Autor Zpráva
Marcus Flintus
Profil *
trochu OT vim, ale trošku s hostingem to spojedný je:
je vlastnictví domény omezeno věkově?
Anonymní
Profil *
Marcus Flintus
Myslím, že pokud máš peníze... jde všechno. Minimálně 15 by jsi ovšem mít měl (IMHO).
Marcus Flintus
Profil *
no 15 mám..
Railbot
Profil
Vekove to omezeno vubec neni (zadna hranice). Je to neco jako kdyz si jdes do obchodu koupit chleba. Je jedno jestli ti je 7 nebo 70, hlavne, ze mas penize a muzes to zaplatit. Pro jistotu jeste dodam, ze znam lidi, kterym neni ani 14 a maji vlastni domenu.
Gekon
Profil
Mám takový dojem, že ke konání jistých právních úkonů je minimální část spodní věkové hranice 13 let, ale možná to je blbost... sice chodím na právnickou školu, ale v hodinách spím, takže je dost možné, že to je kravina:))
Ale taky znám hodně lidí, co mají vlastní doménu a je jim třeba 12 a výše...
Ján Kobezda
Profil
Doména .sk:

Fyzická osoba môže uzavrieť Rámcovú zmluvu, ak je podnikateľom (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) alebo občanom Slovenskej republiky, ktorý dovŕšil 18 rokov veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

https://www.sk-nic.sk/kontakty/pravidla.18.8.2004.jsp - Odsek 3.4.3
gajdynator
Profil
občanom Slovenskej republiky, ktorý dovŕšil 18 rokov veku
A ja som sa tak tešil :-(
gorge_No1
Profil
Řekl bych, že situace je v tomto případě dost nejasná. I když ustanovení § 8, odst 1, občasnského zákoníku praví, že "způsobilost fyzické osoby vlastními právními úkony nabývat práv a brát na sebe povinnosti (způsobilost k právním úkonům) vzniká v plném rozsahu zletilostí." jasně, ale ustanovení § 9, občanského zákoníku praví, že "nezletilí mají způsobilost jen k takovým právním úkonům, které jsou svou povahou přiměřené rozumové a volní vyspělosti odpovídající jejich věku."
Takže se asi shodneme, že když jde 10-ti letý koupit chleba, tak by smlouva uzavřená být mohla, to jest předání chleba za finanční obnos.
Horší to bude v případě vlastnictví domény, protože způsobilost fyzické osoby nabývat vlastními právními úkony práva a brát na sebe povinnosti vzniká v plném rozsahu zletilostí a v tomto případě je těch povinností víc, než v případě zakoupení chleba. Například vlastník domény nese odpovědnost za to, že na doméně nebudou zveřejněné skutečnosti, které zapovídá například autorský zákon, mezinárodní smlouvy uzavřené českou republikou a trestní řád. V případě porušení tohoto by měl nést odpovědnost, to znamená, že by měl nahradit způsobenou škodu, popřípaděo by mohl být trestně odpovědný za porušení výše uvedených zákonů.
Takže dle mého názoru by v tomto případě měla být dodržená hranice 18 let, možná případně písemný souhlas zákonných zástupců žadatele.

//Edit: ještě by mě zajímala situace, kdyby v případě žaloba na náhradu škody od nezletilce, by se z toho snažili vyvinit rodiče tím, že by zažalovali toho, kdo umožnil uzavřít s nezletilcem smlouvu o vlastnictví doměny.
gajdynator
Profil
gorge_No1
Celé je to zamotané, no čakať do esemnástky sa mi nechce...
oldies
Profil *
domena je od 18. ale myslim, ze na to kazdy s*re, jako na vsechno v CR
HeWeR
Profil
Je mi 17 - domenu mám napsanou na matku XD
gajdynator
Profil
HeWeR
Aj o tom som rozmýšľal...
thingwath
Profil
Otazka prakticka, pta se na to nekdo? Kolik zaznamu ma vyplneno treba i uplne nesmysly, nikdo to nekontroluje. Zaplatis poplatek, registrator udela kseft a vic je mu jedno.
Václav Martinovský
Profil
Otazka prakticka, pta se na to nekdo?

Prakticky to neni mozne overovat, kdo tam uvede jake udaje (mluvime o CZ domenach, v SK je situace trosku jina). Pokud ale uvedete smyslene udaje, pripravite se o moznost nakladani s domenou v pripade, kdy prestane fungovat kontaktni email. Pak uz je potreba vetsinou uredne overeny podpis, ktery tezko ziskate :).

V pravidlech pro registraci http://www.nic.cz/page.php?aid=233&sid=5&wid=1 o veku drzitele zadna zminka neni, ale po pravni strance bych se priklanel spise k nazoru uzivatele "gorge_No1".
Sasa2002
Profil
Nevím doménu vlastním od 14 let. A to už je nějaký pátek... :-D A nikdo se neptal a nikdy jsem ani nezjišťoval jestli je potřeba mít nějaký dostupný věk. Je to prostě jako, že si koupíš jízdenku v autobusu. ;) Neřeš a kupuj...a na rodiče nic nepiš.
Tomik
Profil
Je to prostě jako, že si koupíš jízdenku v autobusu. ;)
Taky jezdíš na černo? :) (abych tu moc nepobuřoval, tak jezdím na legitku, na černo jen o prázdninách.. :D)
Sasa2002
Profil
Ne já za doménu zaplatil!!! ;) A nejezdím s ní načerno. :-D Bydlím v malém městě a tady ani MHD pořádně nemáme.
gorge_No1
Profil
Nevím doménu vlastním od 14 let. A to už je nějaký pátek... :-D A nikdo se neptal a nikdy jsem ani nezjišťoval jestli je potřeba mít nějaký dostupný věk. Je to prostě jako, že si koupíš jízdenku v autobusu. ;) Neřeš a kupuj...a na rodiče nic nepiš.

Snažil jsem se to vysvětlit, že to není to samé. V podstatě to někde funguje jak popisujete, ale až do chvíle, když příjde na lámaní chleba. To pak před soudem se každý diví a následně zjišťuje, že to není tak jednoduché, jak si to myslel. :-)
ja
Profil *
je mi 17 a mam donenu.... nikdo se na nic nepta a i kdyby jo.. co jim po tom je?
HeWeR
Profil
ja
Je mi 8, podepisuju smlouvy, kupuju akcie, mám bankovní účet, svědčím u soudu a spím s 6 letýma holkama. Nikdo se na nic nepta a i kdyby jo.. co jim po tom je? :DD
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.