« 1 2 3 »
Autor Zpráva
domeon
Profil
Ahoj,
chtěl bych se zeptat zda v dnešní době má smysl vytvářet/stylovat web pro IE6.
Dokonce nový WP 3.2 už nebude podporovat IE6.
Takže má to vůbec smysl?
ShiraNai7
Profil
nemá (2.5% v dubnu 2011)

To je samozřejmě můj názor, jsou tu nadšenci, co se míní klidně i přetrhnout kvůli této historické relikvii.
Kdyby se jednalo o maličkosti, tak by to nebyl až takový problém. Ale těch chyb je tam opravdu spoustu, plus ještě nefungující užitečně CSS selektory a tak dále. Optimalizovat pro MSIE 7,8 a 9 bohatě stačí.
Petr ZZZ
Profil
Smysl má vytvářet web pro lidi. Maji-li lidi IE6, má smysl psát web tak, aby byl v IE6 přístupný. Podobně IE5 atd... Přístupnost je jedním z kritérií, které rozhodují o úspěšnosti jakéhokoli projektu.
KGW
Profil
to nestojí za řeč, já mám 11,1% květen 2011 :-)
Petr ZZZ
Profil
KGW:
Chápu to správně, 11,1 % návštěvníků tvého webu k tobě chodí z IE6?
Dranel
Profil
KGW:
Nepoužíváš náhodou také IE6? V případě, že ano, filtruješ svou IP adresu, aby se tvé přístupy do statistiky nezapočítávaly?
Chamurappi
Profil
Reaguji na domeona:
Dokonce nový WP 3.2 už nebude podporovat IE6.
Fascinuje mě, jak je tohle rozhodování nakažlivé. Jako kdyby to byla nějaká přednost, že stránka přestane někomu správně fungovat. Přednost to nikdy není, vždy je to vada na kráse. Otázka není, zda jsou lidi s Explorerem 6 hloupí neperspektivní blázni, otázka je, zda ti záleží na několika procentech návštěvníků a zda si můžeš dovolit jim přibouchnout dveře, respektive jak moc. Vrcholem trapnosti je otravovat těmito technickými zbytečnostmi návštěvníka (jako to dělá třeba Youtube) a omlouvat zjevně rozšmoulovaný layout tím, že způsob, jakým se dělaly stránky posledních deset let, už najednou není v módě.

Jednoduše řešitelné problémy (což jsou vesměs všechny, na žádný jiný prohlížeč nebylo vymyšleno tolik jednoduchých záplat) nemá smysl neřešit pro Explorer 6. Ohánět se trendy ve statistikách též nemá cenu, soustřeď se na současnost, tvým posláním je vyhovět aktuálním návštěvníkům.

Na dobře udělané stránce by měla být sdělovaná informace čitelná ve všem, včetně Exploreru 5 — abys měl jistotu, že když někomu pošleš odkaz, že se dozví to, co chceš, aby se dozvěděl, nehledě na to, čím brouzdá.


Reaguji na ShiraNaiho7:
nemá (2.5% v dubnu 2011)
Statistiky jednoho amerického pidiwebu jsou rozhodující?
domeon
Profil
Chamurappi:
Ovšem kdo v dnešní době používá IE5 ?

Těch 10% +/- co používají IE6 na tom mají hlavní podíl firmy, nebo se pletu? Kdo by ještě v dnešní době používal, tak starý prohlížeč?
ShiraNai7
Profil
Chamurappi:

včetně Exploreru 5

:PP Optimalizovat pro stránky pro 12 let starý prohlížeč, který před nějakými 3 roky měl podíl cca 0.3%, takže dneska se bude blížit totální nule, je už vážně hardcore. Microsoft ani neposkytuje VPC obraz s MSIE 5, takže bez nějaké historické zaprášené instalačky windows 98/ME/2000 (nebo kdy se ta 5tka vlastně používala) to už ani není možné.

Statistiky jednoho amerického pidiwebu jsou rozhodující?

Rozhodující je, že jeho podíl je zanedbatelný. Myslím, že celou webovou scénu už brzdil dost dlouho.
Už i Microsoft se snaží jej vymýtit (a uvádějí tam podíl 1.4% v ČR).

Tady vlastně ani není moc o čem diskutovat. Pokud někdo provozuje stránky, kde může očekávat zvýšený podíl 6tky, tak by pochopitelně optimalizovat měl.

Přesvědčovat tě o tom nebudu, jelikož to nemá moc smysl. Viz kód této diskuse bez <head> sekce a podobně, což jsem v životě neviděl, protože zbytek světa dělá normální HTML stránky.. ano, není údajně povinná, tak proč nebýt za každou cenu originální? Proč neoptimalizovat pro IE5, když prostě můžeš? A všichni ostatní tedy automaticky nemají pravdu.

domeon:
Ovšem kdo v dnešní době používá IE5 ?

Nikdo. Ve statistikách vidím tak jednou za měsíc 1 až 2 přístupy s prohlížečem IE6, IE5 jsem tak ještě neviděl.
_es
Profil
ShiraNai7:
Viz kód této diskuse bez <head> sekce
To si teda ukázal, ako veľmi tomu rozumieš.
Stránka tejto diskusie head sekciu má, len nemá nepovinné značky <head> a </head>.
ShiraNai7
Profil
_es:
Ty jsi zas ukázal, jak umíš parádně slovíčkařit. Prostě není v kódu <head> ani </head> a o to mi šlo.
_es
Profil
ShiraNai7:
Prostě není v kódu <head> ani </head>
A to niečomu vadí? Ani podľa validátora tam tie značky nemusia byť.
ShiraNai7
Profil
_es:

Viz kód této diskuse bez <head> sekce a podobně, což jsem v životě neviděl, protože zbytek světa dělá normální HTML stránky.. ano, není údajně povinná, tak proč nebýt za každou cenu originální?
Chamurappi
Profil
Reaguji na domeona:
Ovšem kdo v dnešní době používá IE5 ?
Na tom záleží? Web je nadčasové médium. Sdělení, které nejde přečíst starým prohlížečem, zpravidla nejde přečíst ani novým prohlížečem při méně standardní situaci.
Cesta nejmenšího odporu je většinou i nejsnazší, i když občas nemusí být pro začátečníka očividná. Stačí nepostupovat oblíbenou metodou „napatlám si tam kdovíco, aby to vypadalo hezky v mém jediném milovaném prohlížeči, a pak teprve začnu ladit pro ostatní“ — potom si nemusíš pokládat otázku, co podporovat a co ne, protože místo jedné velké odpovědi jsi už potkal desítky malých cestou.

Kdo by ještě v dnešní době používal, tak starý prohlížeč?
Kdokoliv. Třeba můj táta ho používá. Nemá žádný důvod ho nepoužívat. Ví, že existují nové verze, ví, že existují jiné prohlížeče, ale proč měnit něco, co funguje? Abys mohl používat úžasnější CSS selektory? :-)
Zdejší moderátor Petr ZZZ také používá šestku.


Reaguji na ShiraNaiho7:
:PP Optimalizovat pro stránky pro 12 let starý prohlížeč
Já je pro něj neoptimalizuji. Ony v něm jednoduše fungují, protože nepodnikám žádné aktivní kroky, abych tomu zabránil. Možná nevypadají hezky, možná se rozlézají, ale sdělení je pořád čitelné. Tady pořád všichni balancují mezi černobílým „neřešit vůbec nic“ vs. „optimalizovat všechno na pixel přesně“, tak ten spor stavěný není. Nikdy nebyl, u žádného prohlížeče.

Už i Microsoft se snaží jej vymýtit (a uvádějí tam podíl 1.4% v ČR).
Podíl naměřený na webech Microsoftu také o ničem nevypovídá. Navíc kupodivu i Microsoft může dělat strategické chyby :-)

není údajně povinná, tak proč nebýt za každou cenu originální?
Já ty značky běžně nepíšu, protože se mi nechce je psát (hlavičku nekopíruji), nikoliv proto, abych měl kódy kdovíjak originální. Ze zdrojáků této diskuse jsem je mimochodem nesmazal já.

Proč neoptimalizovat pro IE5, když prostě můžeš?
Proč někoho cíleně zanedbávat, když nemusíš?
Joker
Profil
domeon:
chtěl bych se zeptat zda v dnešní době má smysl vytvářet/stylovat web pro IE6.
Dělat web pro IE6 asi moc smyslu nemá, na druhou stranu proč dělat web tak, aby v IE6 nefungoval?

Ideálně by web měl být funkční ve všech prohlížečích, přičemž ty rozšířené budou mít plnou podporu.

ShiraNai7:
jsou tu nadšenci, co se míní klidně i přetrhnout kvůli této historické relikvii
Jak říkám, web by měl být funkční ve všech prohlížečích- i když „funkční“ neznamená, že musí ve všech prohlížečích vypadat úplně stejně.
Navíc pokud stránka ve starších prohlížečích fakt vůbec nefunguje, mohou s ní mít potíže i třeba vyhledávače a některé aplikace, mobilní telefony atp.

Ve statistikách vidím tak jednou za měsíc 1 až 2 přístupy s prohlížečem IE6, IE5 jsem tak ještě neviděl.
Prosím, třeba u mého webu se IE5 ve statistikách objevuje každý měsíc. Přístupy za minulý měsíc (duben 2011):
Msie 6.0: 319
Msie 5.5: 19
Msie 5.01: 10
Msie 5.0: 7
Msie 4.01: 4
Msie 2.0: 8
Sice ty úplně staré IE nejspíš budou nějaké aplikace s tou identifikací, ale stejně.

Viz kód této diskuse bez <head> sekce a podobně, což jsem v životě neviděl
<head> sekci obsahuje a je to v souladu s normou, tak o co jde?
KGW
Profil
Ano, u mě opravdu 11,1%, taky mě to trochu překvapilo.
IE 6 nepoužívám, záleží hodně na tom, jací návštěvníci na stránky chodí.

S IE5 už je mám fakt slabší - statistiky Květen 2011
IE5.5 - 0,17 %
IE5.01 - 0,00019 %
IE5.0 - 0,009 %

Osobně doporučuji pro IE6 se snažit udělat vzhled (pokud to jde) na 99%, pro IE 5.5 ať se to aspoň nějak trochu čitelně zobrazí.
ShiraNai7
Profil
Chamurappi: „Možná nevypadají hezky, možná se rozlézají, ale sdělení je pořád čitelné.
Joker: „Jak říkám, web by měl být funkční ve všech prohlížečích- i když ‚funkční‘ neznamená, že musí ve všech prohlížečích vypadat úplně stejně.

Tak potom není co řešit.

Joker:
<head> sekci obsahuje a je to v souladu s normou, tak o co jde?

O princip. Snad 99% webových stránek normálně používá <head>...</head>, protože je to prostě dobrým zvykem. Diskuse je nepouživá z jakého důvodu? Aby se ušetřilo 13 bajtů při přenosu? Protože musí za každou cenu vybočovat z řady, mít co nejhnusnější zdroják a využívat všechny neuzavírací zkracovací featury co HTML má? Bohužel nemám žádné validní argumenty proti, je to jen můj subjektivní názor.
Petr ZZZ
Profil
KGW:
Ano, u mě opravdu 11,1%
Děkuji za potvrzení.

Pochybovačům o smyslu kódovat čitelně i pro staré mašiny ještě doporučím přečíst si něco o vypuzovací chybě měření, která se nutně odrazí na statistice každého prohlížeče, ve kterém se testovaný web zobrazí špatně nebo se nezobrazí vůbec.

Zajímala by mě jiná statistika – kolik procent opravdu úspěšných webů má se starými prohlížeči potíže. Myslím si, že vysoké to procento nebude.
_es
Profil
ShiraNai7:
O princip.
O princíp čoho? Stránka je pre návštevníkov a tých HTML kód nezaujíma, tak na čo tam dávať nadbytočné veci?

Snad 99% webových stránek normálně používá <head>...</head>
A čo také dobré z toho získali?
100 % ľudí píše často hocijaké iné nadbytočné veci. Vyplýva snáď z toho niečo?
ShiraNai7
Profil
_es:
Zkus číst před tím, než na něco reaguješ.

ShiraNai7: „Bohužel nemám žádné validní argumenty proti, je to jen můj subjektivní názor.

Nevyplývá z toho nic, jen mi takový postup prostě nepřipadá správný. Nikomu nevnucuji opak, praste si kód jak chcete :)
Joker
Profil
ShiraNai7:
Snad 99% webových stránek normálně používá <head>...</head>, protože je to prostě dobrým zvykem.
A způsobuje to nějaký problém? Nezpůsobuje a ani nemůže.
Já třeba <head> taky normálně uvádím, ale ta značka se prostě vynechat může a v tomhle případě to asi pro autora bylo lepší, tak o čem tu budeme diskutovat?

Kdybychom se v tom měli vrtat, vynechání analogických značek u tabulek je zas úplně normální, ostatně viz http://shira.cz/kontakt.p6.html
Takže třeba vynechání volitelné značky <body> je zločin, zatímco vynechání volitelné značky <tbody> je v pořádku?


Ještě poznámka ohledně těch podílů prohlížečů: Jak je ostatně vidět i výše, mohou se web od webu dramaticky lišit, takže i když nějaký web, nebo úhrnná statistika, říká třeba podíl 1%, jeden konkrétní web může mít klidně 20% (a samozřejmě naopak).
_es
Profil
ShiraNai7:
Zkus číst před tím, než na něco reaguješ.
No veď čítam. Tvrdíš, že to je nejaký nenormálny zprasený kód a nevieš ani zdôvodniť prečo, nanajvýš tak tým, že sa tebe osobne nepáči. To veľmi presvedčivý argument nie je.
Chamurappi
Profil
Reaguji na ShiraNaiho7:
protože je to prostě dobrým zvykem
Proč dobrým? Je to jen zvyk.

Nepřipadá ti divné, že neuznávání zvyku, jehož důsledky vůbec nikdo z návštěvníků nepocítí, u tebe zjevně vyvolává silnější emocionální reakci, než představa rozpadnutí webu u určité části návštěníků? To je přesně ten praštěný technokratický úhel pohledu na webdesign. Rozumím, že poukázáním na zdrojáky diskuse jsi chtěl ukázat, že jeden z nás je blázen odtržený od reality :-)
ShiraNai7
Profil
_es:
Já tu taky nikoho nepřesvědčuji.

Chamurappi:
To je přesně ten praštěný technokratický úhel pohledu na webdesign.

Mi to tak vyhovuje, proto tak píšu kód, i když nemusím. Usnadní mi to případný přechod na XHTML, až bude skutečně všude podporováno.
joe
Profil
Naprostá většina mých webů je funkční i v IE5. Je mi jedno, jestli ho někdo používá nebo ne. Pokud ano, web se mu zobrazí a je funkční. To je důležité. Pro mě je nekvalitní to, když si web nemůžu zobrazit.

ShiraNai7:
Usnadní mi to případný přechod na XHTML
Případný příchod na XHTML? To než bude a jestli to bude mít vůbec smysl, tak budou stránky aspoŇ dvakrát redesignované.
ShiraNai7
Profil
joe:
Nejde jen o design, ale i o obsah.
_es
Profil
ShiraNai7:
Usnadní mi to případný přechod na XHTML, až bude skutečně všude podporováno.
Nejak si si zabudol aktualizovať oficiálne dogmy.
Vývoj XHTML je už veľmi dávno ukončený.
ShiraNai7
Profil
_es:
Možná. To ale není důvod k tomu nemít pěkně strukturovaný kód.
pcmanik
Profil
Prepacte mi to, ale po precitani celej tejto diskusie musim povedat ShiraNai7 drz uz radsej hubu, takmer vo vsetkych tvojich prispevkoch vyvolavas flame a mas zle, alebo neuplne informacie. Radsej nez nieco napises si to trikrat precitaj ci to dava zmysel. A zbyocne to tu nezatazujum svojimi nie vzdy dobrymi nazormi.

Ako si vobec mozes myslet ze si dobry webdesigner, alebo programator, ked na svojom vlastnom webe pouzivas nejaky cudzi CMS? Je fakt ze v urcitych pripadoch to ma vyhody, ale na tak jednoduchy web si si mohol vyclenit par hodin casu naviac aby si daco napisal sam.

Pouzivat #styly a.sb2, #styl5 #kontejner atd. Urcite svedci o tvojej velkej uvazenosti, co ked budes chciet nieco zmeit o pol roka? Bez firebugu sa ani nepohnes, cize tu by sa dalo dost diskutovat, o tom kde je vacsia chyba ci neuvedenie head, z hladiska zobrazenie stranky, alebo zle pouzivanie css selectorov z hladiska upravitelnosti
ShiraNai7
Profil
pcmanik:

Ako si vobec mozes myslet ze si dobry webdesigner, alebo programator
To jsem nikdy nenapsal.

ked na svojom vlastnom webe pouzivas nejaky cudzi CMS?
Myslíš shira.cz? Ten běží na SunLight CMS a pokud se nepletu, tak jsem jeho autorem.

Radsej nez nieco napises si to trikrat precitaj ci to dava zmysel.
Viz výše. Spíše se uklidni, než napíšeš takový blábol!
« 1 2 3 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0