Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Nezná někdo nějakou statistiku o tom, kdo si dnes vypíná CSS nebo používá nějaký prohlížeč, který CSS nepodporuje? Podařilo se mi vygůglit, jak je CSS bezva, s čímž pochopitelně souhlasím, ale o jeho rozšíření mezi uživateli jsem se toho moc nedověděl. Gůglil jsem "vypina css", "zastoupeni css", "schaltet css aus", "CSS ausschaltet" a Anteil "CSS ausschalten". Na dotaz Surfer "CSS ausschalten" jsem se jen dozvěděl (německy, Reeno, 27.05.2007 14:17:28), že "bez CSS jedou na každý pád všechny normální mobily (tedy všechno kromě Handhelds/PDAs), některé Screenreadery a textové prohlížeče (ty se dokonce ještě sporadicky vyskytují) a bóti". Gůglení bez uvozovek vyhodí tisíce výsledků, ve kterých tu informaci nenajdu, protože se všude píše jen o tom, jak lze CSS vypnout, ale ne o tom, kdo to dělá.

Chtěl bych si předefinovat některé tagy na formátování textu a tak bych rád věděl, jaké procento uživatelů potom bude můj web vidět jinak, než bych si přál. Mimořádný zálusk mám na tag <u>, ze dvou důvodů:

1. je sympaticky jednopísmenkový a
2. nikdy ho na jeho původní účel nepoužiju…

…neb podtržené mají být jen odkazy a ty jsou podtržené automaticky, netřeba na ně <u>. Proto bych chtěl vědět, kolik lidí si vypíná CSS?
Bubák
Profil
Přijde mi to ujeté, použít kvůli pár písmenkům značku, která má jiný účel. Přitom tu je dost značek, které ze dají použít:
i, b, em, strong - naformátují text u uživatelů, s vypnutími styly
span, font (pochopiteltě bez strašidelných atributů "face", "size", "color") - formátovány jen styly
a - bez atributů neutrální, ale při jeho použití na formátování se zbytečně nafoukne CSS, takže bych jej raději vynechal

Případně, piš si do kódu, co chceš, před uložením to prožeň přes "Najít - Nahradit" na standardní kód, tuhle funkci má skoro každý editor.
Nox
Profil
Petr ZZZ:
Podle mě je to záležitost extravýjimečná v řádech, osobně bych tipoval setiny promile
(edit: no možná když se sečtou všechny možné i nemožné zařízení tak možná trochu víc)

ad mobily:
3 roky starý článek... podle mě je situace opačná, nemám to extra podložené, ale podle mě dnešní mobilní (i nativní) prohlížeče podporují CSS

Například Nokia nativní prohlížeč je webkit-based, takže je na tom možná i líp než desktop IE7- (nebo 8-?)
Plaváček
Profil
Petr ZZZ:

Proto bych chtěl vědět, kolik lidí si vypíná CSS?

Nikdo neví.

Chtěl bych si předefinovat některé tagy na formátování textu

Jaký k tomu, prosím, máš důvod?
Petr ZZZ
Profil
Bubáku nevěřil bys, kolik se mi toho tvou odpovědí vyjasnilo, ačkoli skoro všechno už jsem dávno mohl vědět nebo i věděl, ale buď zase zapomněl nebo nepoužíval. :-) Například mi dosud nedošlo, že <font> bez atributů v HTML je vlastně použitelná i sémantická značka a že by se dal nastylovat! Dík za bezva nápad, i když v konkrétním případě mi docela záleží na tom, aby ten tag byl krátký.

„Najít - Nahradit“ je výborná věc a ve Wordu v tom mám rutinu, ale neuvěříš, v Editoru, ve kterém píšu kódy, jsem to objevil až teď díky Tvému trknutí! :-) Ono ve Wordu je to totiž integrované do Strg+F, zatímco v Editoru je pod Strg+F jen hledání a nahrazování je extra, pod Strg+H; proto jsem v Editoru o nahrazování do dnešního dne nevěděl. I když jsem se divil, že to neumí – a on umí! A když nad tím tak přemýšlím, vlastně by se dalo docela rychle zvyknout si psát ůů§ místo <strong> a ůůů§ místo </strong> a pak to nahradit. :-)

Co se týče těch značek, tak <i> si chci nastylovat jako tučnou kurzívu a <em> jako obyčejnou kurzívu, protože tučnou kurzívu potřebuji velmi často a obyčejnou velmi vzácně; <b> chci ponechat jako <b>, <s> nechci použít (v případě nějakých CSS-potíží rozhodně nechci mít text přeškrtnutý, ani "jenom sémanticky přeškrtnutý" ho nechci mít, to už raději "sémanticky podtržený"). Značka <pre> se mi nelíbí, protože nezalamuje řádky, <code> by asi šel použít, ale má přece jen už 4 písmenka, <xmp> je zavržená fosílie.

Značku <u> v jejím původním významu vůbec na nic nepotřebuji a s vysokou pravděpodobností nikdy potřebovat nebudu, tak nevím, proč bych si ji nemohl nastylovat na něco (cokoli), co – bude-li nejhůř – bude podtržené (ačkoli to podtržené vlastně mít nechci). No – ještě zapřemýšlím nad <code>, ale nelíbí se mi, že je to tak dlouhé.

Zajímavá alternativa by mohla být <tt>, ale nic o tomto tagu nevím, jen že existuje. Každopádně je sympaticky krátký – dokonce, ač jsou to dva znaky, v proporcionálním písmu je to opticky stejně krátké jako <u>. Možná ho použiju. Podle specifikace to má prostě jen dělat "dálnopisné nebo neproporcionální písmo" ("teletype or monospaced text"), takže jestli to chápu správně, tak tím není řečeno, že takto formátovaný text by měl s "dálnopisem" společného více než pouhý vzhled.

Plaváček:
Chci si udělat HTML stránku, do které bych si psal příklady kódu a poznámky o kódech. Kousky kódu si chci nějak naformátovat a chci na to nějaký pokud možno krátký tag. Zatím to sice mám jen u sebe na disku, ale kdybych se někdy rozhodl to dát na web, nechci být nucen to předělávat.

Díky všem za přínosné odpovědi a kdyby ještě někdo věděl něco více o tom, kolik lidí si vypíná CSS, tak budu vděčný za jakékoli další informace! :-)
tiso
Profil
Petr ZZZ: pokiaľ ťa nezaujíma význam tagu, nechápem, prečo ťa zaujíma, koľko ľudí má vypnuté CSS. Štruktúra HTML kódu je totiž dôležitejšia ako CSS.
Petr ZZZ
Profil
tiso:
Protože chci vědět, kolika lidem se to bude zobrazovat jinak, než chci dosáhnout nastylováním příslušného tagu. Kdo si vypne CSS, tomu se to zobrazí jinak než chci, když např. u <u> odstraním podtržení. Proto mě zajímá, zda si vůbec někdo CSS vypíná. Pokud to nikdo nevypíná, tak je dobře. Kdyby ale "vypínačů" bylo hodně, musel bych brát na odlišné zobrazení ohled a rozmyslet si, nakolik bude vadit, když se třeba zrovna <u> zobrazí opravdu podtržené.
tiso
Profil
Petr ZZZ: „Kdyby ale "vypínačů" bylo hodně, musel bych brát na odlišné zobrazení ohled…
A keď ich bude málo, tak nemusíš? Otázka znie: čo použitím tagu s krátkym názvom získaš?
Petr ZZZ
Profil
tiso:
A keď ich bude málo, tak nemusíš?
Pokud jde o otázku, zda bude podtržené něco, co podtržené ve skutečnosti mít nechci, tak bych na nějakou menší menšinu asi ohled nebral, protože mezi podtrženým a nepodtrženým zas tak tragický rozdíl není. Něco jiného by samozřejmě byly nějaké závažnější rozdíly; potom by bylo vhodné zohlednit i menšinu. A naopak – kdyby se nejednalo o menšinu, bylo by vhodné ošetřit i méně významnou záležitost.

čo použitím tagu s krátkym názvom získaš?
Kratší a tím pádem přehlednější kód. Vzhledem k účelu (viz má odpověď Plaváčkovi) mi to kromě toho usnadní práci, protože to chci používat především ve stránce, do které budu pravděpodobně často psát.
panther
Profil
Petr ZZZ:
Kratší a tím pádem přehlednější kód.
co bude na kódu, který nedbá na základní sémantická pravidla, přehlednější? Možná jsem staromódní a možná jsem jen nepochopil tvůj záměr, ale je to pro mě nějaké zmatečné.

Co se brouzdalů bez CSS týče, spousta lidí je zvyklá na to, jak stránky vypadají s defaultními styly, asi bych na to nic neměnil. A rozhodně bych nepodtrhával něco, co podtržené být nemá.
Dranel
Profil
Petr ZZZ:
Každý člověk je zvyklí na vykreslování, které provádí ten jeho prohlížeč a považuje toto vykreslování za standard. Stejně tak každý interpret jazyka (prohlížeč, hlasová čtečka apod.) dle nějakých standardů vykresluje různé znaky. Z toho vyplývá, že absolutně nejideálnější by bylo, kdyby byl jednotný standard dodržovaný všemi výstupními zařízeními. Ten ovšem dodržovaný není (odchylky ve vykreslování) a proto nastupuje na řadu standard individuální, jinak řečeno každý je zvyklý na vykreslování svého zařízení a toto vykreslování považuje za standard. Pokud mu na tom něco změníš, musí přemýšlet. A to je špatně. (Nevím, jestli je z toho pochopit, co jsem chtěl říci, prvně jsem to celé smazal a napsal znovu. No uvidíme, jakou to bude mít reakci.)
Petr ZZZ
Profil
Dranel:
Pokud mu na tom něco změníš, musí přemýšlet.

On nemusí přemýšlet, stačí když použije moje CSS. :-) V tomto bodě se ovšem dostává do hry pantherova připomínka (díky, Petře!), která se mi jeví jako hodně důležitá: neznámá množina brouzdalů, která sice CSS používá, ale ne to, které jsem napsal já, nýbrž nějaké výchozí nastavení svého prohlížeče. Toto dost podstatně mění situaci a myslím, že s přestylováním (a tím pádem bohužel – škoda – vůbec s jakýmkoli využitím) značky <u> se budu muset rozloučit.

Když se dívám na abecední seznam HTML-tagů, tak opravdu nechápu, proč je jich tak žalostně málo jednopísmenkových. To byli tvůrci HTML takoví s prominutím tupci, že nebyli schopní si zapamatovat význam několika písmenek a museli do každého tagu cpát kus nějakého anglického slova nebo hned celé to slovo? – To mi teď samozřejmě ujelo a opravdu se na adresu tvůrců HTML okamžitě omlouvám. I tak to byl intelektuální výkon, před kterým mi nezbývá než hluboce smeknout, a jsem rád, že vůbec nějaké HTML existuje. Ale těch jednopísmenkových tagů opravdu mohlo být víc, kódy by byly kratší a čitelnější.

No nic, v konkrétním případě to tak zlé zase není. Použiju <tt> a tím snad nic nezkazím. Sice to nebude sémantické označení kódu, ale že to bude zobrazováno jako bezproporcionální, na to se asi dá spolehnout, a když napíšu font-family: 'Courier New', Courier, monotype ještě do CSS, tak snad není více co řešit.

panther: ↓
Díky, opraveno.
panther
Profil
Petr ZZZ:
tak opravdu nechápu, proč je jich tak žalostně málo jednopísmenkových.
já mám raději smysluplné pojmenování tagu. Máš například tagy cite, code, col, colgroup, který z nich by měl mít privilegované <c> a proč? Stejně tak, jako je přehlednější pojmenovávat třídy a identifikátory nějak smysluplně.

a když napíšu font-family: Courier New, Courier, monotype ještě do CSS
když už, tak raději
font-family: 'Courier New', Courier, monotype
Petr ZZZ
Profil
panther:
Ty apostrofy tam musí být? Já jsem to extra okopíroval od Yuhůa, abych tam nesekl nějakou chybu! :-)

Dodatek:
který z nich by měl mít privilegované<c> a proč?
Třeba by se mohlo psát <c> místo <code>; proč, to snad je jedno, to by se zkrátka muselo rozhodnout. Ty ostatní by mohly mít nějaká jiná písmenka nebo by byly dvoupísmenkové, to by se dalo ještě unést. Třeba by se mohly jmenovat <ct> (místo <cite>), <cd> (<code>), <cl> (<col>) a <cr> (místo <colgroup>). Nebo by se jmenovaly <c>, <d>, <e> a <f>. Nesmíme zapomínat, že písmo není nic než konvence, prostě bychom se to naučili, jako jsme se kdysi učili, že c se píše c a ne ¥ nebo nebo Đ.

xmark
Díky, to jsem nevěděl.
xmark
Profil
Petr ZZZ:
Na té stránce to je uvedeno jako normální text, není to v syntaxi css. Fonty s mezerou v názvu je třeba dávat do uvozovak (nebo apostrofů).
Bubák
Profil
xmark:
Fonty s mezerou v názvu je třeba dávat do uvozovak (nebo apostrofů).
U normálních názvů to prohlížečům nevadí, podle Chamurappiho by to teoreticky vadilo, kdyby jméno fontu začínalo mezerou, obsahovalo více mezer nebo končilo mezerou.

Mi se však minulý měsíc stalo, že některý z pohlížečů (nevzpomenu si) nebral bez uvozovek jméno fontu, kde za mezerou následovalo číslo, příklad si vycucám z prstu: "Sesibo 102". Pokud by to někoho zajímalo, tak se k tomu můžu někdy vrátit a zjistit, co to bylo za prohlížeč, taky budu muset sehnat "očíslovaný font", protože zmíněný font se mi nelíbil, takže jsem ho smazal a ani v koši už není.
Nox
Profil
Petr ZZZ:
Tohle zkracování je nesmysl, ty se snad chceš zařadit mezi lidi co používají proměnné $a, $p, $p2...? Z toho člověk časem vyroste...

Pokud není kód formátovaný prasácky, tak naopak delší je přehlednější... vizuálně v tom rozdíl nebude a významově delší formu každý hned pochopí, zkratku si člověk musí interpretovat

Jediné co tím získáš je pár mrzkých bytů, jinak ve všem ostatním je imho tvůj způsob horší

Délka psaní je taky irelevantní, pokud nepíšeš v notepadu
Petr ZZZ
Profil
Nox:
zkratku si člověk musí interpretovat
Jakékoli písmo je nutno interpretovat, to je podstatou písma jako formy komunikace. Jde jen o to naučit se to a zvyknout si na to tak, že člověk časem zapomene, že něco interpretuje, ale to je princip, který známe z první třídy. Já se učím kódovat teprve druhý rok, ale <b> už nevnímám jako <b>, ale jako tučné písmo. Když jsem začínal, vnímal jsem <b> jako <b>. (A řetězec <a href=""></a> jsem nedovedl napsat zpaměti, asi rok jsem ho kopíroval ze souboru, ve kterém jsem ho měl uložen, to jen jako perlička na okraj :-)

pár mrzkých bytů…
…je přece jedním z důvodů, proč např. CSS vítězí nad tabulkami. Pokud jde o čitelnost, nemluvím ani tak o čitelnosti kódu, ale vlastního obsahu. Porovnej čitelnost těchto dvou variant:

V <font>pondělí</font>, ve <font>středu</font> a v <font>pátek</font> se učíme <span>wutunhua</span>.
V <b>pondělí</b>, ve <b>středu</b> a v <b>pátek</b> se učíme <i>wutunhua</i>.

Jde mi o to, že když hledám v kódu nějaké místo, které chci upravit, tak hledám podle kontentu a ne podle kódu (protože kontent bývá jedinečný, zatímco kód se opakuje), a potom to místo najdu rychleji, když jsou tagy kratší a kontentu je v poměru více. Ze stejného důvodu píšu např. otvírací značky odstavců na konce řádků:

<p>
Odstavec 1</p><p>
Odstavec 2</p><p>
Odstavec 3</p><p>
Odstavec 4</p>

ty se snad chceš zařadit mezi lidi co používají proměnné $a, $p, $p2…?
Nevím. Je to hezky krátké a možná to tak budu dělat, jestli se někdy naučím programovat. :-) Není elegance zkratky hlavním rysem regulárních výrazů? (A důvodem, proč je těžké se je naučit, ale to se zřejmě musí zkousnout.)

…pokud nepíšeš v notepadu
Píšu. :-) Co bys mi doporučil?
panther
Profil
Petr ZZZ:
Je to hezky krátké a možná to tak budu dělat, jestli se někdy naučím programovat.
ale pro život nepoužitelné. Vem si situaci, kdy na programu budeš dělat s dalšími X lidmi. Někdo bude mít proměnné pojmenované tímto způsobem a ty, když budeš potřebovat upravit pár řádků, strávíš půl dne hledáním toho, co vlastně proměnná $a1 má dělat a kde se vzala. Když se bude jmenovat např. $pocet_kusu, bude vše jasné.

Píšu. :-) Co bys mi doporučil?
jestli se ti líbí a vyhovuje, zůstaň u něj. Osobně píši (a znám dost lidí, kteří píší) v PSPadu, ale je to na každém. Nevím, kam Nox mířil. V PSPadu se dá spousta věcí „naklikat“, aby se nemusely vypisovat, já to třeba nepoužívám a píšu si hezky ručně :-) PSPad používám ze zvyku, zvýraznění syntaxe, multihighlighter, související závorky (což jiné programy umí možná taky).
habendorf
Profil
Bubák:
Mi se však minulý měsíc stalo, že některý z pohlížečů (nevzpomenu si) nebral bez uvozovek jméno fontu, kde za mezerou následovalo číslo, příklad si vycucám z prstu: "Sesibo 102". Pokud by to někoho zajímalo, tak se k tomu můžu někdy vrátit a zjistit, co to bylo za prohlížeč, taky budu muset sehnat "očíslovaný font", protože zmíněný font se mi nelíbil, takže jsem ho smazal a ani v koši už není.

Že by?
Petr ZZZ
Profil
panther:
Vem si situaci, kdy na programu budeš dělat s dalšími X lidmi.
Když se bude jmenovat např. $pocet_kusu, bude vše jasné.

Má kritika se původně týkala syntaxe jazyka, která je jaksi základem, který je stejně nutné se naučit a kterou si nemůže každý vymyslet podle vlastního uvážení, jako si může vymyslet proměnnou. Uznávám, že při práci v kolektivu mají nějaké srozumitelné názvy proměnných smysl, i když pak budou delší.

Dík za tip na PSPad, kdysi jsem nad ním dokonce už uvažoval. I když mám trochu obavu, zda bude fungovat vše, na co jsem zvyklý. Zalomím-li např. v Notepadu v <title> řádku, bude se zobrazovat (v některých prohlížečích) i ve žluté bublině zalomená. Příklad: bublina u výrazu Vergnügen na mé stránce o střevlíkovi. Nepřekvapilo by mě, kdyby tento trik u jiných editorů nefungoval. Pravda je ale, že psaní v Notepadu je jinak spíš nepohodlné.
Bubák
Profil
habendorf:
Že by?
Trefa!
panther
Profil
Petr ZZZ:
Zalomím-li např. v Notepadu v <title> řádku, bude se zobrazovat (v některých prohlížečích) i ve žluté bublině zalomená.
jen v některých. A pokud bude titulek ještě delší o slovo, zalomí se i jinde. Jaký má ale zalamování řádku v titulku význam, když např. ve Firefoxu zalomením vznikne několik nechtěných mezer mezi slovy „Vergnügen“ a „und“? Toto jsem moc nezkoumal, ale editor na to vliv mít nebude.
Petr ZZZ
Profil
panther:
A pokud bude titulek ještě delší o slovo, zalomí se i jinde.
O tom vím a hlídám si to, případně rozdělím text na více řádků.

když např. ve Firefoxu zalomením vznikne několik nechtěných mezer mezi slovy ‚Vergnügen‘ a ‚und‘?
Vím o tom a radši zkousnu nadbytečné mezery v FF, než když se mi v IE zalomí řádky, kde se jim zlíbí. Ono vzhledem k tomu, že se snažím ty řádky zalamovat na nějakých logických místech, tak ty nadbytečné mezery v FF zas tak moc nevadí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0