Autor Zpráva
liro
Profil
Ahoj mám potíž,
nevíte někdo jak docílit toho aby byl tex ve všech prohlížečích stejně velký. Např. ve firefoxu 3.6.3 je pod Ubuntu a pod WinXP text o bod až dva větší než kdekoliv jinde (např Ubuntu chrome, nebo Firefox a Visty atd...)
Viz příklad: http://www.rozkosnictvi.cz/pokus/pokus.htm

Předem všem moc děkuji.
panther
Profil
liro:
velikost zadaná v px by teoreticky měla být stejná. Proč ti vadí, že jsou texty všude jinak velké? Stejně musíš navrhovat web tak, aby se při zvětšení písma nerozpadl.
liro
Profil
Mně to nevadí, když dělám web já, tak si to tak udělám aby se mi texty mohli roztáhnout. Ale napsal jsem redakční systém a když si někdo nechá udělat návrh od designera a ten mu dá pevnou míru třeba na menu a to je orámované obrázkem (typicky menu ve vlnce), tak už to pak dělá bordel. Obzvlášť když si vymyslí, že se text v menu po kliknutí zvětší. Ale to neřeší problém proč je takovej základ všude jinak velkej. Metr taky neni všude jinak dlouhej, teda v tržnici ano, ale v normálnim životě je metr metr, tak proč je 20px v jednom prohlížeči 20px a druhym 22px, tohle nepochopim.
Miloš
Profil
Metr je metr a má vždy 100 cm.
Pixel je na každém zařízení jinak velký. Když budeš projektorem promítat na zeď o šířce 4 metry v rozlišení 1024/768, bude jeden px téměř 4 milimetry.

Souhlasím s tím, že na jednom monitoru by měl být pixel stejný nezávisle na prohlížeči.
Jestli ale porovnáváš velikost textu mezi Windows a Linuxem, je docela dobře možné, že font, který máš jako první, v jednom systému není nainstalovaný, pročež každý systém použije jiný font a neštěstí je hotovo.
liro
Profil
Miloš:
To je jasné pokud bych to neměl na jednom monitoru tak by to bylo jasné proto v tom příkladu je červený proužek z obrázku s délkou 100px. Nehledě na to je to i v rámci stejných systémů jen s jiným prohlížečem. A zase je tu ten červený proužek, který by se v případě jinak vykreslených pixelů taky vykreslil jinak velký, ale to se nestane, má stále svých 100px ale text je větší.
Plaváček
Profil
liro:

Je třeba si uvědomit, že velikost, ale také typ (řez) použitého písma, nemá tvůrce webu nikdy pod stroprocentní kontrolou. Doporučím tvé pozornosti dva sice starší, ale užitečné články, které tě uvedou trochu do obrazu

1. http://www.lupa.cz/clanky/velikost-pisma-v-modernich-prohlizecich/
2. http://pixy.cz/pixynergia/2007/04/24/o-velikosti-pisma-v-prohlizecich-zvetsovani-a-zoomovani

Pak, pokud nebudeš něčemu rozumět, se vrať a můžeme diskutovat dál.
liro
Profil
Plaváček:
Díky tak to je přesně to co jsem hledal, tedy myslel jsem že exituje možnost prohlížeče za určitých okolností přinutit zobrazovat pevné písmo tak jak bylo navrženo, ale na stranu druhou chápu že by to udělalo víc škody než užitku.
Flexibilní velikosti prvků i písma jsou jen logickým vyústěním, milej zlatej designer se s tím bude muset smířit :o)) a napříště připravit vzhled tak aby bylo možné zvětšovat nebo zmenšovat písmo.
Díky
H.V.
Profil *
zde maš kód na stálou velikost pisma ve všech prohlížečích a to v jaké koliv rozlišení velikosti monitoru:

<style type="text/css">


span {font-size:10px;}</style>

<span> vše co se zde piše bude mit 10px (velikost 1)</span>

liro
Profil
H.V.:
To byl právě ten problém že tomu tak není, i když vlastně on je problém jen v případě když máš výstup pasován na px přesně a ideálně orámován obrázky aby se text neměl kam roztáhnout, pak má člověk problém.
Pokud mi nevěříš, vyzkoušej si ukázku z prvního příspěvku v různých prohlížečích a OS a poznáš že 10px může být snadno mnohem větší ;)
I když je to hloupost, protože jako pevná jednotka by měla být prostě pevná, ale to už je opět debata o ničem.
Railbot
Profil
liro:
I když je to hloupost, protože jako pevná jednotka by měla být prostě pevná, ale to už je opět debata o ničem.
Není to hloupost, px není absolutní jednotka, nýbrž relativní.
Chamurappi
Profil
Reaguji na lira:
vyzkoušej si ukázku z prvního příspěvku v různých prohlížečích a OS a poznáš že 10px může být snadno mnohem větší ;)
U písem neplatí vždy stejná (a lineární) stupnice pro velikosti. Různá písma jsou při stejných velikostech různě velká (např. Verdana je obr a Calibri trpaslík). Na ukázkové stránce deklaruješ pouze font-family: sans-serif, tedy výchozí bezpatkové písmo — to pravděpodobně bude u různých prohlížečů a na různých systémech různé. Chceš-li větší záruky shodného zobrazení, použij (primárně) nějaké konkrétní známé písmo.


Reaguji na Railbota:
A co to prakticky znamená, že je relativní? Co by se změnilo při použití absolutní jednotky, třeba pt?
Railbot
Profil
Chamurappi:
Prakticky to znamená, že pixel může být různě veliký. Reagoval jsem na lirovu úvahu o tom, že px jako pevná jednotka by měla být pevná. Souvislost tvého druhého dotazu mi uniká.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Railbota:
Prakticky to znamená, že pixel může být různě veliký.
Na různě velkých monitorech a při různých rozlišeních se pixel jeví různě veliký ve vztahu ke světu tam venku — kvůli tomu je formálně zařazený mezi relativní jednotky. Stejnou vlastnost ovšem mají v praxi (na obrazovce) i jednotky, kterým se říká absolutní. Takže to, jestli se pixel hází do pytle absolutních či relativních jednotek, nic neznamená, ani neobjasňuje. Na monitoru v podstatě neexistují absolutní jednotky.
liro
Profil
Railbot a Chamurappi: Tou hloupostí jsem myslel že px se v tom příkladu chová jinak na stejném monitoru samozřejmně. Stejný monitor jen jiné prohlížeče a systémy. Tím jsem myslel tu absolutní velikost, 10px by na jednom monitoru mělo být 10px ať slnce svítí nebo ne, ale není tomu tak.

To bylo jen pro doplnění a nemá to žádný vliv na to, že se má používat flexibilní vzhled.
Str4wberry
Profil
A není to skutečně tak, jak uvádí Chamurappi („Na ukázkové stránce deklaruješ pouze font-family: sans-serif, tedy výchozí bezpatkové písmo — to pravděpodobně bude u různých prohlížečů a na různých systémech různé.“)?
liro
Profil
Str4wberry: Tak teď jsem za těžkou lamu :o) pánové a dámy, máš pravdu je to tak.
Miloš
Profil
A neříkal jsem něco podobného už dávno? [#4]:
Jestli ale porovnáváš velikost textu mezi Windows a Linuxem, je docela dobře možné, že font, který máš jako první, v jednom systému není nainstalovaný, pročež každý systém použije jiný font a neštěstí je hotovo.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0