Autor Zpráva
PHP_Nemaster
Profil
Dobrý den,
právě jsem si přečetl stránku zvanou sémantika (http://www.semantika.name/) a mám k tomu několik otázek, jestli se někdo vyzná v "dobré" technice webdesignu, prosím odpovězte mi na tyto otázky:

1) Autor píše, že psát menu tímto způsobem je špatné:
<div id="menu"> <a href="">Menu1</a> <br>
<a href="">Menu2</a> <br>
<a href="">Menu3</a> <br>

Proč?

2) Dělat layout z DIVů je také nesprávně. Proč?

Předem děkuji za odpověd'
kelvin
Profil
PHP_Nemaster:
Protože to není sémantické, více: http://www.semantika.name/seznamy.html#menu
Chamurappi
Profil
Reaguji na PHPa_Nemastera:
Dělat layout z DIVů je také nesprávně. Proč?
Není. Používat zbytečně obalující elementy je (někdy) zbytečné. Špatné je používat nesémantické elementy místo sémantických.
A vlastně i naopak — teď jsem si vzpomněl na layout z <fieldset>ů, to je teprve nenásledováníhodná šílenost :-)

Ještě tě pošlu na starší debatu o nadívané huse.
PHP_Nemaster
Profil
"Sémantika" je pro případ, že si uživatel vypne CSS. Jenže většina uživatelů neví co to CSS je a už vůbec ne že se to dá vypnout. Nestačí, že to dodržuje standardy, vy se ve vlastním kódu vyznáte a funguje to ve všech prohlížečích?

Mám na webu celkem 5 DIVů - obalovací, záhlaví, menu, obsah, pata. Je to hodně nebo málo?

EDIT: Značka <menu> už ve striktní verzi neexsituje.
Chamurappi
Profil
Reaguji na PHPa_Nemastera:
"Sémantika" je pro případ, že si uživatel vypne CSS.
Ne. Kdybych přeci chtěl, aby web vypadal dobře s vypnutým CSS, udělám ho bez CSS.
Hitman
Profil
Chamurappi:
Ne. Kdybych přeci chtěl, aby web vypadal dobře s vypnutým CSS, udělám ho bez CSS.

Web by neměl vypadat "špatně" ani po vypnutí CSS, měl by se zobrazovat stále korektně.


PHP_Nemaster

Pokud tedy nemáš na webu předivováno, je vše v pořádku.

Divy jsou obecně nesémantické, každopádně vytvořit bez nich složitější web je velmi obtížné.
Dranel
Profil
PHP_Nemaster:
"Sémantika" je pro případ, že si uživatel vypne CSS.
Nikoliv. Sémantika je pro strojové zpracování kódu (ať už vyhledávači, nějakým scriptem nebo čtečkami). Pro logický zápis obsahu.

Mám na webu celkem 5 DIVů - obalovací, záhlaví, menu, obsah, pata. Je to hodně nebo málo?
Hodně nebo málo - není to jedno? Někde je div zbytečný, jinde usnadní několik řádků CSS. Záleží na tobě.

Značka <menu> už ve striktní verzi neexsituje.
Použiju Transitional a jsem za vodou.


Hitman:
Web by neměl vypadat "špatně" ani po vypnutí CSS, měl by se zobrazovat stále korektně.
Ano, korektně. Tedy se zachovalou strukturou (nadpisy, odstavce, seznamy, formuláře atd.)
Railbot
Profil
Dranel:
„Značka <menu> už ve striktní verzi neexsituje.“
Použiju Transitional a jsem za vodou.
Dranel:
<menu> pro menu není vhodné s ohledem na hlasové čtečky a navíc v HTML5 nabude tento tag docela jiného významu a využití, než je navigace po webu.
Dranel
Profil
Railbot:
<menu> pro menu není vhodné s ohledem na hlasové čtečky
Kvůli čemu? Je pravda, že jsem o tom někde něco zaslechl, ale asi jsem tomu nevěnoval pozornost...
Chamurappi
Profil
Reaguji na PHPa_Nemastera:
Je to hodně nebo málo?
Dočetl ses snad na semantika.name, že by záleželo na konkrétním počtu?

Značka <menu> už ve striktní verzi neexsituje.
Striktní verze? K čemu verze? HTML reálně nikdy nemělo verze a z pohledu specifikací je Strict DTD slepá vývojová větev.


Reaguji na Dranela:
Sémantika je pro strojové zpracování kódu
Které se ovšem moc nevyužívá.


Reaguji na Railbota:
Znáš nějakou současnou hlasovou čtečku, která ještě neví, že je <menu> seznam?
Znáš nějakého nevidomého, kterému vadí, pokud nejsou odkazy v menu v seznamu?

v HTML5 nabude tento tag docela jiného významu
Nabude nových možností, ale zůstane kompatibilní. A jestli ne, je to problém W3C, nikoliv stránek.
Railbot
Profil
Dranel:
Viz třeba http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=2&topic=104722#11
Railbot
Profil
Chamurappi:
Znáš nějakou současnou hlasovou čtečku, která ještě neví, že je <menu> seznam?
A ty současné verze musí mít automaticky každý? Nemyslím si. Z toho důvodu je dobré na ten nedostatek stále myslet.

Znáš nějakého nevidomého, kterému vadí, pokud nejsou odkazy v menu v seznamu?
Troufnu si tvrdit, že zejména při vyšším počtu položek asi každému.

Nabude nových možností, ale zůstane kompatibilní. A jestli ne, je to problém W3C, nikoliv stránek.
Nebavíme se o kompatibilitě, ale o sémantice, význam je v HTML5 jiný.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Railbota:
Mluvil jsi obecně o hlasových čtečkách. Vím jen o problému se starším JAWSem. Mají nějaké jiné hlasové čtečky problém?

zejména při vyšším počtu položek asi každému
Nemyslím si, že by to byla tak zásadní informace. Nicméně je pravda, že kdybych byl nevidomý, chtěl bych určitě vědět úplně o všem, co se mi chystá čtečka předčítat, abych se rozhodl, jestli vydržím do konce. Upřednostnil bych asi, kdyby bylo v seznamech úplně všechno. Teď má PHP_Nemaster odpověď na svoji první otázku :-)

Nebavíme se o kompatibilitě, ale o sémantice
Bavíme se o kompatibilitě sémantiky. Bez atributu type není význam <menu> v HTML 5 v rozporu s významem určeným v HTML 4.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0