Autor Zpráva
Aleš Janda
Profil
Chtěl bych se vás zeptat na názor o vlastnosti overflow: hidden. Je to ta vlastnost, která udělá to, že když se text nevejde do nějakého blokového elementu, zbytek textu se prostě odřízne a neukáže.

Používáte to někdy? Podle mě je to proti přístupnosti.. Vždyť přece nikdy nemůžu chtít, aby uživatel něco neviděl. Ano, dovedu si představit, že to nastavím u nějakého podřadného nadpisu, který by mi mohl "někde" narušit layout. Ale je lepší trošku narušený layout než neúplný text, ne? Tak jako tak se mi to zdá jako blbost.

Chtěl bych se zeptat, jestli jste tuto vlastnost někdy použili, na co a proč.
Já osobně jsem ji nikdy nepoužil, je to nějak proti mému "přesvědčení", ale třeba jsem jenom nepřišel na to správné uplatnění...
Petra
Profil
No asi je dobrý zvážit, co je menší zlo, pokud jsou vedle sebe třeba dva texty (položky menu s fixní šířkou např.) a při zvětšení písma má jeden přelézt do druhého je podle mne lepší to oříznout, protože v případě přelezení je nečitelný konec prvního slova i začátek druhého, tedy nečitelné vpodstatě vše, kdežto při oříznutí jsou čitelné ty začátk.

Jinak tohle má význam hlavně u věcí jako image replacement, kde je to nutností, v případech běžného textu si myslím, že by se tomu mělo snažit maximálně předejít už v návrhu.
rada_losik
Profil
No určitě když necháte neviditelné scrolly tak je to proti přístupnosti. Ale když k tomu připojíte vlastní scrolly a budete ten blok ovladat pomoci JS vždycky když se najede na scrolly tak si myslím že je to o dost lepší řešení něž tam mít někdy ty klasické.

Samozdřejmě u scrollu musí být jasné co to je.

Možná to nebude fungovat u tohoto přikladu ale u (i)framu to funguje:-) Tady to nemám ještě odskoušené.
habendorf
Profil
Vždyť přece nikdy nemůžu chtít, aby uživatel něco neviděl.

Právě že jo, můžu. Třeba když je text pod obrázkem.
peta
Profil *
Aleš Janda
"Chtěl bych se zeptat, jestli jste tuto vlastnost někdy použili, na co a proč. "

Neustale, vyborna vec
<div style="overflow:hidden;height:50px">
<div id="gal">
<IMG ...>
</div>
</div>
A ted si predstav, ze je to galerka s obrazky a mam script, ktery blok GAL posouva doleva a doprava. Nebo to lze pouzit pro animaci menu, vysouvani a zasouvani...

Samozrejme pro statickou vec je to asi bez uzitku.
Fred
Profil
peta Dobrá myšlenka, ale není o pixelech, spíš bych řekl třeba pro zobrazení obrázku, např, se zvětšením písma se bude zobrazovat větší výřez a pevná pixelová velikost obrázku nenaboří em layout

<style type="text/css">
<!--
#test{width:15em;height:10em;font-size:1em;overflow:hidden;background: #ccc}
-->
</style>
<div id="test">
<img src="test.jpg" alt="" width="574" height="120" />
</div>
error414-
Profil *
Ja to pouzivam na reklamu, kdyz nekdo zmeni velikost okna tak se holt reklama urizne.
Aleš Janda
Profil
No asi je dobrý zvážit, co je menší zlo, pokud jsou vedle sebe třeba dva texty (položky menu s fixní šířkou např.) a při zvětšení písma má jeden přelézt do druhého je podle mne lepší to oříznout, protože v případě přelezení je nečitelný konec prvního slova i začátek druhého, tedy nečitelné vpodstatě vše, kdežto při oříznutí jsou čitelné ty začátky.

To je pravda, a to bych mohl i využít... Nicméně tohle se mi zdá spíše jako špatný návrh box-modelu, že neumožňuje nastavit šířku blokového elementu podle šířky textu v něm.

Ale když k tomu připojíte vlastní scrolly a budete ten blok ovladat pomoci JS vždycky když se najede na scrolly tak si myslím že je to o dost lepší řešení něž tam mít někdy ty klasické.

Otázkou ovšem je, nakolik jsou vlastní scrolly přístupné a vhodné.

A ted si predstav, ze je to galerka s obrazky a mam script, ktery blok GAL posouva doleva a doprava. Nebo to lze pouzit pro animaci menu, vysouvani a zasouvani...

To je pravda, různé JavaScriptové výmysly...

pro zobrazení obrázku, např, se zvětšením písma se bude zobrazovat větší výřez a pevná pixelová velikost obrázku nenaboří em layout

To je taky taková obezlička, jak obejít něco.

Ja to pouzivam na reklamu, kdyz nekdo zmeni velikost okna tak se holt reklama urizne.

Tak to je nejlepší názor :-)

Děkuji všem, máte pravdu.
Ale je to de facto taková vlastnost, která buď obchází nedostatek v návrhu nebo se hodí pro v podstatě nepotřebné skriptování. Nerozšiřuje vlastní funkčnost, proto mi přišla tak divná... :-)
habendorf
Profil
Ale je to de facto taková vlastnost, která buď obchází nedostatek v návrhu nebo se hodí pro v podstatě nepotřebné skriptování.
Ne, tak to prostě není.
Fred
Profil
tak jinak google http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=accessibility+overflow+hidden &btnG=Search

třeba první odkaz http://www.webaim.org/techniques/articles/hiddentext
.hidden

{
position:absolute;
left:0px;
top:-500px;
width:1px;
height:1px;
overflow:hidden;
}
<div class="hidden">This text is hidden.</div>

Sighted users will not see the hidden content at all. It will be out of their viewing range, hidden above the top of the browser window. Screen reader users will have access to the content as if it were not hidden at all. Screen readers read the content normally, completely ignoring the styles used in this technique.

:-) http://www.justfuckinggoogleit.com/
Aleš Janda
Profil
Fred:
tak dobře, sice bych ten konkrétní příklad řešil spíš před "display: none", ale předsvědčil jsi mě, může se to hodit a je to v souladu s přístupností ;-)
Fred
Profil
Display none čtečka nevidí
Aleš Janda
Profil
Display none čtečka nevidí

Aha, a já když chci, aby něco přečetla jen čtečka, dám tomu právě "display: none". V knížce Tvorba webů podle standardů od Jefferyho Zeldmana to dokonce doporučují a říkají, že čtečka nemá interpretovat vizuální CSS...
Koukám, že je realita jiná, ale to už je trochu OT.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0