Autor Zpráva
Vladimír Zeman
Profil
Začátkem ledna jsem byl se svým webem přesunut na individuální server, jenže mi připadá, že web zůstal na servru původním a k žádnému přesunu nedošlo. Je nějak možné zjistit, zda k přesunu došlo? Troufl by si něco takového poskytovatel, když je sepsána smlouva apod?
armin
Hosting armin.sk
Profil
http://www.whois.sc/ - sem zadat adresu domeny - napr. ahoj.cz
Tam nekde ve vypisu pak figuruje i radek "IP History:". Pokud je mi znamo, tak tento radek figuruje pouze u domen, kde doslo ke zmene IP adresy.

Na druhou stranu je mozne ze tvuj poskytovatel pridal novy server a ma stejnou IP jako ten puvodni, ten puvodni ma nyni jinou IP adresu, takze striktne ke zmene IP adresy dojit nemuselo. Vse je jen o 2 vecech:
1) cena odpovida kvalite
2) zda si spolecnost vazi sve klienty
jirifogl
Hosting flyweb.cz
Profil
Nejlépe to poznáte podle IP adresy - pokud se změnil server, změnila se i IP adresa. Kdybyste čirou náhodou používal vlastní DNS, musel byste tuto změnu do nich zavádět.

Obvyklejší je ale případ, kdy DNS jsou přímo u poskytovatele hostingu a tuto změnu tedy webhoster udělá za zákazníka. V takovém případě se zkuste podívat na IP adresy jiných webů, které jsou u Vašeho poskytovatele umístěny.
Vladimír Zeman
Profil
armin
Díky za super odkaz. Škoda jen, že pokud zadám mail u výpisu domén, tak se vypíše jen první písmeno u vybraných domén. Jinak platím kolem 4000 + DPH.

jirifogl
To mně potom také napadlo, jenže jsem si nezjistil, jaká byla IP adresa před přesunem ...
jirifogl
Hosting flyweb.cz
Profil
Vladimír Zeman

jenže jsem si nezjistil, jaká byla IP adresa před přesunem

Právě proto jsem doporučoval, abyste svoji aktuální IP adresu zkusil porovnat s IP adresami jiných webů u daného poskytovatele (když nic jiného, tak alespoň těch webů, které má Váš webhoster v referencích). Sice tím nezjistíte na 100%, že jste na vlastním serveru, ale přinejmenším vyloučíte několik jiných strojů daného webhostera.

Ještě mě ale napadl další postup. Pokud jde o přesné zjištění, zda je Váš vyhrazený server opravdu vyhrazený, můžete situaci zhodnotit podle ochoty poskytovatele upravovat konfiguraci serveru podle Vašich potřeb.

Pokud se jedná o linuxový server, můžete požádat o neprivilegovaný SSH účet, s jehož pomocí by bylo možné zjistit, co všechno na serveru běží.

Webserver Apache umožňuje vypisování stavových informací na speciální stránce (tzv. server-status) - z této stránky pak lze případně vyčíst i to, zda na Vašem serveru neběží cizí weby. I toto pře Vámi pravděpodobně webhoster bude chtít utajit, pokud na Vašem serveru provozuje i jiné weby.

Obecně můžete požádat o instalaci nějakého software, může se jednat o monitorovací utility (pro linuxové systémy např. Munin, který bývá v repozitářích a jeho instalace je skutečně jedoduchá) nebo různá rozšíření do PHP. Na vyhrazeném serveru by při inteligentní volbě požadovaného software neměla být s instalací větší komplikace.

Ještě další možností by bylo, kdybyste si vyžádal nějaký zákrok pod záminkou testování či údržby - například požádejte o úplné vypnutí FTP serveru na celý den (mám na mysli úplné vypnutí služby, aby vůbec nebylo možné se s Vaším webserverem spojit na portu 21).

Musím jen podotknout, že pokud webhoster odmítne Vaše žádosti v tomto směru splnit, nemusí to nutně znamenat, že byste byl stále na sdíleném serveru - trvejte ale na podrobném a srozumitelném vysvětlení případného odmítnutí. Stejně tak to, že Vašim žádostem vyhoví, nemusí nutně znamenat, že na vyhrazeném serveru určitě jste, protože to se dá stále zamaskovat (ačkoli by to pro webhostera znamenalo zbytčnou práci navíc).

A to jsem zcela pominul možnost, že by Vám webhoster zřídil pouze virtuální server...

Ve výsledku se tak jako tak dostaneme k těm dvěma bodům, které napsal armin, a Vy sám budete muset posoudit, zda poskytovaná služba odpovídá hrazené ceně a zda s Vámi Váš webhoster jedná upřímně.

0