Autor Zpráva
Filip111
Profil
Ahoj,

kvůli hostování více webů jsem si pořídil VPS s LxAdminem - považuji se za celkem slušnýho programátora a to nejen webu, ale zjistil jsem, že o DNS, nameserverech apod. nevim skoro nic :)

Potřeboval bych poradit - mám VPS s IP adresou, pokud chci v LxAdminovi založit novou doménu, msím nejdříve vytvořit DNS Template, kde je již předvyplněná adresa VPS a musím dopsat Primary a Seconady DNS...a teď babo raď.

Řekněme, že jeden z hostingů, který chci na VPS přemístit mám na savaně - doménu můžu spravovat (doufejme) na domena.cz, kde je sada nameserverů NSS:SAVANA:1.

Teď konečně k jádr pudla:
a) jak mám přesměrovat tut mojí doménu z hostingu na savaně na hosting na vlastní VPS?
b) jaký nameserver mám uvést v šabloně v LxAdminu?

V administraci domény u registrátora můžu změnit sadu nameserverů z NSS:SAVANA:1 na NSSID:IGNUM....pomůže mi to nějak nebo musím vytvořit vlastní nameservery?

Děkuji za libovolnou odpověď, která povede k cíli - nemáte náhodo nějaký materiály nebo neznáte web, kde by to člověk sktečně pochopil?
Pokud si někdo dáte tu práci a polopatě mi to pomůže vysvětlit a nakonfigurovat aby to chodilo jak pro jeden web tak i více webů, máte u mě na rok hosting méněnaročného webu (vlastní tvorby, nikoliv CMS moloch) zadarmo.

Díky, Filip
warman
Profil
napis si savane (u ktere mas nsseet) at ti celou domenu presmeruji na tvoji IP na vps :) kazdopadne kdyz zmenis na IGNUM, tak budes to muset reist rpes ignum, takto pres savanu.

jinak, http://cs.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System
Filip111
Profil
A nejde tohle řešit přímo přes administraci na domena.cz - tam můžu měnit a vytvářet nameservery a jejich sady dle libosti. Akorát nevím, co to ve výsledku udělá nebo jestli se mi podaří změnit sadu nameserverů téhle domény.

Šlo by vytvořit sadu nameserverů s mojí IP a jednoduše namísto ignum nebo savany tam dát moje vlastní?

Ok, to je tedy částečně ta první otázka a teď ještě jestli se někdo vyznáte v LxAdminovi? Jak je to s tou DNS šablonou v případě, že budu hostovat více webů na VPS. Pokud přesměruji tenhle web ze savany, hádám, že musím do DNS šablony uvést jejich ns1 a ns2 savany.
A co ty ostatní moje hostované weby - tam jednoduše vytvořím další DNS šablonu s jiným ns1 a ns2 nebo jak?

(za link díky, už jsem něco přečetl včetně dokumentace k bindu ale na wiki jsem zapomněl...každopádně v tom mám pořád bordel)

Díky, Filip
warman
Profil
ano, muzes si udelat na vps svoje DNS a pak si vytvorit vlastni nsset,ale je to komplikovane, nebezpecne, nevyhodne :)

Nejjednodusejsi reseni je napsat savane ci ignum at ti presmeruji domenu na tvuj vps.
a nebo u domena.cz pouzit jejich DNS (coz jde) a tim padem si vsechno muzes jednodusse spravovat :)
Vaclav Martinovsky
Profil
LxAdmin má sice v sobě DNS server, ale možná je snažší využít DNS registrátora (ve Vašem případě IGNUM) a do nich si nastavit Vaši IP (A záznamy Vašedoména.cz a *.Vašedoména.cz). Na poštu si musíte vytvořit A záznam např. mail.Vašedoména.cz a u dané domény pak nastavit Vašedoména.cz | MX | 10 | mail.Vašedoména.cz.
Filip111
Profil
Už se tím trochu začínám prokousávat - pochopil jsem to tak, že pokud si na domena.cz založím vlastní sadu nameserverů, s IP adresou mojí VPS a na mojí mašině si pak rozěhnu bind a vše nakonfiguruju, můžu si s vlastníma doménama dělat co se mi zlíbí a nemusím nikoho otravovat.
(což je ale jak píše warman komplikovaný a nebezpečný)

Každopádně to vypadá, že bod a) je vyřešen - pro nameset savany napíšu savaně ať mi to změní,
nameset ignum bych měl mít možnost upravit v administraci domena.cz sám jak radí p. Martinovský, s čímž mi případně někdo od nich poradí (každopádně princip je podobný konfiguraci bindu...to už trochu chápu).

Tak a teď ten LxAdmin.
LxAdmin má DNS server, který standardně neběží. Před založení mdomény v LxAdminu ale musím nadefinovat alespoň jednu DNS šablonu.
Znamená to tedy, že nadefinuji jednu šablonu pro savanu, kde budou jejich nameservery a potom ještě potřebuji založit DNS šablonu pro ignum, kterou použiji pro několi domén, které mám na ignum?

Jinak co mi trochu pomohlo se zorientovat dnska.cz kde se vypíšou jednotlivé záznamy o doméně, které vrací jendotlivé servery. Jako že jeden server zná jen ns1 a ns2 zatímco další server už mě rovnou hodí na konkrétní IP adresu.

Nemáte jště někdo odkaz na nějakou knížku nebo web, kde je to dopodrobna rozpitvaný? Nemyslím tím pár stránek, ale pár desítek stránek nebo tak něco. Trochu mě to zaujalo, včetně možností použít bind ve spojení s MySQL apod.

Díky, F.
Vaclav Martinovsky
Profil
Už se tím trochu začínám prokousávat - pochopil jsem to tak, že pokud si na domena.cz založím vlastní sadu nameserverů, s IP adresou mojí VPS a na mojí mašině si pak rozěhnu bind a vše nakonfiguruju, můžu si s vlastníma doménama dělat co se mi zlíbí a nemusím nikoho otravovat.

V podstatě ano, ale DNS servery pro doménu obvykle bývají dva. Takže je lepší využít ty od poskytovatele nebo registrátora domény (kde už mají replikaci dat mezi DNS vyřešenou) a nerozbíhat si vlastní (ale to je čistě můj názor).
Filip111
Profil
Aha, takže když to trochu zkomplikuju, pro mojí doménu třeba smarty-web.cz bych teoreticky (pokud bych vytvářel vlastní DNS server) mohl vytvořit nameservery

ns1.smarty-web.cz který poběží přímo na VPS
a k tomu ještě záložní
ns2.uplnejinadomena.cz se zcela jinou IP adresou a mezi nimi zprovoznit replikace.
a k tomu klidně třetí
ns3.jestejinadomena.cz (opět replikace)

na domena.cz bych založil sadu nameserverů kde bych vyplnil tyhle tři namesery a hotovo. (??)

Nakonec to nezní tak složitě...kdyby tak měl na začátku člověk pěknej obrázek se stromem DNS serverů a záznamů a příklady co kterej stroj obsahuje za nastavení a co vrací, asi by se to dalo krásně pochopit napoprvé.

F.
Vaclav Martinovsky
Profil
Je to přesně tak, jak říkáte. Takový "bonbonek" navíc - pokud máte adresu dns např. ns.vasedomena.cz a uvedete ho jako autoritativni pro vasedomena.cz, tak u zaznamu v nssetu musíte uvést ip adresu toho serveru, protože má hostname v doméně, kde ho chcete použít, takže by vzniknul začarovaný kruh.

0