Autor Zpráva
magnus123
Profil *
Zdravím.

Někde jsem slyšel, že je lepší vytvořit jeden obrázek, ve kterém budou obrázky ostatní, a pouze ho ořezávat.

Tím mám na mysli, že když na webu chci zobrazit třeba 20 obrázků, tak než udělat například:


.obrazek_1 {background-image: url('obrazek_1.png');}
.obrazek_2 {background-image: url('obrazek_2.png');}
.obrazek_3 {background-image: url('obrazek_3.png');}
.obrazek_4 {background-image: url('obrazek_4.png');}



... je lepší udělat to:


.obrazky {background-image: url('vsechny_ctyri_obrazky_v_jednom.png');}

.obrazek_1 {background-position: 100px 100px;}
.obrazek_2 {background-position: -100px -100px;}
.obrazek_3 {background-position: 200px 200px;}
.obrazek_4 {background-position: -200p -200px;}



To znamená, že se v druhém příkladu vytvoří celá sada obrázků a poté to pomocí CSS a background-position ořežu tak, aby mi z toho vyšel právě jeden obrázek, který potřebuji.

Doufám, že je to srozumitelně sepsané... předem děkuji za odpovědi.
Someone
Profil
Já osobně používám první variantu, ale o plusech a mínusech vám toho asi moc nepovím. Myslím si že je na každém jak si to udělá. Výsledný efekt je tak či tak stejný. Napadá mě, že druhá varianta by mohla být objemově menší, ale nevím.
Taurus
Profil
A jaká je otázka?

Spojovat obrázky je dobré u menu a v případech, kde je obrázek zobrazen až po interakci uživatele. Tím se zabrání prodlevě při načítání (bliknutí obrázku). Sníží se taky požadavky na server. Slepovat ale obrázky za každou cenu všude je zbytečný extrém.
magnus123
Profil *
Jasně, na to nejdůležitější, na otázku, jsem jaksi zapomněl.
Chtěl jsem se zeptat, zda je pravda, že druhá varianta zrychlí načítání stránek. Někde jsem slyšel, že ano, ale určitě to není tak hodně, aby to mělo nějaký zásadní význam. Ale viděl jsem to i například u Googlu, tak to asi nebude úplně na škodu.
Taurus
Profil
Je to tak, také viz můj předchozí příspěvek. Prohlížeč chce od serveru jen jeden obrázek místo dvou (a více). V dnešní době jde v tomto ohledu o drobnost, proto je podstatnější odstranění zmíněného probliknutí.
DJ Miky
Profil
Osobně druhou variantu používám u většího počtu (desítky) menších obrázků (např. ikonky), na mobilním připojení je to celkem znát. Pokud je těch obrázků málo, třeba 10-15, pak to asi smysl nemá a reálně rozdíl nepoznáš. Stejně tak u větších obrázků (desítky kilobajtů), tam už bude čas navazování požadavku většinou zanedbatelný vůči samotné době stahování.
joe
Profil
Druhá varianta je vždy lepší:

- obrázky jsou zobrazeny všechny téměř stejně, narozdíl od načítání každého zvlášť
- při změně (např. hover) nedochází k novému načtení obrázku
- místo N požadavků na server je jen 1
- nevýhodou je, že je to pracnější a u mobilních telefonů to může zobrazit trochu chybně, než když by se použil normální obrázek
Magnus123
Profil
Výborně, děkuji všem moc za odpovědi.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0