Autor Zpráva
Tomáš123
Profil
Ahoj, rozhodol som sa vytvoriť obsah a publikovať stránky na internete. Neviem však, na aký hosting stránky nahrať... Keďže nemám takmer žiadne skúsenosti, mohli by ste mi poradiť u koho je na Slovensku najvýhodnejšie hosťovať? Ide mi hlavne o pomer ceny a zabezpečenia.
lionel messi
Profil
Tomáš123:
Myslím, že slovenské hostingy sú pri porovnateľných parametroch oproti tým českým (určite ti budú odporúčať Wedos, nemám skúsenosti) o niečo (alebo aj o dosť) drahšie. Predpokladám, že by si potreboval PHP/MySQL a .htaccess (u väčšiny kvalitnejších hostingov samozrejmosť). Cenovo by som rozmýšľal nad týmito poskytovateľmi:

Elbia Hosting — Nemám bližšie skúsenosti, pomer ceny a technických parametrov vyzeral dobre, uvažoval som nad vyskúšaním, pamätám si, že ma odradila stránka referencií, kde niektoré projekty vracali 404, čo svedčalo o tom, že nie sú aktuálne, ale zlý hosting to byť nemusí. Edit: Pozrel som sa na ich stránku a 404 je výsledkom náhodného výberu klientov.

Websupport — Opäť nemám osobnú skúsenosť, ide o dosť kontroverzný hosting, niektorí nadávajú, iní vychvaľujú, z tohto dôvodu by som bol opatrný.

Exohosting — Donedávna som mal u nich jeden projekt, ale nebol som spokojný. Pomerne časté a opakované menšie problémy, občas aj väčšie. Čo ma však zarazilo ešte viac je prístup podpory. Neustále ma presviedčali, že s problémom nič nemôžu spraviť. Po opakovaných telefonátoch a e-mailoch som získal prísľub, že sa na to konečne pozrú. K zlepšeniu skutočne došlo, ale len na krátke obdobie (asi 3 týždne) a potom sa opäť situácia opakovala. Zaznamenal som aj isté množstvo výpadkov. Aby som len nekritizoval, pozitívom je možnosť konfigurovať PHP priamo pomocou php_ini a veľmi slušný výber nastavení za fajn cenu. Ale na základe vlastnej skúsenosti nemôžem odporučiť, pretože prevažujú negatíva.

Yegon — Môj terajší poskytovateľ hostingu. Spomedzi uvedených prevádzkovateľov asi ten najdrahší, pri rovnakých parametroch ako na Exohostingu som priplácal 11 Eur na rok. Nie som u nich veľmi dlho, ale zatiaľ z nich mám dobrý pocit. Všetko funguje v rámci normy, komunikácia s podporou je profesionálna a výhodou je možnosť využiť telefonickú hotline pri výpadku servera (skutočne funguje a problém promptne odstráni). Mínusom môže byť predsa len mierne vyššia cena, je otázne, koľko si ochotný zaplatiť. Taktiež pozor na to, že priestor, ktorý si objednáš, neslúži celý na FTP (reálne tvorí FTP len polovicu), časť prislúcha MySQL a e-mailom. Odporúčam.
Tomáš123
Profil
lionel messi:
Ďakujem za prehľad a skúsenosti.

Websupport
O tomto som rozmýšľal, pozeral som si aj sumy. Už viackrát som naňho narazil na internete v podobe reklamy.

Yegon — Spomedzi uvedených prevádzkovateľov asi ten najdrahší
Skúsil som si zvoliť hodnoty podľa približných potrieb (3072MB priestoru, jeden mail a jedna databáza) a vyšlo by ma to na 2,89€ bez DPH. To sa mi zdá ako celkom slušná suma, aj keď i najjednoduchší RS má aspoň 3GBMB (rozhodol som sa však, že najprv budem tvoriť statické stránky a neskôr pripojím kontaktný formulár, knihu návštev a možno neskôr aj administráciu, pravdepodobne vo vlastnej réžii).
Stredný balíček a 80€ na rok je pre mňa už trochu priveľa. Stránky nebudú nijako vynášať a keďže ešte nijako nezarábam, bolo by nerozumné platiť tak veľa.

Takisto som počul o hostingu Active24 a celkom sa mi páčia ich cenové ponuky (aktuálne je tam dosť atraktívna cena za hosting strednej kategórie). Máš s ním nejaké skúsenosti?

Aby bolo jasné v akom cenovom rozsahu by som sa chcel pohybovať, ide o sumu do 30€ na rok (dúfam, že som nepoložil laťku príliš nízko).
lionel messi
Profil
Tomáš123:
Takisto som počul o hostingu Active24 a celkom sa mi páčia ich cenové ponuky (aktuálne je tam dosť atraktívna cenová ponuka). Máš s ním nejaké skúsenosti?
Priamu skúsenosť nemám, ich stránku som navštívil len raz. V tej dobe bol pre mňa ich balíček Basic nevyhovujúci (bez PHP) a Home/Business až trochu príliš drahý, v tej dobe totiž nemali vypísanú akciu. Ak skutočne funguje nonstop podpora, ktorú deklarujú, je to nepochybné plus.

Môžeš si prečítať diskusiu o tomto hostingu na Webtrhu, a spraviť si názor (neviem, či je objektívna).

Aby bolo jasné v akom cenovom rozsahu by som sa chcel pohybovať, ide o sumu do 30€ na rok (dúfam, že som nepoložil laťku príliš nízko).
Hostingy do alebo okolo 30€ sa dajú zohnať (ja platím momentálne 30,96€ s DPH), nepíšeš však, či do tejto sumy počítaš aj doménu, ktorá sa platí zvlášť a musíš ju pripočítať k cene hostingu. Ak netrváš na .sk koncovke a môže byť aj .eu či .com alebo niečo podobné, mohol by si trochu ušetriť (u niektorých poskytovateľov aj 5–7€ ročne). Pokiaľ by si chcel do tejto sumy vtesnať aj doménu, už by to pri pomerne veľkom diskovom priestore mohol byť problém. Ešte by som preto zvážil, či využiješ aj e-mail, predsa len stiahne cenu trochu dole (ale zase nie podstatne).

keďže ešte nijako nezarábam, bolo by nerozumné platiť tak veľa.
Ak si študent strednej alebo vysokej školy (predpokladám), bolo by tu ešte jedno riešenie: studenthosting.sk. Síce s ním nemám priamu skúsenosť, ale stojí za ním rovnaká firma ako za Yegonom. Mal by byť zdarma (pre študentov), zaplatil by si len doménu, veľkou nevýhodou je však priestor (podľa všetkého iba 200 MB).
Tomáš123
Profil
lionel messi:
nepíšeš však, či do tejto sumy počítaš aj doménu
Myslel som aj s doménou, poprípade by som sumu trochu navýšil. I keď je doména .eu o niečo lacnejšia, pravdepodobne by som kvôli 4€ - 6€ koncovku nemenil.

Ešte by som preto zvážil, či využiješ aj e-mail
Na elbiahostingu som videl možnosť, presmerovať poštu na vlastný mail.
Keď tak reálne uvažujem, nevyhovuje mi iba nepodporovaná databáza MySQL a priestor na disku len 200MB (čo by na začiatku ale nemuselo vadiť). V prípade, že to vadiť bude, 2€ na mesiac pri balíku strednej kategórie nie sú priveľa.

O tom hostingu pre študentov som vôbec nevedel, teoreticky by ma to stálo 16€ na rok s .sk doménou. Ešte sa budem musieť rozhodnúť.

Na localhoste pripravím finálnu verziu, získam aspoň hrubý prehľad o potrebnom diskovom priestore a podľa toho zvolím konkrétne hodnoty, pravdepodobne na elbiahostingu.

Ďakujem za pomoc s rozhodnutím. Mám však ešte jeden problém, a to s názvom domény. Pár názvov mi napadlo, ale žiadna z nich nie je originálna (i keď dostupná je). Nemáš nejaký návrh pre názov domény pre web s obsahom tematicky podobným tomuto?
Stalker
Profil
Já osobně bych volil Wedos :) Momentálně tam mám dva weby a vše jede bez problému. Je to největší hosting v ČR, je to prověřená a známá firma a pro standardní účely ten hosting bohatě stačí. Navíc mají online 24hod. podporu a kdykoliv s čímkoliv poradí. A cenově to je nádherné. Na první fakturační období (1rok) se dají využít slevové kupóny a pak se můžeš vlézt i s doménou do ceny cca 10e na rok. Plná cena i s doménou pak vyjde cca na 20e na rok
lionel messi
Profil
Tomáš123:
Pár názvov mi napadlo, ale žiadna z nich nie je originálna (i keď dostupná je). Nemáš nejaký návrh pre názov domény pre web s obsahom tematicky podobným tomuto?
Vymyslieť niečo originálne, dostupné a aspoň ako-tak zapamätateľné naozaj nie je jednoduché. Pár voľných návrhov, nemyslím si, že sú nejak skvelé:

skolawebu.sk
skolawebdizajnu.sk
doctype.sk
webmix.sk
akonaweb.sk (len aby to nebolo pochopené ako plagiát jpw.cz :-))

vsetkoowebe.sk
dobrykoder.sk
Tomáš123
Profil
Stalker:
Já osobně bych volil Wedos
Zahrniem ho do úvahy...

lionel messi:
Pár voľných návrhov
Bola hlúposť žiadať o to. Neuvedomil som si, že aj keby si vymyslel niečo prevratné, nebolo by vhodné použiť to. Chcem predsa názov pre svoj web. To by mal každý vyriešiť sám. Samozrejme ďakujem, že si niečo skúsil. Môžno ma to inšpiruje k niečomu väčšiemu.

Tému môžme pokladať za uzavretú. Ešte raz ďakujem za návrhy a skúsenosti.

0