« 1 2 »
Autor Zpráva
Joan
Profil
Zdravím,
přemítám, jak přesvědčit Operu i FF, aby mi text mezi <pre> a </pre> (typicky básnička) zobrazovaly při použití border a paddingu co nejstejněji:
velikost písma i šířku bloku mezi oběma výše uvedenými značkami mám v jednotkách em - a přesto když je text ve Firefoxu OK, tak v Opeře přetéká ven... nebo naopak když ladím napřed pro Operu, tj. aby se text vůbec vešel, tak ve Firefoxu je zase neúměrně dlouhý prostor vpravo. Nepomáhají ani procenta.
Žila jsem v domnění, že "em" je relativní jednotka, ale zřejmě ne tak úplně a jak kde.
Byl by tu prosím nějaký "básník" se stylovací radou? Díky předem!
Miloš
Profil
<pre> je typicky básnička? To snad ne?
Neznám pro básničku vhodnější element než odstavec s od<br>eaknutými řádky:

<p>hubalije alije<br>
bubu lije maryje<br>
jemarila lijeta<br>
bumalije dieta</p>

<p>dijamely bumy taje<br>
pyxameli umyta je<br>
nehumila sven<br>
a ty z kola ven</p>
Joan
Profil
Zkusila jsem, ale:
1) mnohem nepřehlednější než uvnitř <pre>, které taky formátuje přesně podle napsaného
2) můj problém to bohužel vůbec neřeší...
Ehm, jaké tedy jednotky velikosti?
Tayger
Profil *
klidně použij na písmo pixely, ty se vykreslují na obrazovce vždy stejně, pokud je tedy testováno na stejném rozlišení.
Joan
Profil
Právě že ani pixely nepomohou, protože v Opeře text pořád vylézá z rámečku...
Napadlo mě mrknout do nastavených písem jak FF, tak Opery. Ve FF3 mám výchozí písmo Times New Roman 16px, v Opeře taky. Zkusila jsem v CSS nastavit přímo toto písmo a - světe div se, veršování vypadá stejně jak ve FF, tak v Opeře a dokonce i v IE7!
Chtěla jsem použít bezpatkový Arial CE který mám ostatně nastavený na samém počátku CSS pro html a body, jak jsem si právě zkontrolovala.
Moje řešení je, že jsem vymazala extra nastavení písma pro prvek <pre>, tím pádem se použije zcela výchozí definová velikost a už to vypadá k světu :-)
panther
Profil
Joan:
máš někde odkaz? Zdá se mi to celé trochu divoké :-)
Joan
Profil
panther:
Zatím jen na localhostu, ale už jsem náhodou objevila, že neúmyslná deklarace téhož typu písma na dvou různých místech v CSS mi to rozhodila. Z posledního místa jsem ji vymazala a už se mi to srovnalo. Sice v Roman New Times (podle patek) ale funguje.
Bubák
Profil
A co tohle?
<style>
p {
	font-family: monospace; /* raději nějaké hezké písmo: Arial, sans-serif; */
	border: 1px solid navy;
	padding: 0.5em;
	margin: 0.2em 0;
}
.obal {
	border: 1px solid red;
	float: left;
}
.cistic {
	clear: both;
}
</style>
<div class="obal">
<p>hubalije alije<br>
bubu lije maryje<br>
jemarila lijeta<br>
bumalije dieta</p>

<p>dijamely bumy taje<br>
pyxameli umyta je<br>
nehumila sven<br>
a ty z kola ven</p>
<div class="cistic"></div>
</div>

Červené orámování je tam, aby bylo vidět, jak to "obal" drží pohromadě, klidně ho odstraň.
Tayger
Profil *
Bubák:
Já myslím, že může použít jakýkoliv tag na tu básničku, když se jí <pre> líbí, tak bych jí nevnucoval odstavec, ostylovat se to dá vždy, ale třeba se jí líbi formátování, které pre nabízí.
Bubák
Profil
Tayger:
ale třeba se jí líbi formátování, které pre nabízí.
Sémanticky na básničku nic rozumného kromě odřálkovávaného odstavce není, a tuším, že ani HTML5 na tom nic nezmění, i když jakési pokusy "vynalézt" element pro poezii byly.
Na vzhled (formátování) už hezkou řádku let máme CSS, vždyť sám píšeš: „ostylovat se to dá vždy“.
Tayger
Profil *
Bubák:
Na vzhled (formátování) už hezkou řádku let máme CSS, vždyť sám píšeš: ‚ostylovat se to dá vždy‘.
JJ, to píšu a je to pravda a na básničku lze použít spousta věcí, stačí to jen dobře promyslet. Nevím jak to bude v HTML5, to je opravdu ve hvězdách, ve hvězdách je i to, zda se vůbec ujme, současné nástroje jsou totiž plně dostačující. Když si člověk otevře stránku, tak tam vidí pouze div div div a vntiřní fotmátovací tagy, kterou jsou stejně plně v moci css. Kdyby místo dlouhého vyvíjení HTML, vymysleli a doplnili další funkce CSS, udělali by lépe. Stejně, než bude HTML5 v kurzu, tak se minimálně ještě parkrát protočí verze prohlížečů a kolik chaosu to přinese. :-D
panther
Profil
Tayger:
na básničku lze použít spousta věcí, stačí to jen dobře promyslet.
taky se dá použít na každý řádek básničky sólo div, že?

Samozřejmě, použít se dá kdeco, ale ne vše je (sémanticky) správně. A sémanticky správných řešení bývá málo, většinou právě jedno.
Str4wberry
Profil
Osobně vůbec nevidím problém použít <pre>.
Joan
Profil
Bubák:
díky, večer doma vyzkouším a kdyžtak nahraju i odkaz. Je fakt, že já ten blok s verši nemám ničím obalený.
P.S.: K čemu je tedy vhodný tag <pre>? Na zobrazení kódu jsem viděla v jedné poradně
<code>
Čím se vlastně tyto různé tagy, které mají na starost vypisování textu přesně podle zadání, liší a kdy který použít, aby to bylo sémanticky správně?
panther
Profil
Joan:
K čemu je tedy vhodný tag <pre>?
těžko říct :-)

Tady na diskusi se pomocí <pre> vypisují kódy. <code> dle svého jména slouží k témuž (výpis kódů), jen je řádkový. Zatímco u výpisu kódu je nezbytné zachovat odsazení, u básničky taková potřeba není, pokud se nepletu.

kdy který použít, aby to bylo sémanticky správně?
u těhle to je vcelku jedno. Určitě záměna těchto není tak hrozná, jako dát místo nadpisu div, jak to někteří dělají. Svým příspěvkem [#12] jsem <pre> rozhodně nezavrhoval, jen jsem vyjádřil nesouhlas s tvrzením „na básničku lze použít spousta věcí, stačí to jen dobře promyslet“.

Abych ti to ještě trochu zamotal, nezmínila jsi <samp> :-)

CODE:
    Designates a fragment of computer code.
SAMP:
    Designates sample output from programs, scripts, etc.

zdroj: http://www.w3.org/TR/html4/struct/text.html#edef-CODE
Str4wberry
Profil
Značka <pre> je v podstatě určena pro obsah, u kterého je žádoucí formátovaní pomocí bílých znaků, což básnička i zdrojový kód je, ten může být navíc ještě ve značce <code>.
Joan
Profil
<samp>? To existuje? Díky za odkaz, rozšířím si znalosti! A vyzkouším, jak přesně všechny možnosti fungují.
Joker
Profil
Tayger:
na básničku lze použít spousta věcí, stačí to jen dobře promyslet
Jasně, třeba <address>, <ol>, <input>, <textarea>, no a úchvatně by mohla vypadat básnička, kde by každý řádek byl jeden <marquee>.
Jelikož formátování určuje CSS, na básničku lze použít většinu HTML prvků, ale to neznamená, že to tak je správně.

Joan:
K čemu je tedy vhodný tag <pre>
<pre> je značka označující text, který už je naformátovaný jiným způsobem než HTML (proto se zachovávají mezery a tak).
Podobně jako panther si nemyslím, že by <pre> pro básničku byl úplně vyloučený, spíš podle situace.
Joan
Profil
Tak na této stránce je zrovna v ukázce použití tagu PRE použito pár veršů - přesně moje potřeba :-)
Tayger
Profil *
Joker:
„na básničku lze použít spousta věcí, stačí to jen dobře promyslet“
Jasně, třeba <address>, <ol>, <input>, <textarea>, no a úchvatně by mohla vypadat básnička, kde by každý řádek byl jeden <marquee>.
Jelikož formátování určuje CSS, na básničku lze použít většinu HTML prvků, ale to neznamená, že to tak je správně.

A tvrdím snad, že je to správně? Jen jsem podotknul, že lze na ni použít cokoliv, jen to dobře promyslet. To neznamená, že schvaluji použití divu místo nadpisu, jak zde panter podotknul, ani neschvaluji jiné způsoby, které nejsou zrovna správné. Vše co jsem chtěl svým příspěvkem říci je, že ve světě HTML+css si člověk může s formátováním dělat co chce, když to dobře promyslí a jde to udělat s jakýmkoliv párovým tagem, který má spojitost s formátováním v BODY.
Nuže nechytejte se za má slovíčka, protože jak je vidno, mou myšlenku jste nepochopili.

A co je špatného na tom, aby si použila PRE? Jdnou to už má tak napsáno, tak proč ji někdo radí, ať to přepíše, aby to bylo podle něj správně? To nemůžete myslet vážně.

Jinak třeba já osobně nechápu, proč bubák nabízí absolutně stejné řešení jako Miloš. :-O Navíc sama Joan napsala na něj toto:

Joan:
Zkusila jsem, ale:
1) mnohem nepřehlednější než uvnitř <pre>, které taky formátuje přesně podle napsaného

No tak proč ji tedy navrhujete znovu něco takového, když je pro ni pre přehlednější?

Není to směřováno na tebe ani na panthera, jen mě trochu zaráží, že máte takové reakce a vlastně i ten fakt, že je ji strkná něco co už jednou odmítla. Jo a nemusíš ze mě dělat vola, moc dobře vím na co jaký tag použit.
Bubák
Profil
Joan:
Je fakt, že já ten blok s verši nemám ničím obalený.
DIV "obal" jsem použil proto, aby každá básnička byla orámována rámečkem o šířce nejširšího řádku na stránce. Podle popisu předpokládám, že jsi se o něco takového pokoušela.

kdyžtak nahraju i odkaz
Z toho a z případného popisu přesně jasné, o co se pokoušíš.

<samp>? To existuje?
Sice odbíháme od tématu, ale "oficiální", tagy, přesněji seznam tagů podle secifikace HTML 4.01 je tady:
http://www.w3.org/TR/REC-html40/index/elements.html
Prohlížeče toho podporují vice, nejpoužívanější "neznámý" tag je EMBED, pokud by tě téma zajímalo, založ nové vlákno.

na této stránce je zrovna v ukázce použití tagu PRE použito pár veršů - přesně moje potřeba
Použít element PRE jen kvůli výchozího vzhledu není dobrý nápad. Jestli je vhodnější PRE, nebo P, vidíme, až dáš odkaz.

Ale nehrotil bych to, nebude to taková prasárna, jako třebas použití DIVu na nadpis, nebo kopy odkazů na menu.

Tayger:
Jinak třeba já osobně nechápu, proč bubák nabízí absolutně stejné řešení jako Miloš.
Protože s Milošem souhlasím. Přidal jsem k tomu CSS, aby bylo jasné, že Milošův návrh le použitelný.

No tak proč ji tedy navrhujete znovu něco takového, když je pro ni pre přehlednější?
Naprosto nechápu, v čem je PRE přehlednější. V tom, že na konci řádků nemusím psát brka? Ale počkám na odkaz s ukázkou básničky.
panther
Profil
Tayger:
tak proč ji někdo radí, ať to přepíše, aby to bylo podle něj správně? To nemůžete myslet vážně.
možná proto, že Joan má dle předchozích příspěvků a témat o problematiku zájem a chce mít web dokonalý? Chce se naučit kódovat správně? Navíc, zaměnit jednu počáteční a jednu koncovou značku takový problém není.

Vůbec to nejsou nikterak nepřiměřené reakce, jen návrhy, nápady a rady (dobře míněné).

Jo a nemusíš ze mě dělat vola, moc dobře vím na co jaký tag použit.
vola z tebe nikdo nedělá, jen musíš volit vhodná slova, aby to vyznělo tak, jak chceš. Co se užívání tagů týče, to, že víš, co kde použít, si ve vlastním zájmu nemysli - snadno se ti stane, že se spokojíš s dosavadní znalostí problematiky a nebudeš se chtít dále vzdělávat a znalosti rozvíjet :-)

Bubák:
Sice odbíháme od tématu, ale "oficiální", tagy, přesněji seznam tagů podle secifikace HTML 4.01 je tady:
nemyslím si, že je to až takové odbíhání - pre, code, samp - když se bavíme o dvou, je dobře zmínit i ten třetí. Netýká se to básničky, ale problematiky jako takové, jež tu s Joan řešíme.
Tayger
Profil *
panther:
pleas, už dost promlouvání do duše. :-D Nemusíš se bát, že to nechápu, opravdu jsem rád, že něco takového napíšeš mě v takovém duchu, myslím, že jiní by to tak dobře nebrali. A toho vola se zastávám, z jeho příspěvku mám takový pocit. ;-)

Bubák:
„No tak proč ji tedy navrhujete znovu něco takového, když je pro ni pre přehlednější?“
Naprosto nechápu, v čem je PRE přehlednější. V tom, že na konci řádků nemusím psát brka? Ale počkám na odkaz s ukázkou básničky.

Tak fajn, když to nechápeš, tak já ti to vysvětlím.

Uvnitř tagu <pre> totiž neplatí základní pravidlo HTML syntaxe, které konec řádku bere jako mezeru a skupinu mezer chápe jako mezeru jednu. Takže případné násobné mezery a konce řádků se v prohlížeči zobrazí stejně jako ve zdroji.

Nuže sám vidíš v čem je pre přehlednější. A pokud stále ne, tak prostuduj tag pre.
Bubák
Profil
Tayger:
Nuže sám vidíš v čem je pre přehlednější.
Jaké štěstí, že neděláme "přehledné tabulky" ;-)
Tayger
Profil *
Bubák:
Herdek nestraš tu s tabulkama, noční můra, která mě budí ze sna. :-D
Miloš
Profil
Jsou situace, kdy i na básničku bych použil <pre>, a to v takovém případě, jako jsou Havlovy typogramy Antikódy, kde skutečně záleží na tom, jak je text rozložený.
Zcela obdobně bych použil prehistorického <font>u v případě, chtěl-li bych napsat, že
<font color="#0000ff">toto je modrý text</font>
Oproti tomu všude tam, kde není rozložení textu nositelem významu by mě ani nenapadlo <pre> použít, stejně jako bych nepoužil <font>, kdybych chtěl text obarvit modře jen proto, aby to bylo hezké.

Tayger:
nestraš tu s tabulkama
Máš něco proti tabulkám? Na tabulky nic lepšího než <table><th><td> neznám.
A nejlepší tabulky jsou tabulky čokolády. :-D
Tayger
Profil *
Miloš:
Zcela obdobně bych použil prehistorického <font>u v případě, chtěl-li bych napsat, že
>
1
>
<font color="#0000ff">toto je modrý text</font>
No tak já ti nevím, ale ani toto si prehistorický tag nezaslouží. :-)

Máš něco proti tabulkám? Na tabulky nic lepšího než <table><th><td> neznám.
A nejlepší tabulky jsou tabulky čokolády. :-D
A to bude jak fungovat v praxy? hodně mi chybí tr :-D

Tabulka čokolády může být dobrá, ale určitě né nejlepší. :-)
Miloš
Profil
Tayger:
A jak bys sémantičteji zapsal modrý text, který nese informaci o tom, že je modrý?
Tayger
Profil *
Miloš:
Například inline stylem, když už bude nejhůře. ;-)
Miloš
Profil
Proč? Jediný rozumný důvod, pěkně prosím. Co je na <font color nesémantického?
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0