Autor Zpráva
moom
Profil
Lidi zlatí mám prosím dotaz, potřebuji aktuálně objednat
webhosting pro projekt běžící na wordpressu. Koukl jsem
na ceníky a teď stojím před otázkou jestli vzít normální
webhosting nebo tzv VPS.

Je v tom prosím nějaký výrazný rozdíl. Chápu, že u VPS můžu mít
několik domén 2. řádu, což se může někdy hodit. Je ale VPS nějak
pomalejší než normální webhosting? Hraje důležitou roli přidělená
velikost paměti RAM? Výkon procesoru? Je to u webu běžícím
na wordpressu nějak poznat?

Pokud mám blbé otázky, prosím nekamenovat :)

Do užšího výběru jsem si vybral savana, wedos a český hosting
no a u posledního jsem si všiml, že normální webhosting stojí cca
85 Kč měsíčně a nejlevnější VPS taky 85 měsíčně. Rozdíl je, že
u webhostingu mám 5GB a u VPS 15GB. Ne, že bych tolik prostoru
potřeboval, ale když vezmu v potaz, možnost zaparkovat domény
druhého řádu pod jeden webhosting, tak moc nechápu, jakou
výhodu může mít webhosting oproti VPS.

Mohu prosím požádat o radu.

Jinak mám asi půl roku zaplacený na otestování webhosting u site5.com (Amsterdam),
ale zdá se mně to subjektivně pomalé při načítání stránek a hlavně
při administraci. Tedy, ne, že bych někam spěchal, ale mírná prodleva
tam je, tedy subjektivně po půl roce testování šablon wordpressu jsem
ji zaznamenal.

V terminalu jsem zkoušel "traceroute -n domena.koncovka"
A site5.com má 16 cest, tak třeba savana jenom přes 6.
Ping je zase 40 ms, v ČR mám většinou od 18 do 20 ms.
Amunak
Profil
Mezi webhostingem a VPS je zásadní rozdíl v tom, že na webhosting jen přes FTP nahraješ data a běží to. Na VPS musíš nainstalovat systém (typicky je možné si nechat nějaký předinstalovat), pak ho nastavit, všechno si tam rozběhat a nakonec nějak (třeba přes FTP nahrát data) a běží to. Musíš si sám řešit updaty démonů (http, mysql), updaty php, je třeba to všechno nastavit, ... a není to úplně sranda (chce to alespoň malou znalost shellu/příkazové řádky a velkou opchotu se učit nové věci, číst návody a dokumentace v angličtině, atp.). Výhoda je zase úplná svoboda, můžeš tam mít libovolný další software, můžeš si upravit nastavení přesně jak se ti to hodí. Opět - někdy bývá systém nejen předinstalovaný ale i nastavený pro webhosting a připravený jako produkční server, ale updaty a nastavení domén (virtualhostů) je stejně zase na tobě.

Osobně bych pro pouhý hosting pro wordpress doporučil webhosting. Většina webhostingových společností to navíc bude mít dost dobře odladěné a optimalizované, výkon bude spíš lepší než u VPS. Na pingu u webu podle mě moc nezáleží, protože typicky trvá nejdéle hlavně vyhledání DNS záznamů a pak stažení obsahu stránky. Taky na webhostingu limit 5GB znamená že je tam prostor pro 5GB dat pro web, kdežto u VPS zabere něco systém (i když v případě linuxu to je s klidem do 2GB, takže pokud je na VPS 15GB místa, volného tam bude víc než na webhostingu).

Doporučil bych Wedos. Mají skvělé ceny, dobrou podporu a v neposlední řadě perfektní parametry webhostingu. Dá se u nich velmi dobře nastavit potřebné prostředí.
moom
Profil
Paráda, děkuji za vysvětlení. To jsem netušil, že si musím dělat update sám.
Já myslel, že VPS je něco podobného jako webhosting, ale s tím rozdílem, že
mám možnost udělat více domén druhého řádu.

A existuje tedy v ČR něco jako má site5.com kde mám možnost mít
normální webhosting, ale plus navíc možnost registrace domén 2. řádu.
Nekonečný prostor, atd.

Vlastně mě tuhle napadlo, že nemusím každému novému zákazníkovi
objednávat nový webhosting, ale zaplatil bych si jeden velký pro sebe
a ten bych poskytoval novým zákazníkům pod sebou. Proto jsem si udělal
site5, ale přestože mám jejich server v Amsterdamu, tak se mně to zdá
subjektivně pomalejší, možná by pomohl přechod do Londýna :) tak jen jestli
existuje něco v ČR podobného formátu.

Děkuji, děkuji
Ugo
Profil
jestliže klientům nabízíš webhosting, je podle mě lepší VPS, máš to tak víc pod kontrolou, můžeš jim dát určitou záruku (možnost) nastavení atp. Jinak to co hledáš je multihosting, docela se mi zdá že se poslední dobou rozšiřuje.
moom
Profil
ha, paráda, jdu gůůůglit multihosting :)
Karel Dytrych
Hosting vas-hosting.cz
Profil
Tak ale VPS vždy neznamená že si musí klient nastavovat a instalovat naprosto vše sám... např. my máme již vše předinstalované (viz VPS Centrum http://www.vas-hosting.cz/sprava-serveru-moznosti-administrace.html) a s rozhraním jako u klasického hostingu... ten benefit navíc je že si lze přenastavit téměř cokoliv. A jak psal Ugo tuto volbu a svobodu v nastavení potřebuješ, navíc u VPS Centra existují omezené loginy jen pod zvolenou doménu... takže je to možná to co přesně potřebuješ.
Amunak
Profil
moom:
Jak psal Ugo hledej multihosting. Většina webhostingových společností "ho umí", typicky za příplatek. Moc bych to ale nedoporučil, vznikne v tom pak spíš nepořádek. Taky nevím jestli je pro klienta ideální takovýmto způsobem provozovat hosting - to když už tak je lepší VPS, nebo nejlépe pro každého klienta zvlášť webhosting. Problém je totiž s právy - pokud by se třeba některý z klientů dostal do PHP kódu, tak si může dělat co chce se všemi hostovanými weby na daném webhostingu.

Další možnost je taky nějak se domluvit na partnerském programu s webhostingovou společností a jenom jim tahat zákazníky za nějakou odměnu. Některé společnosti to běžně nabízejí. Podle mě je to pro zákazníka lepší - má vše pod kontrolou, vám jen pošle přístupové údaje. Osobně bych totiž neměl dobrý pocit, kdyby měl někdo prakticky neznámý obsah mého webu na bůhvíjak zabezpečeném serveru s x dalšími lidmi.

Karel Dytrych:
Přesto je ale třeba linuxu alespoň trochu rozumnět Dobře, s vaší administrací nemusí, ale určitě je to výhodou, a updaty si pak klient musí také provádět sám, ne?
moom
Profil
OK, děkuji za pomoc
Karel Dytrych
Hosting vas-hosting.cz
Profil
Amunak:
Jelikož nijak neohýbáme systém, vše je nastaveno zcela standardní cestou oproti Webminům, cPanelům apod. tak to máme zprovozněné i s aktivnímy automatickými aktualizacemi. Samozřejmě znalost linuxu, ssh apod. je samozřejmě vždy obrovskou výhodou.

0