Autor Zpráva
Kondor
Profil *
Ahoj. Můžete mi někdo vysvětlit co znamená tohle? A popřípadě mi s tím pomoct?

Stránka obsahuje příliš mnoho inline vložených CSS stylů, které by měly být ve zvláštním souboru.
Velikost v CSS navíc: 2.40 kB

Děkuji

Moderátor Chamurappi: Titulek „Pomoc a vysvětlení - CSS“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
xmark
Profil
Kondor:
Používáš přímé stylování: http://www.jakpsatweb.cz/css/css-prakticky.html#primy

Jestli je to v daném případě v pořádku nebo by bylo vhodnější použít externí css, záleží jen na tvém citu pro css, nikoliv na hodnocení webu jakousi službou. Dá se říct, že většinou je přímé stylování chybou. Jestli cit ještě nemáš vyvinutý, dej sem odkaz na web a určitě ti někdo poradí.
Kondor
Profil *
Děkuji za rychlou reakci. Cit bohužel nemám. V tomhle směru jsem víc než laik. Tady je teda odkaz. Adresa je zatím jen pracovní.
http://rodogym.cz/index.icic.html
xmark
Profil
Uf, tak ten kód je hodně špatně.
Doporučoval bych pročíst to, na co jsem odkázal a následně nastudovat základy používání css.

V principu lze říct, že do html patří pouze obsah stránky, nepatří tam nic, co se týká vzhledu.
Vzhled se definuje v externím css souboru.

Příklad:
<div class="box-padding"><h1><small><small>Nejnovější info</small></small></h1> 


To je nesmysl. Tam patří
<div class="box-padding"><h1>Nejnovější info</h1> 


Velikost písma onoho nadpisu je nadefinována právě v css. Buď je tam někde něco jako
h1 { (tady je popsán vzhled)}
nebo
.box-padding h1 { (tady je popsán vzhled)}

Do html nepatří všechny ty big, small, font-size, color a další. Mimo to dost odpudivě působí konstrukce jako
<small><small style="font-weight: bold;"> </small></small>

a podobně. K čemu je prázdný text, který je malý, malý a tučný?
Velda
Profil
xmark:
V principu lze říct, že do html patří pouze obsah stránky, nepatří tam nic, co se týká vzhledu.
Vzhled se definuje v externím css souboru.

ten princip platí, ale jen na statických stránkách...
habendorf
Profil
Velda:
ten princip platí, ale jen na statických stránkách...

Ale kdepak.
Velda
Profil
habendorf:
aha takže na stránce, na které se každou chvíli pohybují elementy, mění se jejich velikost, průhlednosti nebo třeba rámečky, tak si mám všechny možné možnosti nadefinovat do stylopisu a pak stejně složitě určovat třídu? jak elegantní...
habendorf
Profil
Velda:

Možná by sis měl prvně ujasnit, co znamenají pojmy statické a dynamické stránky.

A i kdyby dynamické stránky byly to, za co je považuješ ty, tak o tyto efekty se starají skripty, takže stále platí „že do html patří pouze obsah stránky, nepatří tam nic, co se týká vzhledu.
xmark
Profil
Velda:
Neumím si dost dobře představit takovou stránku (nebo dokonce web?), kde by ty změny změny byly tak dynamické, aby to nestálo za to definovat styly v externím css. Můžeš ukázat příklad?

Neřeším výjimky jako dvakrát za rok červená výstraha apod., jde mi o to, že web má nějaký ucelený grafický styl.

--------
Ještě k tomu konkrétnímu Kondorově případu: řekl bych, že jde o jakousi standardním způsobem vytvořenou šablonu, kterou se někdo snaží znásilňovat obcházením css, viz
<h1><small><small>Nejnovější info</small></small></h1> 
Velda
Profil
xmark:
jen tak z fleku si vybavím weby seznamu nebo googlu a ty jsou třeba dynamické jen tolik, aby to zvládli i starší prohlížeče...
jen_tak
Profil *
No, třeba když mám stránky, kde bude jen pět stránek a na dvou z nich se hodí text uspořádat do 4 sloupců, ale na každé z nich jinak širokých, tak mi třeba zrovna přijde vhodnější ty styly, které se použijí pouze na jedné stránce, nadefinovat přímo do dané stránky. Je vcelku zbytečné, aby se načítaly ze souboru styl.css, když se na jiné stránce nepoužívají. Ale to je jen můj názor.
xmark
Profil
jen_tak:
Jo. A taky třeba kdybych chtěl mít 15 stránek, na každé jinak nastylované nadpisy, odstavce a pozadí stránky, tak bych definoval css pro každou stránku extra.

Velda:
Nevysvětlils ještě, co rozumíš pod pojmy "statický" a "dynamický". Ale je mně to celkem jedno. Google jako argument (aniž bych věděl pro co) mi stačí. Zamysli se, jestli pro stránku, kterou si denně otevře miliarda lidí, neplatí tak trochu jiná kritéria, než pro web Kondorův.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Veldu:
tak si mám všechny možné možnosti nadefinovat do stylopisu a pak stejně složitě určovat třídu? jak elegantní…
Ano. Pokud je rozumné množství stavů, je přepínání tříd koncepčně nejčistší řešení. Navíc při změně třídy přepočítává prohlížeč změny jen jednou, na rozdíl od postupného měnění dílčích vlastností.

jen tak z fleku si vybavím weby seznamu nebo googlu
Google posílá různým prohlížečům různé verze stránky i skriptů, takže tohle zdůvodnění nesedí.
Seznam nijak zvlášť nepoužívá atribut style, obešel by se bez něj.
panther
Profil
xmark [#4]:
Do html nepatří všechny ty big, small, font-size, color a další.
motáš jablka s hruškami. <big> a <small> jsou normální HTML tagy pro zvětšený, resp. zmenšený text. Použít se dají třeba tam, kde chceš i bez stylu zvětšený/zmenšený text.

Font-size a color jsou CSS vlastnosti. V ojedinělých případech mohou jít do inline-stylu, případně color jako HTML atribut u tagu <font>.

Určitě je tedy chybou říci, že „do html nepatří“.


Mimo to dost odpudivě působí konstrukce jako [...] a podobně. K čemu je prázdný text, který je malý, malý a tučný?
pominu-li inline-styl, který je v uvedeném příkladu, na zanoření dvou elementů, které jsou prázdné, nic špatného není. Využití najdou například u kulatých rohů, atp. To, že se používají většinou <div>y nebo <span>y (s display: block;), je věc druhá - ve výsledku to vyjde nastejno.

Dle kódu (zejména opakování RGB zápisů barev a prázdných elementů) za vším stojí WYSIWYG, Kondor tohle jistě sám nepsal. Není to tedy ani o citu, co jsi střílel v [#2] jako o (ne)znalosti HTML a nutnosti používat WYSIWYG.

jen_tak:
viděl jsi takový web? Já ještě ne.

Je vcelku zbytečné, aby se načítaly ze souboru styl.css, když se na jiné stránce nepoužívají.
externích souborů může být více, každá stránka může mít přilinkovaný ten svůj. Přestože preferuji vše v jednom souboru, více souborů je pořád lepších než celá stránka s inline styly. Neheldě na to, že zmiňuješ-li sloupce, drtivá většina stylů zůstane neměnná pro všechny podstránky.
Velda
Profil
Chamurappi:
např. přesouvání rss panelů myší...
na Google Images najíždění na jednotlivé obrázky...

určitě když se přepíná mezi 2 a třeba až i 10 vlastnostmi pomocí tříd nebo id tak to nevadí...
ale takové atributy jako šířka, výška, pozice zleva/zprava, pozice zvrchu/zespodu, průhlednost můžou nabývat velmi různorodých hodnot, takže je to pak blbost stylovat v outline stylopise...

a nemáš pravdu, alespoň co se týče Gecka, pokud změníš jednomu prvku více vlastností najednou i více příkazy zasebou, tak se to přepočítá jen jednou...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Veldu:
Jak souvisí měnění stylů JavaScriptem s atributem style vepsaným do základního HTML, kterého se týkal původní dotaz?
Velda
Profil
Chamurappi:
že by tím, že javascript tu změnu stylu zapisuje do atributu style?
tiso
Profil
Velda [#17]: nemáš pravdu… Štýly pridané cez JS by sa v tom validátore neukázali…
Chamurappi
Profil
Reaguji na Veldu:
Zdrojové HTML, které kontroluje pochybný seo-servis, JavaScript nikdy nezmění.
Velda
Profil
Chamurappi:
někdy možná jo...až ho budou umět...
stejně validátory už několik let ztrácejí smysl...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Veldu:
až ho budou umět…
Jak? Nasimulují přejetí myší přes element? Přes který? Nebo počkání na timeout? Jak poznají, že ve skriptu není při určité akci nekonečná smyčka?

stejně validátory už několik let ztrácejí smysl…
Smysl mají pořád stejný. A seo-servis ani není validátorem.
Velda
Profil
Chamurappi:
Jak? Nasimulují přejetí myší přes element? Přes který? Nebo počkání na timeout? Jak poznají, že ve skriptu není při určité akci nekonečná smyčka?
proč by nemohli? kdyby už ten javascript uměli, nemyslím si, že by pro něl byl problém určit, jestli tam není nějaký event, kor pokud by byl inline. Jinak javascript se může angažovat už při načítání, nebo hned po načtění stránky, jak jistě víš.
Nepoznají, ale můžou poznat, že něco dělá "nezvykle" dlouho a odstřelit ho.

Smysl mají pořád stejný. A seo-servis ani není validátorem.
jakej? já ho nikdy nepobral...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Veldu:
kdyby už ten javascript uměli, nemyslím si, že by pro něl byl problém určit, jestli tam není nějaký event
Kdyby tam byl skript nastavující atribut style jen každý třetí čtvrtek v měsíci při najetí myší na pozici [3781, 17279] při přidrženém shiftu, tak by to poznaly? Analyzovat program a zjistit všechny jeho možné výstupy je mnohem složitější než analyzovat syntaxi a strukturu HTML kódu.
Velda
Profil
Chamurappi:
to už je sci-fi :D

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0