Autor Zpráva
Jirka_X
Profil *
Zdravím,

potřeboval bych udělat verzi stránek pro mobilní zařízení pomocí CSS (media="handheld") a vůbec nemůžu najít žádné návody, jak na to (jaké rozměry by stránka měla mít, jestli to je možno v nějaké aplikaci otestovat atd...). Pokud s tím někdo máte zkušenosti, budu rád za rady. Děkuji. Jirka
Lexter
Jirka_X:
Inu, snad mohu poradit. Vytvářel sem dva weby pro mobilní zařízení v co nejvyšším rozsahu zařízení a zde je několik mých poznatků:

1) Software typu WapProf je naprosto k ničemu. Málokdy z něj vyjde něco, co se skutečné situaci byť jen podobá. Já ho zahodil hned po dvouch dnech.
2) Zcela spolehlivá je klasická wml verze, tu zobrazí všechny mobily k tomu vybavené, na xhtml holt nejsou připravené. Jo, ty nové s tím problém nemají, ale stále tu bude ohromné množství starších typů

Pokud ale chceš použít, tak pár rad, aby ses vyhnul mnoha pozdějším problémům:

1) Nepoužívej float. Nepoužívej vlastnost overflow. Ani display:inline; není spolehlivé.
2) Snaž se vyhnout používání komplikovaných seznamů. Nesnaž se ostylovat ani jednoduché :). Nejde to. Pár mobilních prohlížečů u nich třeba ignoruje background, jiné zobrazí obojí, některé se rozpadnou. Třeba prohlížeče na starších SE by potřebovali ráznou očistu ohněm.
3) Osobně raději tyhle weby vytvářím jako gumáky. O šířku se nestarám. Však ono se to natáhne, ale pokud mermomocí chceš, snaž se o zachování dobrého zobrazení při šířce asi tak 240px (to je pruda, že?). V opeře to můžeš simulovat například pomocí Zobrazit > Malý display. Fakt, ten soft je na prd a přes klasické prohlížeče dělat první verzi je pohodlnější. Však na mobilech máme Operu, IE a na nějakých dalších prohlížečích to můžeš přes kamarády určitě vyzkoušet.
4) Ani se nesnaž používat neuvedené tagy.
5) Stabilně drží tabulková struktura webu i když se to nedoporučuje. Někdy není zbytí. Ani já to ale nedoporučuji. Aktualizovat to je děs.
6) Měj na paměti malou šířku, proto nad obsah nevrážej velké obrázky. To rolování je pruda. Obecně bych ty obrázky viděl tak do dvou set pixelů na šířku. Ty mobily ti je kolikrát nezmenší a pak to dělá hapry na malých displaích.
7) Jednoduchou stavbu kódu a celkově nízkou datovou náročnost snad ani nemusím zmiňovat.
8) Na definice řezu fontů ani nemysli.
9) Javascript je tabu.

Atd.. atd... Je toho víc, ale vydalo by to na příručku.

Jo, leckdo ti řekne, že prostě klidně používej to co je ve specifikaci napsáno, ale skutek utek. Tenhle jazyk a schopnosti koncových zařízení stojí za starou belu. Mobilních prohlížečů je takové množství, že to prostě není možné.
Nesnaž se o naprosto perfektní zobrazení, ale o to, aby se ten web dal používat pokud možno všude. Stav to na první místo. Ale tak to funguje i na kjlasickém webu. Na mobilním ale dvojnásob.
Jirka_X
Profil *
Moc díky za rady, velmi mi to pomohlo. Ješte bych k tomu měl pár drobností, jednotky tedy doporučuješ px nebo třeba em? A pak ješte, jakmile to budu mít hotový, nemáš nějaké typy, kde to odestovat? Třeba jsem někde četl, že existuje nějaká aplikace on Nokie, která je pro vývojáře, ale samozřejmě už vůbec nevím, kde jsem to viděl...
Lexter
Jirka_X:
1) Tak já používám em a % jako na klasickém webu. Problém s tím není a poskytuje to výhody. Tak jako na klasickém webu.
2) Já na ty speciální aplikace víceméně dlabu. Co jsem zkoušel, jsou celkem na nic. Ale jak to dělám já? Vyrobím si webík, otestuju klasicky na desktopu v IE (všechny verze) kvůli windows mobile, v Opeře kvůli Opeře mini, firefoxu pro zábavu a v Safari nebo chrome kvůli Safari na IPhone. Ty prohlížeče se od mobilních verzí zrovna dvakrát neliší. No a pak tu máme nokiácké prohlížeče, od SE a další hormadu. Nikdy nesrovnáš zobrazení všech, to prostě nejde. To testuj třeba u kamarádů. Zkontroluj nokiácký default, SE a další, pokud máš k dispozici. Ale budeš-li se řídit mými radami, mnoho problémů nepotkáš. Na těch starých šmejdech to prostě jen musí nějak fungovat, to je celé.
Bubák
Pokud máš nainstalovanou Javu, můžeš si Operu Mini spustit v prohlížeči: www.opera.com/mini/demo/
Nebo ji provozovat jako desktopovou aplikaci se zvoleným rozlišením: http://met.blog.root.cz/2008/04/03/opera-mini-na-desktop/
Lexter
Jen dodatek se kterým jsem se dost natrápil. V CSS používej absolutní adresy obrázků. Opět, moderní prohlížeče problém nemají, jsou na celkem solidní úrovni, ale ty třeba rok staré s tím mají problém. Nezobrazí je. Není to pravidlo, je to kus od kusu, ale absolutní adresy fungují spolehlivě.

Bubák
Díky, operu mini taky zkouším, ale moc se to neliší a jen v drobnostech.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: