napsat manuál na stejný program?
Vlastní hlavou! Opravdu se snažíš tvrdit, že návod nejde napsat jiným způsobem?

jim někdo leží v oku, když je 4x levnější a ještě nabízí víc
Máš zakázáno komentovat nabídky konkurence. Máš i povinnost přiznat, že jsi Wedos. Není to poprvé, co si někdo od vás hraje na nezávislou osobu. Možná by támhle vpravo dole měla být reklama na někoho solidnějšího…
wedos
Hosting WEDOS
Profil
Dobrý den,

dovolte, abychom se vyjádřili.

Pokud tam někdo od nás reaguje, tak se označujeme se jako wedos a nezastíráme, že jde o nás. Nemáme ve zvyku mít falešné účty.

Ke konkurenci se nevyjadřujeme. To je naše zásada, kterou dodržujeme všude. Jednak to není v pořádku z pohledu slušnosti a ani z pohledu zákona. Podle zákona je jedinou možností, kdy se může konkurence vyjadřovat ke konkurenci, jen srovnávací reklama a ta má přesná pravidla a musí mít přesné parametry. Všechno ostatní je nekalá soutěž nebo jiný prohřešek proti zákonu.

Pokud jde o plagiátorství, tak kolega se loni C4 přiznal u nás v diskuzi, že skutečně tam část textu vzal. Okamžitě to upravil. Vše, tedy i to přiznání je u nás stále na webu. Ano, stalo se a je to chyba na naší straně.
Současný stav mi však nepřijde jako kopie.
Celou situaci ještě detailně prověřím a zároveň nechápu proč nám někdo z C4 přímo nenapsal (tedy kromě diskuze u nás na webu) a namísto toho se to řeší tady a bez nás. Někdo z C4 se měl ozvat mailem a potom by se to dozvěděl u nás ten správný člověk z vedení a mohlo se to řešit.

Je asi zřejmé, že se kolega při psaní inspiroval u C4. Původně skutečně asi šlo o více než inspiraci. To musíme přiznat. Jde o selhání konkrétního člověka a my na základě toho uděláme kroky, aby se to neopakovalo. Na druhou stranu aktuálně nejde o žádnou kopii nebo plagiátorství. Jak jinak lze napsat návod? Musí mít logiku a strukturu a tu moc měnit nelze (tím nechci omlouvat to co se skutečně stalo).
Webhosting_C4
Hosting C4
Profil
wedos:

Dobrý den,

současný stav Vám pochopitelně nemůže připadat jako kopie, protože byl včera narychlo změněn. Nemám na Vás žádný kompetentní e-mail, komu bych si mohl stěžovat. Napsal-li bych na nějakou obecnou podporu, věřím, že by byly texty v tichosti změněny a za pár měsíců bych řešil stejný problém. Medializace tohoto problému je pro mě větší zárukou, že se u Vás naše texty již vyskytovat nebudou. Porovnejte si texty před včerejší změnou s našimi texty a dáte mi za pravdu. Odkazy na archívu Googlu jsem uvedl.

Kdybyste včera místo změny textů zareagovali tak, jako nyní v posledním odstavci, nebylo by dále co řešit. Ostatně, to bylo mým cílem. Místo toho se tu začaly objevovat nekorektní příspěvky od nově zaregistrovaných uživatelů na Vaši podporu.

J.Chyský
Webhosting C4
Plaváček
Profil
Možná je čas tuto diskusi uzavřít, co myslíte, páni moderátoři? Vše podstatné bylo řečeno, náprava byla učiněna a zbytek by si pánové z hostingových společností měli vyříkat soukromě. Díky za pochopení.
Moderátor Joker: Souhlas, zamykám a odstraňuji přivolávač moderátorů.
Chamurappi
Profil
Reaguji na wedos:
Nemáme ve zvyku mít falešné účty.“ … „Ke konkurenci se nevyjadřujeme. To je naše zásada, kterou dodržujeme všude.
Hlídejte si prosím lépe své lidi.

Moderátor Chamurappi: Odemykám, aby wedos mohl reagovat. Pokud možno závěrečně.
wedos
Hosting WEDOS
Profil
Dobrý den,

pokud to máme závěrečně komentovat, tak asi jako základ použiji to co jsem poslal dnes C4.

Již včera jsme se zde k použití textů jedním z našich kolegů přiznali a omluvili. Udělali jsme také opatření, aby se to neopakovalo.

Vím jak je to nepříjemné, když někdo někoho okopíruje. Nás okopírovalo mnoho jiných firem (třeba cdtu-hosting doslova i včetně podmínek, soutěže a podmínek soutěže) a nikde jsme to nepsali, ale nejprve jsem firmu kontaktoval a řešili jsme to společně. Ono to zveřejnění je (bez rozhodnutí nějakého soudu o plagiátorství) docela na hraně (nebo spíše za hranou) zákona a případný soudní spor by také mohl být pro toho kdo to zveřejní pěkným problémem (pokud nevyužije nejprve jiné dostupné prostředky k nápravě). Proto to vždy řešíme komunikací mezi námi a tím kdo nás okopíroval. Chceme se vyhnout zbytečným komplikacím.

Chápu pohnutky a rozhořčení ze strany C4. Chyba byla jednoznačně nejprve na naší straně a za selhání jednotlivce neseme zodpovědnost my. Za to co provedl kolega se znovu omlouvám. A věřím, že se to nebude již opakovat.

Na druhou stranu bych předpokládal (a mělo by to i tak být), že budeme nejprve kontaktováni my nějak oficiálně - například přes kontaktní formulář. Ten by se měl dostat do správných rukou a tím i problém k někomu kompetentnímu. A to bych naopak považoval tak trochu také za chybu i na druhé straně, která to využila k medializaci zde. Opakuji, tím nechci nijak zlehčovat co provedl náš pracovník zkopírováním textů (a včera se podle všeho snažil někdo od nás situaci "zachránit" pod novým účtem). To, že se někdo u nás pokusil včera psát pod novým účtem je chyba. Neomlouvá nás ani to, že je nás ve firmě ohledně hostingu 13 (plus další 3 firmy WEDOS ve stejné budově a na stejných IP)..., ale už řešíme opatření, aby se to neopakovalo.
Co se týká účtu wedos, tak my přes jeden účet vystupujeme 3 lidé, přičemž vždy oficiálně používáme účet "wedos" a jeden kolega používá "Hosting wedos".

Současný stav je podle nás nyní v pořádku a nevidíme tam nyní nikde žádné plagiátorství. Za naše prohřešky se omlouváme.
Webhosting_C4
Hosting C4
Profil
wedos:


Již jsem Vám odepsal e-mailem, ale rád bych ještě zareagoval veřejně.

Před osmi měsíci jsme situaci řešeli neveřejně (resp. ve vašem diskuzním fóru) a nápravu to bohužel nezaručilo. Proto jsem nyní napsal do diskuze JPW.

Nemůžete od nás čekat, že budeme průběžně kontrolovat vaše texty, a když náhodou najdeme shodu, napíšeme e-mail, abyste si dali konkrétní text do pořádku. Je na Vás, abyste měl kolem sebe tým zodpovědných lidí, kteří budou dělat svoji práci svědomitě.

Osobně věřím, že díky této medializaci, se již texty z našich návodů u vás vyskytovat nebudou. Pokud bychom to opět řešili v tichosti, nebyl bych si tak jistý.

Jan Chyský
Webhosting C4
wedos
Hosting WEDOS
Profil
Dobrý den,

nechme toho. Stalo se. Stala se chyba, my jsme za ni se omluvili. Omluvili jsme se jak veřejně zde, tak i e-mailem (mimo jiné snaha o kontakt vyšla z naší iniciativy).

Neveřejně (a v tichosti) jste to nikdy neřešili, protože i naše forum je veřejné. Škoda, že jste před časem nebo nyní nekontaktovali firmu přes e-mail nebo přes kontaktní formulář. Tím by se to dostalo na správná místa a tím by to bylo vyřešené. Na tom nyní nic nezměníme. Chybovali jsme (ačkoliv v principu selhal jedinec z kolektivu 13 lidí), za chybu jedince neseme zodpovědnost a tak si to zaplatíme tím, že jsme takhle "slavní". Tato chyba nám pomůže v tom, aby jsme se zlepšili (i třeba tím, že se nebudou podobné prohřešky opakovat) a tím se nám bude lépe proplouvat na tomto silně konkurenčním trhu.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0