Autor Zpráva
Velda
Profil
Moderátor Chamurappi: Vytrženo z Styl/Kód - stranky afa-test.tym.cz pomocí html.

david80:
Proč je celý web černobílý? Taky mu chybí nějaké obrázky. A to bílé písmo na černém pozadí se hodně špatně čte, bolí z toho hrozně oči, nedá se na stránce dlouho vydržet.

to je stejný, jako kdyby jste tvrdil, že černá se na bílem špatně čte a že z toho též bolí oči...
david80
Profil
Velda:
to je stejný, jako kdyby jste tvrdil, že černá se na bílem špatně čte a že z toho též bolí oči...
A zkoušel jste si na té stránce něco přečíst? Já jo, vydržel jsem dvě stránky, pak už to nešlo. Rozhodně lepší černé na bílém, než bílé na černém, můj názor po zkušenosti z tohoto webu.
Proč myslíte, že je většina stránek psaná stylem tmavé písmo na světlém pozadí? Myslím hlavně stránky, kde jde o to, si na nich něco přečíst.
Taurus
Profil
david80:
Přesně tak... fff na 000 v textu nemá co dělat. Stejně jako nízký kontrast existuje vysoký.
Velda
Profil
kontrastní poměr je STEJNÝ u černá-bílá jako u bílá-černá, ano zkusil jsem číst a bez problému, ten problém je imaginární a je u vás :D
Bubák
Profil
Velda:
ten problém je imaginární a je u vás :D
Problém není imaginární, většině lidí se lépe čte černý text na bílém pozadí.
Velda
Profil
to se vám jenom zdá...
Taurus
Profil
Velda:
Podle sebe posuzuješ celé spektrum lidí (do kterého se řadí slabozrací, barvoslepí a mnoho dalších skupin, včetně rozumných lidí, kteří myslí na své oči do budoucna, ...)? Než příště začneš "problémy" posouvat na ostatní, věnuj pár let typografii a designu.
Velda
Profil
Taurus:
jeee teď si mně utřel :D, kontrastní poměr je kontrastní poměr a ten je stejnej jak s černým na bílým tak s bílým na černým, takže už vbc nechápu proč do toho mateš zrakově postižený lidi, který to uvidí furt stejně blbě...

ale s tou typografií souhlasím, jestli tam něco zmenšuje čitelnost písma, tak ej to právě zvolenej font :o)
Railbot
Profil
Velda:
Poměr je stejný, ale černé na bílém je čte rozhodně mnohem lépe, to je fakt.
Velda
Profil
Railbot:
invertuj si v tom zdrojáku barvy a zjistíš, že úplně stejně :)
Dranel
Profil
Velda:
Anebo zjistíš, že zas tak úplně stejně ne. Přemýšlel jsi někdy o tom, že to, co připadá tobě normální, nemusí připadat normální 97 % lidem? Zkus to, až nebudeš mít co dělat...
Railbot
Profil
Velda:
Nezjistím. Černé na bílém se čte mnohem lépe a troufám si tvrdit, že naprosté většině lidí. Bílý text na tmavém, potažmo černém podkladu, je pro oči mnohem namáhavější.

Knihy v PDF, čistě obsahové weby, vždy černý text na bílém podkladu.
Taurus
Profil
Velda:
Jedno z pravidel o kontrastu: Nutnost snížení kontrastu pro obrazovku PC (85% černá na bílé apod.). Stíráš se sám svými příspěvky v problematice, které nerozumíš.
Velda
Profil
Railbot:
Bílý text na tmavém, potažmo černém podkladu, je pro oči mnohem namáhavější.
neříkám, že čtení bílého textu na tmavém pozadí není více namáhavý, ale že se to čte stejně dobře jako kdyby to blyo invertované :)
Taurus:
Jedno z pravidel o kontrastu: Nutnost snížení kontrastu pro obrazovku PC (85% černá na bílé apod.). Stíráš se sám svými příspěvky v problematice, které nerozumíš.
zkus si pustit někdy v noci (tím míním za tmy) nějakou stránku s bílým pozadím a černým textem odborníku :o), jak moc to unavuje oči závisí jen na okolním světle, proto se dá taky ten kontrast na obrazovce upravit, což ale není zrovna 2x praktické .)
Railbot
Profil
Velda:
neříkám, že čtení bílého textu na tmavém pozadí není více namáhavý, ale že se to čte stejně dobře jako kdyby to blyo invertované :)
Připouštíš, že je to více namáhavé a vzápětí si odporuješ, když píšeš, že se to čte stejně dobře. První je pravda, druhé tím pádem nikoli.
Velda
Profil
Railbot:
jj omlouvám se, moje chyba, pletu tady čitelnost a namáhavost... :( tedy čitelnost maximální (co se zvolených barev týče), ale namáhavost za světla velká, ale třeba v tuto dobu, pokud máte zhasnuto se to čte parádně a naopak by to bylo zase hrůzostrašné :)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Veldu:
Děláš bordel. Opakovaně rozjíždíš naprosto nesouvisející debaty a neumíš je vést konstruktivně. Kroť se sám, než to udělá někdo jiný.

to je stejný, jako kdyby jste tvrdil, že černá se na bílem špatně čte a že z toho též bolí oči...
třeba v tuto dobu, pokud máte zhasnuto se to čte parádně a naopak by to bylo zase hrůzostrašné :)
Vskutku krásný argumentační kotrmelec.
Gappa
Profil
Jen odpovím na původní otázku:
Ne, nečte se mi to dobře, za chvíli musím stránku zavřít nebo si vypnout styly, pokud je obsah opravdu tak zajímavý.
_es
Profil
Velda:
kontrastní poměr je STEJNÝ u černá-bílá jako u bílá-černá, ano zkusil jsem číst a bez problému, ten problém je imaginární a je u vás :D
Z toho, že je kontrastný pomer rovnaký, ešte nevyplýva, že je rovnaká aj subjektívna čitateľnosť textu.
A ako tu už niekto písal, príliš vysoký kontrastný pomer môže byť aj nepríjemný na zrak.

V nejakom časopise som o tom čítal nejaký článok, už si presne nepamätám v akom, no išlo zhruba o toto:
Vnímanie zrakom je uspôsobené hlavne na vnímanie tmavších objektov na svetlom pozadí.
Prvé textové editory a podobné aplikácie používali biele písmo na čiernom pozadí - obsluha bola menej ožarovaná od monitorov.
Časom sa zistilo, že toto neprirodzené čítanie - svetlé písmo na tmavom pozadí spôsobuje zrakové problémy.
Preto majú aj textové editory predvolené obvykle čierne písmo na svetlo šedom pozadí.
Velda
Profil
_es:
ono já jsem ze sebe ještě pořádně nic nevymáčkl a pokud jo, tak to nedávalo smysl ani mně... :D
tady se plete náročnost a čítelnost... čitelnost ovlivňuje kontrastní poměr, ale náročnost na oči je celkem relativní věc, jelikož to je souboj barev na obrazovce vs. okolního světla, sice i černé písmo se čte lépe na šedém pozadí při denním tlumeném světle :)
ale fakt, který jsem opomínal je, že "běžná počítačová černá" je velmi rušivá a nepřirozená, v reálu se s ní běžně určitě nedá setkat a je otázka jeslti vůbec, to samé by se asi určitě ale dalo říct i o bílé, mně se ten vzhled líbí, ale dobře se čte jen za šera či za tmy, neuškodilo by mírně zvýšit světlost černé a mírně snížit světlost bílé (třeba +5%|-10%)
_es
Profil
Velda:
tady se plete náročnost a čítelnost
Nič sa nepletie, z hľadiska dlhodobejšieho čítania to sú skoro synonymá.
Niečo iné je trebárs logo s niekoľkými písmenami, no aj tam je asi lepšie uprednostniť svetlé pozadie s tmavšími písmenami a objektmi.
Velda
Profil
_es:
synonyma to nejsou, oči v tomhle případě dělávají 2 věci, mění množství světla vstupujícího do oka, jenže pokud je všude kolem denní světlo, černá obrazovka a na ní bílé písmo, tak tenhle mechanismus je zrovna na nic a více se oči namáhají, kdežto můžou být stránky, které se svými světelnými vlastnostmi příliš nevyjímají okolí..., ale text a pozadí tam má malý kontrastní poměr, takže se spouští 2. mechanismus a to pokus o zaostření, který nemá příliš vlaný účinek v tomhle případě a jen namáhá více oči... setkat se tyhle dvě věci naráz na jedný stránce, tak je to pro návštěvníka skutečně "barevný zážitek", ale jinak s vámi souhlasím :)
Taurus
Profil
Velda:
Mě nazýváš s úšklebkem odorníkem a sám tu rozvíjíš odstavce plné slov, které vůbec s počátkem diskuze nesouvisí.

Takže znovu: v elektronickém textu nemá bílá na černé co dělat. Kvůli ostrosti se musí kontrast snížit. V praxi je častější psát černé na bílém, líp se to čte (opět se sníženým kontrastem). To jsou holá fakta, standard. Že tobě ostrost nevadí nebo v noci se čte bílá na černém dobře, to nikoho nezajímá. Dobrý web splňuje standardy, které pokryjí nejen tebe, ale i ty, kteří si nechtějí kazit oči ostrým přechodem.
_es
Profil
Taurus:
To jsou holá fakta, standard.“...„Dobrý web splňuje standardy, které pokryjí nejen tebe
O akých štandardoch píšeš?
Sú nejaké doporučenia týkajúce sa minimálneho kontrastu. Tieto biely text na čiernom pozadí spĺňa perfektne, napríklad tu.
Tie ostatné veci sú len nejaké číselne presnejšie nedefinované odporúčania, ktoré však treba brať tiež vážne, skôr aj vážnejšie.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0