Autor Zpráva
Miloš
Profil
Zatímco u Praha-Smíchov je mi jasné, že tam patří divis (a bez mezery), platí totéž v případě Praha 5-Smíchov?

Připadá mi to obdobně nepatřičné jako leden 2005–únor 2009 – kdy pomlčka spojuje položky nestejného řádu (narozdíl od 2005–2009, kdy to je naprosto logické i od pohledu).
Taurus
Profil
Není to teď 100%, ale myslím, že sám ÚJC píše, že u víceslovného rozsahu je dobré psát mezery. U lomítka je taková situace podobná a správná určitě.
Leden 2005 – únor 2009.
2005–2009.

Náš připotomělý prezident / panáček obecný uděloval medaile.
Hledá se hezký/krásný informatik.

Pokud by mezery nebyly, rozsah by vypadal, jako by se týkal jen "2005–únor", což je blbost (stejně tak u lomítka).

Zdroj bych musel hledat, ale jednoslovné části měst se píší se spojovníkem dohromady, víceslovné s pomlčkou s mezerami (Praha 5 – Smíchov).
Jan Tvrdík
Profil
Citace z ÚJČ:
Specifický případ užití pomlčky je nahrazení spojovníku v případech zápisu víceslovných názvů správních oblastí – např. Praha 10 – Zahradní Město; Praha 6 – Ruzyně. (Viz Spojovník.)
Miloš
Profil
Díky převelice.

To doporučení vs. názory některých typografů na 2005–únor mi připomíná honbu za validitou za každou cenu a proti vší logice (třeba proti sémantice).
Taurus
Profil
Miloš:
A proti typografii samotné :-) protože to nevypadá hezky, když si to člověk čte, dělá vnitřně mezery a najednou toto...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0