Autor Zpráva
Sharp Peyton
Profil *
Čauky,
potřeboval bych pomoct s jednou věcí a nevím, jak se odpíchnout.

Mám připravené pozadí webu, je to soubor, který je veliký 1440 x 400 px. Jedná se o pozadí, které bude upevněno v horní části webu a hýbat se nebude.
Celý web by měl být vycentrovaný.

Jenže nevím, jak to provést. Bez potíží mi to jde, pokud prvku, kde je nastavené pozadí dám pevnou šířku a výšku, to ale já nechci.
Já chci, aby pozadí bylo také vycentrované a v případě, že má někdo vyšší rozlišení, tak aby se pouze ukázalo to, co ostatní nevidí, protože nemají tak vysoké rozlišení.

Jak toto provést?
tedy v kostce:
web se šířkou 950px, ale pozadí má 1440px a chci, aby se rozšiřovalo dle rozlišení monitoru dotyčného.

Moderátor panther: Titulek „Základní pomoc“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
panther
Profil
Sharp Peyton:
body {background: #fff url('tvuj-obrazek') center top no-repeat;}
ShiraNai7
Profil
?
background: url(pozadi.jpg) center top no-repeat;
okolojdouci
Profil *
Sharp Peyton:
web se šířkou 950px, ale pozadí má 1440px a chci, aby se rozšiřovalo dle rozlišení monitoru dotyčného.

Jak se má 1440pixelový obrázek zobrazit na pozadí webu širokého 900 px?
Petr ZZZ
Profil
panther:
body {background: #fff...
Bílé pozadí snad není třeba deklarovat, to se udělá samo, ne? :)
Plaváček
Profil
Petr ZZZ:

Bílé pozadí snad není třeba deklarovat, to se udělá samo, ne? :)

Ne vždy a ne všude.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
panther může vyvolávat pocit, že zná vše, pravděpodobně netuší, zda se ten konkrétní soubor nazývá „tvuj-obrazek“ a převládá na něm skutečně bílá barva (nebo zkrátka světlé barvy). Deklaraci barvy v jeho příkladu proto považuji za správnou. Co kdyby se obrázek z jakéhokoliv důvodu nezobrazil a text byl ke vší smůle bílý?
Manq
Profil
jenikkozak:
Proto se pro jistotu nastavuje "body" kontrastní barva (EDIT): textu.
jenikkozak
Profil
Manq:
Proto se pro jistotu nastavuje "body" kontrastní barva.
Já přece netvrdil, že se nemá nastavovat kontrastní barva. Mimochodem kontrastní vůči čemu? Napsal jsem Petrovi, že při nastavení obrázku na pozadí je nutné nastavit i vhodnou barvu v background, neboť se nedá spoléhat na to, že se obrázek načte. Body je ve většině případů standardně prvek s bílým pozadí, pokud se přeplácne černým obrázkem na pozadí, v případě, že se tento nezobrazí, je výsledkem bílý text na bílém pozadí.
panther napsal dobrý příklad, protože tazateli připomíná, že kromě úpravy adresy obrázku má nastavit také barvu pozadí. Ale nechme toho, stejně všichni víme, jak to má být. ;-)
Str4wberry
Profil
Petr ZZZ: „Bílé pozadí snad není třeba deklarovat, to se udělá samo, ne? :)
Uživatel nebo prohlížeč, ač to není příliš časté, může mít specificky nastavené výchozí barvy pozadí či textu. Stejně tak mohou být napříč prohlížeči různě nastavené marginy, paddingy (což už je častější), velikosti písma a spoustu dalších věcí, proto je vhodné s tím, že se to udělá samo, nepočítat.


Proto se pro jistotu nastavuje "body" kontrastní barva.
Jenom doplním, že kontrastní barva textu (tj. color) k backgroundu.
Petr ZZZ
Profil
jenikkozak:
panther napsal dobrý příklad
Proti příkladu kódu nic nenamítám, jen chci říct, že se mi zde bílá (#fff) nejeví jako didakticky zrovna nejvhodnější volba. Protože pokud někdo nastavuje obrázkové pozadí, jednak ve většině případů nebude obrázek převážně bílý, a dvak, pokud se obrázek nezobrazí, začátečník si vůbec nemusí všimnout, že je jako alternativa deklarovaná barva pozadí. Bude-li však pozadí třeba #0f0, hned ho to praští do očí.

Plaváček, Str4wberry:
Díky.
panther
Profil
Petr ZZZ, jenikkozak:
bílá barva je jen příklad, může být jakákoliv, samozřejmě. Stejně tak se obrázek může jmenovat jakkoliv jinak, než jsem v příkladu uvedl.

I bílá barva může v body být, a často bývá - vem si třeba gradient shora dolů pozvolna přecházející do bílé. Nebo pozadí se vzorkem, které je jakkoliv světlé - potom je lépe volit bílou barvu, než světlý odstín žluté (žlutobílé) apod.

Jen je dobrým zvykem barvu psát, a ne uvést poloviční deklaraci jako ShiraNai7 v [#3].


Dále ale vhodnost použití bílé barvy v ilustračním příkladu nerozebírejte. Od toho je to příklad.

Teď jsem si všiml, že poslední příspěvek byl včera odpoledne, to jsem se k tomu už vyjadřovat nemusel... Nechme to vlákno opět zapadnou do propadliště dějin. Mazat to nebudu, když už jsem se k vám vyjádřil.
Str4wberry
Profil
uvést poloviční deklaraci jako ShiraNai7 v [#3].

Totéž se dá říct i o té v [#2], protože chybí kontrastní color. :–)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0