Autor Zpráva
Ast05
Profil
Když pro klienty zprostředkovávám registraci domén a objednání/aktivaci hostingu, co bych měl přesně napsat do popisu na fakturu?

Dost nad tím dumám, aby mě živnostenský úřad neplácl přes prsty, zatím jsem vymyslel tuto formulaci:

"Fakturuji vám službu zprostředkování registrace 11 doménových jmen a souvisejícího zprostředkování hostingu"

Nejde o 1 fakturu, budu jich mít docela dost, tak nechci chybovat.

Jo a myslíte, že je na tuto činnost košér mít ŽL "zprostředkování obchodu a služeb"? Já ten hosting a domény neprovozuji, jen pro klienty zprostředkovávám jejich objednání. Faktura od hostingové firmy jde přímo jim.
DoubleThink
Profil *
"Fakturuji vám službu zprostředkování registrace 11 doménových jmen a souvisejícího zprostředkování hostingu"

Tak to takto neformuluj. Napiš něco ve smyslu "Konfigurace doménových a hostingových služeb", nebo lépe "Doprovodné technické služby", nebo "Ostatní služby", ať si berňák trhne nohou.
Hofy
Hosting savana.cz
Profil
Ja to pro jednu firmu, kde delam externe delam tak, ze fakturuji normalni servisni prace a je klid.
Ast05
Profil
Hodně záleží, na co máte živnostenský list. Podle toho byste asi měl i formulovat popis na faktuře.

Osobně pro klid na duši preferuji napsat na fakturu přesně to, co pro zákazníka udělám. Tedy skutečnost.

Samozřejmě někdy je asi nutné to na faktuře nějak okecat, jenže když to napíšte příliš obecně, hrozí, že živnostenský úřad při potenciální kontrole vás obviní z nepovoleného podnikání. A na druhou stranu, klient (pokud uplatňuje skutečné náklady), chce, aby na faktuře to bylo napsáno tak a tak, aby si ji mohl dát do nákladů (tedy aby ta zaplacená služba prokazatelně souvisela s jeho činností).

Nicméně nemám ještě moc zkušeností a dost se těch faktur bojím, nechci něco pokazit.
quinux
Profil
Ast05
Osobně pro klid na duši preferuji napsat na fakturu přesně to, co pro zákazníka udělám. Tedy skutečnost.
Tak v tom případě doporučuji začít studovat živnostenský zákon a zařídit si kvůli každé "blbosti" samostatný ŽL ;o)

Samozřejmě někdy je asi nutné to na faktuře nějak okecat, jenže když to napíšte příliš obecně, hrozí, že živnostenský úřad při potenciální kontrole vás obviní z nepovoleného podnikání.
Mno, když to napíšeš obecně tak, že prostě i při obecném vyjádření to spadá do tvého oboru tak tě nikdo obvinit nemůže.

A na druhou stranu, klient (pokud uplatňuje skutečné náklady), chce, aby na faktuře to bylo napsáno tak a tak, aby si ji mohl dát do nákladů (tedy aby ta zaplacená služba prokazatelně souvisela s jeho činností).
Pokud se klientovi nebude na faktuře něco zdát tak tě na to upozorní a domluvíte se jak to napsat tak, aby to vyhovovalo oběma. je to jen o komunikaci.
DoubleThink
Profil *
Souhlasím, živnostenský zákon je napsán tak vágně, že je možné napasovat cokoliv na cokoliv a nikdo ti nemůže říct ani popel.
Ast05
Profil
A co teda mám napsat na tu fakturu, když mám ŽL zprostředkování obchodu a služeb mi ostřílení harcovníci neporadí? ;-)
Ast05
Profil
S živnosťákama je to poděs. Dělám činnost, která překrývá různé živnosti a spočítal jsem si, že bych jich potřeboval 10-11, aby bylo vše košér.
Doufám, že Říman prosadí v parlamentu nový zákon, který má zrušit poplatky za nové živnosťáky. Do tý doby to musíme nějak doklepat.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0