Autor Zpráva
referer
Profil
Dobry den.
Dostal som taky napad ci sa toto da spravit s nameservrami:
Napr mam hosting u spolocnosti aaa.sk
takze moje namservre vyzeraju (napr.):
ns1.aaa.sk
ns2.aaa.sk
Dajme tomu ze pouzivam google apps (na email) a nemam 100 percentnu istotu ze nameservre nevypadnu aaa.sk (obidva,
kde mam nastavene MX na google apps).
Tak sa chcem spytat (domuenu mam kupenu u forpsi)
Mozem si dat treti nameserver na forpsi ? teda budem mat (ns1,ns2).aaa.sk a potom (tretia kolonka) ns.forpsi.com ?
Je to robene tak ze napr sa pozera 1. zaznam , ak nejde tak druhy etc. ?
Dakujem


----
Editace Mistrem: Úprava nadpisku.
armin
Hosting armin.sk
Profil
Ano, u kazdej domeny je mozna mat az 4 name servery, dva bohate stacia.

Inak mam silny pocit ze si clovek ktory po icq riesil somnou zapeklite problemy ako napriklad ze ozrata ochranka zacne vytrhavat kable zo serverov a ze ako potom zaistim prevadzku, alebo ze ak bude v Brne alebo Prahe zemetrasenie (co byva niekolko krat mesacne) ze ako zaistim prevadzku, alebo ze ked je zakladna v CR, tak ked napalia rakety do serverovne, ako zaistim prevadzku.

Usudzujem to podla tvojej paranoickej predstavy z vypadku. Pokial sa nepletiem, tak forpsi ma 4 name servery (viac ich ani nemoze byt), takze mozes byt uplne kludny ze ti dorazi mail od prezidenta USA, alebo ze si tvoj web hocikedy (bez vypadku) bude moct pozriet Bill Gates.
referer
Profil
armin
Ano, u kazdej domeny je mozna mat az 4 name servery, dva bohate stacia.

Inak mam silny pocit ze si clovek ktory po icq riesil somnou zapeklite problemy ako napriklad ze ozrata ochranka zacne vytrhavat kable zo serverov a ze ako potom zaistim prevadzku, alebo ze ak bude v Brne alebo Prahe zemetrasenie (co byva niekolko krat mesacne) ze ako zaistim prevadzku, alebo ze ked je zakladna v CR, tak ked napalia rakety do serverovne, ako zaistim prevadzku.

Usudzujem to podla tvojej paranoickej predstavy z vypadku. Pokial sa nepletiem, tak forpsi ma 4 name servery (viac ich ani nemoze byt), takze mozes byt uplne kludny ze ti dorazi mail od prezidenta USA, alebo ze si tvoj web hocikedy (bez vypadku) bude moct pozriet Bill Gates.


nemas pocit ze by si mal skoncit s webhostingom a skus ist robit napr. sukromneho detektiva :-)) ?
//OT: chces tym povedat ze e-mailova komunikacia je menej cenna ? ako by si sa tvaril keby ti nechodila posta , hmm ?
armin
Hosting armin.sk
Profil
referer: ja neviem kde si hostoval a ci si vobec niekedy niekde nieco hostoval, ale mozem ti s kludnym svedomim povedat, ze ja som kedysi strasne davno tiez hostoval u x roznych spolocnosti. Maily chodili stale ci sa jednalo o lepsiu alebo horsiu spolocnost. Jedine s cim som sa stretol, ze maily chodili s niekolko hodinovym oneskorenim u jednej spolocnosti, ktoru tu nebudem rozmazavat.

Ak si tak velmi zakladas na emailovej komunikacii a akykolvek webhosting (ktory je plne postacujici na akekolvek emailovanie) nesplnuje tvoje poziadavky, som schopny vyhradit ti tolko mail serverov kolko si povies a kolko potrebujes, v cene 4000,- Kc mesacne bez DPH / server. Ak chces 10 mailserverov, nie je problem, v cene 40.000,- Kc bez DPH mesacne som schopny poskytnut :)
referer
Profil
armin
Ak si tak velmi zakladas na emailovej komunikacii a akykolvek webhosting (ktory je plne postacujici na akekolvek emailovanie) nesplnuje tvoje poziadavky, som schopny vyhradit ti tolko mail serverov kolko si povies a kolko potrebujes, v cene 4000,- Kc mesacne bez DPH / server. Ak chces 10 mailserverov, nie je problem, v cene 40.000,- Kc bez DPH mesacne som schopny poskytnut :)
Dakujem si ochodny :-))).
Nemam 10 servrov vlastne nemam ziaden , ale potrebujem aby sa dali citat MX zaznamy ktore smeruju na googlemail :))) ten ma 7 ci 8 , to mi staci :D...

Len ma tak napadlo , keby bol neaky super web co by musel mat dostupnost 100% , ci sa mu neoplati mat napr. u 2 hostingoch hosting a neaku centralnu db (samozrejme backupnutu :)) ) a 2ns na jeden a dva na druhy ... neuveritelne , ale tot vsio :)
armin
Hosting armin.sk
Profil
referer: MX zaznamy napr. na gmail si nastavis sam / nastavi ti hostingova spolocnost (ak to nie je sucastou administracie) na dns serveri. V tomto smere by nemal byt ziadny problem.

Mozes aspon prezradit co budes prevadzkovat ked potrebujes mat 100% dostupnost, web na 2 serveroch sucasne, 4x dns a 7x MX gmailu?
armin
Hosting armin.sk
Profil
Ja si prave myslim ze vychadzas z roznych meracich sluzieb - napr. http://mereni.kyblsoft.cz - kde su dostupnosti jednotlivych hostingov a chapes ja neviem dostupnost 50% ze kazdy den 12 hodin denne sa ti stratia vsetky mejly atd... ale tieto merace dostupnosti meraju iba dostupnost webserveru (dostupnost web stranky), ktora nijak nesuvisi s prijimanim mailov, a i toto meranie je obcas zvlastne ale zhruba to odpoveda.
Vacsinu ide o to, ze mailserver bezi ako 1-x vyhradenych serverov, na ktorych nic ine nebezi, iba mailserver + antispam + antivir. Klienti nemaju ziadny pristup na tento server a tym padom neexistuje dovod preco by mailserver mal nejake vypadky. Takze ako som pisal na zaciatku, ver tomu ze maily ti budu chodit u akejkolvek hostingovej spolocnosti stale. Max. coho sa mozes obavat, je to, ze ti pride s niekolko minutovym az hodinovym oneskorenim email. Urcite sa vsak nestracaju. V tomto smere je statistika merani dostupnosti zcela neopodstatnena.
xHire
Profil
Bylo by též vhodné připomenout, že každý slušný mailserver, pokud zprávu nemůže doručit hned, se pokouší o doručení opakovaně ve stanovených intervalech (prodlužujících se), takže když je vzdálený mailserver nedostupný, zkusí to za minutu, pak za pět, za dalších deset atd. Takže i kdyby byl výpadek, tak o žádný hodnotný e-mail nepřijdeš - maximálně o spam, který se v drtivé většině případů doručuje pouze napoprvé. ;c)

Jinak tato paranoia je podle mě naprosto zbytečná. :c)

Co se těch DNS týče - pravděpodobnost, že vypadnou oba dva (pokud jich je víc, tak všechny) name servery dané webhostingové společnosti je zhruba přirovnatelná k šanci vyhrát sportku, neli menší. ;c) Nedokážu si představit případ, kdy by k této situaci mohlo dojít...
tino4
Profil
referer
Ja by som ri radil dat si studenu sprchu aby si sa prebral lebo tu pises trosku hovadiny.Ked si napisal cez ICQ armonovi: "a co ak ozrata ochranka vytiahne ethernet" alebo "ak napalia rakety do servrov .." myslim ze 2. nameservre stacia a myslim ze si to myslia aj ostatni !
armin
Mozem s tebou suhlasit ze referer je trosku cudny ... ale armin mas pravdu ...
referer
Profil
tino4
preboha, tino4 vies ty vobec co je to nameserver :) ?
btw... to s tou ochrankou bolo myslene obrazne ako na to ze armin neveril ze v cesku moze byt zemetrasenie ... a tie rakety si armin vymyslel :)
Ok , nevedel som ze tie solidne mailservre to skusaju takto "viacnasobne" dorucit, thanks xHire.
A hlavne pre tino4 (nakolko sa mi nezda ze si neaky extra pro ) ked si myslis ze geograficky oddelene servre (napr. nameservre) je az taka strasna blbost tak nie som jediny co to tu pise ... napr by som ti radil precitat nieco TU
Ok, priznavam ze to s tym mailservrom je blbost, teda armin to dobre vysvetlil , ze to nema preco padnut...aj ked si myslim ze ziaden antivir alebo antispam nie je totaly "bug FREE" takze neaky ne buffer overflow alebo nieco a masina je dole ... nevravim ze je to caste ale nie je to nemozne (vid sportka)...
Tym je to snad vyriesene (ale temu nezamykam)
Na debatu - preco ma google potom X (7 ci 8) zaloznych servrov ? ( a stavim ze sa nejedna o vsetky, ale len mozno tie ktore receivnu smtp pakety...teda pocet vsetkych gmail servrov je rozhodne , niekolko desat-nasobne vacsi...)
armin
Hosting armin.sk
Profil
referer: aj ked si myslim ze ziaden antivir alebo antispam nie je totaly "bug FREE"
Neviem, ja nemam ziadny antivir, nepotrebujem... ale nepovedal by som ze sa jedna o kriticke aplikacie. Samozrejme ze vsetko zalezi od nastavenia masinky a konkretnych sluzieb. Napriklad su aj taky frajeri, ktorym pada cista instalacia systemu :)

Na debatu - preco ma google potom X (7 ci 8) zaloznych servrov ?
Neviem, ak denne pribudne 3000 novych kont, to mas teoreticky 3000x 5GB ak sa nemylim, takze by som povedal ze skor z kapacitnych dovodov.
djlj
Hosting subreg.cz
Profil
Je to robene tak ze napr sa pozera 1. zaznam , ak nejde tak druhy etc. ?
Není, bere se to úplně náhodně.

(Nevím, jestli to už není zodpovězeno výše, pokud ano, omlouvám se, ale ta slohová cvičení se mi nechtělo číst.)
referer
Profil
armin
Neviem, ak denne pribudne 3000 novych kont, to mas teoreticky 3000x 5GB ak sa nemylim, takze by som povedal ze skor z kapacitnych dovodov.

No , tu su teda MX servre gmailu (google apps)
ASPMX.L.GOOGLE.COM. 10
ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM. 20
ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM. 20
ASPMX2.GOOGLEMAIL.COM. 30
ASPMX3.GOOGLEMAIL.COM. 30
ASPMX4.GOOGLEMAIL.COM. 30
ASPMX5.GOOGLEMAIL.COM. 30
z nazvov si dovolim pochybovat ze su to email storage servre ...
armin
Hosting armin.sk
Profil
referer: zkus hadat preco mas 4x MX s rovnakou prioritou? No asi zo srandy vsak :)

Prestuduj si co to je:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System
http://en.wikipedia.org/wiki/Mx_record
Joker
Profil
Len ma tak napadlo , keby bol neaky super web co by musel mat dostupnost 100% , ci sa mu neoplati mat napr. u 2 hostingoch hosting
Hmm, znáte nějaký web, pro který je naprosto kritická 100% dostupnost a přitom běží někde na hostingu?

I tak by asi byl nesmysl kupovat druhý hosting, podle mě by se to řešilo spíš tak, že by na jedné "logické" adrese byl serverový cluster, kde jednotlivé servery by byly fyzicky umístěné na různých místech.
A při katastrofě takových rozměrů, že by odstavila všechny ty servery (možná jaderná válka nebo něco takového), by asi lidi měli jiné starosti, než surfovat na webu :-)

preco ma google potom X (7 ci 8) zaloznych servrov?
Co třeba proto, že Google má "trošku větší" provoz a tak ho rozkládá mezi více serverů?

0