Autor Zpráva
Miloš
Profil
Mám na webparku některé texty a zjistil jsem, že jsou tam problémy s utf-8.
Stránky se na webparku z úvodní otevírají v rámech (jejich způsob reklamy), takže jsem se domníval, že bude chyba tady, ale i u stránek otevřených v novém okně je problém s kódováním.

Jediná Opera zobrazí to, co je uvedeno v meta charset, Firefox a Explorer i přes meta tvrdošíjně trvají na windows-1250.
utf-8 — pomršeno IE i FF; oba prohlížeče trvají na tom, že to je windows-1250
Tentokrát je to opravdu windows-1250, i v meta.

Hádám, že kódování posílá server. Zajímalo by mě:
— Je správné chování Opery (9.02) na straně jedné, či Firefoxu a Exploreru na straně druhé?
— Dá se s tím dělat něco jiného, než meta windows-1250? Co třeba autoři jedoucí na linuxu či mackovi?
— Dělají to freehostingy běžně?
— Jak server v headeru posílá kódování (jak se to zapisuje)?
Miloš
Profil
Ještě bych rád dodal (před chvilkou jsem na to koukal), že stránka, kterou jsem na webpark uložil jako utf-8 má v Opeře uvedeno utf-8, ale v Exploreru a Firefoxu server změnil můj HTML kód – v meta je v těchto prohlížečích windows-1250.

Před týdnem jsem položil čtyři otázky. To opravdu nikdo nezná odpověď ani na jednu?
1) zodpovězeno – Opeře dorazí skutečné utf-8, a to včetně zápisu v META
2-4) viz předchozí příspěvek.
Davex
Profil
Na freehostingu Webpark se používá v serveru Apache modul mod_czech. Slouží k tomu, že dynamicky překódovává stránky do kódování o které si prohlížeč řekne v hlavičce Accept-Charset. Pokud prohlížeč tuto hlavičku nepoužije, pošle se stránka podle operačního systému na kterém běží prohlížeč (Windows - windows-1250, Unix - iso-8859-2).

Tento způsob překódování na serveru se běžně používal před více než pěti lety, protože historické prohlížeče jako třeba Netscape 3 a IE3 podporovaly jen jedno kódování češtiny. Dnes je to víceméně zbytečné a používá se to jen vyjímečně (hodí se to třeba pro cizince, kteří nemají české fonty).

Na stránce http://*.webpark.cz/chcp/ se dá přepnout na jiné kódování (nastaví se prefix v cestě ke stránkám).
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0