Autor Zpráva
Wolf93
Profil
Zdravím všechny na fóru. Potřebuji pomoc s úkolem. Jde o nejspíše jednoduché HTML v CCS. Už se v tom ale vůbec neorientuji :(

Zadání zní: Osobní webové stránky

Navrhněte své statické osobní webové stránky. Na stránkách uveďte své informace (jméno, školu, záliby apod.).
- rozdělit info do několika stránek (dle obsahu)
- sestavit tzv. mapu webu (strukturovaný soupis stránek)
Mapa webu bude jednou ze stránek vytvářeného webu.

Tvorba: jazyk HTML dle striktní specifikace 4.01, alternativně lze ve verzi 5 nebo XHTML 1.0, ovšem všechny HTML dokumenty stejným způsobem.

Poznámka: Pokud se rozhodnete pro rozložení stránek metodou frameset, pro indexový soubor použijete DTD frameset, nikoliv strict.

Grafické zpracování: kaskádové styly CSS v úrovni 2 revize 1. (Alternativně lze styly vytvořit v úrovni 3, avšak všechny CSS dokumenty stejným způsobem).

Zahrnout komentáře pro snazší orientaci se v kódu. HTML dokumenty budou obsahovat povinné značky včetně úvodní hlavičky DOCTYPE a autorství také ve viditelném bloku (např. v zápatí stránek).

Musím to další den odevzdat. Nedaří se mi to sestavit alespoň na nějaké minimum. Bohužel jsem z HTML, které jsme dělali před roky už vyšel :( Prosím kdo bude ochoten sestavit postup a zdrojový kód, případně JAK mám postupovat, budu moc vděčný.

Děkuji!
han5vk
Profil
JAK mám postupovat
1, nezakladať duplicitné témy //Davex už tú druhú poslal k ľadu
2, rozmýšľať nad zadaním skôr ako deň pred odovzdaním
3, vyvinúť nejakú snahu, nie len zadanie a "urobte mi to"

Bohužel jsem z HTML, které jsme dělali před roky už vyšel
JakPsátWeb

Nedaří se mi to sestavit alespoň na nějaké minimum.
Ukáž čo máš, čo sa ti nedarí, čo ti nefunguje a poradíme.

Takéto otázky sú "najlepšie". Je to tvoja úloha, máš to robiť ty, nie iní. Ajkeď by niekto bol ochotný ti to napísať, a učiteľ sa ťa spýta, prečo to tak máš, tak budeš naňho nemo civieť? Na JPW máš všetky základy, čo vyzerá že je dosť pre túto úlohu. Stačí si zobrať nejaký layout (google), a doplniť doňho svoje dáta, upraviť CSS.

Ak to nezvládneš, tak nemá zmysel sa tváriť pred učiteľom že to vieš. A nemá zmysel to robiť za teba.

Zadanie znie ale zaujímavo. Stále ma udivuje ako učitelia, inštitúcie a neznalí ľudia vyžadujú nejaké "kaskádové styly CSS v úrovni 2 revize 1", či "striktní specifikace HTML 4.01". Pričom vôbec nezáleží na tom, čo si konsorcium napíše do špecifikácie, ale na podpore prehliadačov. A učia ľudí robiť rámy...
margin
Profil *
Wolf93:
Pokud nepatříš mezi zázračné děti, nemáš šanci splnit úkol naprosto samostatně, možná bys zvládnu nějakou patlaninu s rámy.
Koukni na http://qu.wu.cz/webtest/jednoduche-schema-stranky.htm, pokud si hrajeme na čísla verzí, je to HTML5 a CSS level 2, ale číslo CSS verze se nikam nepíše, takže klidně můžeš prohlásit, že jde o CSS level 2.1. Dost silně pochybuji, že učitel zná alespoň podstatné rozdíly mezi CSS 1, CSS 2 a CSS 2.1.
Pokud bys z toho chtěl udělat HTML 4.01 strict, je potřeba udělat několik málo změn.
CSS doporučuji vyhodit do externího CSS souboru a přilinkovat.
Koukám, vzorová stránka neprojde kontrolou v HTML validátoru, ale validátor ti napoví, co opravit. Chyby opravuj po jedné od začátku a průběžně kontroluj.
Trejpa
Profil
margin:
Nevalidní je to proto, že levá ruka neví, co dělá pravá, aneb validátor W3 zpracovává HTML 5 pouze experimentálně, což vysvětluje, proč oficiální příklad i samotná specifikace obsahuje <meta charset="UTF-8">, ale validátor tento zápis nezná a vyžaduje ukecanou variantu z HTML 4.01. Nevadí, upravil jsem stránku pro klid učitelů, kteří specifikace neznají a řídí se chybujícím validátorem. Vráceno zpět, vizte níže.

Vůbec to vypadá, že validátor W3 je z té stránky zmatený. Napočítal tam tři varování, ale vypisuje dvě. Vydupává si kódování UTF-8, přičemž o nějakém výchozím nebo preferovaném kódování (v HTML verzi) se specifikace nezmiňuje.
margin
Profil *
Trejpa:
Validátor je potvůrka podivná a zkrácenou verzi meta charsetu zná, ale proč na tvé stránce neprocházela, netuším. Podezříval jsem chybějící uvozovky, ale těmi to není.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Trejpu a margina:
Kdyby to někoho zajímalo, v českém validátoru mám na vytažení charsetu tento regulár: /<meta\s+[^>]*?charset=['"]?([^>'"]*)/i (před hledáním se ještě odfiltrují HTML komentáře a procesní instrukce). Po zjištění kódování stránku načtu s daným kódováním a skutečnému externímu validátoru ho strčím do chřtánu už jako UTF-8.

Zjištění kódování se musí dělat dost brzo, dřív, než se ví, o jakou verzi HTML se vlastně jedná, takže je možné, že v oficiálním validátoru <meta> značku nejprve nějak přelouskává zjišťovač kódování a pak ji ještě zvlášť vyhodnocuje jiný algoritmus posuzující její správnost podle pravidel HTML 5.
Trejpa
Profil
margin, Chamurappi:
Začal jsem s tím laborovat, abych zjistil, co validátoru vadí (tipoval jsem nezakomentované interní styly, chybějící značky typu <body> nebo něco v hlavičce souboru), ale po chvíli se vzpamatoval a zkrácený zápis s kódováním windows-1250 najednou začal akceptovat. Příklad jsem vrátil do původního stavu.

Vyzkoušel jsem to na Chamurappiho validátoru a postup odstranění chyby byl stejný: Začal jsem původní verzí s <meta charset=windows-1250>. Chyba, nenalezeno kódování. Doplnil jsem jen uvozovky do zkrácené značky <meta charset="windows-1250"> a je to validní. Zrušil jsem uvozovky zpět na stav předchozí validace (<meta charset=windows-1250>) a projde to najednou také. Nerozumím tomu.

Nevím jak vy, ale já nyní vidím zelenou a zelenou.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0