« 1 2
Autor Zpráva
kraja
Hosting kraja.cz a station.cz
Profil
Vida, to je dobré, tohle hledání jsem přehlédl. Zajímalo by mě, z jaké databáze vychází.
to je vcelku jednoduche, zjisti to pingem IP serveru dane domeny a priradi to bud hosting se stejnou IP nebo hosting s IP ktera je nejpodobnejsi
Daze
Profil
Tím pádem by asi nebylo nemožné měření vylepšit a měřit různé, náhodně vybrané stránky, aby hoster nemohl případně přesunout ty sledované tam, kde mu to dává nejlepší výsledky, ne? Třeba se ozve i Aleš Janda a něco nám k tomu napíše.
kraja
Hosting kraja.cz a station.cz
Profil
kdyz kouknete na hostingy co tam jsou, tak spousta z nich nema ani ty tri stranky co tam jsou defaultne, takze merit vice stranek je dost problem, chtelo by to vetsi spolupraci ze strany hosteru, aby sami "nabonzovali" treba deset stranek co u nich bezi na ruznych strojich, coz se da pingem snadno overit...
Martin...
Profil *
Kraja: kdyz kouknete na hostingy co tam jsou, tak spousta z nich nema ani ty tri stranky co tam jsou defaultne, takze merit vice stranek je dost problem, chtelo by to vetsi spolupraci ze strany hosteru, aby sami "nabonzovali" treba deset stranek co u nich bezi na ruznych strojich, coz se da pingem snadno overit...

Heh a jak chcete zajistit, ze to nebude jeden stroj ? IP aliasy Vam neco rikaji ? A naopak - rika vam neco cluster ? V nem muzete mit treba 1000 stroju a "navenek" muzou byt jen pod jednou IP. Zas tak snadne to neni a obe zminovane varianty popr. i jejich kombinace urcite nejsou zadnou raritou u ceskych hosteru (s vyjimkou toho obrovskeho poctu serveru).

Daze: Tím pádem by asi nebylo nemožné měření vylepšit a měřit různé, náhodně vybrané stránky, aby hoster nemohl případně přesunout ty sledované tam, kde mu to dává nejlepší výsledky, ne?

Slo by to, ale nedava to smysl. Takovy presun webu na jiny server bez vypadku neni az tak jednoduche reseni a nedovedu si predstavit, ktery webhoster by se do takove silenosti jen kvuli mereni poustel. :-P Zase je nepodcenujte, ze by se snizovali az k necemu takovemu...
Bubák
Profil
Jsou Lupa, Měšec, Root, DigiZone nyní dostupné, nebo nedostupné?
quinux
Profil
Bubák
Nedostupná je pouze databáze což bude asi jiný server. ;o)
Bubák
Profil
quinux
To návštěvníka nezajíma, protože nemá co číst. Ale měřená dostupnosti nyní ukáže 100%.
quinux
Profil
Bubák
No nebudu omlouvat lupu, ale na druhou stranu je alespoň uživateli hned jasné co se stalo. Je zajímávé, že se v době výpadku zobrazují reklamy ;o) Jinak tyto výpadky jsou minimáně co druhý den vždy po půlnoci. Už jsem si toho všiml několikkrát.
Daze
Profil
Martin...: Takovy presun webu na jiny server bez vypadku neni az tak jednoduche reseni a nedovedu si predstavit, ktery webhoster by se do takove silenosti jen kvuli mereni poustel. :-P Zase je nepodcenujte, ze by se snizovali az k necemu takovemu...
No, doufám, že to kdyžtak dělají jenom ti, kterým už fakt teče do bot, ale jako až tak složité se mi to nezdá, přesunout 1-3 weby na jiný server.
Acci
Profil
Takovy presun webu na jiny server bez vypadku neni
Ale šel by udělat během tříminutového intervalu, kdy se neměří ;)
Daze
Profil
Dodávám, že timeout je 45 sekund: teprve pak to měření vyhodnotí jako nedostupnost.
Václav Martinovský
Profil
presun webu na jiny server bez vypadku neni az tak jednoduche reseni

Rypava otazka: Proc by mel pri presunu webu na jiny server nastat nejaky vypadek? Pokud je vse pripraveno, tak nebude ani milisekundu, ale bude krasne plynuly :)
Martin...
Profil *
Václav Martinovský: Proc by mel pri presunu webu na jiny server nastat nejaky vypadek? Pokud je vse pripraveno, tak nebude ani milisekundu, ale bude krasne plynuly :)

No, nakonec z pohledu robotu mate asi pravdu - tem je jedno, jak aktualni maji obsah. Ale vemte v uvahu nejake cachovani DNS a nejsem si jisty, co udelaji cache servery s TTL nastavenou na hodnotu 1, zda ji nebudou ignorovat a interne nenacachuji na 24h - tim chci naznacit, ze zakaznikovi se asi nebude moc libit, kdyz bude mit najednou prezentaci funkcni na dvou serverech a data nap. pri uploadu se mu budou ukladat na dvou mistech (nove prichozi + ti, co maji starou IP v cache). A NFS nebo diskovym mi neoperujte, hoster, ktery by si to takto zaridil uz bude mit rovnou servery spojeny v clusteru s tim, ze obsah budou tahat prave z onoho diskoveho pole. Pak je teda jeste moznost prevest DNS na jinou IP, ktera je serveru nastavena jako alias a po dni si to preroutovat na jiny stroj. :-D Ale ty probelmy za to snad nikomu nestoji. :-)
Václav Martinovský
Profil
nejsem si jisty, co udelaji cache servery s TTL nastavenou na hodnotu 1,

Tak netreba davat jedna, staci neco rozumneho (napr. 5-10 minut) a vetsina DNS to pobere. Pokud jde o staticke weby, tam je to fuk a pokud by slo o nejaky mega-navstevovany portal s databazi, tak to jde udelat tak, ze po presunu bude z puvodniho serveru udelan "tunel" a vsechny pozadavky se budou okamzite natahovat z noveho (ale to chce trosku spoluprace na strane serveru). V pripade nouze by tohle slo udelat i pres rewrite, primo v manualu apache jsou na to priklady. Druha vec je ta, ze vetsina aplikaci neni zas tak kriticka a staci to nekdy v noci na par minut zastavit a prekopirovat :). Ale jak rikam, jde to i jinak.

P.S: Pres to preroutovani IP adres jsme take soupali interne nejake weby, je to docela sikovne :). Akorat to jde z principu jen v ramci jedne site, takze to nejde pouzit na presuny z cizich stroju.
Martin...
Profil *
Václav Martinovský: Ano, vsechno jde nejak udelat. Ale reknete - solidni webhoster, ktery by to bez problemu zvladl (mj. sam taky delam hosting a vidim, ze tady v CR je dost hosteru, co by meli radeji cvrnkat kulicky, kdyz dost z nich neumi klientovi ani poradne pomoci s pravidly pro zminovany mod_rewrite a naprosta vetsina z techto ma debian ve vychozim nastaveni - nerikam, ze je nejak extremne nebezpecne, ale nap. otevrena rekurze do sveta u bindu apod.), delal by to za ucelem, aby se nekde zobrazovala jeho vyssi dostupnost ? :-) Prijde mi to jako docela prehnana paranoia... :-)
Aleš Janda
Profil
> nebylo nemožné měření vylepšit a měřit různé, náhodně vybrané stránky, aby hoster nemohl případně přesunout ty sledované tam, kde mu to dává nejlepší výsledky, ne?

To by nešlo, protože to hledání hostingů nemusí být zcela přesné.
Funguje tak, že se zjistí IP adresa domény (popř. více IP adres v případě IP balancingu) a vyhledá se takový hosting, který má stejnou IP adresu.

Jenže:
- neznám veškeré servery konkrétního hostingu
- někdy má více hostingů stejnou IP (protože jsou vlastně tytéž) - zkuste např. domains.sk

Pokud IP adresu nenaleznu, tak veškeré metody (podobnost IP adresy, shoda reverzně přeložené adresy) jsou jen a pouze odhady.

Zkrátka výsledek toho hledání nelze brát jako naprosto stoprocentní i při shodě IP adres..

A kromě toho by se výsledky takového měření při výpadku dost špatně dokazovaly :-/

Obecně si myslím, že žádnému hostingu nestojí za to přesouvat někam své reference. Ostatně, pád serveru se špatně odhaduje ;-)
Daze
Profil
Ostatně, pád serveru se špatně odhaduje ;-)
To je asi to zásadní konstatování. Pracujeme s fiktivní situací, kde má někdo třeba jeden server výrazně vytíženější než druhý a může spolehlivě předvídat, který bude mít víc výpadků. V praxi to ale asi tak jednoduše odhadnutelné není.

Ještě se dá dodat jedna věc: na www.monitoring-serveru.cz si člověk může nechat měřit přímo svůj web, takže pokud by výsledky nějak očividně nesouhlasily s tím, co pro daný hosting ukazuje http://mereni.kyblsoft.cz , tak se to asi nadlouho neutají.
Daze
Profil
Pro ty, kdo třeba nečetli nápovědu měření slovo od slova: ta procenta udávají, v kolika procentech měření byly dané weby vyhodnoceny jako dostupné. Nejde o přepočet z hypotetické doby výpadku (která samozřejmě na frekvenci měření závisí: např. pokud máte měření jednou za 10 minut, tak je každý výpadek dlouhý 10 minut nebo v násobcích 10, pokud tomu správně rozumím). Takže na frekvenci měření závisí jenom přesnost a častějším měřením se to jen upřesňuje, nemění se povaha vstupních dat. Aleš Janda mě určitě opraví, jestli něco říkám špatně.
Aleš Janda
Profil
> ta procenta udávají, v kolika procentech měření byly dané weby vyhodnoceny jako dostupné. Nejde o přepočet z hypotetické doby výpadku (která samozřejmě na frekvenci měření závisí: např. pokud máte měření jednou za 10 minut, tak je každý výpadek dlouhý 10 minut nebo v násobcích 10, pokud tomu správně rozumím)

Jenže to je přece to samé :-) Procenta ROVNÁ SE (přibližná) doba výpadku. Čím je měření častější, tím by se přece naměřilo i více výpadků, ale v přepočtu na procenta by to bylo pořád to samé.


> Takže na frekvenci měření závisí jenom přesnost a častějším měřením se to jen upřesňuje, nemění se povaha vstupních dat.

Ano, na frekvenci (nebo spíše počtu) měření závisí přesnost, nikoli vypovídací hodnota jako taková.

Kdybych naměřil pouhé dvě hodnoty, z nichž jeden bude výpadek, můžu říci, že dostupnost je 50%. ZHRUBA. Možná víc, možná míň, o kolik se dá "seknout" závisí právě na tom počtu měření. Dvě měření jsou strašně málo, ale těch 50% je to nejpřesnější číslo, které z toho můžu dostat.
Pokud naměřím deset tisíc výpadků a deset tisíc správných odpovědí, tak také řeknu, že je dostupnost 50%. Bude to mnohem přesnější než v předchozím případě, ale stejně jako v předchozím případě je to nějaké číslo, které něco vypovídá. Na počtu měření tedy závisí pouze přesnost dostupnosti, ne vlastní dostupnost.
Daze
Profil
Jenže to je přece to samé :-) Procenta ROVNÁ SE (přibližná) doba výpadku. Čím je měření častější, tím by se přece naměřilo i více výpadků, ale v přepočtu na procenta by to bylo pořád to samé.

Máš pravdu, moje chyba, dává to stejný výsledek. V matematice jsem nikdy nebyl dobrý :-)
Daze
Profil
Stránky http://mujweb.cz/www/david.zbiral už minimálně 15 hodin vůbec nejedou, a přitom monitoring-serveru.cz, založený na tom samém měření jako mereni.kyblsoft.cz, jim právě teď ukazuje za posledních 24 hodin dostupnost 100 %. Jde tedy o nějakou nedostupnost, kterou tohle měření nezjistí. Proč to měření nezachycuje? Server asi posílá nějakou odezvu, ale uživateli se nezobrazí nic...
Aleš Janda
Profil
Daze: Mně tedy stránky http://mujweb.cz/www/david.zbiral normálně jedou a ze všech měřících serverů taky. Zřejmě je chyba tedy někde po cestě od vás k mujweb.cz...
DJ Miky
Profil
Daze
Mně jdou... Normálně... Chyba bude u tebe.

9 vteřin... :-D
Daze
Profil
Díky za info. To je zvláštní. Úplně všechno ostatní, jakákoliv stránka, včetně českých samozřejmě, se mi načítá normálně - kromě dalších stránek na Mujwebu (nenačítá se ani www.mujweb.cz ). Tak fakt nevím. Jsem zrovna ve Francii, možná je to základ pro nějaké vysvětlení, ale jinak mi opravdu všechny stránky normálně jedou... Zkoušel jsem i další stránky na Mujwebu free a taky mi nejedou: chyba 503 connection failed. Nezajímá mě to ani tak kvůli Mujwebu zdarma, odkud stejně odcházím, jako spíš kvůli měření. Ale chyba opravdu musí být u mně, jen nevím kde.
Aleš Janda
Profil
Daze: do příkazového řádku napiš
tracert www.mujweb.cz
(na linuxu traceroute) a zjistíš, v kterém místě po cestě je chyba.. Ale těžko s tím něco uděláš.
Právě kvůli tomuto případu je důležité, aby měření probíhalo z několika různých míst ;-)
Daze
Profil
Trochu jsem to propátrával a zjistil jsem, že jde o zamítnutí požadavku ze strany UCOPIA Controller http://www.privoxy.org/, který jim tu běží. Je zajímavé, že to stránky na mujwebu blokuje. Ale to už je jiná záležitost, která se měření netýká.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0