Autor Zpráva
HGD
Profil
měl bych takovej dotaz, když bych si chtěl udělat svůj vlastní server, tak kdybych měl počítač někde píchlej na netu, tak co by to mělo mít cca za HW a SW ?
a jak by to bylo s doménou?
Gekon
Profil
Jak řekl jeden slavný moderátor: Hledat, hledat, hledat!
HajekJirka
Profil
HW - staré PC
SW - LINUX

Jinak google.cz Vám poradí ...
djlj
Hosting subreg.cz
Profil
HW - staré PC
No tak na tom by mu toho asi moc nejelo :D. Možná tak osobní stránky…
Hofy
Hosting savana.cz
Profil
djlj
proc by nejelo? Na 4 roky starem P3 na 1 GHz jede web moc pekne.
Hugo
Profil
djlj

Pokud nepotřebuješ hostovat weby s extrémně vysokou návštěvností, tak stačí i staré železo. Na provoz apache/php/mysql pro osobní web nepotřebuješ server za 1M.
djlj
Hosting subreg.cz
Profil
Hofy, Hugo
No já jsem předpokládal, že když chce vlastní server, tak tam asi bude provozovat víc než jen osobní stránky… Mně jede vv1 na AMD 1,4 GHz s 1,5 GB RAM totiž už skoro na doraz. A pod starým PC si představuju < 1 GHz; třeba takovýho penťáka třístovku.
HGD
Profil
no já si chci s kámošem udělat vlastní server, ale hlavně kvůli nastavení PHP a velikosti místa, protože chceme udělat upload server, ale nijak moc komerční, spíš mezi známejma a tak...

Takže jako SW Windows ne-e ??? rači Linux jo???

...a jak by se to řešilo s doménou, nebo takový ty blbiny, aby se k tomu vůbec mohlo?
Gekon
Profil
HGD
Většina serverů používá nějaký Linux. Je méně náročný a co se serverů týče tak i spolehlivější (AFAIK).
Potřebuješ veřejnou statickou (fixní) IP. Pak jen převedeš DNS na svojí IP (AFAIK).

Kdyžtak mě opravte, jestli plácám kraviny.
Hofy
Hosting savana.cz
Profil
HGD
aaa warez server, tak pozor, po tom ted policis dost jdou. Tyto servery jsou hnizdo pedofilu a podobneho svinstva a pak muze smi hdoen rychle hodne veliky trable. A nestaci, ze bude smit nekde tam nejake podminky, ze se zrikas odpovednosti za obsah. Napsat si tam muzes co chces, dulezity je zakon a ten zni jinak.
HGD
Profil
nikdo tady o warez serveru nemluvil, chci abych si s kámošema měl kam dávat data větší a mohlo to vidět víc lidí apod. Prostě sestřiham video např. a hodim ho tam a kámoš může sosat, a ne abych to furt nosil na plackách, to už mi se*e
Hofy
Hosting savana.cz
Profil
HGD
takz emisto abyste si predali placku budes radsi platit 2000-X tisic mesicne? :) Zajimave reseni na obcasnou vymenu tvehos estrihaneho videa :)
oukeys
Profil
Já jsem dal do kupy vlastní server, poběží na něm herní servery, a nějaký ten webhosting.

Potřebuješ k tomu hlavně rychlý net, což je páteřní síť nebo 100Mbit. Pokud něco nehceš stahovat 4 hodiny. :D

Beží to na linuxu a sestava 2x Opteron 852 HDD 350GB 3,5 GB RAM a grafika snad ani nejede barevně :D
P_T_
Profil
HGD - asi tě zklamu, ale zařiď si radši hosting ( to není reklama, ale fakt ).
Tady zkusím vyjmenovat nějaké věci proti vlastnímu "serveru".
1) Dobrá znalost konfigurování systémů ( ať už Woken, nebo linuxu ). Vyděl jsem už několik "serverů" se špatně nastaveným PHP. Vzdálený přístup k takovému to systému není zase tak složitý ( podle chyb v nastavení ).
2) Alespoň základní znalost síťového ( internetového ) prostředí ( DNS, TCP/IP ... ).
3) Spočítej si náklady na provoz, odběr elektřiny ("server" + síťové prvky * 24 hodin * 365 dní), internetové připojení
4) Připojení do páteřní sítě. S nějakou WiFi nepočítej. V případě většího přenosu dat ani s ADSL ( na stahování rychlostí 512 kb se ti každý vykašle ).
5) Stabilita, dostupnost, rychlost systému.
...

Toť múj názor a zkušenosti. ;-)
HGD
Profil
Tak to po čase opšt otevírám diskusi, páč sem sehnal člověka, kterej by ho taky chtěl zpotvořit...
Připojení by bylo sice přes WiFi 5GHz, ale jelikož má doma nějakou páteřní anténu, tak má na půdě i APS.
PC mam myslim nějakou 600MHz, nějakou paměť 256 by se tu taky poskládala a pár GB disk, ale to by bylo jen na začátek, abych se s tim naučil...

A potřeboval bych vědět, jak na SW...
Linux by byl nejlepší, mam doma Ubuntu, ale jestli by se dalo něco nastavit nějak na dálku ???
Pak bych ptřeboval Apache, Mysql, PHP, ale kde to mam splašit ???

Díky za odpovědi
svadla
Profil
HGD

jak nainstalovat apache, php atd na ubuntu najdes ...
http://wiki.ubuntu.cz/
neni to nic tezkeho, rekl bych ze na zacatek dobry
xHire
Profil
Začínat se učit GNU/Linux serverovými věcmi není dobrý začátek... Servery kvalitně spravují jenom profesionálové, ostatní to "nějak bastlí". Buď se tedy naučit G/L pořádně, ale dá to hodně času (řádově roky), nebo si najmout právě zkušeného linuxové správce, co už má nějaký ten server za sebou. (S tím Ubuntu jsem to moc dobře nepochopil - já ho mám taky doma - vedle počítače v CD pořadači. :-D Ale že bych ho kdy běhal - to ne (není to můj typ ;c)).)

A dotazy mi přijdou natolik začátečnické, že z toho moc dobrý server nekouká... Fakt bych Vás chtěl vidět, až se Vám na něj někdo podívá zevnitř, co budete dělat... (A jakože se tam podívá skoro jistě - jinak to snad ani dopadnou nemůže...)

A pokud otázky, tak ne sem, ale na google.cz! Jak říkám: jsou to začátečnické dotazy a na ty má google tisíce odpovědí. Stačí si vybrat tu, která bude na požadavky nejlépe pasovat.
HGD
Profil
tady je zase někdo chytrej, ale že by poradil to ne...
To že sem uplnej začátečník, to z textu si myslim že vylezlo napovrch...

A jelikož sem začátečník, tak bych taky nejspíš chtěl vědět na co si mam dát pozor, resp. co vůbec mam se strejdou GOODLEM hledat...
banancz
Hosting banan.cz
Profil
a už s aspon zkoušel si udělat server doma, třeba nějaký nějaký stará komp co bude v sobě mít to co potřebuješ ?
HGD
Profil
no právě to bude to co budu dělat, nebude t nic echt
hromaji1
Profil
Nevím, jestli je to ještě aktuální, ale aspoň pro ostatní, kteří řeší stejný problém:

Pořid si místo PC radši NAS server (mám výborné zkušenosti se synology i qnap). Stojí bez disku cca 3500 Kč. Umí to úplně stejné věci, ale oproti pc má výrazně nižší spotřebu, je to přednastavené a vysoce konfigurovatelné (jedou na linuxu), můžeš ho mít doma a nemusíš lézt po půdách (a bát se, jestli ti do něj nezateče, myši ti překoušou kabely nebo ti ho někdo vypne, ukradne data atp).

Z hlediska bezpečnosti je to určitě lepší než špatně nastavený server. Je to v defaultu nakonfigurované docela rozumně, ale stejně bych doporučil si před zařízení dát ještě router, kde nastavíš pouze díru na port WWW a FTP. K dalším službám doporučuji z venku přistupovat přes VPN (dá se tam taky přidat, ale já jí mám radši na routeru).
Joker
Profil
Jelikož podobné dotazy se tu občas objevují, přidal jsem to jako téma do Řešení některých častějších problémů (FAQ) u konfigurace webového serveru.

0