« 1 2
Autor Zpráva
Tayger
Profil *
Miloš:
Mno vem to i z druhé strany, ty použiješ pro vyjádření barvy písma font a člověk, který se to bude po tobě učit kódovat, a to se stát může, začne všude psát font color="" ale když použiješ inline styl color: tak se zamyslí co to to CSS je? A za chvíli se bude učit moderně kódovat. Další stránkou je, že inline styl color se neváže na tag, nýbrž na vlastnost style="", která je běžně obsažená v každém tagu. A pak je tu fakt, že inline styl bude v tomto případě kratším zápisem, neboť font je párový tag, který se už prostě nepoužívá.
Miloš
Profil
Tayger:
Pořád se s tvými argumenty nemohu spokojit.
1) Kód nepíšu proto, aby se po mně někdo učil kódovat. Stejně jako při hře na klavír nemusím dodržovat „standardní“ prstoklady, když to není z lemplovství a když dobře vím, proč to tak hraju. Použiju takový prstoklad, kterým docílím s co nejmenším úsilím co největšího a nejstabilnějšího výsledku.
2) Jenže pokud chci „sémanticky modrý text“, pak jde o sémantický popis barvy textu. Proto font. Jistě mohu použít <font style=", ale to mi připadá zbytečné. Ty jsi beztak proti značce font jako takové; pak mi ale řekni, jaký sémanticky vhodný tag bys použil.
3) To, že „se už prostě nepoužívá“ není argument. Jaké „se nepoužívá“? Nefunguje? Nesmí nefungovat, dokud budou prohlížeče podporovat HTML. Do té doby je povinností prohlížeče takovou značku správně interpretovat a žádný výrobce prohlížeče není tak mešuge, aby zrušil podporu pro staré stránky.
Joan
Profil
Teda, pánové, já tiše žasnu, jakou vášnivou diskusi jsem rozpoutala svou neznalostí, jak správně nakódovat básničku a jak jí vnutit bezpatkový font, který se bude zobrazovat aspoň v hlavních prohlížečích co nejpodobněji.
Hlavním bodem sváru - diskuse - polemiky budiž čtyři veršíky v zatím hnědém a hranatém rámečku na této stránce s formulářem. V daném kódování a stylování se mi text zobrazuje stejně (pixely neřeším) v IE6 - IE8, v FF3 - 3.5, v Opeře 10.10 a jediné, co jsem vlastně chtěla, bylo nastavit hezčí bezpatkové písmo pro všechny prohlížeče.
Btw, mám tušení, že moje nastavení písma má kromě veršů neblahý důsledek také na to, že např. text "Chcete mi odeslat námět nebo připomínku?" je v Opeře dost nalepený na okraj, ve Firefoxu je to s většími mezerami od kraje formuláře. Ale přece nemůžu nutit čtenáře (budou-li jací), aby si podle mě nastavovali písmo.
Co byste mi prosím poradili?

P.S.: Panther správně uhodnul, že mě webová problematika velmi zajímá, chtěla bych to jednou umět opravdu dobře.
Miloš
Profil
Joan:
Zkusil jsem to s odstavcema. Je pravda, že tohle není ani centrování, leda na nějakou vychýlenou osu a to se v HTML/CSS dělá blbě a složitě.
V takovém případě <pre> asi nebude tak úplně nejhorší řešení.
Přesto jsem zkusil jiné; funguje v IE 6 a 8, Opeře, FF a Chrome:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">
<style type="text/css">
	body {font: 100%/1.4 Verdana, 'DejaVu Sans', sans-serif; color: black; background-color: white;}
	div.basnicka {width: 13em; padding: 1em 1em 1em 4.5em; background-color: #eeffff;
		border-top: #aa6644 solid 3px; border-left: #aa6644 solid 3px;
		border-right: #995533 solid 5px; border-bottom: #995533 solid 5px;}
	p {text-indent: -3em; margin: 0;}
</style>

<title>Básnička</title>

<div class="basnicka">
	<p>Přemýšlíte, jak mi říci, <br>
     že je někde chyba?<br>
	<p>Nebo jen tak napsat pár vět?<br>
    Tu na stránce třeba:
</div>

(Pro přehlednost jsem vynechal všechny zbytné nepovinné tagy.)
Tayger
Profil *
Joan:
Problematika písmen je poměrně složitá, najdeš je všechny většinou uloženy ve složce windows/fonts, Fonty v ní obsažené je schopen tvůj počítač nabídnout programům ke zobrazení. Pokud jsi ji otevřeš, tak můžeš z nabízených fontů použít jakýkoliv, který se má zobrazovat na stránce. Ale pozor, podmínkou pro zobrazení je, že daný font je nainstalován na pc uživatele, což může a nemusí. Např. linux má jistý font, který windows nemají a naopak. Hlavně z tohoto důvodu, aby se minimalizovalo riziko, tak se uvádí více fontů za sebou, jako alternitiva, kdyby předchozí font na pc nebyl nainstalován. Tahoma, Arial, sans-serif, atd.
Soubor font je navíc plný pravidel, jak zobrazovat písmo v různých situacích, tak například, jak bude písmo vypadat při jakém rozlišení, jak bude vypadat tučně či jak bude vypadat v kurzívě.
Nové fonty lze do pc také lehce nainstalovata to přes soubor/nainstalovat nové písmo, či jen přetažením fontu do složky, ale nezapomínat na to, že font musí být i na straně uživatele, který si stránku zobrazí.
Typ: v Corelu si lze fonty upravovat podle tvé fantazie, můžeš si tak vytvořit vlastní fonty, samozřejmě není to jen v corelu, jiné programy to zvládají také. ;-)

Moderátor Str4wberry: Debata o Preferování ukončovacích značek byla vyčleněna.
panther
Profil
Joan:
Hlavním bodem sváru - diskuse - polemiky budiž čtyři veršíky v zatím hnědém a hranatém rámečku na této stránce s formulářem.
to kdybys nám ukázala hned, nemuseli jsme přemýšlet nad odstavci :-), jasné a nejjednodušší pre. Jen mi to nedá, přijde mi, ač je to možná záměr, že je ta básnička rozbitá, jak nesedí 2. a 4. řádek.

tiše žasnu, jakou vášnivou diskusi jsem rozpoutala svou neznalostí, jak správně nakódovat básničku
a nad čím jiným by se mělo debatovat, než nad zajímavými věcmi? :-) Drtivá většina dotazů zde na diskusi má jasnou odpověď, to v tomto případě nebyla ani omylem. Nad zajímavým tématem je dobře se zamyslet hlouběji a podiskutovat o něm.

Miloš:
Přesto jsem zkusil jiné; funguje v IE 6 a 8, Opeře, FF a Chrome:
neřeší vychýlené řádky 2. a 4., které mě zaujaly :-) Pro delší básničku v tomto stylu (bůhví, co autorka zamýšlí s grafickým rozložením veršů) raději opravdu to <pre> :-)
Bubák
Profil
Já bych šířku pro básničku nedeklaroval explicitně, ale využil bych float, samozřejmě za obtékaným elementem musí být čistič. Využil jsem (obšlehnul) Milošův kód, mé další úpravy v kódu jsou v podstatě kosmetické:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">
<style type="text/css">
    body {font: 100%/1.4 Verdana, 'DejaVu Sans', sans-serif; color: black; background-color: white;}
    div.basnicka {float: left;
        padding: 1em 1em 1em 4.5em;
        margin: 1em 0 1em 6em;
        background-color: #eeffff;
        border-color: #995533;
        border-style: solid;
        border-width: 3px 5px 5px 3px;}
    div.basnicka p {text-indent: -3em; margin: 0;}
    .cistic {clear: both;}
</style>

<title>Básnička</title>

<div class="basnicka">
    <p>Přemýšlíte, jak mi říci, <br>
     že je někde chyba?<br>
    <p>Nebo jen tak napsat pár vět?<br>
    Tu na stránce třeba:
</div>
<div class="cistic"></div>
Tayger
Profil *
Bubák:
Jinýmy slovy na mouchu použiješ pštikilové bourací kladivo. :-D
Nedovedu si představit, že bych se s tím takto pitval jen protože má různě posunuté řádky. :-)
Plaváček
Profil
Tayger:

Báseň je umělecká forma, která dost často stojí a padá s jejím vizuálním ztvárněním. Joan se vůbec nezeptala blbě a je fajn, že se tato "drobnost" řeší.

Za určitých okolností prostě formátování veršů může mít svůj, byť nezřetelný a těžko nalezitelný, účel. Použití elementu pre se nabízí a myslím, že je to jedna z možností, jak to udělat, aby se sémantický vlk nažral a vizuální koza zůstala celá. Problém je, že v CSS se s tímto elementem dost blbě pracuje. V tomto ohledu Bubákovo řešení vůbec není od věci.
Joan
Profil
No můj záměr byl, aby verše nebyly jen tak strojově zarovnané doleva, ani obyčejně centrované, ale aby vizuálně zaujaly a ponoukly návštěvníka vepsat pár řádků do formuláře...
Schválně jsem zkusila pod sebe nakódovat Milošovo a svoje původní řešení. A zírám:
přestože mám oba kousky v body a přiřadila jsem jim stejné třídy, tak deklarace typu písma v <body> očividně částečně "vydědila" prvek <pre>, protože mu odmítla nastavit bezpatkové písmo, pouze barvu písma a rámeček. Proč barvu písma ano, ale typ ne? Co je na tom <pre> tak zvláštního?!
A drobný detail: u mého řešení 4. řádek oproti druhému přesahuje na obou koncích o jeden znak, Milošovy odstavce jsou přesně zarovnané vlevo.
Nebo taky jinak: jak na vás působí rozhozené řádky? Mám je nějak jinak "učesat"?

Jestli můžu, připojím ještě odkaz na jinou svou básničku. Je skoro na konci stránky a vymyslela jsem zobrazení pomocí obrázku s textem na pozadí. Je čitelná s vypnutými obrázky i styly a je pouze v DIVu (PRE jsem ještě neznala...). Jsou nějaká negativa tohoto divo-obrázkového řešení?
Miloš
Profil
Joan:
Pre má neproporcionální font jako svou výchozí vlastnost. Pokud to chceš změnit, musíš to udělat. Například:
pre {font-family: Verdana, 'DejaVu Sans', sans-serif;}
Joan
Profil
Miloš:
No právě přesně toto jsem na samém počátku udělala, jen jsem použila "Arial CE". A v Opeře bylo písmo najednou obrovské, v IE taky a přetékalo ven, zatímco Firefox zobrazoval podle mého přání. A to byl hlavní důvod, proč jsem vznesla dotaz na použití jednotek, protože jsme měla pocit, že ničím jiným to ovlivnit nemůžu.
Miloš
Profil
Arial CE je v současnosti pitomost.
Pokud jde o velikost písma, vinu by mohl mít vykreslovací režim.

Doplňuji:
A taky je možné, že zatímco jeden prohlížeč nahradil Arial CE logicky Arialem, jiný prohlížeč ho mohl nahradit jiným fontem.
panther
Profil
Joan:
u mého řešení 4. řádek oproti druhému přesahuje na obou koncích o jeden znak
zprava jsem si nevšiml, zleva ano ([#6]). Působilo to na mě zprvu rozbitým dojmem, ale možná o to víc mě to zaujalo - přilákalo to moje oko, což je asi dobře. V témže příspěvku jsem se vyjádřil k Milošově řešení. To je stylované tak, že první řádek je hned zkraje, druhý (a případné všechny další) jsou posunuté - stejně posunuté.

jak na vás působí rozhozené řádky? Mám je nějak jinak "učesat"?
tím, že to člověka zaujme na první pohled, verše si přečte... Nějak se mi to začíná čím dál víc líbit, asi bych to tam nechal.
Joan
Profil
Tak jsem to nějak vyoslila a prozatím jsem s výsledkem celkem spokojená :-)
V knížce "333 tipů a triků" od Martina Domese je návod, jak zalamovat řádky v básni - pomocí
p {white-space: pre;}

a vlastní báseň psát ve zdrojovém kódu přesně jak básník chce. Co vy na toto řešení?
Děkuji všem za jejich náměty a připomínky!
Miloš
Profil
Joan:
Že mě to troubu nenapadlo! Souhlasím, tohle je sémanticky čisté a zároveň pohodlné.
Str4wberry
Profil
Že mě to troubu nenapadlo!

Asi proto, že před necelými třemi roky se ti to velmi nelíbilo. :–)
Miloš
Profil
Str4wberry:
Každý se nějak vyvíjíme, no. ;-)
• Každopádně – v tomto případě, kdy je takovýto posun odsazení grafickou libůstkou nenesoucí význam, tam jsem jednoznačně pro takto nastylované odstavce.
• Selektory sousedního sourozence (viz to 3 roky staré vlákno) taky nejsou k zahození.
• Oproti tomu nese-li grafika význam, jako ve výše odkazovaných Havlových Antikódech, tam bych se přikláněl ke svému staršímu názoru a volil bych <pre>.
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0